Jak korzystać z płatności odroczonych Klarna? Czym są płatności Klarna? Czy wpływają na BIK?

Opublikowano: 27 Wrz 2024 Agnieszka Kłak 5 min. czytania

Kategoria: Blog finansowy

Klarna pozwala Ci na skorzystanie z płatności odroczonych, które działają na zasadzie: "kup teraz - zapłać później". Nic więc dziwnego, że część klientów może żywić obawy o to, czy skorzystanie z takiej usługi nie poskutkuje wysłaniem danych do Biura Informacji Kredytowej. 

Z tego artykułu dowiesz się:

  • na czym polegają w praktyce płatności Klarna,
  • czy po skorzystaniu z Klarny informacje trafiają do BIK,
  • jak Klarna może wpływać na zdolność kredytową.
płatności odroczone klarna

Co to jest Klarna?

Klarna jest usługą płatności odroczonych, świadczoną przez Klarna Bank AB, szwedzką instytucję z siedzibą w Sztokholmie. Działa także na polskim rynku. Operacji możesz dokonywać poprzez wybór takiej opcji płatności w sklepie internetowym albo za pośrednictwem aplikacji mobilnej Klarna. Jest to bardzo bezpieczna, nowoczesna metoda płatności, która pozwoli Ci cieszyć się z zakupów, jeśli tymczasowo brakuje Ci środków na uregulowanie należności. 

Jak skorzystać z płatności odroczonych Klarna?

Na stronach współpracujących sklepów internetowych możesz wybrać Klarnę jako sposób płatności. Masz także opcję robienia zakupów przez aplikację mobilną Klarny, co automatycznie spowoduje, że płatność odroczona zostanie wybrana jako sposób realizacji transakcji. Zakupy zrobisz od ręki, a na płatność masz 30 dni. Oznacza to, że jeśli przykładowo skorzystasz z Klarny 1 października, to maksymalnie do 31 października musisz dokonać płatności. Pamiętaj, aby się nie spóźnić, bo będzie to wówczas traktowane jako przeterminowane zadłużenie.

Dzięki usłudze Klarna możesz zrobić zakupy w takich miejscach jak:

  • Allegro,
  • H&M,
  • Zalando,
  • Vinted,
  • Sinsay,
  • Nike,
  • Pyszne.pl,
  • Booking.com,
  • Empik,
  • MediaMarkt,
  • IKEA,
  • CCC.

A to tylko część możliwości. Jak widać wybór produktów i usług jest szeroki - od ubrań i butów po meble i sprzęty RTV, od dostarczenia jedzenia po rezerwację pokoju w hotelu. 

Czy skorzystanie z Klarny wpłynie na BIK?

W przypadku, jeśli się spóźnisz z uregulowaniem należności, to z całą pewnością wpłynie to negatywnie na Twoją historię kredytową w BIK. Pamiętaj też, że zbyt częste korzystanie z płatności odroczonych, a także liczne, odnotowane w przeszłości opóźnienia w spłacie wykreują Twój negatywny obraz klienta. 

Należy zwrócić uwagę, że jeżeli po 30 dniach nie uregulujesz płatności Klarna, to wówczas rozpocznie się postępowanie windykacyjne. Na samym początku firma może samodzielnie zacząć przeprowadzać windykację miękką, wysyłając Ci przypomnienia, ponaglenia, wezwania do zapłaty i monity. Potem sprawą może się zająć firma windykacyjna. Co gorsza, jeśli Twoje przeterminowane zadłużenie wyniosło powyżej 200 zł, to wówczas możesz trafić na listę dłużników KRD. 

Wpis do bazy dłużników może się w przyszłości okazać dla Ciebie kłopotliwy. Instytucja finansująca widząc taką informację nie będzie chętnie patrzeć na Twój wniosek. Niemożliwe okaże się nie tylko zaciągnięcie kredytu gotówkowego z banku, ale też najprostszej chwilówki z firmy pożyczkowej. 

Czy Klarna może zwiększyć zdolność kredytową?

Wbrew pozorom Klarna może nie tylko obniżyć zdolność kredytową klienta, ale w innych sytuacjach zadziałać wręcz przeciwnie - zwiększyć Twoje szanse na zobowiązanie w banku. Aby tak się stało musisz najpierw skorzystać z tej usługi płatności odroczonych, a następnie spłacić terminowo należność. Dzięki temu taka informacja może zostać przekazana do BIK, dzięki czemu przyszły kredytodawca dowie się o tym, że potencjalny klient reguluje swoje zobowiązania w terminie. Jednak nie zawsze takie dane trafiają do BIK. 

Czy warto korzystać z płatności odroczonych Klarna?

Korzystanie z płatności odroczonych Klarna jest na pewno bardzo przydatne, zwłaszcza w sytuacji, kiedy potrzebujesz zrobić zakupy, ale chwilowo doskwiera Ci deficyty kapitału. Mając cały miesiąc na spłatę bez problemu zgromadzisz potrzebne na ten poczet środki. Nie należy jednak nigdy lekko podchodzić do tematu płatności. Gdy zbliża się wyznaczona data trzeba uregulować dług.

Dodano: 27.09.2024

Czy ten artykuł był pomocny?


Ocena / gł.
Top