Kredyt hipoteczny a minimalna krajowa. Czy dostanę kredyt, jeśli moje dochody wynoszą 3000 zł?

Opublikowano: 20 Wrz 2023 Agnieszka Kłak 8 min. czytania

Kategoria: Kredyty hipotecznePoradnik Kredytowy

Niejeden klient zastanawia się czy otrzyma kredyt hipoteczny przy zarobkach 3000 netto miesięcznie. Patrząc na wysokość niektórych rat zobowiązań można się przerazić. Co nam bowiem zostanie na życie, jeśli przy takich dochodach nagle przyjdzie nam płacić ratę w wysokości 2000 zł? Zanim w ogóle przystąpimy do takich ponurych rozważań, to warto najpierw zadać sobie pytanie o to czy bank udzieli kredytu klientowi o takich dochodach. Choć niektórzy odpowiedzą, że nie jest to możliwe, to wbrew pozorom rzeczywistość jest bardziej przyjazna dla wnioskodawców.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • jaka jest zdolność kredytowa przy zarobkach 3000 zł,
  • jaka jest szansa na kredyt przy dochodach 3000 netto,
  • który bank udzieli zobowiązania.
kredyt hipoteczny 3000 zł

Zarabiasz 3000 zł na rękę? Sprawdź, czy to minimalna krajowa

Często mówi się, że jeśli ktoś zarabia 3000 zł netto miesięcznie - czyli są to pieniądze tzw. na rękę - to zarabia najniższą krajową. Nie jest to jednak do końca prawda. Jeśli Twój dochód wynosi równe 3000 zł albo jest to kwota bardzo zbliżona do tej wartości, to zarabiasz więcej niż minimalna krajowa, bowiem ta w 2023 roku wynosi 2783,86 zł netto czyli 3600 zł brutto. Jednakże mamy dobrą wiadomość. Od 1 stycznia 2024 roku minimalna krajowa wyniesie 4242 zł brutto, a od 1 lipca będzie to już 4300 zł brutto. Jeśli więc zarabiasz 3000 zł na rękę, to od 2024 roku zarobisz więcej. 

Jak zarobki wpływają na zdolność kredytową?

Zarabianie 3000 zł na rękę to jedno, ale ważne jest także źródło dochodu. Bank będzie zwracał uwagę na to, czy jest ono stabilne. Większe szanse będzie miał klient zatrudniony na umowie o pracę na czas nieokreślony, a klient zatrudniony na umowie o pracę na czas określony albo na umowie cywilnoprawnej - mniejsze szanse. Poza tym ważne jest to, ile wydajesz. Jeśli masz małe wydatki, to może się okazać, że Twoja zdolność będzie większa niż gdybyś zarabiał 5000 zł, ale ponosił znacznie większe wydatki. 

Zdolność kredytowa przy zarobkach 3000 zł i stałym zatrudnieniu przy mniejszych zobowiązaniach może być wystarczająca do otrzymania pozytywnej decyzji z banku. Jeśli chcesz sprawdzić, jak to będzie wyglądało w Twoim indywidualnym przypadku, to zachęcamy do skorzystania z naszego darmowego narzędzia jakim jest kalkulator zdolności kredytowej

Czy mając dochody 3000 zł netto jest szansa na kredyt hipoteczny?

Masz szansę otrzymać kredyt hipoteczny przy zarobkach 3000 zł netto miesięcznie, ale musisz pamiętać, że nie każda kwota kredytu będzie dla Ciebie dostępna. Najprawdopodobniej uzyskasz kredyt maksymalnie na nieco ponad 100 000 zł. Otrzymanie sumy bliżej 200 000 zł będzie już bardzo trudne. Jest tak dlatego, że im większa kwota finansowania tym więcej trzeba spłacić, a mają stosunkowo nieduże zarobki klient może mieć z tym spory problem w przyszłości.

Możesz sprawdzić konkretną ofertę na stronie wnioskomat.com, a mianowicie kredyt hipoteczny z mBanku. Bank udziela kredytu już od 100 000 zł i akceptuje różne źródła dochodu. Zobowiązanie jest udzielane nawet na 35 lat. Oprocentowanie wynosi 9,89%, a RRSO zaczyna się już od 8,92%. Jest to ciekawa propozycja dla każdego, kto pragnie zrealizować marzenie o własnych czterech ścianach. 

Czy mając zarobki 3000 zł netto otrzymam kredyt hipoteczny ze stałym oprocentowaniem?

Niejeden klient chce wziąć kredyt ze stałym oprocentowaniem. Czy taka opcja jest możliwa dla kogoś, kto zarabia 3000 zł netto? Tak, na stronie wnioskomat.com znajdziesz ofertę kredytu hipotecznego VeloDom, gdzie możesz uzyskać stałe oprocentowanie przez pierwszych 5 lat kredytowania. Cały okres kredytowania wynosi 35 lat, RRSO to 9,29%, zaś oprocentowanie - 6,57%. Bank udziela zobowiązań już od 100 000 zł, więc ten produkt jest jak najbardziej dostępny dla Ciebie. 

Na jaki okres kredytowania można liczyć mając 3000 zł dochodu?

Z okresem spłaty może być bardzo różnie. Kredytodawca może się zgodzić zarówno na stosunkowo krótki czas kredytowania wynoszący 15-20 lat, ale może też przystać na znacznie dłuższy: 30-35 lat. W niejednym przypadku ustalenie długości tego okresu będzie zależało od wyboru kredytobiorcy. Pamiętaj, że krótszy okres kredytowania będzie oznaczał wyższą ratę, ale mniejszą całkowitą kwotę do spłaty, natomiast przy długim okresie rata będzie wprawdzie niższa, ale summa summarum koszty będą większe. 

Ile trzeba mieć wkładu własnego przy zarobkach 3000 zł netto?

W wielu bankach kredyt hipoteczny zostanie udzielony nawet wtedy, kiedy klient zapewni minimalny wkład własny na poziomie 10% wartości inwestycji. Czyli, jeśli chcesz kupić nieruchomość za 150 000 zł, to wówczas musisz posiadać 15 000 zł wolnego kapitału na poczet wkładu własnego, a bank zapewni Ci finansowanie inwestycji na poziomie 135 000 zł. 

Co obniża Twoje szanse na kredyt?

Jeżeli na przykład masz zaciągnięty kredyt gotówkowy i go aktualnie spłacasz, to Twoja zdolność kredytowa będzie niższa. To samo w przypadku spłacania pożyczek pozabankowych. Bank weźmie pod uwagę to, że musisz jeszcze spłacać co miesiąc płacić ratę na rzecz innego kredytodawcy. W związku z tym mając zarobki na poziomie 3000 zł oraz wydatki związane z utrzymaniem domu, a także spłatą zobowiązań możesz mieć bardzo niską zdolność kredytową.

Kredytobiorca będzie miał mniejsze szanse za to, aby uzyskać kredyt, jeśli jego historia kredytowa jest negatywna. Jeżeli w przeszłości nie spłacał terminowo długów, to zostanie to odnotowane w BIK. Bank sprawdzi bazy dłużników i mając informacje o tym, że klient wcześniej nie spłacał zobowiązań uzna, że jest to osoba niewiarygodna. 

Jak zwiększyć swoją zdolność kredytową?

Jeśli Twoje zarobki na poziomie 3000 zł nie są wystarczające do uzyskania kredytu, a bank dał Ci już odpowiedź odmowną to możesz starać się zwiększyć swoją zdolność kredytową. Można tutaj działać na wielu polach. Po pierwsze możesz poszukać dodatkowego źródła dochodu. Pracując po godzinach więcej zarobisz. Ponadto ogranicz swoje comiesięczne wydatki. Jeśli aktualnie spłacasz kredyt, to najlepiej byłoby najpierw całkowicie spłacić to zobowiązanie, a dopiero potem wnioskować o nowe. Osoby, które planują założenie rodziny powinny poczekać, aż ich partner lub partnerka będzie mógł wnioskować wraz z nimi. Jeśli Wasze dochody będą wynosiły łącznie 6000 zł netto, to wówczas Wasza wspólna zdolność także może być znacznie większa. 

Dodano: 20.09.2023

Czy ten artykuł był pomocny?


Ocena / gł.
Top