W Biurze Informacji Kredytowej mogą znajdować się zarówno pozytywne jak i negatywne wpisy na temat klienta. Dobre informacje pojawiają się wówczas, gdy spłacasz regularnie długi i wówczas, starając się o kolejne zobowiązanie masz większe szanse na otrzymanie pozytywnej decyzji. Natomiast złe informacje, związane z tym, że nie wywiązujesz się terminowo z płatności znacznie obniżają Twoje szanse na kolejny kredyt.
Z tego artykułu dowiesz się:
Spis treści
Każdy, kto zaciągnął zobowiązanie, zgodził się na to, aby jego dane były przekazywane i przetwarzane przez BIK. Jeśli klient spóźni się ze spłatą zobowiązania, to wówczas wierzyciel ma prawo przekazać taką informację do BIK. Gorzej, jeśli opóźnienie wyniosło co najmniej 60 dni, a oprócz tego minęło 30 dni od momentu, w którym wierzyciel poinformował dłużnika o tym, że przekaże jego dane do BIK-u. Wówczas taki wpis będzie widniał w bazie przez 5 lat od momentu spłaty zobowiązania. Dłużnik, który nie uregulował płatności w terminie nie może powstrzymać faktu, że zostanie wpisany do BIK w negatywny sposób.
Bank sprawdzając zdolność kredytową klienta, zagląda także do historii kredytowej, czyli do baz BIK. Dzieje się tak każdorazowo, gdy wnioskujesz o zobowiązanie, niezależnie od tego czy jest to kredyt gotówkowy, kredyt hipoteczny czy konsolidacyjny. Wnioskodawca musi wyrazić zgodę na przetwarzanie danych, w przeciwnym razie wniosek nie będzie dalej procedowany przez instytucję. Jednakże, jeśli w BIK będą widniały negatywne wpisy, to bank będzie postrzegał takiego klienta jako niewiarygodnego i niewypłacalnego. W związku z tym wyda negatywną historię kredytową.
WARTO WIEDZIEĆ
Banki mają obowiązek sprawdzać BIK klientów, a to dzięki rekomendacją wydanym przez Komisję Nadzoru Finansowego. Celem takich działań było ograniczenie nadmiernego zadłużania się Polaków. Dodatkowo, od maja 2023 roku taki obowiązek ciąży także na pozabankowych firmach pożyczkowych.
Jeśli historia kredytowa w BIK jest negatywna, ale jeszcze nie jest tragiczna, bank może być skłonny do udzielenia finansowania, ale pod pewnymi warunkami. Przede wszystkim musisz się liczyć z tym, że oprocentowanie kredytu, o który się starasz może zostać podwyższone, w związku z czym poniesiesz większe koszty niż gdyby przyznano Ci zobowiązanie w podstawowym wariancie z oferty. Wynika to z tego, że instytucje bankowe nie chcą ponosić zbyt dużego ryzyka kredytowego, w związku z czym rekompensują to sobie wyższymi kosztami dla klienta.
Również prowizja, która będzie stanowiła Twój koszt, może zostać podwyższona. To także ma związek z kompensowaniem sobie ryzyka związanego z akceptacją wniosku klienta, który nie jest wiarygodny na 100%.
W przypadku, gdy wnioskodawca posiada negatywny wpis w BIK, bank może postawić dodatkowe warunki lub zmienić istniejące, na przykład:
Istnieje kilka skutecznych metod na to, aby zwiększyć swoje szanse na kredyt. Przede wszystkim, jeśli jesteś jeszcze młodym kredytobiorcą, możesz zacząć budować swoją historię kredytową w BIK. Wystarczy, że zaciągniesz parę małych pożyczek i spłacisz je w terminie. Natomiast jeśli już pojawiły się negatywny wpis na Twój temat, to musisz przeczekać, aż zniknie on z bazy. Ewentualnie, jeśli masz możliwość wzięcia pożyczki, możesz spróbować zawalczyć o pozytywny wpis, ale pamiętaj, by tym razem spłacić zobowiązanie w terminie.
Warto na koniec dodać, że zawsze masz możliwość sprawdzić, co zawiera raport BIK na Twój temat. Raz na pół roku możesz wnioskować o przesłanie Ci darmowego raportu, dzięki któremu dowiesz się, jak wygląda Twoja obecna sytuacja. Jeżeli chcesz, możesz nie czekać 6 miesięcy i wykupić raport. Pokaże Ci on Twój szczegółowy scoring, a jeśli dokupisz do tego usługę alertów BIK, to dodatkowo otrzymasz informacje na temat tego, czy ktoś nie próbował wyłudzić kredytu na Twoje dane.
Dodano: