Rekomendacja U - czego dotyczy?

Opublikowano: 07 Wrz 2021 Sylwia Chrószcz 5 min. czytania

Kategoria: Słownik pojęć finansowych

Rekomendacja U, która została stworzona przez KNF ma ogromne znaczenie w świecie finansów. Dlaczego? Ponieważ reguluje postępowania w związku z nieuczciwymi praktykami sprzedaży produktów ubezpieczeniowych przez banki. Jest to rekomendacja, która jest ważna zarówno dla klientów banków, jak i samych instytucji.

Z tego artykułu dowiesz się:

Rekomendacja U - czego dotyczy?

Czym jest Rekomendacja U?

Rekomendacja U została stworzona przez Komisję Nadzoru Finansowego. Rekomendacja U została wydana 2014 roku, lecz obowiązuje od 31 marca 2015 roku. Ma ona na celu poprawić jakość „współpracy między bankami a zakładami ubezpieczeniowymi, w zakresie oferowania przez banki ubezpieczenia do kredytu oraz określenia warunków dla stabilnego rozwoju rynku bancassurance”.  

Czym jest bancassurance? Bancassurance polega na współpracy banków i zakładów ubezpieczeniowych, w celu sprzedaży usług ubezpieczeniowych w bankach.

Co zawiera Rekomendacja U?

Poprzez Rekomendację U, Komisja Nadzoru Finansowego przekonuje instytucje bankowe do polepszenia swojej polityki informacyjnej związanej z produktami ubezpieczeniowymi w swojej ofercie. Poruszany też jest temat missellingu, który polega na sprzedaży produktów klientowi nie udzielając pełnych informacji, które są znane sprzedawcy np.:

 • wysokie ryzyko utraty środków,
 • wysoki koszt,
 • skomplikowane procedury rezygnacji z umowy. 

Misselling jest to również sprzedaż produktu ubezpieczeniowego klientom, którzy go nie potrzebują. Taka sprzedaż jest nieetyczna i to zachowanie nie godzi się z instytucja zaufania publicznego, jaką jest bank. Przed wprowadzeniem Rekomendacji U banki starały się - poprzez motywowanie finansowe swoich pracowników - sprzedawać jak najwięcej dodatkowych produktów ubezpieczniowych do sprzedawanych kredytów - np. kredytu gotówkowego.

To właśnie Rekomendacja U wprowadza zasadę, która mówi o braku obowiązku skorzystania z ubezpiecznia do kredytu, które proponuje nam bank. Zgodnie z opisywaną rekomendacją klient może dostarczyć swoją polisę zawarta z innym towarzystwem ubezpieczeniowym i bank powinien ją zaakceptować - jeśli spełnia wszystkie kryteria określone przez bank.

Rekomendacja U nakłada wielki nacisk na przekazywanie wszelkich informacji klientowi, powinni oni być poinformowani o zakresie ochrony oraz czasu jej trwania. Klient powinien poznać pełny koszt jaki poniesie w związku ze skorzystaniem z polisy i świadomie dojąć decyzję o skorzystaniu z ubezpieczenia proponowanego przez bank.

Bank nie powinien spełniać dwóch funkcji jednocześnie:

 • być pośredniakiem w ubezpieczeniach,
 • ubezpieczającym. 

Rodzi to poważny konflikt interesów, jako pośrednik pobiera wynagrodzenie za sprzedaż produktu, a jako ubezpieczający powinien dbać o pozytywne rozpatrzenie roszczeń swoich klientów.

Jakie produkty ubezpieczeniowe i inwestycyjne może zaproponować nam bank?

Banki w swoich ofertach posiadają produkty wybranego zakładu ubezpieczeń możemy spotkać się z ubezpieczeniami oraz funduszami inwestycyjnymi.

Przykładowe rodzaje ubezpieczeń oferowanych przez banki:

Banki mogą zaoferować produkty takie jak fundusze inwestycyjne, są one o różnym stopniu ryzyku utraty środków.

 • fundusze inwestycje i subfundusze,
 • lokata z funduszem,
 • produkty strukturyzowane.
 • programy inwestycyjne,
 • ubezpieczenia z elementem inwestycyjnym. 

Rekomendacja U powstała na skutek wielu nieprawidłowości w sprzedaży tych produktów np. polis inwestycyjnych, ponieważ były one polecane osobom nieświadomym ryzyka i ich kosztów. 

Jeśli jesteśmy zainteresowani produktem najpierw zapoznajmy się z jego charakterystyką:

 • kosztem, jaki poniesiemy,
 • poziomem ryzyka utraty środków w przypadku funduszy inwestycyjnych,
 • jeśli jest to ubezpieczenie należy sprawdzić, jakie ryzyka obejmuje i jakie ma wykluczenia,
 • czas trwania umowy. 

Podsumowanie

Dzięki wprowadzeniu przez KNF Rekomendacji U w bankach nie powinny występować zjawiska sprzedaży produktów ubezpieczeniowych bez pełnej wiedzy i świadomości klienta na temat tego produktu.

Daje to bezpieczeństwo klientom – nie powinni otrzymać produktu, którego nie potrzebują, jak i bankom ponieważ udzielając wszelkich informacji o danym produkcie (jego ryzyku, kosztach itp.) przed podpisaniem z klientem umowy, bank omija możliwość posądzenia o niewłaściwe zachowanie oraz nieprzestrzeganie etyki. Bank zmniejsza także ryzyko rezygnacji klienta z produktu.

Zaktualizowano: 03.10.2021

Dodano: 07.09.2021

Czy ten artykuł był pomocny?


Ocena / gł.

Artykuły powiązane

Rekomendacja S – dlaczego jest ważna dla kredytobiorcy?

Rekomendacja S – dlaczego jest ważna dla kredytobiorcy?

18 Marzec 2022Autor: Dagmara Konik

Rekomendacja S jest kluczowym dokumentem dla rynku kredytów hipotecznych. Za powstanie dokumentu odpowiedzialna jest Komisja Nadzoru Finansowego. Dokument ten zawiera regulację w zakresie zarządzania ekspozycjami kredytowymi zabezpieczonymi hipotecznie, czyli dotyczy rynku kredytów hipotecznych. W c(...)

Czytaj więcej
Rekomendacja T - co każdy kredytobiorca wiedzieć powinien?

Rekomendacja T - co każdy kredytobiorca wiedzieć powinien?

04 Cze 2021Autor: Dagmara Konik

Dziś prezentujemy drugi wpis z serii „Co każdy konsument powinien wiedzieć o rekomendacjach KNF." Przygotowaliśmy dla was prezentację kilku Rekomendacji, które są bardzo istotne z punktu widzenia klienta, dokonującego zakupów produktów finansowych. W wczoraj omówiliśmy zasady funkcjonowania KNF oraz(...)

Czytaj więcej
Top