Domy modułowe a kredyt hipoteczny

Opublikowano: 07 Lip 2022 Agnieszka Kłak 7 min. czytania

Kategoria: Poradnik Hipoteczny

Marząc o zakupie własnych czterech ścian często musimy liczyć się z tym, że właściwie jedynym źródłem, z którego pozyskamy środki finansowe, niezbędne do realizacji tego marzenia jest kredyt hipoteczny. Wielokrotnie już na blogu poruszaliśmy tematykę kredytu hipotecznego w różnych aspektach, np. w artykułach o kredycie mieszkaniowym czy hipoteczno-budowlanym. Jeszcze inną, ciekawą kwestią jest kredyt hipoteczny na budowę domu modułowego.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • czym różni się dom modułowy od innych nieruchomości,
  • czy specyfika kredytu hipotecznego obejmuje domy modułowe,
  • kto udzieli kredytu hipotecznego na dom modułowy.
Domy modułowe a kredyt hipoteczny

Kredyt hipoteczny w kontekście domu modułowego

Kredyt hipoteczny to taki produkt finansowy, w którym bank będzie chciał mieć jak największą pewność, co do tego, że kredytobiorca spłaci zobowiązanie w całości. Dlatego też zabezpieczeniem kredytu najczęściej jest nieruchomość, której nabycie czy budowa jest finansowane ze środków pochodzących właśnie z tego kredytu hipotecznego. Jednakże mieszkanie czy dom jednorodzinny to obiekty znajdujące się w jednym miejscu bez szans na zmianę swojej lokalizacji (teoretycznie mogłoby to nastąpić w wyniku rozbiórki, ale wtedy faktycznie taka nieruchomość przestałaby istnieć). Zupełnie inaczej jest w przypadku domu modułowego.

Dom modułowy – co należy o nim wiedzieć?

Dlaczego domy modułowe są takie specyficzne? Otóż jest to taki rodzaj nieruchomości, który budowany jest z gotowych części. Żartobliwie można powiedzieć, że jest to taki "składak" pośród nieruchomości. Wygląda to tak, że najpierw w fabryce powstają poszczególne części – ściany, okna, drzwi, dach, itd. - a następnie są one transportowane na plac budowy. Tam nieruchomość jest składana w całość. W związku z tym budowa domu modułowego trwa o wiele krócej niż np. domu jednorodzinnego.

Skąd wzięły się domy modułowe?

Jest to pomysł, który już wcześniej cieszył się popularnością w USA czy w krajach skandynawskich. Jeszcze jakiś czas temu w Polsce domy modułowe nie cieszyły się zainteresowaniem. Teraz sytuacja się nieco zmieniła. Na rynku nieruchomości możemy zauważyć rosnące zainteresowanie domami modułowymi. Jest tak zapewne dlatego, że jest to rozwiązanie zarówno wygodne jak i szybkie w realizacji.

Jakie jest przeznaczenie domów modułowych?

W przypadku domu modułowego możemy zasadniczo mówić o dwóch podstawowych zastosowaniach. Mogą służyć jako domy sezonowe, np. letniskowe. Będą stać w danym miejscu przez określony czas, a następnie można je rozebrać i przenieść w inną lokalizację. Natomiast jeśli w takim domu zainstalujemy ogrzewanie to w danym miejscu dom może stać bardzo długo i służyć jako podstawowy budynek mieszkalny.

Jakie są koszty budowy domu modułowego?

Oczywiście wszystko zależy od materiałów, z jakich będzie wykonany jego dom. Duży wpływ na to ma także kształt budynku. Jeżeli chodzi o najniższy pułap cenowy dostępny obecnie na rynku to będzie to kwota w przedziale 1300-1500 zł za 1 m2. Czyli za dom o powierzchni 50 mzapłacimy 65 000 – 75 000 zł, o powierzchni 70 m91 000 – 105 000 zł, natomiast o powierzchni 90 m117 000 – 135 000 zł. A zatem postawienie domu modułowego generuje niższe koszty niż „tradycyjnego” domu.

