Jak porównać pożyczki online?

Opublikowano: 18 Sty 2023 Agnieszka Kłak 14 min. czytania

Kategoria: Poradnik Pożyczkowy

W obecnych czasach na wszystkie nieoczekiwane wydatki mamy szybkie rozwiązanie – pożyczki online. Poszukując finansowania w internecie, znaleźć możemy ogromna ilość firm pożyczkowych, z których każda obiecuje nam jak najlepsze warunki. Jak w takim razie znaleźć pożyczkę online najkorzystniejsza dla nas? W poniższym artykule postaramy się odpowiedzieć na wszystkie pytania i rozwiać wszelkie wątpliwości osób, które potrzebując szybko pieniędzy, ale nie wiedzą, od czego zacząć.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • gdzie znaleźć najlepsze pożyczki pozabankowe online,
  • pod jakim kątem należy porównać pożyczki online,
  • jak korzystać z porównywarek pożyczek.
pożyczka pozabankowa

Jak działają porównywarki internetowe?

Na pomoc przy dylemacie wyboru pożyczki online przychodzą nam porównywarki produktów finansowych. Są to dostępne na różnych portalach narzędzia, pozwalające na szybkie wyszukanie ofert kredytów, pożyczek i innych usług finansowych. Wpisując w porównywarkę parametry, jakie nas interesują: kwota czy ilość rat zaczniemy otrzymywać nazwy firm, które odpowiadają naszym oczekiwaniom finansowym.

Oczywiście informacje jakie uzyskamy przez taki narzędzie mogą ulec zmianie, ponieważ pożyczkodawca biorąc pod uwagę nasza sytuacje finansową może przedstawić nam warunki, które nie będą dokładnie takie same, jak wyszukaliśmy na stronie. Musimy pamiętać, że prezentowana rata jest tylko szacunkową ofertą, a na finalną ocenę składa się szereg czynników. W każdym razie porównywarka pożyczek pozabankowych pozwala oszczędzić nam sporo czasu i wysiłku.

Pamiętać musimy również, iż nie należy obawiać się takich stron ponieważ są one całkowicie darmowe. Właściciele stron na których porównujemy kredyt zarabiają na zgoła czymś innym. Mogą być to reklamy wyświetlane na stronie lub też afiliacja. Proces afiliacji w dużym skrócie polega na tym, że jeśli klient zdecyduje się wybrać dany kredyt i kliknie w link porównywarki właściciel takiego serwisu zarobi pieniądze za to, że mógł skłonić daną osobę do skorzystania z oferty.

Żaden z tych czynników nie ma też wpływu na atrakcyjność proponowanej nam oferty - jest po prostu możliwością zarabiania pieniędzy dla właścicieli takich porównywarek, którzy oferują wiele przydatnych informacji w jednym miejscu.

Na co  zwracać uwagę porównując pożyczki online?

Korzystanie z porównywarki pożyczek jest tylko pierwszym krokiem do wyboru najlepszej dla nas oferty. Pamiętajmy, że służą one jedynie do wstępnej selekcji, gdyż biorą pod uwagę jedynie podstawowe parametry takie jak kwota pożyczki i ilość rat.  Na co więc powinniśmy zwrócić uwagę?

  • RRSO – czyli Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania. Odzwierciedlająca wszystkie koszty kredytu. Jest to najważniejszy wyznacznik taniej oferty. Pokazuje wszystkie koszty bezpośrednio związane z kredytem, czyli odsetki, prowizje, opłaty związane z rozpatrzeniem wniosku, marże, koszty ubezpieczenia. Pamiętać trzeba, iż znalezienie pożyczki z najniższym RRSO nie jest jedynym rozwiązaniem ponieważ porównywać musimy oferty z tej samej lub bardzo zbliżonej wysokości i z tym samym okresem spłaty, a także z podobnymi warunkami kredytowania. Wskaźnik ten bowiem spada wraz z wydłużeniem okresu kredytowania, co wcale nie oznacza, że kredyt staje się przez to bardziej opłacalny. Im dłuższy okres kredytowania, tym kwota do spłaty jest większa, mimo że mniejsze jest RRSO.
  • Oprocentowanie pożyczkiFirmy pożyczkowe, podobnie jak banki nie mogą naliczać klientom pożyczającym od nich pieniędzy odsetki wyższe niż czterokrotność stopy lombardowej Narodowego Banku Polskiego. Prócz niskiego oprocentowania, dodatkową rzeczą, jaka powinna nas zainteresować jest fakt czy oprocentowanie pożyczki jest stale czy ulega zmianie podczas trwania umowy. Pożyczka ze zmiennym oprocentowaniem będzie reagowała na pewne zmiany w gospodarce, co może skutkować zmianą wysokości raty. Jest kwestia która przy wyborze finansowania powinna również zostać wzięta pod uwagę. Obecnie na rynku mamy rekordowo niskie stopy procentowe co przy spodziewanych w długim okresie podwyżkach stopy lombardowej może w sposób bezpośredni przełożyć się na wysokość raty.
  • Dodatkowe koszty. Przy porównywaniu pożyczek online warto również wziąć pod uwagę wszystkie dodatkowe koszty które zostaną na nas nałożone. Może to być prowizja pobierana przez firmę, obowiązkowe ubezpieczenie, dodatkowe opłaty za monit i opóźnienie w spłacie czy też za wcześniejszą spłatę. Dodatkowe koszty generować mogą nam również wydatki wynikające z samego uruchomienia środków. Może nam się wydawać, że cześć z tych dodatkowych opłat do drobne kwoty jednak po zsumowaniu okaże się, że pożyczka może kosztować  jeszcze więcej więc na pewno warto zwrócić na nie uwagę.

