Co warto wiedzieć o Rekomendacji H?

Opublikowano: 06 Gru 2024 Agnieszka Kłak 5 min. czytania

Kategoria: Słownik pojęć finansowych

Jak wszyscy wiemy banki są instytucją zaufania publicznego, dlatego Komisja Nadzoru Finansowego (KNF) wydaje rekomendacje dla tych instytucji, by lepiej funkcjonowały. Banki w ramach promowania wartości etycznych, powinny unikać stosowania polityk i praktyk, które mają zachęcać do niewłaściwych działań, dlatego z pomocą przychodzi KNF. Dziś przedstawimy Rekomendację H, która traktuje o systemie kontroli wewnętrznej w bankach.

Z tego artykuły dowiesz się:

rekomendacja H

Czym jest Rekomendacja H KNF?

Rekomendacja H jest przeznaczona do banków. Pierwsza Rekomendacja H została opracowana w 1999 roku, w późniejszych latach była aktualizowana. Dokument ten zawiera zbiór dobrych praktyk dotyczących systemu kontroli wewnętrznej w bankach. W Rekomendacji wzięto pod uwagę krajowe standardy związane z systemem kontroli wewnętrznej, które są zapisane w m.in.: „Zasady ładu Korporacyjnego dla instytucji nadzorowanych” czy „Wytyczne Europejskiego Urzędu Nadzoru Bakowego”.  

Dokument odpowiada na pytanie: co to jest kontrola wewnętrzna? Kontrola wewnętrzna tzn. audyt jest czynnością mającą na celu sprawdzenie, czy dany oddział lub dział, funkcjonuje zgodnie z zasadami oraz przestrzega prawa. Osoba, która kontroluje te czynności musi być obiektywna i wykazywać wszelkie nieprawidłowości, jeżeli występują.

Co znajduje się w Rekomendacji H?

Nowelizacja Rekomendacji miała głównie na celu:

  • wzmocnienie kontroli wewnętrznej w bankach,
  • uwzględnienia wytycznych narodowych,
  • wprowadzono ograniczenia występowania przypadków personalnych powiazań w Banku na stanowiskach kluczowych,
  • w rekomendacji wzięto pod uwagę  wprowadzoną ustawę o biegłych rewidentach, obowiązku tworzenia komitetów audytu w bankach krajowych (z wyłączeniem banków spółdzielczych)

Lista rekomendacji (obecnie 31 rekomendacji) zostało podzielonych na czerty ogólne cele systemu kontroli wewnętrznej:

  1. Organizacja systemu Kontroli wewnętrznej w banku – pierwsza część opisuje w jaki sposób powinna odbywać się kontrola wewnętrzna, określa zasady dokumentowania nieprawidłowości wykrytych podczas audytu.
  2. Funkcja kontroli – znajdują się tam rekomendowane rodzaje mechanizmów kontrolnych, promuje wybrane zasady raportowania i dokumentowania o wynikach kontroli.
  3. Zapewnienie zgodności – opisuje jak powinien funkcjonować dział zgodności, jakie czynności powinien mieć za cel. W tym punkcie przedstawione są obowiązki pracowników działu zgodności. Komórka ta powinna być niezależna i podległa bezpośrednio prezesowi banku lub członkowi zarząd. Rekomendacja określa jak powinien wyglądać proces zarządzania ryzykiem braku zgodności. 
  4. Audyt wewnętrzny – w ostatniej części opisane są zasady prawidłowo przeprowadzonej kontroli wewnętrznej banku - audytu, znajdują się w niej wyszczególnione obowiązki audytora. W ramach procesu audytowego znajdują się zapisy o monitorowaniu realizacji zaleceń, które powstały w trackie kontroli wewnętrznej.

Jak powinien prawidłowo przebiegać proces audytowy według zapisu w Rekomendacji H wydanej przez KNF:

  1. Opracowanie planu audytu.
  2. Przygotowanie badania audytowego.
  3. Przeprowadzenie badania i raportowanie jego wyników.
  4. Monitorowanie realizacji zaleceń wynikających z kontroli wewnętrznej (jeśli takowe zostały zalecone). 

Zapisy rekomendacji powinny być stosowane zgodnie ze skalą i złożonością działalności prowadzonej przez bank. 

