Rola agenta kredytowego w wyborze kredytu hipotecznego. Jak pracuje doradca kredytowy i co potrafi taki pośrednik?

Opublikowano: 02 Cze 2024 Dagmara Konik 8 min. czytania

Kategoria: Poradnik Kredytowy

Zakup własnego mieszkania czy domu to poważna sprawa. Osoba, która decyduje się na wybór własnego lokum, musi podjąć ważną życiową decyzję. Często wybór wymarzonej nieruchomości to początek tej ścieżki. Pojawiają się pytania nie tylko o aranżacje wnętrza, ale też o finansowanie całej tej operacji. Zwykle wybór pada na kredyt hipoteczny, rzadziej kredyt gotówkowy. Dziś opowiemy o roli agenta w wyborze kredytu hipotecznego.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • czym zajmuje się agent kredytowy,
  • skąd doradca wie, który kredyt jest najlepszy,
  • jakie korzyści daje współpraca z pośrednikiem. 

Zobacz nasz wideo poradnik pt.: "Rola agenta kredytowego w wyborze kredytu hipotecznego"

Jak działają agenci kredytowi?

Pośrednicy kredytu hipotecznego to bardzo często osoby, które zajmują się wyłącznie doradztwem w zakresie sprzedaży tylko tego jednego produktu. Pomagają klientom uzyskać kredyt hipoteczny na zakup, budowę czy remont nieruchomości.

Jakie obowiązki ma pośrednik kredytu hipotecznego?

Rynek kredytów hipotecznych to wiele aspektów i szeroki zakres wiedzy więc specjalizacja jest tutaj jak najbardziej wskazana. Profesjonalny agent kredytowy zajmujący się sprzedażą kredytów hipotecznych to często osoba z dużym doświadczeniem. Oprócz wiedzy produktowej osoby te muszą także spełnić szereg wymogów prawnych. Zgodnie z ustawą z dnia 23 marca 2017 r. o kredycie hipotecznym oraz o nadzorze nad pośrednikami kredytu hipotecznego i agentami pośrednik chcący sprzedawać kredyty hipoteczne zobowiązany jest m.in. do zdania egzaminu z wiedzy dotyczącej tego rynku.

Ponadto pośrednik musi posiadać odpowiednią polisę odpowiedzialności cywilnej i uiszczać składki na rzecz Komisji Nadzoru Finansowego. Trafiając więc do pośrednika kredytu hipotecznego nie trafimy do przypadkowej osoby, która nie ma znajomości rynku.

Obowiązki pośrednika kredytu hipotecznego:

  • wiedza i profesjonalne doradztwo, 
  • pozytywny wynik egzaminu w KNF,
  • posiadanie polisy ubezpieczeniowej. 

Co wyróżnia takiego agenta?

W codziennej pracy agenta zajmującego się sprzedażą kredytów hipotecznych ważna jest nie tylko wiedza i doświadczenie, ale także dobre relacje, które posiada on z pracownikami banków, urzędów czy sądów, zwłaszcza w wydziale ksiąg wieczystych.  Często agenci pomagają swoim klientom w załatwieniu wielu spraw, oszczędzając tym samych ich czas, więc takie znajomości są niezwykle cenne.

Sytuacje klientów są różne: różne źródła dochodu, różne nieruchomości do finansowania. Agent mający znajomość produktów i procesów w bankach jest w stanie dopasować nie jedną a kilka instytucji, która będzie spełniać zarówno potrzeby klienta, jak i czasami surowe wymagania banku. Agent pomoże nam w wielu sprawach, a większość z nich będziemy mogli załatwić w dowolnym i dogodnym dla nas miejscu. Zdecydowana większość agentów jest mobilna i część spotkań może odbyć się np. w domu klienta co znacznie ułatwia cały proces np. osobom pracującym w niestandardowych godzinach czy opiekujących się małymi dziećmi.

Jak wygląda system pracy agenta?

Agent przyjedzie do nas, wysłucha, doradzi, podpowie, pomoże dobrać ofertę. W naszej głowie słusznie może pojawić się pytanie ile to wszystko w takim razie kosztuje i ile więcej zapłacimy za tę usługę i czy nie taniej byłoby załatwiać wszystko samemu? Otóż nie.