Porównanie tych informacji wskaże, który z kredytów jest najtańszy, a co za tym idzie, jest najkorzystniejszy dla klienta. Może się tak zdarzyć, że jeden kredyt będzie miał wyższą prowizję niż inny, ale RRSO (Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania) będzie niższe, co w efekcie sprawi, że całkowity koszt kredytu będzie niższy, mimo wysokiej prowizji. Takie porównanie pożyczek pozwoli uchronić się przed nadmiernymi kosztami, wysokimi ratami i dużą dopłatą do zaciągniętego zobowiązania.

O czym jeszcze powinniśmy pamiętać?

Prócz wszystkich parametrów wymienionych powyżej warto jeszcze zwrócić uwagę na kilka innych kwestii:

  • wymagane dokumenty: tą kwestie powinniśmy dopasować do swoich indywidualnych potrzeb. Niektóre z firm wymagać od nas będą dokumentów dochodowych lub wykonania przelewu weryfikacyjnego czy weryfikacji tożsamości za pomocą aplikacji Instantor czy Kontomatik, ale np. nie sprawdzą baz gospodarczych i ewentualnych negatywnych wpisów o nas jako klientach. Inne instytucje pożyczkowe mogą zaś oferować nam niższe kwoty w całości na oświadczenie. Część osób może preferować droższą pożyczkę, ale z minimum formalności. Jednak jak już zostało wspominane powyżej decyzja na jaka opcję się zdecydujemy będzie zależna tylko i wyłącznie od naszych osobistych preferencji,
  • opinie innych klientów: w internecie znaleźć możemy opinie innych klientów na każdy temat, również na temat zaciągniętych pożyczek. Warto zapoznać się z nimi w wypadku wątpliwości, pozwoli nam to również uniknąć popełnienia takich samych błędów jak nasi poprzednicy. Na forach internetowych dotyczących pożyczek znajdziemy mnóstwo pytań i odpowiedzi dotyczących ofertowanych produktów finansowych,
  • dostępne promocje: część firm może proponować na stałe w swojej ofercie różnego rodzaju promocje, np. pierwszy kredyt za darmo czy bon do sklepu dużej sieci. Wraz z zaciągniętą pożyczką część instytucji takie promocje może wprowadzać czasowo np. w okresie świątecznym albo letnim. Warto więc zapoznać się i śledzić na bieżąco informacje na temat takich rabatów czy konkursów. Zyskujemy wtedy podwójnie: pożyczkę na realizację naszych celów i dodatkowe bonusy.

Nie wszystkie porównywarki są takie same

Większość porównywarek działa na podobnych zasadach. Należy pamiętać, aby podawać swoje dane osobowe tylko w związku ze złożeniem wniosku o produkty pożyczkowe. Wynik porównania produktów powinniśmy otrzymać bez podawania dodatkowych danych.

Warto jednak wiedzieć, że część porównywarek działa na bardzo ogólnych zasadach prezentując szacunkową ratę i pozostałe parametry kredytu. Większość porównywarek niestety nie uwzględnia szczegółów tj. posiadanych dochód czy wiek klienta. Nie wszystkie firmy pożyczkowe kredytują osoby w każdym wieku i akceptują wszystkie źródła dochodów. Firmy te są bardzo elastyczne w swoich kryteriach, ale nie każda przyjmie każdego klienta.

