Czy opłaca się wziąć kredyt gotówkowy w swoim banku? Kredyt gotówkowy i ROR w tym samym banku

Opublikowano: 24 Lut 2021 Ewelina Grzegorczyk 7 min. czytania

Kategoria: Poradnik Kredytowy

Jednym z chętniej wybieranych produktów kredytowych są kredyty gotówkowe. Można otrzymać go w prostej procedurze, a środki z niego otrzymane wydać na wiele celów: zakup sprzętu, zakup samochodu, spłatę zobowiązań. Gdy statystyczny klient decyduje się na poszukiwania oferty kredytu często zaczyna od banku w którym posiada konto. Klient wychodzi z założenia, że dostępne są dla niego promocyjne oferty, które występują sezonowo jak niektóre obniżki w sklepach. Czy opłaca się skorzystać z kredytu gotówkowego we własnym banku?

Czy opłaca się wziąć kredyt gotówkowy w swoim banku? Kredyt gotówkowy i ROR w tym samym banku

Czy warto skorzystać z kredytu gotówkowego w swoim banku?

Korzystanie z kredytu gotówkowego w swoim banku niesie za sobą wiele zalet. Posiadacz konta osobistego zwykle posiada comiesięczne wpływy np. z tytułu wynagrodzenia. Dla banku jest to informacja, że klient posiada zatrudnienie więc spełnia jeden z podstawowych kryteriów przyznania kredytu, jakim jest stałe źródło dochodu. Stały klient banku często posiada inne produkty bankowe np. limit debetowy czy kartę kredytową więc ma również zbudowaną historię kredytową, co niewątpliwie zwiększa jego szanse na kredyt. Możliwości konsumenta zwiększają również wcześniej zaciągnięte pożyczki w tym samym banku i spłacone w terminie.

Wnioskowanie o kredyt będzie na pewno łatwiejsze – bank zna nas jako klientów. Może wiązać się z mniejszą ilością formalności. Często też banki mają przygotowane specjalne oferty dla swoich klientów więc nawet nie będąc osobą szukającą kredytu możemy mieć informację o przygotowanej dla nas ofercie.

Jakie są zalety posiadania kredytu gotówkowego i ROR-u w tym samym banku?

Posiadanie osobistego konta w banku pomaga potencjalnemu klientowi w zdobyciu kredytu gotówkowego. Ponieważ posiadając rachunek osobisty jest to dla banku informacja, że kredytobiorca posiada dochody np. w formie wpływów wynagrodzenia. W historii rachunku są widoczne: przelewy, wpłaty, wypłaty itp. Przede wszystkim jest to jasny sygnał dla banku, że na nasze konto sukcesywnie od dłuższego czasu wpływa wynagrodzenie, a to buduje zdolność kredytową konsumenta. Robiąc stałe zlecenia opłaty rachunków domowych czy to za gaz czy mieszkanie bądź płatność co miesiąc za ratę towaru kupionego w sklepie dajemy wiarygodność dla banku, że jesteśmy w stanie spłacić zobowiązanie finansowe. Bank jest też w stanie oszacować ile środków nam zostaje po opłaceniu wszystkich rachunków i innych zobowiązań.

Jak wygląda wnioskowanie o kredyt w banku, w którym mam konto?

Wnioskowanie o kredyt gotówkowy w banku, w którym mamy konto osobiste jest dość proste. Wystarczy:

 • mieć ukończone 18 lat,
 • posiadać konto osobiste w banku, w którym kredytobiorca stara się o kredyt gotówkowy,
 • mieć stałe źródło dochodu,
 • posiadać polskie obywatelstwo,
 • mieć zdolność kredytową potrzebną do spłaty zadłużenia. 

Na uruchomienie kredytu gotówkowego na własnym rachunku płatniczym mamy kilka sposobów. Jednym z nich jest uzyskanie kredytu online lub przez aplikacje na telefonie. Wystarczy zalogować się na stronę swojego banku, wejść w zakładkę ofert banku i złożyć wniosek. Po złożeniu przez klienta wniosku bank sprawdza jego zdolność kredytową, i jeśli kredytobiorca otrzyma pozytywną decyzję kredytową to bank ustala szczegóły kredytu z konsumentem. Po podpisaniu umowy klient banku otrzymuje pieniądze przelewem na konto. Ważne: zwykle podpisanie umowy odbywa się podczas wizyty w banku, ale online możemy uzyskać nawet wstępną decyzję kredytową.

Kolejnym sposobem uzyskania kredytu gotówkowego jest wizyta w oddziale banku. Tam potencjalny kredytobiorca otrzyma niezbędne informacje na temat oferty kredytu. Na miejscu klient wypisze wniosek i po chwili otrzyma decyzję kredytową. Jeżeli będzie pozytywna to otrzyma środki przelewem na konto. Możemy również skorzystać z infolinii, gdzie doradca przedstawi nam szczegóły oferty kredytu gotówkowego.

W którym banku szukać kredytu gotówkowego bez prowizji?