Po pierwsze, agent mając wiedzę wybierze dla nas odpowiednie banki, gdzie my jako klienci stracilibyśmy mnóstwo czasu na zgłębienie tej wiedzy. Po drugie, zgodnie z umowami współpracy z bankami agent wynagradzany jest bezpośrednio przez bank. Nie pobiera więc dodatkowych opłat od klientów. Po trzecie, doświadczeni i profesjonalni agenci kredytowi zwykle pracują na długofalowych relacjach z klientami licząc na polecenia w gronie rodziny czy znajomych klienta. Nie pozwolą sobie więc na sprzedaż produktu, który nie będzie spełniał oczekiwań klienta.

Ile możemy zyskać na współpracy z agentem?

Wiemy już, jak wygląda praca agenta, a teraz odpowiemy na pytanie ile możemy zyskać na dobrze wybranej ofercie kredytu hipotecznego. Jednym z podstawowych kosztów w kredycie jest marża banku, która przekłada się na jego oprocentowanie. O ile prowizja za udzielenie kredytu może być negocjowana i wynosić nawet 0% to rozpiętość marży banku jest bardzo szeroka i zależy od kilku czynników. Agent kredytowy doskonale zna te czynniki, które mogą wpłynąć na obniżkę marży, a ta z kolei może przełożyć się na realne oszczędności sięgające kilku tysięcy złotych.

KREDYT 200 TYS NA 25 LAT Z 10% WKŁADEM WŁASNYM

Wartość pierwsza oferta druga oferta
Marża 3,29% 2,69%
Rata 881 zł 825 zł
Różnica w racie 56 zł
Całkowita kwota do spłaty 264 300 zł 247 500 zł
Różnica w całym okresie kredytowania 16 800 zł 


Porównajmy przypadek klienta, który znalazł ofertę z marżą 3,29% dla kwoty 200 tysięcy złotych na 25 lat z 10% wkładem własnym. Rata oferty samodzielnie wyszukanej przez klienta to 881 zł. Agent kredytowy mający znajomość czynników wpływających na obniżenie marży w prezentowanej kalkulacji może obniżyć ją do wartości 2,69%. Rata dla takiego kredytu to 825 zł. Wydawać by się mogło, że różnica w racie to tylko 56 zł. W całym okresie kredytowania daje ona różnice w całkowitej kwocie do spłaty w wartości 16 800 zł. Tyle i o wiele więcej możemy zyskać wybierając współpracę z pośrednikiem kredytu hipotecznego!

Ile kosztuje pośrednik? Czy klient coś zapłaci?

Klient nigdy nie jest obarczany dodatkową opłatą za usługi świadczone przez agenta. Dany bank zawiera umowę z doradcą kredytowym i wynagradza go prowizją od sprzedanego produktu. Jako kredytobiorca nie musisz się tym w ogóle przejmować - to kwestie regulowane między pośrednikiem a instytucją. Dzięki temu możesz skorzystać z usług agenta do woli, nie obawiając się dodatkowego obciążenia finansowego.

Kredyt hipoteczny - lepiej wziąć z doradcą czy bez?

Wiemy już na czym polega rola agenta kredytowego w procesie wnioskowania. Ale czy współpraca z nim zawsze wychodzi na dobre? Może lepiej poszukać alternatyw? Nic bardziej mylnego! Zdecydowanie kredyt hipoteczny lepiej wziąć z agentem niż bez niego. Ekspert nie tylko pomoże przy wyborze najlepszej oferty, ale też sprawdzi dla Ciebie Twój stan finansów, będzie asystował przy każdym kroku wnioskowania oraz pomoże przy kompletowaniu dokumentów. Każda pomoc jest na wagę złota, a zobowiązanie zaciągasz na wiele lat, więc pomyśl o dobrym agencie i podejmij wyważoną decyzję. 

Tagi: agent kredytowy

Dodano: 25.03.2021

Czy ten artykuł był pomocny?


Ocena / gł.
Top