Podsumowanie

Rekomendacja H jest ważna dla banków ponieważ, przedstawia proces kontroli wewnętrznej w tych instytucjach, szczegółowo opisuje czynność podczas audytu, jak również obowiązki osób wykonujących kontrole, jak i całego działu. Regularne kontrole procesów oraz ich czynności ma na celu zapewnienie zgodności działania z procedurami oraz przepisami.

Jeśli jesteśmy pracownikami banku warto zapoznać się z Rekomendacja H, ale dla konsumentów też jest to istotne ponieważ, mamy pewność że bank działa zgodnie z zasadami i prawem. Możemy czuć się bezpiecznie korzystając z usług banku i być pewni że wszystkie czynności odbywają się zgodnie z obowiązującymi procedurami.

Pamiętajmy, że wszelkie Rekomendacje wydawane prze KNF mają na celu poprawę funkcjonowania instytucji bankowych. Komisja Nadzoru Finansowego stara się usprawniać i ulepszać system bankowy zarówno dla klienta, jak i dla banków.

Dodano: 05.09.2021

Czy ten artykuł był pomocny?


Ocena / gł.

Artykuły powiązane

Rekomendacja U - czego dotyczy? Co klient powinien wiedzieć o dokumencie KNF?

Rekomendacja U - czego dotyczy? Co klient powinien wiedzieć o dokumencie KNF?

11 Gru 2024Autor: Agnieszka Kłak

Rekomendacja U, która została stworzona przez KNF ma ogromne znaczenie w świecie finansów. Dlaczego? Ponieważ reguluje postępowania w związku z nieuczciwymi praktykami sprzedaży produktów ubezpieczeniowych przez banki. Jest to rekomendacja, która jest ważna zarówno dla klientów banków, jak i samych (...)

Czytaj więcej
Co warto wiedzieć o Rekomendacji M? Co KNF mówi o zarządzaniu ryzykiem operacyjnym w bankach?

Co warto wiedzieć o Rekomendacji M? Co KNF mówi o zarządzaniu ryzykiem operacyjnym w bankach?

10 Gru 2024Autor: Agnieszka Kłak

W powszechnej opinii banki to instytucje, których działalność jest zagrożona głównie przez ryzyko kredytowe, niesolidnych dłużników, którzy nie spłacają zaciągniętych zobowiązań. Jest to duży problem dla banków, ale nie jedyny. Banki muszą się zmierzyć również z tzw. ryzykiem operacyjnym. W dzisiejs(...)

Czytaj więcej
Czym jest Rekomendacja T, wydana przez KNF? Jak wpłynęła na rynek kredytowy?

Czym jest Rekomendacja T, wydana przez KNF? Jak wpłynęła na rynek kredytowy?

24 Sie 2024Autor: Dagmara Konik

Rekomendacja T jest dokumentem, dzięki któremu instytucje mogą zachować stabilność w sektorze bankowym. Kilkanaście lat temu KNF szybko dostrzegła zagrożenia płynące z braku regulacji w tym zakresie w kontekście kryzysu gospodarczego. Rekomendacja T wprowadziła nowe obowiązki dla banków w zakres(...)

Czytaj więcej
Co warto wiedzieć o Rekomendacji R wydanej przez KNF i która weszła w życie 1 stycznia 2022 roku?

Co warto wiedzieć o Rekomendacji R wydanej przez KNF i która weszła w życie 1 stycznia 2022 roku?

13 Sie 2024Autor: Dagmara Konik

Dziś opiszemy Rekomendację R, a przede wszystkim jej nowelizację, która obowiązuje od stycznia 2022 roku. Na naszym blogu możesz też przeczytać artykuły, które dotyczą Komisji Nadzoru Finansowego, idei rekomendacji i podstaw prawnych tych dokumentów oraz Rekomendacji T i Rekomendacji S. Z teg(...)

Czytaj więcej
Rekomendacja S – dlaczego jest ważna dla kredytobiorcy?

Rekomendacja S – dlaczego jest ważna dla kredytobiorcy?

18 Marzec 2022Autor: Dagmara Konik

Rekomendacja S jest kluczowym dokumentem dla rynku kredytów hipotecznych. Za powstanie dokumentu odpowiedzialna jest Komisja Nadzoru Finansowego. Dokument ten zawiera regulację w zakresie zarządzania ekspozycjami kredytowymi zabezpieczonymi hipotecznie, czyli dotyczy rynku kredytów hipotecznych. W c(...)

Czytaj więcej
Top