Ile wynosi podatek od wygranej?

Opublikowano: 14 Sty 2024 Agnieszka Kłak 6 min. czytania

Kategoria: Słownik pojęć finansowych

Totolotek, teleturniej, zakłady bukmacherskie - to jedne ze sposobów na wzbogacenie się o znaczną sumę pieniędzy albo inne dobre materialne. Uczestnicy tego typu zabaw maja różne podejście. Niektórzy traktują to po prostu jako dobrą zabawę, inni widzą w tym realną szansę na poprawę warunków życiowych, a nie brakuje też takich, którzy uczynili z tego sposób na życie. Wprawdzie zwycięzca może być tylko jeden, choć każdy marzy o hojnej nagrodzie. Ta na pewno wywoła eksplozję radości w sercu i uśmiech na twarzy. Jednakże w każdej beczce miodu musi się znaleźć łyżka dziegciu. Od tego, co wygramy musimy bowiem zapłacić specjalny podatek.

Z tego artykułu dowiesz się:

 • czym jest podatek od wygranej,
 • o ile mniejsza będzie nagroda po uiszczeniu podatku,
 • w jakich okolicznościach koniecznie trzeba płacić podatek od wygranej.
podatek od wygranej

Jaka jest podstawa prawna podatku od wygranej?

Polskie prawo podatkowe jest dość skomplikowane. Chyba każdy wie, czym jest podatek PIT, CIT i VAT, wielu też słyszało o tzw. podatku Belki, a akcyza również nie jest enigmatycznym hasłem, lecz im więcej dziedzin życia analizujemy, tym coraz trudniej połapać się we wszystkich rodzajach danin, jakie obywatel musi płacić na rzecz państwa. Również w przypadku wygranych obowiązuje nas podatek. Mówi o tym art. 30 ust. 1 pkt 2 Ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. 

Od czego trzeba zapłacić podatek od wygranej?

Podatek od wygranej należy zapłacić w przypadku pozyskania nagrody na drodze uczestnictwa w:

 • loterii pieniężnej,
 • loterii fantowej,
 • loterii promocyjnej,
 • gry liczbowej,
 • gry telebingo,
 • zakładzie bukmacherskim.

A jakie są konkretne przykłady takich loterii, gier czy konkursów? Na pewno trzeba wspomnieć tu o bardzo popularnym Lotto, w którym Polacy biorą udział już od bardzo wielu lat. Znane są też różnego rodzaju teleturnieje, takie jak choćby "Jeden z dziesięciu" emitowany przez TVP S.A. czy "Milionerzy", których można obejrzeć w stacji TVN. Również zakłady, polegające m.in. na obstawianiu wyników meczy piłkarskich są dość popularne.

Jak wysoki jest podatek od wygranej?

W każdym przypadku podatek wynosi 10% od kwoty brutto stanowiącej łączną wartość nagrody. Dotyczy to zarówno nagród pieniężnych, jak i w innej formie. To znaczy, że np. od wygranego samochodu również należy zapłacić 10% podatku od jego wartości rynkowej. Dlatego też organizatorzy różnego rodzaju konkursów, loterii czy quizów w swoich regulaminach podają wartość wygranej w takiej kwocie, która po odjęciu od niej 10% wartości wyniesie tyle, ile jest obiecane zwycięzcy. Dobrze to odzwierciedli poniższy przykład.

Przykład. Pan Jan chce wziąć udział w loterii, gdzie główną wygraną jest 1 000 000 zł. Pan Jan został uczestnikiem loterii i udało mu się zwyciężyć. Jednakże, aby Pan Jan - a także ktokolwiek inny, kto zwyciężyłby miast niego - otrzymał okrągły 1 000 000 zł, organizator zapisał w regulaminie, że główna wygrana wynosi 1 111 11,11 zł. Podatek 10-procentowy od tej sumy wynosi w przybliżeniu 111 111,11 zł. Jeżeli od 1 111 111,11 zł odejmiemy 111 111,11 zł, to wówczas wychodzi nam równy 1 000 000 zł, który właśnie stanowi wygraną Pana Jana już po odliczeniu podatku. 

Kto zapłaci podatek od wygranej?

Podatku nie będzie osobiście odprowadzał ten, kto wygrał nagrodę. Podatek uiszcza za każdym razem organizator. Podmiot, który dysponuje nagrodą jest zobowiązany do odprowadzenia podatku do Urzędu Skarbowego zanim jeszcze wyda nagrodę temu, komu ona się należy. Jako zwycięzca nie masz obowiązku wykonywania dodatkowej płatności do US. 

Czy zawsze trzeba płacić podatek od wygranej?

Istnieją pewne okoliczności, w których przysługuje zwolnienie od podatku od wygranej. Można to bardzo łatwo sprawdzić w Ustawie, która określa dwie kategorie wygranych. Pierwsza z nich dotyczy kwoty wygranej do 2000 złotych w konkursach i zawodach, które:

 • odbywają się w środkach masowego przekazu (telewizja, radio, itd.),
 • są związane z kulturą, nauką, sztuką, sportem lub dziennikarstwem,
 • są częścią działań promocyjnych w ramach sprzedaży towarów lub usług.

Druga kategoria dotyczy nagród o wartości do 2280 zł wygranych w ramach:

 • zakładów,
 • loterii fantowych,
 • loterii audiotekstowych,
 • loterii promocyjnych,
 • innych loterii,
 • gier telebingo,
 • gier liczbowych.

Warto wiedzieć, że z zapłaty podatku od wygranej zwolnione są osoby fizyczne oraz osoby prowadzące działalność rolniczą. Natomiast, jeśli ktoś prowadzi własną działalność gospodarczą, a nagroda może mu służyć do prowadzenia tejże działalności, to wówczas może być to uznane za przychód uzyskany z działalności.

Czy podatkiem są objęte nagrody wygrane za granicą?

Oczywisty jest fakt, że konkursy, teleturnieje i inne zawody odbywają się nie tylko w Polsce, ale też za granicą (np. wiele formatów teleturniejów przeszło do naszej telewizji ze stacji zagranicznych). Co zatem z obywatelem Polski, który wygrał loterię czy konkurs np. w Niemczech, Czechach, Wielkiej Brytanii czy Hiszpanii? Otóż musi on odprowadzić podatek do Urzędu Skarbowego i musi to zrobić osobiście, uwzględniając tę informację w rozliczeniu roczny PIT za dany rok podatkowy, w którym to uzyskał nagrodę. Nie ma tutaj limitów 2000 zł oraz 2280 zł - niezależnie jak wysoka jest wygrana, trzeba zapłacić podatek. Podobnie jak w przypadku nagród wygranych w Polsce podatek wynosi 10%.

Dodano: 14.01.2024

Czy ten artykuł był pomocny?


Ocena / gł.
Top