Skąd więc wiedzieć, czy rata która nam odpowiada z firmy, którą wybraliśmy będzie dla nas dostępna? Wnioskomat.com daje zarówno możliwość porównania ofert, jak i ich uzyskania. Realne oferty z możliwością ich wyboru, a nawet otrzymania gotówki całkowicie on-line to alternatywa dla porównywania ofert i wnioskowania w każdej instytucji osobno.

Zwróćmy także uwagę na to, że porównywarka chwilówek jest innym narzędziem niż porównywarka pożyczek ratalnych. Na rynku pożyczek pozabankowych wyróżniamy bowiem zobowiązania z długim jak i z krótkim terminem płatności. Mogą też różnić się wymogi co do klienta w przypadku obu produktów. Dlatego też zawsze uważajmy na to, czy korzystamy z porównywarki chwilówek czy porównywarki pożyczek ratalnych.

Czy korzystając z narzędzia internetowego zawsze dostanę pożyczkę?

Korzystając z rankingu pożyczek dostępnego na stronie wnioskomat.com możemy od razu złożyć wniosek o przyznanie nam pożyczki chwilówki. Jednakże samo wnioskowanie, nawet poprzez narzędzie internetowe, nie daje 100% gwarancji, że pożyczkodawca wyda pozytywną decyzję w sprawie naszego wniosku. Pamiętaj, że zawsze stan Twojej zdolności kredytowej oraz informacje w bazie BIK będą nadrzędne, a nasze narzędzie zostało stworzone tak, że przede wszystkim umożliwia ono porównanie chwilówek online.

Dobra wiadomość jest natomiast taka, że na rynku funkcjonuje taki produkt jak pierwsza pożyczka za darmo. Jest ona udzielana chętnie nowym klientom, przez co stosunkowo łatwo ją pozyskać. Jeśli więc jesteś nową osobą na rynku finansowym, to możesz skorzystać z takiej oferty i jeszcze tego samego dnia otrzymać pieniądze na swoje konto bankowe.

Podsumowanie

Jak widać w powyższym artykule internet daje nam wiele narzędzi do wybrania najkorzystniejszej dla nas oferty, pamiętać jednak musimy, że również nasze samodzielne działania i zwrócenie uwagi na inne czynniki może nam bardzo pomóc w wyborze najbardziej dopasowanej dla nas oferty.

Dzięki porównywarką ofert pożyczek i kredytów możemy poznać szacunkową wysokość raty w wybranej przez nas kwocie i okresie kredytowania. W samej pożyczce liczy się jednak wiele czynników więc kształt ostatecznej oferty może nieznacznie się różnić. Porównując oferty pożyczek powinniśmy skupić się na takich wartościach, jak: RRSO, suma opłat dodatkowych, a także kwestiach związanych z procedurą uzyskania pożyczki np. jaką kwotę możemy uzyskać w ramach kwoty na oświadczenie a przy jakiej kwocie będą potrzebne dokumenty dochodowe i jakie konkretnie.

Interent daje wiele możliwości, a obecnie dzięki porównywarką ofert online jest o wiele łatwiej znaleźć interesującą ofertę.

Tagi: oprocentowanierrso

Dodano: 21.10.2020

Czy ten artykuł był pomocny?


Ocena / gł.

Artykuły powiązane

RRSO - Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania kredytu i pożyczki. Jak sprawdzić koszty?

RRSO - Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania kredytu i pożyczki. Jak sprawdzić koszty?

08 Maj 2024Autor: Dagmara Konik

Decydując się na kredyt lub pożyczkę zawsze zastanawiamy się, ile tak naprawdę będzie nas to kosztowało. O tym, że co do zasady oddamy więcej niż pożyczymy wie każdy z nas. Wynika to z tego, że firmy które zajmują się pożyczaniem pieniędzy też muszą na tym zarobić. Ale co tak naprawdę wpływa na wyso(...)

Czytaj więcej
Pożyczka online – bank czy firma pożyczkowa? Co wybrać? Czy banki udzielają pożyczek online?

Pożyczka online – bank czy firma pożyczkowa? Co wybrać? Czy banki udzielają pożyczek online?

18 Maj 2021Autor: Ewelina Grzegorczyk

Pożyczki online to w praktyce bardzo często szybki i łatwy sposób na uzyskanie dodatkowych środków pieniężnych przelewem na konto bankowe. Wśród grup tego typu produktów pojawiają się zarówno pożyczki pozabankowe, których udzielają instytucje pożyczkowe oraz kredyty gotówkowe, udzielane przez banki.(...)

Czytaj więcej
Top