Co to jest list mazalny?

Opublikowano: 29 Sie 2021 Urszula Sokół 4 min. czytania

Kategoria: Poradnik Hipoteczny

Spłaciłem kredyt hipoteczny. Co za ulga! Pomyślał niejeden ex-kredytobiorca. Uwolnienie się od comiesięcznego zobowiązania w niemałej kwocie to większy spokój na przyszłość i ulga dla domowego budżetu, ale nie ma co trwać w zachwycie tylko należy działać dalej, aby wykreślić bank z księgi wieczystej. Samo zamknięcie kredytu to tylko część całej procedury. Co dzieje się dalej? Odpowiadamy w tym wpisie na blogu.

Co to jest list mazalny?

Co to jest list mazalny?

List mazalny jest to dokument, wystawiany przez bank dla kredytobiorcy. List mazalny występuje jako następstwo całkowitej spłaty kredytu hipotecznego. W momencie, kiedy kredytobiorca zaciąga kredyt hipoteczny, bank widnieje w dziale IV-tym księgi wieczystej, dana nieruchomość jest obciążona hipoteką na rzecz tego banku.

Natomiast już po spłaceniu kredytu, kredytobiorca powinien usunąć informację o hipotece z księgi wieczystej. Czynność ta nie leży w gestii banku. Dlatego też, kredytobiorca powinien uzyskać od banku list mazalny, zwany też czasami kwitem mazalnym, niezbędny do tego, aby złożyć wniosek o wypisanie banku z hipoteki z IV-tego działu księgi wieczystej. Wypisanie albo potocznie: wymazanie, stąd powszechna nazwa tego dokumentu.

Obowiązek wydania listu mazalnego przez bank dla kredytobiorcy jest określony w artykule 100-nym ustawy o księgach wieczystych i hipotece.

Kredyt hipoteczny - kwota: 350 000 zł, okres: 25 lat
Banki
Kwota kredytu: 350 000 zł
Ilość rat kredytu: 25 lat
Oprocentowanie RRSO Prowizja Łączna kwota do spłaty Wysokość raty Akcja
PKO BP kredyt hipoteczny - oferta Własny Kąt (zobacz) 2,21 % 2,23 % 0,00 % 455 859,00 zł 1 519,53 zł Złóż wniosek
ING Bank Śląski kredyt hipoteczny (zobacz) 2,24 % 2,44 % 1,99 % 466 521,00 zł 1 555,07 zł Złóż wniosek
Santander Bank Polska kredyt hipoteczny (zobacz) 2,61 % 2,73 % 1,00 % 481 653,00 zł 1 605,51 zł Złóż wniosek
Alior Bank kredyt hipoteczny (zobacz) 2,61 % 2,73 % 1,00 % 481 653,00 zł 1 605,51 zł Złóż wniosek

Jakie dane zawiera list mazalny?

Ktoś mógłby zapytać: no dobrze, ale co tak naprawdę zawiera ten dokument, którym jest list mazalny? Odpowiadając na to pytanie trzeba koniecznie powiedzieć, że w liście mazalnym znajduje się: 

  • zgoda banku na to, aby wykreślić wpis o hipotece z księgi wieczystej;
  • adres i numer tej księgi wieczystej;
  • oświadczenie banku, że klient nie musi już płacić żadnych należności, które warunkowała hipoteka;
  • dane osobiste kredytobiorcy, te same, które podawał on przy umowie kredytowej;
  • numer, którym została oznaczona umowa kredytowa;
  • jaki jest rodzaj hipoteki (umowny czy przymusowy).

Dla kogo bank może wystawić list mazalny?

Bank może wystawić list mazalny tylko tej osobie, która jest wpisana w II-gim dziale księgi wieczystej jako właściciel nieruchomości, na której ciążyła hipoteka. Oczywiście, najczęściej osoba, która wzięła kredyt hipoteczny jest też właścicielem. Ale może zdarzyć się taka sytuacja, że właściciel uzyskał prawo do własności do nieruchomości w wyniku spadku albo w drodze zakupu, a zobowiązania hipoteczne zaciągnął poprzedni właściciel. Wówczas, chcąc uzyskać list mazalny, do wniosku trzeba dołączyć załączniki w postaci umowy kupna sprzedaży lub notarialnego aktu poświadczenia dziedziczenia albo sądowe postanowienie o nabyciu spadku.

Jak uzyskać list mazalny?

W pierwszej kolejności powinniśmy złożyć wniosek do banku o wydanie listu mazalnego. We wniosku koniecznie trzeba napisać, że jako kredytobiorca wnioskujemy o wydanie oświadczenia zgody na wykreślenie obciążenia hipotecznego naszej nieruchomości z IV-tego działu księgi wieczystej. Poza tym, we wniosku,  musimy napisać:

  • uzasadnienie, dlaczego chcemy tego wykreślenia;
  • gdzie i w jakiej formie list mazalny ma być dostarczony;
  • numer księgi wieczystej, gdzie wskazana jest nasza nieruchomość;
  • numer umowy kredytowej.

Wniosek wraz z dokumentami stanowiącymi załączniki do pisma należy przedłożyć bankowi po spłacie ostatniej raty kredytu i uzyskaniu od banku informacji o całkowitym rozliczeniu kredytu. Niektóre banki mogą wymagać zapłaty za list mazalny.

Zaktualizowano: 01.09.2021

Czy ten artykuł był pomocny?


Ocena / gł.

Komentarze, pytania i odpowiedzi do artykułu (0)


Top