Generalnie zawsze powinno być tak, że pracownik najpierw zaczyna świadczenie pracy, a dopiero w dalszej kolejności zostaje zgłoszony do ZUS-u. Czyli jego zgłoszenie następuje już po podpisaniu umowy o pracę. Jakkolwiek w wyniku rozmaitych ludzkich błędów może się zdarzyć, że pracownik zostanie zgłoszony do ZUS-u, ale nie podpisze umowy o pracę. Co zrobić w takiej sytuacji?
Z tego artykułu dowiesz się:
Spis treści
Standardowa procedura przebiega tak, że najpierw powinien on podpisać umowę o pracę, a dopiero potem pracodawca zgłasza go do ZUS-u. Nie oznacza to jednak, że trzeba zrobić tego samego dnia. Strony mogą podpisać umowę wcześniej - zanim jeszcze pracownik zacznie faktycznie świadczyć pracę. Zezwala na to art. 26 Kodeksu pracy.
Umowa o pracę powinna mieć formę pisemną. Jeśli jednak została zawarta w formie ustnej, to pracodawca ma obowiązek przedstawić na piśmie przynajmniej warunki umowy, ustalenia stron umowy oraz formę umowy. Natomiast jeśli pracownik nie podpisał umowy, to nie możesz, jako pracodawca dopuścić go do pracy. Brak podpisu oznacza, że dany pracownik nie nawiązał stosunku pracy, a więc nie jest zatrudniony w Twojej firmie.
Jeżeli Twój pracownik nie podpisał umowy, ale dopuściłeś go do wykonywania obowiązków pracowniczych, to możesz z tego tytułu ponieść karę. Będzie tak wówczas, kiedy umowa nie zostanie zawarta na piśmie oraz wtedy, gdy zostanie zawarta ustnie, ale jako pracodawca nie określił pisemnie ustaleń stron, warunków czy rodzaju umowy. Grzywna, którą możesz zapłacić wyniesie od 1000 do nawet 30 000 zł.
Niemożliwa jest więc sytuacja, żeby pracownik świadczył pracę na Twoją rzecz bez umowy. Taka umowa jest obligatoryjna i powinna opiewać wg pełnego etatu na minimalną krajową.
Pracownik otrzyma status zatrudnienia dopiero po tym, jak podpisze umowę. Jeśli jednak z powodu jakiegoś błędu pracownik znalazł się w ZUS-ie bez podpisanej umowy, to wówczas takie zgłoszenie do ZUS-u jest nieprawidłowe i trzeba dokonać korekty.
Taką osobę należy wyrejestrować z ZUS-u poprzez druk ZUS ZWUA, a następnie - jeśli będzie ona u Ciebie dalej pracować - ponownie zarejestrować w ZUS-ie na podstawie druku ZUS ZUA.
Jeżeli płatnik składek sam nie dokona korekty, to ZUS może go wezwać do dokonania korekty. Ale trzeba przy tym pamiętać, że pracownik może sam zgłosić konieczność korekty. Niezależnie od tego, czy do korekty wezwie Cię ZUS czy też sam pracownik, to takiej korekty powinieneś dokonać niezwłocznie. Jeśli tego nie zrobisz, to może zostać przeciw Tobie wszczęte postępowanie kontrolne i możesz otrzymać w związku z tym karę grzywny.
SPRAWDŹ TAKŻE
Jesteś przedsiębiorcą i potrzebujesz finansowania na rozwój firmy? Na wnioskomat.com możesz znaleźć kredyty i pożyczki dla firm. Sprawdź aktualne oferty tutaj:
Dodano: