Co to jest list mazalny?

Opublikowano: 29 Sie 2021 Agnieszka Kłak 7 min. czytania

Kategoria: Poradnik Hipoteczny

Spłaciłem kredyt hipoteczny. Co za ulga! Pomyślał niejeden ex-kredytobiorca. Uwolnienie się od comiesięcznego zobowiązania w niemałej kwocie to większy spokój na przyszłość i ulga dla domowego budżetu, ale nie ma co trwać w zachwycie tylko należy działać dalej, aby wykreślić bank z księgi wieczystej. Samo zamknięcie kredytu to tylko część całej procedury. Co dzieje się dalej? Odpowiadamy!

Z tego artykułu dowiesz się:

List mazalny

Co to jest list mazalny?

List mazalny jest to dokument, wystawiany przez bank dla kredytobiorcy. List mazalny występuje jako następstwo całkowitej spłaty kredytu hipotecznego. Jest potwierdzeniem, że wierzytelności zabezpieczone hipoteką wygasły. W momencie, kiedy kredytobiorca zaciąga kredyt hipoteczny, bank widnieje w dziale IV-tym księgi wieczystej, dana nieruchomość jest obciążona hipoteką na rzecz tego banku.

Natomiast już po spłacie kredytu hipotecznego, kredytobiorca powinien usunąć informację o hipotece z księgi wieczystej nieruchomości. Czynność ta nie leży w gestii banku, ale odpowiedzialny za nią jest właściciel nieruchomości. Dlatego też, kredytobiorca powinien uzyskać od banku list mazalny, zwany też czasami kwitem mazalnym, niezbędny do tego, aby złożyć wniosek o wypisanie banku z hipoteki z IV-tego działu księgi wieczystej. Wypisanie albo potocznie: wymazanie, stąd powszechna nazwa tego dokumentu.

Obowiązek wydania listu mazalnego przez bank dla kredytobiorcy jest określony w artykule 100-nym ustawy o księgach wieczystych i hipotece.

Kredyt hipoteczny - kwota: 350 000 zł, okres: 25 lat
Banki
Kwota kredytu: 350 000 zł
Ilość rat kredytu: 25 lat
Oprocentowanie RRSO Prowizja Łączna kwota do spłaty Wysokość raty Akcja
VeloDom - kredyt hipoteczny 6,57 % 6,77 % 0,00 % 713 568,00 zł 2 378,56 zł
Bank Pekao S.A kredyt hipoteczny 7,69 % 8,21 % 1,99 % 804 663,00 zł 2 682,21 zł
ING Bank Śląski kredyt hipoteczny (zobacz) 9,04 % 9,68 % 1,90 % 900 831,00 zł 3 002,77 zł
PKO BP kredyt hipoteczny - oferta Własny Kąt (zobacz) 9,29 % 9,70 % 0,00 % 902 100,00 zł 3 007,00 zł
Santander Bank Polska kredyt hipoteczny (zobacz) 9,47 % 10,17 % 2,00 % 933 498,00 zł 3 111,66 zł

Jakie dane zawiera list mazalny?

Ktoś mógłby zapytać: no dobrze, ale co tak naprawdę zawiera ten dokument, którym jest list mazalny? Odpowiadając na to pytanie trzeba koniecznie powiedzieć, że w list mazalny zawiera: 

  • zgoda banku na to, aby wykreślić wpis o hipotece z księgi wieczystej;
  • adres i numer tej księgi wieczystej;
  • oświadczenie banku, że klient nie musi już płacić żadnych należności, które warunkowała hipoteka;
  • dane osobiste kredytobiorcy, te same, które podawał on przy umowie kredytowej;
  • numer, którym została oznaczona umowa kredytowa;
  • jaki jest rodzaj hipoteki (umowny czy przymusowy).

Komu bank wystawia list mazalny?

Bank może wystawić list mazalny tylko tej osobie, która jest wpisana w II-gim dziale księgi wieczystej jako właściciel nieruchomości, na której ciążyła hipoteka. Oczywiście, najczęściej osoba, która wzięła kredyt hipoteczny jest też właścicielem. Ale może zdarzyć się taka sytuacja, że właściciel uzyskał prawo do własności do nieruchomości w wyniku spadku albo w drodze zakupu, a zobowiązania hipoteczne zaciągnął poprzedni właściciel. Wówczas, chcąc uzyskać list mazalny, do wniosku trzeba dołączyć załączniki w postaci umowy kupna sprzedaży lub notarialnego aktu poświadczenia dziedziczenia albo sądowe postanowienie o nabyciu spadku.

