Czym różni się kredyt hipoteczny od kredytu gotówkowego?

Opublikowano: 04 Wrz 2020 Sylwia Chrószcz 4 min. czytania

Kategoria: Poradnik Hipoteczny

W życiu większości z nas przychodzi chęć usamodzielnienia się. Wtedy chcielibyśmy iść "na swoje". Większość z nas nie ma gotówki na zakup mieszkania "od ręki". Wtedy zaczynamy myśleć o kredycie i pojawia się kolejne pytanie: skorzystać z kredytu hipotecznego czy kredytu gotówkowego? Zarówno jeden, jak i drugi produkt wiąże się z pewnymi istotnymi zaletami. Produkty też znacząco różnią się między sobą. 

kredyt gotówkowy

Co to jest kredyt gotówkowy?

Kredytem gotówkowym nazwiemy produkt finansowy, który może być przeznaczony na dowolny cel, którego nie wiążemy z prowadzeniem działalności gospodarczej np. zakup nowego samochodu, remont, wakacje z rodziną itd. Kredyt gotówkowy charakteryzuje się uproszczoną procedurą wnioskowania – w stosunku do produktu hipotecznego. W większości przypadków wystarczy wypełnienie wniosku i przekazanie swoich dokumentów dochodowych, a następnie oczekiwanie na decyzję banku. W praktyce w ciągu nawet jednego dnia możemy uzyskać gotówkę na dowolny cel. Kwoty na jakie mogą liczyć klienci? Nawet 200 tys. złotych, a jeden z banków oferuje dla swoich klientów nawet 300 tys. złotych.

Na co możemy wziąć kredyt hipoteczny?

Kredyt hipoteczny jest kredytem celowym, tzn. można nim sfinansować wyłącznie określone rodzaje inwestycji. Ich lista jest dość wielka i nie kończy się na zakupie mieszkania lub domu. Przeznaczenie kredytu hipotecznego musi być ściśle związane z określoną nieruchomością, to w rzeczywistości mamy tutaj całkiem spore możliwości w zakresie wykorzystania środków. W praktyce, za pomocą kredytu hipotecznego można sfinansować: zakup mieszkania, domu lub działki budowlanej, rozbudowę domu czy remont domu lub mieszkania.

Zabezpieczenie kredytu hipotecznego i gotówkowego

Jedną z istotnych różnic między kredytem gotówkowym i hipotecznym jest kwestia zabezpieczenia. W przypadku kredytu gotówkowego bank może żądać np. poręczenia. Przy kredycie hipotecznym sytuacja wygląda inaczej – kredyt jest udzielany na zakup nieruchomości, której hipoteka zostaje po udzieleniu pożyczki obciążona.

Jakie są różnice pomiędzy kredytem hipotecznym a gotówkowym?

Kredyt hipoteczny:

  • kredyt jest przeznaczony na finansowanie zakupu mieszkania, budowy domu, działki budowlanej itp.,
  • wkład własny: zwykle jest obowiązek 20% (lub większego) wkładu własnego, aby otrzymać kredyt,
  • jest to duże zobowiązanie, dlatego bank zbada naszą zdolność kredytową i będzie oczekiwał zabezpieczenia,
  • złożne procedury oraz długi termin procesowania wniosku kredytowego

Kredyt gotówkowy:

  • jest przyznawany szybciej, wnioskowanie to krótsze procesowanie wniosku,
  • środki z kredytu można przeznaczyć na dowolny cel - bez konieczności rozliczania się z bankiem,
  • wkład własny: nie jest wymagany,
  • procedury są prostsze

Jakie są koszty kredytów?

W skład kosztów mogą wchodzić różne kategorie w zależności od wyboru rodzaju kredytu. W przypadku kredytu hipotecznego będą to:

- odsetki,
- prowizja za udzielenie kredytu,
- ubezpieczenie pomostowe,
- wycena nieruchomości,
- ubezpieczenie nieruchomości,
- ubezpieczenie na życie, 
- ubezpieczenie niskiego wkładu własnego, 
- opłata za wcześniejszą spłatę kredytu np. w pierwszych kilku latach trwania umowy,
- opłata za wakacje kredytowe, czyli zawieszenie spłaty rat na określony czas,
- inne potencjalne opłaty przewidziane tabelą opłat i prowizji banku. 

Dla kredytu gotówkowego do kategorii kosztów zaliczymy:

- odsetki,
- prowizję,
- ubezpieczenie (opcjonalne).

Podsumowanie

W zależności od tego, jak szybko chcemy uzyskać kredyt i na jaki cel powinniśmy przemyśleć, który kredyt będzie dla nas odpowiedni. Warto rozejrzeć się na rynku co oferują banki, aby porównać koszty. Można skorzystać również z pomocy zaufanego doradcy kredytowego, który pomoże nam w wyborze. Kiedy zależy nam na czasie szybciej będzie otrzymać kredyt gotówkowy. Natomiast jeżeli potrzebujemy kredytu na konkrety cel oraz potrzebujemy wysoką kwotę np. na budowę domu itp. i zależy nam na jak najmniejszych kosztach warto zastanowić się nad kredytem hipotecznym.

Zaktualizowano: 11.10.2021

Dodano: 04.09.2020

Czy ten artykuł był pomocny?


Ocena / gł.
Top