Czy negatywne informacje w BIK sprawią, że kredyt będzie droższy?

Opublikowano: 01 Lis 2024 Agnieszka Kłak 6 min. czytania

Kategoria: Poradnik Kredytowy

W Biurze Informacji Kredytowej mogą znajdować się zarówno pozytywne jak i negatywne wpisy na temat klienta. Dobre informacje pojawiają się wówczas, gdy spłacasz regularnie długi i wówczas, starając się o kolejne zobowiązanie masz większe szanse na otrzymanie pozytywnej decyzji. Natomiast złe informacje, związane z tym, że nie wywiązujesz się terminowo z płatności znacznie obniżają Twoje szanse na kolejny kredyt.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • skąd w BIK biorą się negatywne wpisy,
  • czy negatywne wpisy zwiększają koszty kredytu,
  • czy można sprawdzić BIK pod kątem swojej historii kredytowej.
negatywne informacje w BIK

Dlaczego w BIK mogą pojawić się negatywne wpisy?

Każdy, kto zaciągnął zobowiązanie, zgodził się na to, aby jego dane były przekazywane i przetwarzane przez BIK. Jeśli klient spóźni się ze spłatą zobowiązania, to wówczas wierzyciel ma prawo przekazać taką informację do BIK. Gorzej, jeśli opóźnienie wyniosło co najmniej 60 dni, a oprócz tego minęło 30 dni od momentu, w którym wierzyciel poinformował dłużnika o tym, że przekaże jego dane do BIK-u. Wówczas taki wpis będzie widniał w bazie przez 5 lat od momentu spłaty zobowiązania. Dłużnik, który nie uregulował płatności w terminie nie może powstrzymać faktu, że zostanie wpisany do BIK w negatywny sposób. 

Jak bank patrzy na negatywne wpisy w BIK-u?

Bank sprawdzając zdolność kredytową klienta, zagląda także do historii kredytowej, czyli do baz BIK. Dzieje się tak każdorazowo, gdy wnioskujesz o zobowiązanie, niezależnie od tego czy jest to kredyt gotówkowy, kredyt hipoteczny czy konsolidacyjny. Wnioskodawca musi wyrazić zgodę na przetwarzanie danych, w przeciwnym razie wniosek nie będzie dalej procedowany przez instytucję. Jednakże, jeśli w BIK będą widniały negatywne wpisy, to bank będzie postrzegał takiego klienta jako niewiarygodnego i niewypłacalnego. W związku z tym wyda negatywną historię kredytową.

Czy zła historia kredytowa sprawi, że kredyt będzie droższy?

Jeśli historia kredytowa w BIK jest negatywna, ale jeszcze nie jest tragiczna, bank może być skłonny do udzielenia finansowania, ale pod pewnymi warunkami. Przede wszystkim musisz się liczyć z tym, że oprocentowanie kredytu, o który się starasz może zostać podwyższone, w związku z czym poniesiesz większe koszty niż gdyby przyznano Ci zobowiązanie w podstawowym wariancie z oferty. Wynika to z tego, że instytucje bankowe nie chcą ponosić zbyt dużego ryzyka kredytowego, w związku z czym rekompensują to sobie wyższymi kosztami dla klienta.

Również prowizja, która będzie stanowiła Twój koszt, może zostać podwyższona. To także ma związek z kompensowaniem sobie ryzyka związanego z akceptacją wniosku klienta, który nie jest wiarygodny na 100%. 

Czy negatywny BIK sprawia, że inne warunki kredytu są mniej korzystne?

W przypadku, gdy wnioskodawca posiada negatywny wpis w BIK, bank może postawić dodatkowe warunki lub zmienić istniejące, na przykład:

  1. Zmniejszyć kwotę kredytu lub okres kredytowania. Im mniejsza suma pożyczonych pieniędzy i im krótszy czas spłaty, tym większe prawdopodobieństwo, że klient wywiąże się ze zobowiązania.
  2. Wymagać dodatkowego zabezpieczenia zobowiązania. Może to być chociażby poręczenie, czy ubezpieczenie na życie. 
  3. Zaproponować klientowi wnioskowanie z inną osobą. Wspólne wnioskowanie o kredyt zwiększa zdolność kredytową klientów. Należy pamiętać, by współkredytobiorca miał pozytywną historię kredytową w BIK-u. 

Co zrobić, aby poprawić swoją historię kredytową?

Istnieje kilka skutecznych metod na to, aby zwiększyć swoje szanse na kredyt. Przede wszystkim, jeśli jesteś jeszcze młodym kredytobiorcą, możesz zacząć budować swoją historię kredytową w BIK. Wystarczy, że zaciągniesz parę małych pożyczek i spłacisz je w terminie. Natomiast jeśli już pojawiły się negatywny wpis na Twój temat, to musisz przeczekać, aż zniknie on z bazy. Ewentualnie, jeśli masz możliwość wzięcia pożyczki, możesz spróbować zawalczyć o pozytywny wpis, ale pamiętaj, by tym razem spłacić zobowiązanie w terminie. 

Warto na koniec dodać, że zawsze masz możliwość sprawdzić, co zawiera raport BIK na Twój temat. Raz na pół roku możesz wnioskować o przesłanie Ci darmowego raportu, dzięki któremu dowiesz się, jak wygląda Twoja obecna sytuacja. Jeżeli chcesz, możesz nie czekać 6 miesięcy i wykupić raport. Pokaże Ci on Twój szczegółowy scoring, a jeśli dokupisz do tego usługę alertów BIK, to dodatkowo otrzymasz informacje na temat tego, czy ktoś nie próbował wyłudzić kredytu na Twoje dane. 

Dodano: 01.11.2024

Czy ten artykuł był pomocny?


Ocena / gł.
Top