Egzekucja komornicza potrafi mocno uprzykrzyć codzienne życie i funkcjonowanie osobie zadłużonej. Wiedzą to głównie te osoby, które tego doświadczyły i przez nią przeszli, wskutek czego stracili część swojego majątku oraz innego rodzaju dochody. Ważne jednak, aby w tej trudnej sytuacji nie należy się zniechęcać i można spróbować walczyć o swoje prawa. Na pewno należy pamiętać, że z komornikiem czy też wierzycielem można się porozumieć.
Dobrowolna spłata zadłużenia u komornika jest właśnie jednym z takich wyjść. Ugoda z komornikiem to bardzo często spotykane zjawisko. W niektórych przypadkach całkiem realne jest zablokowanie działań organu egzekucyjnego i powstrzymanie go od odejmowania dalszych czynności egzekucyjnych Chcesz dowiedzieć się, kiedy to możliwe i jakie warunki trzeba spełnić, aby spłacić komornika? Koniecznie przeczytaj ten artykuł.
Spis treści
Aby wierzyciel mógł skutecznie dochodzić swoich należności podstawą egzekucji komorniczej jest tytuł wykonawczy - nakaz zapłaty. Tytuł wykonawczy to dokument, który wraz z wnioskiem egzekucyjnym kierowany jest przez wierzyciela do komornika sądowego. Na podstawie tych dokumentów komornik sądowy zawiadamia o wszczęciu postępowania egzekucyjnego przeciwko dłużnikowi podejmuje różne metody egzekucji z majątku dłużnika, aby skutecznie zaspokoić roszczenie wierzyciela. Do najczęściej spotykanych i najpowszechniejszych form należą:
Jak już na samym początku materiału widać komornik jako funkcjonariusz publiczny posiada wiele uprawnień, które pozwalają mu na zajmowanie majątku oraz dochodów dłużnika.
Wiele osób, które mają lub miały do czynienia z komornikiem twierdzą, że ugoda z komornikiem to dobre wyjście z przejściowych problemów finansowych. Pamiętać jednak należy, że ugoda z komornikiem to jedynie pewnego rodzaju próba ustalenia sposobu spłaty zadłużenia poza wierzycielem, a nie pozbycie się długu. Zawsze trzeba wiedzieć, że to wierzyciel jest dysponentem postępowania egzekucyjnego i to na jego wniosek działa komornik sądowy. Może zdarzyć się sytuacja, że nawet jeżeli komornik wyrazi zgodę na ugodę, to wierzyciel może na taką ugodę nie wyrazić i złożyć formalny wniosek o kontynuowanie przez komornika sądowego egzekucji z ustalonych przez niego w toku postępowania egzekucyjnego składników majątkowych.
Początek zwykle jest taki sam, a zatem należy złożyć odpowiednie pismo u komornika z wnioskiem o rozłożenie naszego zadłużenia na raty. Wniosek taki powinien zawierać uzasadnienie naszej sytuacji majątkowej oraz dochodowej osoby zadłużonej, na potwierdzenie prawdziwości najlepiej dołączyć kopię umowy o pracę, jeżeli takową posiadamy oraz wyciąg z rachunku bankowego potwierdzającego nasze wpływy. Warto również podać powody zaistniałych problemów ze spłatą. Jednocześnie we wniosku należy zaproponować kwoty dobrowolnych wpłat do komornika, jakie wpłacać chce dłużnik w okresach miesięcznych lub tygodniowych.
Na pewno dobrowolna spłata długu u komornika będzie korzystna dla osoby, wobec której zatrzymanie czynności egzekucyjnych przez komornika staje się już niemożliwe.
Pamiętać jednak należy, że nie musi ona zawsze być dobrym rozwiązaniem. Tutaj trzeba zdecydowanie przeanalizować całość sprawy i ustalić istotne kwestie. I tak np. w sytuacji, gdy komornik ustalił już majątek dłużnika np. pracodawcę dłużnika, a osoba zadłużona nie chce, aby takie zajęcie wpłynęło do zakładu pracy z różnych powodów najlepszym rozwiązaniem będzie dobrowolna spłata długu w całości lub w połowie (w zależności od ugody), aby uniknąć niekomfortowej sytuacji.
Należy jednak mieć na uwadze, że dokonując dobrowolnej spłaty zadłużenia u komornika nie zmniejszamy całości zobowiązania. Dodatkowo trzeba przeliczyć , czy spłaty, które będziemy dokonywali pokrywają co najmniej odsetki i koszty, jakie powstają od zadłużenia. Zdarzają się bowiem często sprawy, w których kwota zadłużenia jest na tyle duża, że spłacane kwoty są niższe niż rosnące każdego miesiąca odsetki od zadłużenia. W takiej sytuacji zawieranie ugody z komornikiem co do zasady pozbawione jest większego sensu.
Nie ulega wątpliwości, że koszty egzekucji komorniczej co do zasady ponosić będzie dłużnik. Wynika to wprost z art. 770 kodeks postępowania cywilnego:
” Dłużnik zwraca wierzycielowi koszty niezbędne do celowego przeprowadzenia egzekucji. Koszty te ściąga się wraz z egzekwowanym świadczeniem”
Opłaty egzekucyjne w sprawach o egzekucję świadczeń pieniężnych są różne i zależą od sytuacji. Zgodnie z Ustawą o kosztach komorniczych i komornikach sądowych, opłata ujednolicona obowiązująca w większości przypadków wynosi 10% wartości wyegzekwowanego świadczenia. Są jednak od tego pewne wyjątki i opłata egzekucyjna może być niższa.
Art. 27 ustawy o kosztach komorniczych reguluje:
„W sprawie o egzekucję świadczeń pieniężnych komornik ściąga od dłużnika opłatę stosunkową w wysokości 10% wartości wyegzekwowanego świadczenia.
Jeżeli dłużnik, w terminie miesiąca od dnia doręczenia mu zawiadomienia o wszczęciu egzekucji, wpłaci do rąk komornika lub na jego rachunek bankowy całość lub część egzekwowanego świadczenia, komornik ściąga od dłużnika opłatę stosunkową w wysokości 3% wartości wyegzekwowanego w ten sposób świadczenia. Kwota wpłacona wierzycielowi przez dłużnika nie stanowi wyegzekwowanego świadczenia.”
Aby nie mówić o wysokich kosztach postępowania egzekucyjnego można skorzystać z rozwiązania, jakim jest dobrowolna spłata zadłużenia u komornika.
Co do zasady, aby uniknąć egzekucji komorniczej, warto jest jednaka zareagować jeszcze zanim sprawa długu trafi do sądu. Dobrowolne warunki spłaty łatwiej ustalić bezpośrednio z wierzycielem lub np. z firmą windykacyjną. Nie zawsze jest to możliwe. Dobrowolna spłata zadłużenia u komornika jest dobrym pomysłem, jednak nie dla każdego dostępnym, a w szczególności, gdy kwota, jaka mamy do uregulowania jest wysoka. Rozłożenie długu na raty natomiast nie zawsze będzie odebrane pozytywnie i wniosek może zostać odrzucony. Warto jednak to zrobić – nic nie ryzykujesz i nic Cię to nie kosztuje, a być może uda Ci się uniknąć poważnych i bolesnych w skutkach konsekwencji.
Zaktualizowano:
Dodano: