Jak porównać pożyczki online?

Opublikowano: 21 Paź 2020 Agata Dymara 12 min. czytania

Kategoria: Poradnik Pożyczkowy

W obecnych czasach na wszystkie nieoczekiwane wydatki mamy szybkie rozwiązanie – pożyczki online. Poszukując finansowania w internecie znaleźć możemy ogromna ilość firm pożyczkowych, z których każda obiecuje nam jak najlepsze warunki. Jak w takim razie znaleźć pożyczkę online najkorzystniejsza dla nas? W poniższym artykule postaramy się odpowiedzieć na wszystkie pytania i rozwiać wszelkie wątpliwości osób, które potrzebując szybko pieniędzy, ale nie wiedzą od czego zacząć.

Jak porównać pożyczki online?

Jak działają porównywarki internetowe?

Na pomoc przy dylemacie wyboru pożyczki online przychodzą nam porównywarki produktów finansowych. Są to dostępne na różnych portalach narzędzia, pozwalające na szybkie wyszukanie ofert kredytów, pożyczek i innych usług finansowych. Wpisując w porównywarkę parametry, jakie nas interesują: kwota czy ilość rat zaczniemy otrzymywać nazwy firm, które odpowiadają naszym oczekiwaniom finansowym. Oczywiście informacje jakie uzyskamy przez taki narzędzie mogą ulec zmianie, ponieważ pożyczkodawca biorąc pod uwagę nasza sytuacje finansową może przedstawić nam warunki, które nie będą dokładnie takie same, jak wyszukaliśmy na stronie. Musimy pamiętać, że prezentowana rata jest tylko szacunkową ofertą, a na finalną ocenę składa się szereg czynników. W każdym razie, są to cenne narzędzia, które mogą oszczędzić nam sporo czasu i wysiłku.

Pamiętać musimy również, iż nie należy obawiać się takich stron ponieważ są one całkowicie darmowe. Właściciele stron na których porównujemy kredyt zarabiają na zgoła czymś innym. Mogą być to reklamy wyświetlane na stronie lub też afiliacja. Proces afiliacji w dużym skrócie polega na tym, że jeśli klient zdecyduje się wybrać dany kredyt i kliknie w link porównywarki właściciel takiego serwisu zarobi pieniądze za to, że mógł skłonić daną osobę do skorzystania z oferty. Żaden z tych czynników nie ma też wpływu na atrakcyjność proponowanej nam oferty - jest po prostu możliwością zarabiania pieniędzy dla właścicieli takich porównywarek, którzy oferują wiele przydatnych informacji w jednym miejscu.

Na co  zwracać uwagę porównując pożyczki online?

Korzystanie z porównywarki pożyczek jest tylko pierwszym krokiem do wyboru najlepszej dla nas oferty. Pamiętajmy, że służą one jedynie do wstępnej selekcji, gdyż biorą pod uwagę jedynie podstawowe parametry takie jak kwota pożyczki i ilość rat.  Na co więc powinniśmy zwrócić uwagę?

 • RRSO – czyli Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania. Odzwierciedlająca wszystkie koszty kredytu. Jest to najważniejszy wyznacznik taniej oferty. Pokazuje wszystkie koszty bezpośrednio związane z kredytem, czyli odsetki, prowizje, opłaty związane z rozpatrzeniem wniosku, marże, koszty ubezpieczenia. Pamiętać trzeba, iż znalezienie pożyczki z najniższym RRSO nie jest jedynym rozwiązaniem ponieważ porównywać musimy oferty z tej samej lub bardzo zbliżonej wysokości i z tym samym okresem spłaty, a także z podobnymi warunkami kredytowania. Wskaźnik ten bowiem spada wraz z wydłużeniem okresu kredytowania, co wcale nie oznacza, że kredyt staje się przez to bardziej opłacalny. Im dłuższy okres kredytowania, tym kwota do spłaty jest większa, mimo że mniejsze jest RRSO.
 • Oprocentowanie pożyczkiFirmy pożyczkowe, podobnie jak banki nie mogą naliczać klientom pożyczającym od nich pieniędzy odsetki wyższe niż czterokrotność stopy lombardowej Narodowego Banku Polskiego. Prócz niskiego oprocentowania, dodatkową rzeczą, jaka powinna nas zainteresować jest fakt czy oprocentowanie pożyczki jest stale czy ulega zmianie podczas trwania umowy. Pożyczka ze zmiennym oprocentowaniem będzie reagowała na pewne zmiany w gospodarce, co może skutkować zmianą wysokości raty. Jest kwestia która przy wyborze finansowania powinna również zostać wzięta pod uwagę. Obecnie na rynku mamy rekordowo niskie stopy procentowe co przy spodziewanych w długim okresie podwyżkach stopy lombardowej może w sposób bezpośredni przełożyć się na wysokość raty.
 • Dodatkowe koszty. Przy porównywaniu pożyczek online warto również wziąć pod uwagę wszystkie dodatkowe koszty które zostaną na nas nałożone. Może to być prowizja pobierana przez firmę, obowiązkowe ubezpieczenie, dodatkowe opłaty za monit i opóźnienie w spłacie czy też za wcześniejszą spłatę. Dodatkowe koszty generować mogą nam również wydatki wynikające z samego uruchomienia środków. Może nam się wydawać, że cześć z tych dodatkowych opłat do drobne kwoty jednak po zsumowaniu okaże się, że pożyczka może kosztować  jeszcze więcej więc na pewno warto zwrócić na nie uwagę.

