Rola agenta kredytowego w wyborze kredytu hipotecznego

Opublikowano: 25 Marzec 2021 Urszula Sokół 6 min. czytania

Kategoria: Poradnik Kredytowy

Zakup własnego mieszkania czy domu to poważna sprawa. Osoba, która decyduje się na wybór własnego lokum, musi podjąć ważną życiową decyzję. Często wybór wymarzonej nieruchomości to początek tej ścieżki. Pojawiają się pytania nie tylko o aranżacje wnętrza, ale też o finansowanie całej tej operacji. Zwykle wybór pada na kredyt hipoteczny, rzadziej kredyt gotówkowy. Dziś opowiemy o roli agenta w wyborze kredytu hipotecznego.

Zobacz nasz wideo poradnik pt.: "Rola agenta kredytowego w wyborze kredytu hipotecznego"

Jak działają agenci kredytowi?

Pośrednicy kredytu hipotecznego to bardzo często osoby, które zajmują się wyłącznie doradztwem w zakresie sprzedaży tylko tego jednego produktu. Pomagają klientom uzyskać kredyt hipoteczny na zakup, budowę czy remont nieruchomości.

Jakie obowiązki ma pośrednik kredytu hipotecznego?

Rynek kredytów hipotecznych to wiele aspektów i szeroki zakres wiedzy więc specjalizacja jest tutaj jak najbardziej wskazana. Profesjonalny agent kredytowy zajmujący się sprzedażą kredytów hipotecznych to często osoba z dużym doświadczeniem. Oprócz wiedzy produktowej osoby te muszą także spełnić szereg wymogów prawnych. Zgodnie z ustawą z dnia 23 marca 2017 r. o kredycie hipotecznym oraz o nadzorze nad pośrednikami kredytu hipotecznego i agentami pośrednik chcący sprzedawać kredyty hipoteczne zobowiązany jest m.in. do zdania egzaminu z wiedzy dotyczącej tego rynku.

Ponadto pośrednik musi posiadać odpowiednią polisę odpowiedzialności cywilnej i uiszczać składki na rzecz Komisji Nadzoru Finansowego. Trafiając więc do pośrednika kredytu hipotecznego nie trafimy do przypadkowej osoby, która nie ma znajomości rynku.

Obowiązki pośrednika kredytu hipotecznego:

 • wiedza i profesjonalne doradztwo, 
 • pozytywny wynik egzaminu w KNF,
 • posiadanie polisy ubezpieczeniowej. 

Co wyróżnia takiego agenta?

W codziennej pracy agenta zajmującego się sprzedażą kredytów hipotecznych ważna jest nie tylko wiedza i doświadczenie, ale także dobre relacje, które posiada on z pracownikami banków, urzędów czy sądów, zwłaszcza w wydziale ksiąg wieczystych.  Często agenci pomagają swoim klientom w załatwieniu wielu spraw, oszczędzając tym samych ich czas, więc takie znajomości są niezwykle cenne.

Sytuacje klientów są różne: różne źródła dochodu, różne nieruchomości do finansowania. Agent mający znajomość produktów i procesów w bankach jest w stanie dopasować nie jedną a kilka instytucji, która będzie spełniać zarówno potrzeby klienta, jak i czasami surowe wymagania banku. Agent pomoże nam w wielu sprawach, a większość z nich będziemy mogli załatwić w dowolnym i dogodnym dla nas miejscu. Zdecydowana większość agentów jest mobilna i część spotkań może odbyć się np. w domu klienta co znacznie ułatwia cały proces np. osobom pracującym w niestandardowych godzinach czy opiekujących się małymi dziećmi.

Jak wygląda system pracy agenta?

Agent przyjedzie do nas, wysłucha, doradzi, podpowie, pomoże dobrać ofertę. W naszej głowie słusznie może pojawić się pytanie ile to wszystko w takim razie kosztuje i ile więcej zapłacimy za tę usługę i czy nie taniej byłoby załatwiać wszystko samemu? Otóż nie.

Po pierwsze, agent mając wiedzę wybierze dla nas odpowiednie banki, gdzie my jako klienci stracilibyśmy mnóstwo czasu na zgłębienie tej wiedzy. Po drugie, zgodnie z umowami współpracy z bankami agent wynagradzany jest bezpośrednio przez bank. Nie pobiera więc dodatkowych opłat od klientów. Po trzecie, doświadczeni i profesjonalni agenci kredytowi zwykle pracują na długofalowych relacjach z klientami licząc na polecenia w gronie rodziny czy znajomych klienta. Nie pozwolą sobie więc na sprzedaż produktu, który nie będzie spełniał oczekiwań klienta.

Ile możemy zyskać na współpracy z agentem?

Wiemy już, jak wygląda praca agenta, a teraz odpowiemy na pytanie ile możemy zyskać na dobrze wybranej ofercie kredytu hipotecznego. Jednym z podstawowych kosztów w kredycie jest marża banku, która przekłada się na jego oprocentowanie. O ile prowizja za udzielenie kredytu może być negocjowana i wynosić nawet 0% to rozpiętość marży banku jest bardzo szeroka i zależy od kilku czynników. Agent kredytowy doskonale zna te czynniki, które mogą wpłynąć na obniżkę marży, a ta z kolei może przełożyć się na realne oszczędności sięgające kilku tysięcy złotych.