Jak uzyskać list mazalny?

W pierwszej kolejności powinniśmy złożyć wniosek do banku o wydanie listu mazalnego. We wniosku koniecznie trzeba napisać, że jako kredytobiorca wnioskujemy o wydanie oświadczenia zgody na wykreślenie hipoteki naszej nieruchomości z IV-tego działu księgi wieczystej. Poza tym, we wniosku,  musimy napisać:

  • uzasadnienie, dlaczego chcemy tego wykreślenia;
  • gdzie i w jakiej formie list mazalny ma być dostarczony; podając np. adres kredytobiorcy; 
  • numer księgi wieczystej, gdzie wskazana jest nasza nieruchomość;
  • numer umowy kredytowej.

Wniosek wraz z dokumentami stanowiącymi załączniki do pisma należy przedłożyć bankowi po spłacie kredytu hipotecznego i uzyskaniu od banku informacji o całkowitym rozliczeniu kredytu. Dopiero po zakończeniu umowy kredytowej, wraz z wygaśnięciem wierzytelności wobec banku, bank wystawia list mazalny. Niektóre banki mogą wymagać zapłaty za list mazalny.

Ile się czeka na otrzymanie listu mazalnego?

Po spłacie kredytu hipotecznego i w momencie kiedy złożymy wniosek o list mazalny bank ma obowiązek wystawić list mazalny albo odmówić wydania listu mazalnego. Praktyka rynkowa pokazuje, że zwykle odbywa się to w ciągu kilku dni od dnia złożenia wniosku o kwit mazalny.

Ponadto część banków posiada automatyczne systemu informujące o spłacie kredytu hipotecznego. Dzięki temu list mazalny po spłacie wysyłany jest automatycznie do klienta w momencie spłaty zobowiązania. Przykładowo list mazalny PKO BP czy ING Banku Śląskim można otrzymać automatycznie.

Czy bank może odmówić wystawienia listu mazalnego?

Bank ma obowiązek wystawienia listu mazalnego po całkowitej spłacie zobowiązania. Jeśli bank odmawia przekazania tego dokumentu może się tak stać tylko w ściśle określonych przypadkach. Jeśli wierzyciel hipoteczny stwierdzi, że spłata kredytu hipotecznego nie została dokonana w całości może odmówić wydania dokumentu. Jeśli natomiast bank nie chce wydać listu nawet jeśli kredyt hipoteczny został spłacony i nie podaje innej przyczyny należy złożyć zgłosić się do sądu rejonowego.

Mam list mazalny - co dalej?

W momencie kiedy uzyskamy list mazalny po spłacie kredytu hipotecznego należy udać się do wydziału ksiąg wieczystych. Następnie składamy w sądzie odpowiedni wniosek o aktualizację księgi wieczystej danej nieruchomości. Jest to formularz: KW-WYPIS. List mazalny należy złożyć wraz z wnioskiem o usunięcie hipoteki z księgi wieczystej. Trzeba również pamiętać o wniesieniu opłaty sądowej w wysokości 100 zł. Wykreślenie hipoteki z księgi obywa się w ciągu kilku dni lub kilku tygodni w zależności od trybu pracy sądu.

Tagi: list mazalny

Zaktualizowano: 17.11.2021

Dodano: 29.08.2021

Czy ten artykuł był pomocny?


Ocena / gł.

Artykuły powiązane

Księgi wieczyste - co każdy wiedzieć powinien

Księgi wieczyste - co każdy wiedzieć powinien

01 Gru 2021Autor: Sylwia Chrószcz

Księga wieczysta to podstawowy dokument każdej nieruchomości. To pojęcie pojawia się zawsze w kontekście kredytów czy pożyczek hipotecznych. Można w nim znaleźć wiele istotnych dla nieruchomości i jej właściciela informacji. Jednak w dobie cyfryzacji i coraz bardziej restrykcyjnej ochrony danych oso(...)

Czytaj więcej
Co to jest dział III i IV ksiąg wieczystych?

Co to jest dział III i IV ksiąg wieczystych?

17 Cze 2021Autor: Agata Dymara

Księgi wieczyste pozwalają na zapoznanie się z rzeczywistym stanem prawnym nieruchomości. Temat ksiąg wieczystych jest silnie skorelowany z tematem kredytów hipotecznych, a także innymi produktami finansowymi, gdzie występuje zabezpieczenie w postaci nieruchomości. W tym wpisie na blogu przyjrzymy s(...)

Czytaj więcej
Top