Czy ktoś wziął na mnie kredyt?

Opublikowano: 21 Lis 2019 Urszula Sokół 5 min. czytania

Kategoria: Poradnik Kredytowy

Instytucje finansujące stosują szereg metod, aby zweryfikować tożsamość Klienta. Jeżeli w procesie obecny jest człowiek, sprawdza dowód osobisty potencjalnego pożyczkobiorcy, weryfikuje, czy dowód należy do niego, sprawdza dokument pod kątem ewentualnego fałszerstwa. W procesach online firmy wykorzystują przelew złotówki, logowanie do rachunku (kontomatik, instantor) lub narzędzia weryfikacji behawioralnej. Pomimo tych wszystkich systemów zabezpieczeń nadal zdążają się sytuacje, w których ktoś ukradnie tożsamość i weźmie kredyt. Jak sprawdzić, czy ktoś wziął na mnie kredyt? 

czy ktoś wziął na mnie kredyt

Ocena zdolności kredytowej

Każda instytucja kredytująca ocenia zdolność Klienta do zaciągnięcia zobowiązania. Najwnikliwiej robi to bank – praktycznie nie ma możliwości, aby nie sprawdził potencjalnego Klienta w Biurze Informacji Kredytowej oraz Biurach Informacji Gospodarczej. Tych drugich jest kilka, a najpopularniejsze z nich to Krajowy Rejestr Długów, BIG InfoMonitor i ERIF. Bardziej liberalnie do tematu oceny podchodzą instytucje pozabankowe. Nie każda z nich sprawdza Klienta w BIKu – ale większość dokonuje tej weryfikacji. Większość sprawdza również jakiekolwiek Biuro Informacji Gospodarczej. 

Po szkodzie

Często dowiadujemy się o tym, że ktoś wziął na nas kredyt po szkodzie. Sprawdzamy sobie raport w BIK i okazuje się, że mamy zobowiązanie, którego nie zaciągaliśmy. Puka do naszych drzwi windykator i oczekuje spłaty zobowiązania. Otrzymujemy monity ponaglające, dotyczące kredytu, którego nie braliśmy. Jak dojdziemy do jednej z tych sytuacji, niestety jest już za późno – ktoś wziął na nas kredyt. Warto zatem podjął działania prewencyjne.

Prewencja codzienna

Dowód osobisty i dane w nim zawarte to informacje poufne. Przede wszystkim nie powinniśmy ich udostępniać osobom trzecim. Jeżeli zdarzy nam się, że zgubiliśmy dowód osobisty natychmiast powinniśmy to zgłosić. Podobnie w przypadku kradzieży dokumentu. Zgubienie dowodu można zgłosić przez swój profil zaufany na stronie www.obywatel.gov.pl. Zgłoszenia przyjmują również banki. Kradzież dowodu należy natychmiast zgłosić na policji. Szybkie anulowanie dokumentu może ustrzec nas przed zaciągnięciem kredytu lub pożyczki na nasze dane. 

Warto włączyć usługę alertów

Większość wywiadowni, w których Klient jest weryfikowany w procesie oceny zdolności kredytowej, udostępnia usługę alertów. Dzięki niej, w każdej sytuacji, w której dana wywiadownia odnotuje zapytanie na nasze dane otrzymamy alert na telefon/maila. Jeżeli nie jesteśmy aktywnie w żadnym procesie kredytowym będzie to dla nas informacja, że właśnie ktoś próbuje na nasze dane wyłudzić finansowanie. Alert to chyba najszybszy sposób uzyskania informacji o próbie wzięcia na nas kredytu lub pożyczki. 

wyłudzenie kredytu

Nie tylko kredyt

Wyłudzenie może dotyczyć nie tylko kredytu. Ktoś bowiem może na nas próbować wziąć abonament telefoniczny lub zawrzeć umowę na dostawę gazu. Warto zatem posiadać alerty nie tylko z BIKu, ale również z BIGów. Usługa oferowana przez BIK nazywa się „Alerty BIK”, przez Krajowy Rejestr Długów „Chroń PESEL”. KRD w swoim produkcie umożliwia dodatkowo weryfikację kontrahenta. Przykładowo, kiedy planujemy wakacje z biurem podróży możemy sprawdzić, czy te nie zalega z płatnościami. Jeżeli zalega lepiej nie korzystać z jego usług

