Jak wygląda wynajem nieruchomości na potrzeby prowadzenia przedszkola?

Opublikowano: 24 Lip 2025 Agnieszka Kłak 3 min. czytania

Kategoria: Poradnik Przedsiębiorcy

Prowadzenie przedszkola nie jest łatwym interesem, gdyż nie tylko należy w odpowiedni sposób sprawować pieczę nad podopiecznymi, ale też borykać się z bieżącymi wydatkami. Jednak zanim otworzysz placówkę, spotka Cię jeszcze jeden niemały problem. A mianowicie kwestia wynajęcia lokalu. Co należy wiedzieć w tym zakresie? Co jest najważniejsze? Podpowiadamy.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • czy możliwy jest najem nieruchomości na przedszkole,
  • jak wyglądają kwestie finansowe związane z najmem,
  • czy możesz uzyskać zwolnienie z podatku. 
prowadzenie przedszkola

Czy możesz wynająć nieruchomość na potrzeby prowadzenia przedszkola?

Tak, wynajęcie lokalu na potrzeby prowadzenia przedszkola jest zawsze opcją możliwą do zrealizowania. Pomóc może Ci w tym gmina, ale też możesz szukać na własną rękę. Na rynku nie brakuje podmiotów, które oferują wynajem na cel działalności oświatowej lub wychowawczej. Musisz jedynie sprawdzić, czy konkretna oferta właściciela nieruchomości przeznaczona jest właśnie na taki cel. 

Jak wynająć nieruchomość na potrzeby prowadzenia przedszkola?

Kluczowe będzie znalezienie oferty oraz pozyskanie dofinansowania. Jednak pamiętaj o tym, aby nie iść w ciemno i nie brać pierwszego lepszego lokalu. Taki budynek musi bowiem spełniać szereg wymogów, jeśli ma w nim funkcjonować przedszkole. Przede wszystkim powinien być przystosowany do tego, by przebywały w nim dzieci. A więc wszystko to, co podstawowe, włącznie z instalacjami elektryczną oraz wodno-sanitarną powinno być zapewnione.

Taki budynek nie może być zanieczyszczony przez grzyby. Nie powinien też posiadać większych usterek jak np. przeciekający dach. Zimą przedszkole powinno utrzymywać odpowiednio wysoką temperaturę. Ważna jest tutaj nie tylko instalacja grzewcza, ale też takie aspekty jak chociażby szczelność okien.

Przechodząc do samego wynajmu musisz koniecznie zwrócić uwagi na zapisy umowy. Ważne jest, by wysokość czynszu była jasno określona. Istotne są warunki najmu oraz cel, na jaki właściciel lokalu wynajmuje Ci nieruchomość. Nie podpisuj umów, co do których nie masz jasności oraz takich, które zawierałyby niekorzystne dla Ciebie przepisy. 

Czy jeśli wynajmiesz nieruchomość to musisz zapłacić VAT?

Jako podatnik prowadzący przedszkole możesz skorzystać ze zwolnienia podatkowego. Będzie to jednak jedynie zwolnienie podmiotowe. Dotyczy ono sytuacji, w której w ramach prowadzonej działalności gospodarczej Twój dochód w ostatnim roku nie przekroczył 200 000 zł netto. Powyżej tej sumy zapłacisz podatek. Pamiętaj także, że nie możesz skorzystać ze zwolnienia ujętym w  art. 43 ust. 1 pkt 26 Ustawy o podatku od towarów i usług. Dotyczy on usług świadczonych przez jednostki objęte systemem oświaty w rozumieniu przepisów o systemie oświaty, w zakresie kształcenia i wychowania.

Gdzie szukać finansowania na założenie niepublicznego przedszkola?

W tej kwestii możesz udać się do jednostki samorządu terytorialnego. Gmina może zaproponować Ci dofinansowanie w tej kwestii. Oczywiście musisz spełnić określone warunki, a wniosek złożyć jeszcze przed rozpoczęciem działalności.

Możesz także poszukać kredytowania, z pomocą samorządu lub samemu. Oferty zobowiązań znajdziesz na stronie wnioskomat.com, konkretniej w Rankingu kredytów i pożyczek firmowych. Możesz zawnioskować o zobowiązanie, które pozwoli Ci na rozpoczęcie działalności. 

Dodano: 24.07.2025

Czy ten artykuł był pomocny?


Ocena / gł.
Top