KREDYT 200 TYS NA 25 LAT Z 10% WKŁADEM WŁASNYM

Wartość pierwsza oferta druga oferta
Marża 3,29% 2,69%
Rata 881 zł 825 zł
Różnica w racie 56 zł
Całkowita kwota do spłaty 264 300 zł 247 500 zł
Różnica w całym okresie kredytowania 16 800 zł 


Porównajmy przypadek klienta, który znalazł ofertę z marżą 3,29% dla kwoty 200 tysięcy złotych na 25 lat z 10% wkładem własnym. Rata oferty samodzielnie wyszukanej przez klienta to 881 zł. Agent kredytowy mający znajomość czynników wpływających na obniżenie marży w prezentowanej kalkulacji może obniżyć ją do wartości 2,69%. Rata dla takiego kredytu to 825 zł. Wydawać by się mogło, że różnica w racie to tylko 56 zł. W całym okresie kredytowania daje ona różnice w całkowitej kwocie do spłaty w wartości 16 800 zł. Tyle i o wiele więcej możemy zyskać wybierając współpracę z pośrednikiem kredytu hipotecznego!

Zaktualizowano: 18.11.2021

Dodano: 25.03.2021

Czy ten artykuł był pomocny?


Ocena / gł.

Komentarze, pytania i odpowiedzi do artykułu (13)


 • Avatar Laura

  Laura
  20.07.2021 09:04:20

  A jak uzyskac informacje o agencie. Trzeba zgłosić się do banku?

  Avatar Urszula Sokół

  Urszula Sokół Autor Laura
  20.07.2021 10:46:21

  Biura pośrednictwa finansowego znajdzie Pani w każdym mieście. Może Pani również skontaktować się z Infolinią, a tam nasi konsultanci wskażą Pani agenta najbliżej miejsca zamieszkania.

 • Avatar tomazzzo

  tomazzzo
  18.07.2021 10:29:05

  ja tez kiedyś korzystałem, miałem problem w jednym banku , odmawiali mi przyznania kredytu a agent z innego znalazł mi dobry kredyt i go dostałem

  Odpowiedź
 • Avatar motorowa

  motorowa
  17.07.2021 14:20:10

  korzystałam z pomocy agenta jak chciałam wziasc kredyt taki większy znalazł mi bardzo fajna oferte dopasowaną do moich zarobków i w ogóle, dobrze wspominam współprace z nim

  Odpowiedź
 • Avatar wsz

  wsz
  14.07.2021 10:49:53

  wydaje mi się, ze taki agent ma więcej wiedzy o kredytach czy pozyczkach

  Odpowiedź
 • Avatar SensU

  SensU
  02.07.2021 19:28:53

  no są potzrebni, kredytu hipotecznego nie załatwi się bez rozmowy z taką osobą, sami tego nie zrobimy, samych dokumentów jest dużo do wypełnienia i nie każdy wie jakie trzeba złożyć

  Odpowiedź
 • Avatar keczup

  keczup
  25.06.2021 22:17:30

  po co agenci kredytowi skoro teraz można wszystko załatwić przez internet??

  Avatar Urszula Sokół

  Urszula Sokół Autor keczup
  25.06.2021 23:27:15

  Czasami sytuacje kredytowe klienta bywają bardziej skomplikowane i wymagają dodatkowych wyjaśnień. Poza tym nie wszystkie produkty można uzyskać w procesie online np. kredyty hipoteczne czy gotówkowe na wyższe kwoty.

 • Avatar Dawid

  Dawid
  07.06.2021 16:18:11

  Bezapelacyjnie zawsze z pośrednikiem! Ile osób samodzielnie remontuje albo buduje? Tak samo w finansowaniu nieruchomości potrzebna jest pomoc fachowca

  Odpowiedź
 • Avatar question

  question
  02.06.2021 17:22:30

  jak to jest z tym wynagrodzeniem?

  Avatar Urszula Sokół

  Urszula Sokół Autor question
  02.06.2021 20:26:20

  Pośrednik kredytu hipotecznego wynagradzany jest przez bank lub brokera z którym współpracuje. Profesjonalni pośrednicy nie pobierają opłat od klienta, a już niedopuszczalne jest pobieranie opłat za rozpatrzenie wniosku albo szybsze rozpatrzenie.

 • Avatar Siostra_Marzeny

  Siostra_Marzeny
  28.05.2021 17:21:11

  Moja siostra była taka mądra, że stwierdziła, że sama sobie hipotekę znajdzie i załatwi. A potem musiała pisać wyjaśnienie, że dlaczego ma tyle zapytań i ledwo kredyt dostała.

  Odpowiedź
 • Avatar klientka_marka

  klientka_marka
  26.05.2021 15:18:04

  ja robiłam swój klient z doradcą, trochę się na finansach znam, ale nie wybobrażam sobie, że miałabym wszystko sama analizować, a że wtedy miałam umowę o pracę i zlecenie to nie chciałam szukać tylko telefon do Marka i wszystko mi powiedział, dziękuje Marek!

  Odpowiedź
Top