Jak działają bazy informacji gospodarczych?

Opublikowano: 28 Gru 2021 Sylwia Chrószcz 6 min. czytania

Kategoria: Słownik pojęć finansowych

W dzisiejszym artykule dowiecie się nie tylko tego, czym są poszczególne bazy, ale też przyjrzymy się, jak obecność danych dłużników w tych bazach wpływa na wiarygodność kredytową. Odpowiemy również na pytanie, czy możliwe jest usunięcie wpisu. 

Z tego artykułu dowiesz się:

Bazy informacji gospodarczych jak działają

Biura informacji gospodarczej w Polsce

Biura informacji gospodarczej to podmioty uprawnione do gromadzenia i przekazywania danych osób spłacających zobowiązania lub uchylających się od płatności. W Polsce istnieje Grupa BIK, w skład  której wchodzą BIG i BIK. ERIF istnieje również jako biuro informacji kredytowej, a tuż obok mamy KRD. Natomiast CRIF Sp. z. o. o. jest częścią CRIF AG z siedzibą w Zurychu i odpowiada za gromadzenie międzynarodowych informacji finansowych. Jeśli chodzi o system Dokumentów Zastrzeżonych, gromadzi on dane osób, które utraciły dokumenty tożsamości w celu zapobieżenia przestępstwom finansowym. Spółka Ultimo odpowiada za windykację, gromadzi dane dłużników i w pewnych sytuacjach może je przekazać do komornika.

Podstawami prawnymi działania biur informacji gospodarczej są ustawa o udostępnianiu informacji gospodarczych i wymianie danych gospodarczych.

Do jakie bazy zostanie wpisana dłużnik?

Najczęściej jest tak, że aby ktoś wpisał osobę uchylającą się od płatności do bazy dłużników, to dłużnik musi zalegać co najmniej 30 dni ze spłatą zadłużenia, wynoszącego 200 zł dla osoby fizycznej i 500 zł dla osoby prawnej. Są to wartości minimalne. Jednakże dłużnik musi otrzymać informację o tym, że będzie wpisany do bazy dłużników nie później niż na 30 dni przed dokonaniem wpisu. To daje mu dodatkowy czas na spłatę zobowiązania.

O ile zasady wpisywania danych dłużników do baz są ustandaryzowane, o tyle mogą oni znaleźć się w różnej bazie, w zależności od rodzaju zobowiązania oraz tego z jakimi biurami współpracuje nasz wierzyciel. Przykładowo, BIK będzie gromadził nasze dane, jeśli jesteśmy dłużnikami banków, instytucji pozabankowych, SKOK-ów, firm leasingowych lub faktoringowych. BIG natomiast przetwarza informacje powiązane z bardzo szeroko pojętą gospodarką. Tak więc w bazie BIG mogą się znaleźć na przykład osoby, unikające płacenia alimentów czy rachunków. Natomiast w KRD znajdą się dłużnicy, którzy zalegają ze spłatą zobowiązań, wynikających ze stosunków zawartych umów z wierzycielami, co szczegółowo reguluje Art. 187 kodeksu postępowania cywilnego.

Usunięcie wpisu - czy jest to możliwe?

Musimy sobie powiedzieć, że w zależności od bazy usunięcie danych dłużnika jest albo stosunkowo łatwe albo wyjątkowo trudne i długotrwałe. Podamy przykład, porównując ze sobą KRD i BIK.

Aby usunąć swoje dane z bazy KRD wystarczy spłacić dług w całości. Wówczas wierzyciel ma dwa tygodnie na to, by złożyć do KRD wniosek o usunięciu informacji o dłużniku i samym zobowiązaniu z rejestru. Po złożeniu wniosku KRD usuwa te dane. Natomiast inaczej sytuacja ma się w przypadku BIK. Nawet jeżeli dłużnik spłacił swój dług, jego dane będą figurować w rejestrze jeszcze przez 5 lat, a potem przez kolejne 12 lat będą znajdować się w bazach statystycznych.

Jakie wpisy znajdują się w bazach gospodaraczych?

Należy pamiętać, że wpisy w bazach dotyczą zarówno pozytywnej jak i negatywnej historii spłat. Dają one informacje bankom i firmom pożyczkowym, a te z kolei na tej podstawie oceniają nas jako potencjalnych kredytobiorców. Na chwilę obecną jest bardzo mało sposobów na to, aby uniknąć takiej weryfikacji. Banki standardowo sprawdzają swoich dłużników pod kątem zdolności kredytowej, jak i historii spłaty dotychczasowych zobowiązań. Pocieszeniem dla wielu, którym się noga podwinęła w spłatach, może być to, o czym już wspominaliśmy, czyli jeśli figurujemy w niektórych bazach, takich jak BIG, ERIF czy KRD i jeśli spłacimy zadłużenie, nasze dane zostaną usunięte dość szybko. Problem pojawia się przy BIK-u, gdzie pomimo spłaty zadłużenia, jeszcze przez wiele lat nasza wiarygodność kredytowa będzie oceniania odpowiednio niżej. Ale biorąc pod uwagę to, że bazy gromadzą też informacje pozytywne, o zobowiązaniach spłacanych w terminie, w tym przypadku w oczach banków czy firm pożyczkowych możemy całkiem sporo zyskać.

Tagi: erifkrd

Dodano: 28.12.2021

Czy ten artykuł był pomocny?


Ocena / gł.

Artykuły powiązane

Baza CRIF i Ultimo. System Dokumenty Zastrzeżone

Baza CRIF i Ultimo. System Dokumenty Zastrzeżone

27 Gru 2021Autor: Sylwia Chrószcz

Starając się o kredyt czy pożyczkę powinniśmy mieć świadomość, że bank lub instytucja pożyczkowa sprawdzi nasze dane w bazach dłużników. Jeśli mamy nieuregulowanie zaległości możemy nie uzyskać finansowania. Jednak bazy informacji gospodarczych i kredytowych to nie tylko rejestry dłużników. Baza Dok(...)

Czytaj więcej
Baza ERIF i Krajowy Rejestr Długów

Baza ERIF i Krajowy Rejestr Długów

24 Gru 2021Autor: Sylwia Chrószcz

Niektóre osoby nie zdają sobie sprawy, że nieuregulowany mandat czy nieopłacenie rachunku za gaz może zniwelować plany wzięcia kredytu. Jak tego uniknąć? A jeśli już jesteśmy w bazie dłużników to, co zrobić, aby mieć szanse na kredyt? Z tego artykułu dowiesz się: czym jest ERIF oraz Krajowy(...)

Czytaj więcej
Biuro Informacji Kredytowej oraz baza BIG InfoMonitor

Biuro Informacji Kredytowej oraz baza BIG InfoMonitor

23 Gru 2021Autor: Sylwia Chrószcz

Jak wpisy danych do Biura Informacji Kredytowej oraz Biura Informacji Gospodarczej BIG InfoMonitor wpływają na późniejszą sytuację potencjalnego kredytobiorcy czy pożyczkobiorcy? Wyjaśnimy, że bazy informacji gospodarczych to nie tylko „czarne listy”, ale też zbiór pozytywnych informacji o spłaconyc(...)

Czytaj więcej
Top