Czy przelew między małżonkami przy rozdzielności majątkowej jest możliwy?

Opublikowano: 17 Kwi 2025 Agnieszka Kłak 4 min. czytania

Kategoria: Domowe finanse

W przypadku rozdzielności majątkowej wcale nie jest wykluczone, że jeden z małżonków będzie miał potrzebę przelewu środków pieniężnych do drugiego małżonka. W końcu nawet bez wspólności można prowadzić jedno gospodarstwo domowe i solidarnie ponosić wydatki z tytułu utrzymania. Jednak, o ile wspólnota majątkowa nie wzbudza tylu wątpliwości, o tyle przelew w ustroju rozdzielności może faktycznie nałożyć na Ciebie obowiązek podatkowy.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • jak wygląda kwestia przekazania pieniędzy przy rozdzielności,
  • czy można uniknąć podatku, dzięki aktowi darowizny,
  • kiedy i jak duży podatek zapłacisz. 
przelew między małżonkami

Zawsze możesz przelać pieniądze mężowi lub żonie

Co do samego przelewu, to jeśli chodzi o jego zlecenie i wykonanie nie masz żadnych zakazów. Pieniądze w ten sposób możesz przekazać żonie lub mężowi niezależnie od tego, czy macie majątek wspólny czy też ustanowiliście intercyzę w małżeństwie. 

Mało tego - czynność przekazania środków finansowych przelewem jest jak najbardziej naturalna. W końcu oboje ponosicie pewne koszty życia. Może być np. tak, że jedno z Was zapłaci czynsz w całości, a dopiero po paru dniach drugie będzie mogło oddać połowę środków. Innym razem żona może zrobić zakupy i w całości za nie za płacić, a przy następnej takiej okazji to mąż sfinansuje zakup potrzebnych produktów. 

Małe kwoty, jeśli przekażemy ja jako darowizny, nie będą podlegały opodatkowaniu. Jednak jeśli nie staną się darowizną, to podatek od nich będzie trzeba zapłacić. 

Czy przelew jest darowizną między małżonkami?

Wszystko tak naprawdę zależy od tego, jak potraktujecie sprawę przelewu. Jeżeli nie podejmiecie żadnych dodatkowych kroków, to darowizny nie będzie. Tzn. jeśli Twój mąż albo żona jedynie przeleje Ci pieniądze, to nic więcej tutaj nie zachodzi.

Sprawa wygląda inaczej, gdy zdecydujecie się najpierw sporządzić umowę darowizny. Oczywiście, jeśli wartość pieniężna przelewu przekroczy kwotę wolną w darowiźnie, to musicie to zgłosić do fiskusa. Małżonek, który był odbiorcą przelewu musi także załączyć wypełniony formularz SD-Z2. Wówczas taki przelew nie będzie objęty podatkiem od spadków i darowizn. 

Jednakże, jeśli przekazane środki miały na celu zaspokojenie potrzeb własnych, to wówczas w grę wchodzą przepisy podatkowe. 

Kiedy należy zapłacić podatek?

Jeśli przekazanie konkretnych środków w formie przelewu nie wiązało się z zawarciem umowy darowizny (ani, jeśli to było konieczne, ze złożeniem formularza SD-Z2), to wówczas obowiązuje podatek PIT od przekazanej kwoty. Płaci go ten ze współmałżonków, który otrzymywał pieniądze. Musi to wykazać w rocznym zeznaniu podatkowym.

Organ podatkowy uzna, że środki przekazane między małżonkami nie były darowizną, bowiem służyły zaspokojeniu własnych potrzeb. Dzieje się tak właśnie wtedy, kiedy między małżonkami występuje ustrój rozdzielności majątkowej. 

Podatek, jaki należy zapłacić będzie zgodny z obowiązującą stawką PIT, którą trzeba obliczyć od otrzymanej kwoty.

Dodano: 17.04.2025

Czy ten artykuł był pomocny?


Ocena / gł.
Top