Podane wyżej szacunkowe koszty będą dotyczyły sfinansowania stanu gotowego surowego. Może się okazać, że na pokrycie pozostałych kosztów będą nam potrzebne dodatkowe środki, które w tym przypadku zagwarantuje nam kredyt gotówkowy.

Czy można wziąć kredyt hipoteczny na budowę domu modułowego?

Oczywiście, kredytem hipotecznym można sfinansować budowę domu modułowego. To, co będzie interesowało bank to najczęściej spełnienie warunków w stosunku do domu modułowego. To oznacza, że taki dom modułowy musi spełniać taki wymóg, aby można było w nim mieszkać ciągle przez minimum 12 miesięcy. Część banków może nie akceptować domu modułowego jako domu sezownego. Natomiast mniej liczy się w tym wszystkim kwestia technologii wykonania budynku mieszkalnego.

Gdzie można dostać kredyt na dom modułowy?

Jeśli chcesz wziąć kredyt hipoteczny na własny dom modułowy to na polskim rynku nie brakuje ofert tego typu. Oto niektóre z nich:

  • Bank Millenium – ten kredytodawca sprawdzi czy dom modułowy jest trwale związany z gruntem, czy można go użytkować przez cały rok i czy posiada ogrzewanie,
  • BOŚ bank – kredytobiorca musi pamiętać, aby jego dom spełniał funkcje przeznaczeniowe oraz powierzchniowe tak jak w przypadku innych nieruchomości przy kredycie hipotecznym,
  • Credit Agricole – tutaj wymagania są identyczne jak przy standardowym kredycie Credit Agricole,
  • ING Bank Śląski – bank ten także będzie chciał, aby kredytobiorca spełnił takie wymogi jak w przypadku zwykłego kredytu hipotecznego,
  • PKO BP – kredytodawca zaznacza, że dom musi być stale związany z gruntem, a poza tym klient powinien spełniać zwykłe wymogi kredytu hipotecznego,
  • Santander Bank Polska – klienci, którzy w tym banku chcą wziąć kredyt hipoteczny na dom modułowy powinni liczyć się z tym, że kredytodawca zechce sprawdzić wartość działki, a także będzie chciał, aby takie zobowiązanie było zabezpieczone inną nieruchomością.

Kredyt hipoteczny - kwota: 150 000 zł, okres: 25 lat
Banki
Kwota kredytu: 150 000 zł
Ilość rat kredytu: 25 lat
Oprocentowanie RRSO Prowizja Łączna kwota do spłaty Wysokość raty Akcja
VeloDom - kredyt hipoteczny 6,57 % 6,77 % 0,00 % 305 814,00 zł 1 019,38 zł
Bank Pekao S.A kredyt hipoteczny 7,69 % 8,21 % 1,99 % 344 856,00 zł 1 149,52 zł
ING Bank Śląski kredyt hipoteczny (zobacz) 9,04 % 9,68 % 1,90 % 386 070,00 zł 1 286,90 zł
PKO BP kredyt hipoteczny - oferta Własny Kąt (zobacz) 9,29 % 9,70 % 0,00 % 386 616,00 zł 1 288,72 zł
Santander Bank Polska kredyt hipoteczny (zobacz) 9,47 % 10,17 % 2,00 % 400 071,00 zł 1 333,57 zł

To tylko niektóre, wybrane przez nas oferty. Jednakże nie każdy bank w Polsce będzie skłonny udzielić zobowiązania na sfinansowanie przedsięwzięcia, które będzie polegało na budowie domu. Dlatego też zawsze należy zorientować się w ofertach kilku kredytodawców.

Zaktualizowano: 07.07.2022

Dodano: 11.03.2022

Czy ten artykuł był pomocny?


Ocena / gł.
Top