INSTYTUCJA

 

chropesel

KONTAKT Z AGENTEM

BIGINFORMONITOR

KONTAKT Z AGENTEM

bik

KONTAKT Z AGENTEM

Ile kosztuje dostęp do systemu alertów

Instytucje oferują usługi najczęściej w pakietach rocznych. Opłacamy dostęp z góry i przez 12 miesięcy możemy korzystać ze wszystkich funkcjonalności systemu. Ceny poszczególnych pakietów w zależności od instytucji oraz zakresu rozpoczynają się od kwoty 24 złote rocznie. Średnio za usługę nie powinniśmy zapłacić więcej, niż 99 złotych za rok korzystania. 

PAMIĘTAJ! Jak zgubisz dowód osobisty natychmiast zgłoś jego stratę w banku i na stronie www.obywatel.gov.pl przez swój profil zaufany. Kradzież dowodu należy zgłosić na policji.

Warto dmuchać na zimne

Warto podejmować odpowiednie działania prewencyjne, które będą nas chronić przed próbami zaciągnięcia kredytu na nasze dane. Żyjemy w świecie cyfrowym – zgubienie lub kradzież dowodu nie są zatem jednymi sytuacjami, w których ktoś może przejąć nasze dane osobowe. Dochodzi przecież również do wycieku danych, na co często nie mamy wpływu. Jeżeli ktoś będzie próbował wyłudzenia, tylko szybka reakcja może nas uchronić prze jego próbą. 

Tagi: alert bikzdolność kredytowakrajowy rejestr długówkradzieżkredytbiuro informacji kredytowejbiuro informacji gospodarczej

Zaktualizowano: 02.09.2021

Dodano: 21.11.2019

Czy ten artykuł był pomocny?


Ocena / gł.

Artykuły powiązane

Kontomatik, przelew złotówki. Jak działają narzędzia weryfikujące tożsamość?

Kontomatik, przelew złotówki. Jak działają narzędzia weryfikujące tożsamość?

29 Lip 2019Autor: Urszula Sokół

Pożyczanie pieniędzy wiąże się dla instytucji finansującej z ryzykiem. Niezależnie czy kredytodawcą jest bank czy firma pozabankowa ryzyko zawsze jest wliczone w cenę transakcji. Im oczywiście jest wyższe, tym też cena jest wyższa – ale o tym przeczytasz w naszym artykule o matrycy ceny ważonej ryzy(...)

Czytaj więcej
Czy poprzez wnioskomat.com możesz dostać najlepszy kredyt bankowy?

Czy poprzez wnioskomat.com możesz dostać najlepszy kredyt bankowy?

19 Cze 2019Autor: Krzysztof Rzepka

Sytuacje, w których zaczynamy poszukiwać finansowania, możemy podzielić na trzy główne kategorie, które determinują to, po jaki produkt sięgniemy. Pierwsza z nich wynika z chęci zaspokojenia jakiejś materialnej potrzeby - szukamy pieniędzy n

Czytaj więcej
Ile punktów w BIK, aby dostać kredyt? Wszystko o ocenie punktowej BIK

Ile punktów w BIK, aby dostać kredyt? Wszystko o ocenie punktowej BIK

05 Cze 2019Autor: Agata Dymara

Wielu klientów ubiegających się o pożyczkę nieraz słyszy pewnie o weryfikacji w bazie BIK. Tak samo wielu z powodu wpisów w bazie BIK otrzymują decyzję negatywną dla wniosku o kredyt lub pożyczkę. Dodatkowo, aż 25 milionów Polek i Polaków posiada swoją historię w BIK, a mimo to wielu z nas w dalszym(...)

Czytaj więcej
Top