Czy można założyć lokatę dla dziecka?

Opublikowano: 24 Wrz 2023 Agnieszka Kłak 8 min. czytania

Kategoria: Blog bankowy

Każdy rodzic, który kocha swoje dziecko chce dla niego jak najlepiej. Codziennie miliony matek i ojców wkładają ogromny wysiłek w to, aby ich pociechy nie chodziły głodne i bez ubrań, by miały przybory szkolne, ale też by nie zabrakło im zabawek. Rodzicom często brakuje czasu na złapanie drugiego oddechu, gdy ciężko pracują, aby ich potomstwo miało udane wakacje. Inwestycja w dzieci to najważniejsze przedsięwzięcie, jakie człowiek może podjąć w swoim życiu. Warto zadbać o to, by dziecko miało pewien kapitał na przyszłość. W związku z tym wartym uwagi produktem jest z całą pewnością lokata dla dziecka.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • czy bank zaproponuje nam lokatę dla dziecka,
  • czym jest lokata bankowa dla dziecka,
  • czy lokata długoterminowa dla dziecka może przynieść realne oszczędności,
  • czy można efektywniej w inny sposób gromadzić pieniądze dla dziecka.
lokata dla dziecka

Co to jest lokata dla dziecka?

Jeśli Twoja pociecha jest jeszcze mała, to jej start w dorosłość nastąpi dopiero za kilkanaście lat. Jednakże warto pomyśleć już teraz o gromadzeniu kapitału, który na pewno przyda się Twojemu dziecku. Ale czy istnieje coś takiego jak lokata dla dziecka? Cóż, to zależy od tego jaką definicję produktu zastosujemy. Dziecko poniżej 13 roku życia nie będzie mogło otworzyć lokaty na swoje dane. Wprawdzie możliwe jest konto osobiste dla nastolatka, ale niektóre banki mogą mieć pewne opory przed udostępnieniem takiego produktu.

Jeśli natomiast podejdziemy do tego w ten sposób, że to rodzic zakłada lokatę, to może to uczynić już od momentu urodzenia dziecka, dzięki czemu naliczane odsetki będą się przez lata gromadzić na rachunku. Wprawdzie w sensie prawnym będzie to lokata rodzica, ale przecież możesz dowolnie dysponować swoimi pieniędzmi - także przekazać je dzieciom w dowolnym momencie. 

Jakie są rodzaje lokat dla dzieci?

Generalnie rzecz biorąc, możemy wyróżnić dwa rodzaje lokat, które pozwolą zebrać nam fundusze dla dziecka:

  • lokata krótkoterminowa - zakładana najczęściej na 1, 3 albo 6 miesięcy,
  • lokata długoterminowa - zakładana najkrócej na 1 rok, ale może być też na 3 lata.

Lokata krótkoterminowa ma to do siebie, że przy dużej konkurencyjności na rynku masz zawsze możliwość przeniesienia kapitału po stosunkowo krótkim okresie do innej lokaty, które wygeneruje większy zysk. Jednakże przy takim rozwiązaniu procent na lokacie będzie stosunkowo niewielki. Warto się zastanowić, czy to, że mogę wypłacić pieniądze dość szybko jest tego warte.

Lokata długoterminowa oferuje nam z kolei wyższy procent. Warto wiedzieć, że ze środków pieniężnych nie będziemy mogli korzystać przez 12-36 miesięcy. Jednakże zysk z lokaty długoterminowej będzie wyższy, w związku z czym duża część rodziców zdecyduje się odkładać pieniądze dla dziecka właśnie na takiej lokacie. 

Kto może założyć dziecku lokatę?

Klientem uprawniony do założenia depozytu dla dziecka jest tylko rodzic albo opiekun prawny. Jeżeli dziecko ma ukończone 13 lat, to wówczas nabywa ograniczoną zdolność do czynności prawnych. Oznacza, że dziecko może wraz z rodzicem założyć lokatę. Natomiast nie może tego zrobić inna osoba, nawet spokrewniona. Jeśli więc np. dziadek udałby się do banku, to nie założy tam lokaty dla wnuka. Może natomiast przekazać rodzicowi dowolną ilość swoich pieniędzy, które mogą zostać przeznaczone przez rodzina na poczet lokaty dla dziecka. 

