Jak się przygotować do kredytu gotówkowego?

Opublikowano: 03 Lis 2021 Sylwia Chrószcz 5 min. czytania

Kategoria: Poradnik Kredytu Gotówkowego

Kredyt gotówkowy jak każdy produkt finansowy pojawiający się w naszej historii kredytowej powinien być wynikiem przemyślnej decyzji podejmowanej na podstawie porównania ofert i realnej oceny możliwości finansowych co do jego spłaty. Nie zawsze jednak tak może być. Czasami nie mamy możliwości kilkudniowych analiz i porównania ofert, bo gotówka jest potrzebna tu i teraz.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • jak sprawdzić czy kredyt jest faktycznie niezbędny, 
  • jak sprawdzić, który kredyt jest najtańszy, 
  • gdzie szukać pomocy w zrozumieniu umowy kredytowej. 
Jak się przygotować do kredytu gotówkowego?

Oceń realnie swoje możliwości finansowe

Decydując się na kredyt gotówkowy odpowiedz sobie na pytanie, czy kolejna rata nie będzie stanowiła dużego obciążenia dla budżetu domowego i czy jestem w 100% pewny, że bez kredytu sobie nie poradzę. Zepsuła się pralka, lodówka czy telefon a nie chcesz korzystać z finansów odłożonych na czarną godzinę? Kredyt ratalny 0% jest świetnym rozwiązaniem. Rata będzie niska, a dodatkowo jeszcze zbudujesz swoją, pozytywną historię kredytową. Media kuszą najnowszym modelem telefonu podczas, gdy aktualny dostałeś pół roku temu w prezencie urodzinowym – tutaj sprawa już wymaga przemyślenia.

Gdy już wiesz, że kredyt jest jednak niezbędny warto porównać oferty. Nie mamy tu na myśli sprawdzania parametrów potrzebnego kredytu w każdej z dostępnych porównywarek albo biegania po bankach od oddziału do oddziału. Porównaj 2-3 oferty wybranych kredytów gotówkowych, aby wiedzieć na jaką ratę możesz liczyć i uważaj na promocje i świetne oferty. Zawsze sprawdzaj albo pytaj dlaczego ta oferta ma takie parametry i jakie warunki trzeba spełnić, aby ją uzyskać i utrzymać przez cały okres kredytowania. Czasami może być to konieczność założenia rachunku z realizowaniem określonych wpływów, czasami ubezpieczenie, które może być kosztowne, a zakres nie będzie dla nas odpowiedni.

Porównuj koszty kredytu

Zawsze korzystnie jest porównać całkowity koszt kredytu poprzez pomnożenie wartości raty przez ilość rat do spłaty. Wynik po odjęciu kapitału, który pożyczyliśmy daje nam wartość kosztów, jakie poniesiemy w całym okresie kredytowania, zakładając, że będziemy spłacać kredyt do końca harmonogramu. Można również  zestawić koszty w ujęciu procentowym porównując wskaźnik RRSO - Rocznej Rzeczywistej Stopy Oprocentowania.

Kiedy już wiemy ile będzie nas kosztował kredyt, dopasujmy również jego termin i sposób spłaty do naszych możliwości. Z jednej strony nie warto fokusować się na jak najkrótszym okresie spłaty, bo co zrobimy w sytuacji przejściowych problemów z płynnością finansową naszego gospodarstwa domowego i wysoką ratą kredytu? Z drugiej strony rozciąganie do granic możliwości okresu kredytowania podwyższa koszt kredytu. Aby wybrać korzystny dla naszych potrzeb okres kredytowania oprócz szczerej odpowiedzi na to pytanie we własnym zakresie pomocna będzie też wiedza doświadczonego doradcy finansowego, który zna wiele niuansów świata kredytów gotówkowych i jest w stanie profesjonalnie doradzić wybór najlepszego produktu. Być może najkorzystniejszym wydaje nam się kredyt na 5 lat podczas gdy w banku X jest promocyjna oferta i prowizja dla okresu kredytowania 4 lat jest o kilka procent niższa. Rata jest dla nas do zaakceptowania i niewiele się różni od tej, którą pierwotnie zakładaliśmy. Dobry doradca kredytowy współpracuje z firmami godnymi zaufania, w których bardzo szybko, sprawnie i bez trudu znajdzie ofertę odpowiadającą naszym potrzebom.

Kredyt gotówkowy - kwota: 50 000 zł, okres: 72 mies
Banki
Kwota kredytu: 50 000 zł
Ilość rat kredytu: 72 mies
Oprocentowanie RRSO Prowizja Łączna kwota do spłaty Wysokość raty Akcja
Kasa Stefczyka - kredyt gotówkowy (zobacz) 11,00 % 11,57 % 0,00 % 68 522,40 zł 951,70 zł
VeloBank kredyt gotówkowy - Kredyt dla aktywnych (zobacz) 12,49 % 13,23 % 0,00 % 71 301,60 zł 990,30 zł
Raiffeisen Digital Bank - kredyt gotówkowy (zobacz) 12,72 % 13,49 % 0,00 % 71 735,76 zł 996,33 zł
Bank Pocztowy - kredyt gotówkowy (zobacz) 11,99 % 14,76 % 5,00 % 73 879,92 zł 1 026,11 zł
Santander Bank Polska kredyt gotówkowy - Oferta A (zobacz) 12,48 % 16,16 % 6,99 % 76 265,28 zł 1 059,24 zł

Dobry doradca kredytowy

Doradca finansowy pomoże nam również w przypadku, gdy będziemy chcieli wyjaśnić niejasne dla nas zapisy umowy. Jego bądź jej zawodowym zadaniem jest udzielanie produktów finansowych dla swoich klientów tak, aby odbyło się to wszystko w prostym i zrozumiałym dla klienta procesie.

Podsumowanie 

Aby uzyskać odpowiedni dla nas kredyt gotówkowy z odpowiadającym nam okresem spłaty i na odpowiednich warunkach nie trzeba spędzać całych tygodni na porównaniach i wyliczeniach. Czasami wystarczy odpowiedź na kilka prostych pytań albo skorzystanie z pomocy doradcy finansowego.

Dodano: 03.11.2021

Czy ten artykuł był pomocny?


Ocena / gł.
Top