Porównanie tych informacji wskaże, który z kredytów jest najtańszy, a co za tym idzie, jest najkorzystniejszy dla klienta. Może się tak zdarzyć, że jeden kredyt będzie miał wyższą prowizję niż inny, ale RRSO (Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania) będzie niższe, co w efekcie sprawi, że całkowity koszt kredytu będzie niższy, mimo wysokiej prowizji. Takie porównanie pożyczek pozwoli uchronić się przed nadmiernymi kosztami, wysokimi ratami i dużą dopłatą do zaciągniętego zobowiązania.

O czym jeszcze powinniśmy pamiętać?

Prócz wszystkich parametrów wymienionych powyżej warto jeszcze zwrócić uwagę na kilka innych kwestii:

 • wymagane dokumenty: tą kwestie powinniśmy dopasować do swoich indywidualnych potrzeb. Niektóre z firm wymagać od nas będą dokumentów dochodowych lub wykonania przelewu weryfikacyjnego czy weryfikacji tożsamości za pomocą aplikacji Instantor czy Kontomatik, ale np. nie sprawdzą baz gospodarczych i ewentualnych negatywnych wpisów o nas jako klientach. Inne instytucje pożyczkowe mogą zaś oferować nam niższe kwoty w całości na oświadczenie. Część osób może preferować droższą pożyczkę, ale z minimum formalności. Jednak jak już zostało wspominane powyżej decyzja na jaka opcję się zdecydujemy będzie zależna tylko i wyłącznie od naszych osobistych preferencji,
 • opinie innych klientów: w internecie znaleźć możemy opinie innych klientów na każdy temat, również na temat zaciągniętych pożyczek. Warto zapoznać się z nimi w wypadku wątpliwości, pozwoli nam to również uniknąć popełnienia takich samych błędów jak nasi poprzednicy. Na forach internetowych dotyczących pożyczek znajdziemy mnóstwo pytań i odpowiedzi dotyczących ofertowanych produktów finansowych,
 • dostępne promocje: część firm może proponować na stałe w swojej ofercie różnego rodzaju promocje, np. pierwszy kredyt za darmo czy bon do sklepu dużej sieci. Wraz z zaciągniętą pożyczką część instytucji takie promocje może wprowadzać czasowo np. w okresie świątecznym albo letnim. Warto więc zapoznać się i śledzić na bieżąco informacje na temat takich rabatów czy konkursów. Zyskujemy wtedy podwójnie: pożyczkę na realizację naszych celów i dodatkowe bonusy.

Nie wszystkie porównywarki są takie same

Większość porównywarek działa na podobnych zasadach. Należy pamiętać, aby podawać swoje dane osobowe tylko w związku ze złożeniem wniosku o produkty pożyczkowe. Wynik porównania produktów powinniśmy otrzymać bez podawania dodatkowych danych. Warto jednak wiedzieć, że część porównywarek działa na bardzo ogólnych zasadach prezentując szacunkową ratę i pozostałe parametry kredytu. Większość porównywarek niestety nie uwzględnia szczegółów tj. posiadanych dochód czy wiek klienta. Nie wszystkie firmy pożyczkowe kredytują osoby w każdym wieku i akceptują wszystkie źródła dochodów. Firmy te są bardzo elastyczne w swoich kryteriach, ale nie każda przyjmie każdego klienta. Skąd więc wiedzieć, czy rata która nam odpowiada z firmy, którą wybraliśmy będzie dla nas dostępna? Wnioskomat.com daje zarówno możliwość porównania ofert, jak i ich uzyskania. Realne oferty z możliwością ich wyboru, a nawet otrzymania gotówki całkowicie on-line to alternatywa dla porównywania ofert i wnioskowania w każdej instytucji osobno.