Zakładanie lokat dla dzieci krok po kroku

Zakładanie lokaty dla dziecka jest bardzo proste - zarówno w teorii jak i ujęciu praktycznym. Odbywa się to w sposób następujący:

  1. Skontaktuj się z bankiem. Możesz to zrobić osobiście w placówce banku albo korzystając z bankowości elektronicznej. Niektóre banki umożliwiają zakładanie lokaty poprzez infolinię.
  2. Wydaj polecenie założenia lokaty. W oddziale banku musisz zawnioskować o takie konto dla dziecka. W aplikacji kliknij odpowiednią rubrykę.
  3. Potwierdź założenie lokaty. W placówce potwierdzisz to podpisem. Natomiast w aplikacji możesz to zrobić klikając odpowiednie potwierdzenie.

Jeśli zależy Ci na czasie, to zdecydowanie najszybciej założysz lokatę drogą online. 

Lokata dla dziecka - ile można zyskać?

Zysk z lokaty będzie bezpośrednio uzależniony od oprocentowania. A zatem - zanim wybierzesz produkt warto sprawdzić, gdzie proponowany jest największy procent. Jeśli, przykładowo przeznaczysz pieniądze na lokacie 3% na okres 36 miesięcy i będzie to 10 000 zł, to odjęciu podatku Belki po trzech latach zyskasz 729 zł. Potem możesz zainwestować 10 729 zł w kolejną lokatę na 3 lata i przy tym samym oprocentowaniu zyskasz już 782,14 zł. Jeśli zaczniesz inwestycję w roku narodzin dziecka, to do dnia jego pełnoletniości możesz powtórzyć się operację 6 razy. 

Lokata czy konto oszczędnościowe dla dziecka - co wybrać?

Na koncie oszczędnościowym możesz również zdeponować pieniądze na rzecz swojego dziecka. Tutaj możesz dowolnie wypłacać pieniądze, gdyż takie konto ma przewagę nad lokatą (jeśli zechcesz zerwać lokatę przed terminem to stracisz odsetki). Jednakże oprocentowanie jest znacznie niższe, w związku z czym zysk nawet długiej perspektywie czasowej będzie symboliczny. W związku z tym, jeśli nastawiasz się na długoterminowe inwestowanie, to znacznie lepiej jest wybrać lokatę. 

Jak inaczej można gromadzić kapitał dla swoich dzieci?

Oszczędzanie pieniędzy dla dziecka to dobry pomysł, ale istnieją inne drogi niż lokata. Czy warto z nich korzystać? Cóż, to zależy od tego jaka jest Twoje doświadczenie w inwestowaniu oraz jaki poziom umiejętności obsługi instrumentów finansowych posiadasz. Inwestując pieniądze w akcje masz szansę zyskać o wiele więcej środków, ale ta droga jest znacznie bardziej ryzykowana niż lokata. Rozważ więc wszystkie za i przeciw oraz oceń siły na zamiary.

Lokata - czy takie oszczędzanie dla dziecka się opłaca?

Osoby nie będące rekinami inwestycyjnymi zrobią mądrze decydując się otworzyć lokatę dla dziecka. To dobry sposób, by wygenerować powoli zysk, który można dodatkowo zwielokrotnić. Gdy okres trwania jednej lokaty się skończy, może nastąpić wypłata środków z wypracowanymi odsetkami, a następnie nastąpi wpłata na kolejną lokatę, ale środki będą pomnożone o dodatkowe pieniądze z innego źródła. To sprawi, że można zyskać jeszcze więcej. W perspektywie 18 lat i regularnych wpłat jest to na pewno ciekawa propozycja. Ponadto współcześnie bankowość internetowa umożliwia bardzo wygodną obsługę lokaty, co jest dodatkowym, niewątpliwym plusem. 

Dodano: 24.09.2023

Czy ten artykuł był pomocny?


Ocena / gł.
Top