Jak dostać odwrócony kredyt hipoteczny?

Opublikowano: 01 Cze 2021 Urszula Sokół 4 min. czytania

Kategoria: Poradnik Hipoteczny

W poprzednim wpisie omówiliśmy sobie, czym jest odwrócony kredyt hipoteczny. Poznaliśmy podstawy prawne obrotu tym produktem finansowym oraz przyjrzeliśmy się różnicom między odwróconą hipoteką a standardowym kredytem hipotecznym. Dziś chcemy pokazać Wam, jak odwrócona hipoteka funkcjonuje w praktyce.

Jak dostać odwrócony kredyt hipoteczny?

Czy dostanę odwróconą hipotekę w banku?

Jeżeli czytaliście poprzedni wpis to wiecie, że według przepisów prawa, aby otrzymać odwrócony kredyt hipoteczny należy mieć prawo własności do nieruchomości lub posiadać spółdzielcze prawo własności, lub mieć prawo do użytkowania wieczystego. Ponadto preferowanym klientem będzie tutaj osoba powyżej sześćdziesiątego roku życia. Warto też dodać, że nie ma tutaj ograniczenia wiekowego.

Teraz przechodzimy do bardzo ważnej kwestii. Jak dotąd w Polsce żaden bank nie zdecydował się przedstawić oferty odwróconego kredytu hipotecznego, który można również określić odwróconą hipoteką w ujęciu kredytowym.  

Najprawdopodobniej wynika to z tego, w jaki sposób zostały sformułowane przepisy ustawy o odwróconym kredycie hipotecznym, ale tę kwestię omówimy sobie za chwilę. Cóż zatem zrobić, skoro brakuje ofert? Czy seniorzy, którzy potrzebują dodatkowych pieniędzy i byliby gotowi przekazać prawo własności do swojej nieruchomości nie mają innego rozwiązania?

Co to jest renta dożywotnia?

Jedyną możliwością jest tak zwana renta dożywotnia. Jest to mechanizm podobny w pewnych aspektach do odwróconego kredytu hipotecznego. Różni się od niego tym, że renta dożywotnia jest udzielana przez fundusze hipoteczne, czyli wyspecjalizowane firmy zajmujące się dystrybucją tego typu produktu. Ten produkt finansowy jest często nazywany odwróconą hipoteką w modelu sprzedażowym. Zasady jego kupna i sprzedaży określają przepisy od 903 do 916 artykułu kodeksu cywilnego.

Warto dodać, że w latach 2013-2020 zawarto ponad 85 tysięcy umów dotyczących renty dożywotniej, a tylko 2020 roku  zawarto ich przeszło 13 tysięcy. Dane te pochodzą z Ministerstwa Sprawiedliwości.

Dlaczego ustawa o odwróconej hipotece nie działa?

Przy okazji poprzedniego wpisu szerzej omówiliśmy sobie ustawę o odwróconym kredycie hipotecznym. Niestety, w praktyce ta ustawa jest martwa. Stało się tak dlatego, że banki polskie nie zdecydowały się na wprowadzenie oferty odwróconej hipoteki w ujęciu kredytowym.

Ta postawa wynika z kolei z wątpliwości, jakie budzą niektóre przepisy ustawy. Prawnicy i specjaliści w zakresie prawa cywilnego analizowali ustawę i wydali swoje opinie, według których należałoby wprowadzić zmiany w jej przepisach. Za chwilę przytoczymy konkretny komentarz. Ponadto banki argumentują, że odwrócony kredyt hipoteczny wiązałby się dla nich ze zbyt dużym ryzykiem. Kolejnym powodem jest obawa, że udzielanie odwróconych kredytów hipotecznych wpłynęłoby negatywnie na wizerunek banków.

W czasopiśmie naukowym Studia Prawno-Ekonomiczne, znajdującym się na liście Ministerstwa Edukacji Narodowej możemy przeczytać, że ogólność przepisów ustawy stwarza zagrożenie, iż banki będą narzucały seniorom trudne do spełnienia warunki utrzymania dobrego stanu technicznego mieszkania. Niektóre przepisy, znajdujące się na przykład w artykule 19 zawierają niedookreślone pojęcia. Zapisy o obowiązku informacyjnym w artykule 8 nie uwzględniają praktycznego charakteru usługi, jakim jest odwrócony kredyt hipoteczny. Ponadto pojawiła się sugestia, że ochrona interesów kredytobiorcy mogłaby być większa, niż jest dotychczas.

Wiemy już, że jeśli chodzi o odwrócony kredyt hipoteczny to nie dostaniemy go w Polsce. Możemy za to postarać się o rentę dożywotnią. Dowiedzieliśmy się też, dlaczego ustawa o odwróconym kredycie hipotecznym jest martwa. W następnym wpisie na blogu z naszej serii pokażemy Wam jakie plusy i minusy wiążą się z zaciągnięciem na siebie odwróconej hipoteki.

Zaktualizowano: 14.09.2021

Dodano: 01.06.2021

Czy ten artykuł był pomocny?


Ocena / gł.

Komentarze, pytania i odpowiedzi do artykułu (4)


 • Avatar lola963212

  lola963212
  02.08.2021 21:29:48

  dzięki za fajny cykl artykułów. W końcu w prosty sposób ktoś opisuje te wszystkie niuanse

  Odpowiedź
 • Avatar iryysik50

  iryysik50
  29.07.2021 19:11:34

  ja mam rente dożywotnią. Przynajmniej mogę jechać na wakacje, a nie ciułać co miesiąc na leki

  Odpowiedź
 • Avatar edward_no

  edward_no
  28.07.2021 06:01:26

  napaliłem się , a tu nici, zero możliwości wzięca w Polsce..uwielbiam nasz kraj

  Odpowiedź
 • Avatar Benix

  Benix
  27.07.2021 07:54:21

  Bezsensu produkt martwy, po co się nad nim zastanawiać jak żaden bank nie udzieli finansowania

  Odpowiedź

Artykuły powiązane

Plusy i minusy odwróconej hipoteki

Plusy i minusy odwróconej hipoteki

02 Cze 2021Autor: Urszula Sokół

W poprzednich wpisach omówiliśmy sobie definicję odwróconej hipoteki w modelu kredytowym i odwróconej hipoteki w modelu sprzedażowym. Dowiedzieliśmy się jaka jest podstawa prawna dla tych produktów, ale też omówiliśmy sobie, co, zdaniem ekspertów należałoby zmienić w ustawie. Przyjrzeliśmy się również różnicom między odwróconym kredytem hipotecznym a rentą dożywotnią.

W tym wpisie chcielibyśmy przedstawić Wam wady i zalety posiadania odwróconej hipoteki. Postaramy się jak najdokładniej i jak najjaśniej omówić najważniejsze aspekty – zarówno pozytywne jak i negatywne. Zwrócimy też uwagę na to, co wymaga największej czujności przy zawieraniu umowy dożywotniej.

Czytaj więcej
Czym jest odwrócony kredyt hipoteczny?

Czym jest odwrócony kredyt hipoteczny?

31 Maj 2021Autor: Urszula Sokół

W wpisie na blogu skupimy się na istocie odwróconego kredytu hipotecznego. Zapoznamy się z pojęciem odwróconej hipoteki, poznamy podstawę prawną obrotu tym produktem finansowym, porównamy go ze zwykłym kredytem hipotecznym oraz dowiemy się kto jest jego preferowanym nabywcą. W tej serii będziemy mówić zarówno o odwróconym kredycie hipotecznym, który jest produktem bankowym, jak również o rencie dożywotniej, która jest oferowana na rynku pozabankowym.  

Czytaj więcej
Top