Podsumowanie

Jak widać w powyższym artykule internet daje nam wiele narzędzi do wybrania najkorzystniejszej dla nas oferty, pamiętać jednak musimy, że również nasze samodzielne działania i zwrócenie uwagi na inne czynniki może nam bardzo pomóc w wyborze najbardziej dopasowanej dla nas oferty.

Dzięki porównywarką ofert pożyczek i kredytów możemy poznać szacunkową wysokość raty w wybranej przez nas kwocie i okresie kredytowania. W samej pożyczce liczy się jednak wiele czynników więc kształt ostatecznej oferty może nieznacznie się różnić. Porównując oferty pożyczek powinniśmy skupić się na takich wartościach, jak: RRSO, suma opłat dodatkowych, a także kwestiach związanych z procedurą uzyskania pożyczki np. jaką kwotę możemy uzyskać w ramach kwoty na oświadczenie a przy jakiej kwocie będą potrzebne dokumenty dochodowe i jakie konkretnie.

Interent daje wiele możliwości, a obecnie dzięki porównywarką ofert online jest o wiele łatwiej znaleźć interesującą ofertę.

Zaktualizowano: 13.09.2021

Czy ten artykuł był pomocny?


Ocena / gł.

Komentarze, pytania i odpowiedzi do artykułu (9)


 • Avatar Marek

  Marek
  16.01.2021 16:28:19

  Jakie dane mogę bezpiecznie podać?

  Avatar Agata Dymara

  Agata Dymara Autor Marek
  16.01.2021 19:44:20

  Do porównania ofert nie są wymagane żadne dane. Do złożenia wniosku w portalu wnioskomat.com należy podać dane tj. pesel, adres zamieszkania, dane źródła dochodu co pozwoli na złożenie wniosku i uzyskanie realnej oferty kredytowej.

 • Avatar chetniekorzystajacy_z_kredytow

  chetniekorzystajacy_z_kredytow
  02.01.2021 11:37:53

  trzeba korzytać z pożyczek póki niskie oprocentowanie :)))

  Odpowiedź
 • Avatar Małpeczka

  Małpeczka
  22.11.2020 14:28:57

  Ja zawsze mnożę ratę razy okres spłaty i wtedy wiem ile mam spłacić!

  Odpowiedź
 • Avatar pom mom

  pom mom
  11.11.2020 15:59:25

  porównywarki są spoko, mogę przynajmniej wstępnie wiedzieć jaka będzie rata

  Odpowiedź
 • Avatar Działacz Społeczny

  Działacz Społeczny
  21.10.2020 14:11:47

  Musze podać numer pesel, aby dostać ofertę czy to jest ok?

  Avatar Agata Dymara

  Agata Dymara Autor Działacz Społeczny
  21.10.2020 16:21:47

  Do porównania ofert pożyczek nie jest potrzebny numer PESEL. Jest on wymagany tylko w przypadku złożenia wniosku on-line.

 • Avatar Darek Wu

  Darek Wu
  21.10.2020 10:57:45

  Jak mogę dostać tutaj pożyczkę?

  Avatar Agata Dymara

  Agata Dymara Autor Darek Wu
  21.10.2020 12:10:26

  Wystarczy skorzystać z opcji żółtego przycisku: "ZŁÓŻ WNIOSEK ONLINE" dostępnego na stronie wnioskomat.com.

Artykuły powiązane

Pożyczka online – bank czy firma pożyczkowa? Co wybrać? Czy banki udzielają pożyczek online?

Pożyczka online – bank czy firma pożyczkowa? Co wybrać? Czy banki udzielają pożyczek online?

18 Maj 2021Autor: Ewelina Grzegorczyk

Ostatnie miesiące zmieniły podejście konsumentów do gospodarowania pieniędzmi. Część osób przyznaje, że ich sytuacja finansowa się pogorszyła. Sektor usług pożyczkowych również – na pewien czas - ograniczył swoje tradycyjne usługi, ale za to prężnie działa w świecie wirtualnym. Zauważyły to również (...)

Czytaj więcej
Oprocentowanie a RRSO pożyczki. Jak sprawdzić koszt pożyczki online?

Oprocentowanie a RRSO pożyczki. Jak sprawdzić koszt pożyczki online?

09 Marzec 2021Autor: Dagmara Konik

Decydując się na kredyt lub pożyczkę zawsze zastanawiamy się, ile tak naprawdę będzie nas to kosztowało. O tym, że co do zasady oddamy więcej niż pożyczymy wie każdy z nas. Wynika to z tego, że firmy które zajmują się pożyczaniem pieniędzy też muszą na tym zarobić. Ale co tak naprawdę wpływa na wyso(...)

Czytaj więcej
Top