Jak się przygotować do kredytu hipotecznego?

Opublikowano: 11 Paź 2021 Urszula Sokół 5 min. czytania

Kategoria: Poradnik Hipoteczny

Decyzja o zmianie lokum czy wyprowadzce potrafi zapaść w bardzo emocjonujących warunkach lecz już cały proces uzyskania kredytu hipotecznego studzi trochę emocje i wymaga podjęcia racjonalnych kroków. Wybór i zaciągnięcie kredytu hipotecznego poprzedzone jest wieloma przygotowaniami – od porównania kosztów i wyboru banku poprzez kompletowanie dokumentacji i przejście przez proces kredytowy. Dla wszystkich tych, którzy rozważają nabycie nieruchomości i finansowanie kredytem hipotecznym przygotowaliśmy garść praktycznych porad.

Z tego artykułu poznasz odpowiedzi na pytania: 

Kredyt hipoteczny - jak się przygotować?

Czy przygotowanie do kredytu hipotecznego jest w ogóle możliwe?

Tak, podstawowe wymagania banków dla klientów chcących uzyskać kredyt hipoteczny są znane i łatwo dostępne. Ze stron internetowych wielu banków możemy dowiedzieć się m.in. jakie są wymagania w zakresie wkładu własnego – co determinuje ułożenie sobie choćby na papierze przepływów pieniężnych dla transakcji kupna naszej nieruchomości.

Warto też zawczasu pomyśleć o naszej zdolności i historii spłat zobowiązań co jest bardzo ważne zarówno przy ubieganiu się o kredyt hipoteczny, jak i każdy inny kredyt bankowy. 

Cała prawda o zdolności kredytowej

Musimy to powiedzieć: dzieci są słodkie i urocze, ale w ocenie banku kredytującego naszą nieruchomość wpływają na naszą zdolność kredytową. Czy to oznacza, że mamy się „wyrzec” swoich dzieci na czas wnioskowania o kredyt? Absolutnie, nie! Poświadczanie nieprawdy we wniosku kredytowym to duże nadużycie. Może się skończyć odmową i prowadzić do konsekwencji karnych. Na ile jednak to możliwe warto wnioskować o kredyt zanim w naszym domu pojawi się najmłodszy członek rodziny.

Zacznij myśleć wcześniej - wymagany wkład własny!

Tak, jak wspomniałam decyzja o kredycie hipotecznym zwykle jest decyzją przemyślaną i nie zapadającą z dnia na dzień. Mamy więc możliwość zgromadzenia albo zorganizowania wymaganego wkładu własnego, czyli naszego udziału w cenie nabywanej nieruchomości. Wkładem własnym mogą być środki pieniężne ale z jednym zastrzeżeniem! We wniosku kredytowym oświadczamy, że nie pochodzą one z kredytu zaciągniętego na ten cel.

Warto wiedzieć, że wkład własny to nie tylko pieniądze zgromadzone na rachunku oszczędnościowym. Mogą być to również posiadane papiery wartościowe, wpłacone na poczet zakupu nieruchomości zaliczki, środki na książeczce mieszkaniowej czy już poniesione nakłady np. na budowę domu.

Pokaż się z dobrej strony!

Dla banku bardzo ważna będzie nasza historia kredytowa, czyli to jak regulowaliśmy nasze zobowiązania w przeszłości. O ile przy kredycie hipotecznym jej brak nie będzie stanowił kryterium odrzucenia wniosku, jak to ma miejsce przy kredytach gotówkowych, jednak może to wpłynąć na cenę naszego kredytu, ponieważ bank może ocenić nas jako bardziej ryzykownych. Z jednego prostego powodu. Po prostu nas nie zna. Nic o nas nie wie.

Popularną radą doświadczonych doradców finansowych jest budowanie swojej historii w oparciu o zaciąganie i regularną spłatę drobnych kredytów ratalnych na sprzęt AGD i RTV. Z jednej strony takie akcesoria przydadzą nam się na co dzień, a z drugiej regularna spłata kredytu pozwoli nam podwyższyć naszą ocenę w banku.

Uporządkuj finanse!

Trochę w nawiązaniu do wcześniejszej rady, aby nie zapędzić się w zaciąganiu zobowiązań. Gdy przystępujemy do kredytu hipotecznego warto pomyśleć, czy nie pozbyć się innych, mniejszych zobowiązań np. niewykorzystywanych limitów na kartach kredytowych czy w rachunku osobistym. Te z pozoru drobne kwoty mogą znacząco wpłynąć na naszą zdolność kredytową.

Dobrze wybierz ofertę!

Gdy już jako doskonale przygotowani kredytobiorcy stajemy przed bankiem warto dokładnie rozważyć jakie konkretnie parametry oferty kredytu hipotecznego wybierzemy. Możemy to zrobić samodzielnie albo z pomocą doradcy finansowego. Praktyką rynkową jest składanie minimum dwóch wniosków kredytowych, aby mieć możliwość porównania ofert, a także alternatywę na wypadek odmowy jednego z nich. Porównajmy proponowaną marżę i prowizję. Porozmawiajmy o możliwościach obniżenia tych wartości poprzez zawarcie umów o dodatkowe produkty.

Rozsądnie wybierzmy okres kredytowania i rodzaj rat. Nie decydujmy się na skrajności: najkrótszy możliwy okres kredytowania da nam wysoką ratę i trudność w spłacie w sytuacji nieprzewidzianych sytuacji losowych i braku odpowiedniej poduszki finansowej, najdłuższy zaś wpłynie na całkowity koszt kredytu.

Wszystko jest możliwe!

Dobre przygotowanie do kredytu hipotecznego jest możliwe. Warto przede wszystkim zadbać o naszą historię kredytową i odpowiednio wysoki wkład własny. Już te dwa czynniki przybliżają nas do uzyskania kredytu hipotecznego na wymarzone lokum.

Zaktualizowano: 11.10.2021

Dodano: 11.10.2021

Czy ten artykuł był pomocny?


Ocena / gł.
Top