Najłatwiej jest zdobyć kredyt gotówkowy na małe kwoty. Jest to popularny produkt bankowy, który możemy uzyskać również online. Wymogiem stawianym kredytobiorcy przez bank jest oczywiście posiadanie zdolności kredytowej. Trzeba być świadomym tego, iż bank dokładnie zweryfikuje historię kredytową w rejestrach BIK oraz pozostałych bazach gospodarczych np. KRD czy BIG. Każdy bank indywidualnie podchodzi do swoich klientów. Wiele zależy od naszej sytuacji finansowej.

Kredyt gotówkowy bez prowizji to promocyjna oferta dostępna w niektórych bankach. Nie oznacza to jednak, że nie ma żadnych opłat. Występuje koszt oprocentowania, a być może koszt ubezpieczenia, w zależności od oferty. Warto szukać aktualnych ofert promocyjnych korzystając z wyszukiwarek kredytów bez prowizji, bo banki organizują takie promocje.

Podsumowanie

Z pewnością posiadanie rachunku oszczędnościowo-rozliczeniowego jest dużym ułatwieniem w pozyskaniu kredytu gotówkowego w tym samym banku. Daje nam możliwość swobodnej spłaty zadłużenia. Poza tym, jeśli wpływa na nasze konto pensja i często robimy przelewy to mamy sporą szansę, że bank sam zaproponuje nam korzystny kredyt gotówkowy. Dodatkowo, jeśli korzystamy z bankowości mobilnej, to możemy się ubiegać o kredyt przez internet siedząc w domu na kanapie, bez konieczności wychodzenia z domu. Składając w ten sposób wniosek mamy szansę otrzymania pieniędzy przelewem w tym samym dniu. Bank widząc nasze poczynania na koncie osobistym, często sam oferuje nam swoje produkty. Kredyt gotówkowy „w swoim banku” będzie produktem prostym do uzyskania, ale warto sprawdzić, czy najbardziej opłacalnym na rynku. Czasami warto poszukać oferty chwilę dłużej lub z pomocą profesjonalisty i zyskać niższą ratę.

Zaktualizowano: 13.09.2021

Czy ten artykuł był pomocny?


Ocena / gł.

Komentarze, pytania i odpowiedzi do artykułu (12)


 • Avatar wianek

  wianek
  21.04.2021 19:02:54

  wychodzi na to, ze lepiej brac kredyt w swoim banku bo już nie ograniam

  Avatar Ewelina Grzegorczyk

  Ewelina Grzegorczyk Autor wianek
  21.04.2021 22:12:47

  Uzyskanie kredytu w banku, gdzie posiada się regularne wpływy wynagrodzenia będzie na pewno łatwiejsze. Bank może już wcześniej przygotować ofertę dla Klienta. Nie oznacza to jednak, że będzie to produkt na najkorzystniejszych warunkach cenowych.

 • Avatar kawka

  kawka
  13.04.2021 14:37:49

  ile dni daje bank na odstąpienie od umowy? Jest w ogole taka możliwość??

  Avatar Ewelina Grzegorczyk

  Ewelina Grzegorczyk Autor kawka
  13.04.2021 17:54:41

  Tak, odstąpienie od umowy zagwarantowane jest przepisami ustawy o kredycie konsumenckim. W większości banków jest to 14 dni, ale są też banki, które dają możliwość podjęcia decyzji do 30 dni. W tym czasie należy złożyć dyspozycję odstąpienia i zwrócić środki do banku.

 • Avatar tyt

  tyt
  12.04.2021 22:13:38

  a które banki maja oferte tanich kredytów? Które polecacie?

  Avatar Ewelina Grzegorczyk

  Ewelina Grzegorczyk Autor tyt
  13.04.2021 01:21:26

  Zachęcam do zapoznania się z aktualnym rankingiem kredytów gotówkowych dostępnym na stronie wnioskomat.com.

 • Avatar bubal

  bubal
  04.04.2021 22:08:05

  czy przez internet można rozwiązać umowę kredytową?

  Avatar Ewelina Grzegorczyk

  Ewelina Grzegorczyk Autor bubal
  04.04.2021 23:23:37

  Rozwiązanie umowy kredytowej może odbywać się poprzez odstąpienie w terminie określonym umowa kredytową. W tym celu konieczne jest złożenie dyspozycji odstąpienia w formie wymaganej przez bank. Umowa kredytowa rozwiązuje się także z chwilą całkowitej spłaty kredytu.

 • Avatar Gosia Wróbel

  Gosia Wróbel
  28.03.2021 16:02:22

  Mam pytanie, czy do złożenia wniosku o kredyt w moim banku gdzie mam konto musze mieć umowę o prace czy umowa tymczasowa też jest brana pod uwagę?

  Avatar Ewelina Grzegorczyk

  Ewelina Grzegorczyk Autor Gosia Wróbel
  28.03.2021 18:00:43

  Wszystko zależy od polityki banku. Należy doprecyzować co to jest umowa tymczasowa: inaczej będzie traktowana umowa o pracę na czas określony a inaczej umowa zlecenie.

 • Avatar Tomasz

  Tomasz
  27.03.2021 22:58:24

  Czy mogę złożyć wniosek o kredyt gotówkowy w swoim banku, jeśli pracuje zagranicą?

  Avatar Ewelina Grzegorczyk

  Ewelina Grzegorczyk Autor Tomasz
  28.03.2021 00:44:04

  Jest to możliwe o ile bank będzie akceptował dochody uzyskiwane zagranicą.

Top