Jak zapłacić mandat przelewem?

Opublikowano: 16 Gru 2022 Dagmara Konik 6 min. czytania

Kategoria: Domowe finanse

Wielu z nas prędzej czy później otrzyma od policji mandat karny. Nie ma w tym nic wstydliwego – każdy z nas jest człowiekiem i każdemu zdarzy się popełnić w życiu błąd. O ile nie doszło do ewidentnego nieporozumienia, to zawsze jesteśmy zobligowaniu do uregulowania nałożonej na nas kary. I tutaj pojawia się bardzo ważna kwestia, jaką jest płatność mandatu. Warto wiedzieć, czy w dobie rozwijającej się technologii będziemy mogli zrobić to online.

Z tego artykułu dowiesz się:

 • czy opłacenie mandatu karnego może się odbyć przez internet,
 • jak prawidłowo zapłacić mandat karny,
 • czym jest identyfikator zobowiązania.
Jak zapłacić mandat przelewem?

Mandat karny – płatność tradycyjna czy internetowa?

Mandaty może nakładać policja bądź straż miejska w wielu różnych sytuacjach. Kierowcy mogą otrzymać karę np. za przekroczenie prędkości czy też nieprawidłowe parkowanie. Inne osoby mogą zostać ukarane np. za zanieczyszczanie przestrzeni miejskiej. Jeśli funkcjonariusz wystawi nam mandat, to mamy do wyboru dwie możliwości – albo przyjąć mandat i go uregulować, albo odmówić przyjęcia mandatu i dochodzić swoich racji przed sądem. Umówmy się: w większości przypadków rozsądniej skorzystać z tej pierwszej opcji.

Czy jednak zawsze musimy płacić gotówką na miejscu? Niekoniecznie. Od 2018 roku płatności za mandat dokonasz:

 • za pomocą karty płatniczej u funkcjonariusza – radiowozy są już wyposażone w terminale płatności,
 • tradycyjnie gotówką u funkcjonariusza,
 • drogą online.

Nas będzie interesował najbardziej ten ostatni sposób.

Czyj portfel zasilają pieniądze z mandatów?

Nawet jeśli zostaliśmy słusznie ukarani mandatem, to i tak mamy prawo wiedzieć, na jaki cel przeznaczane są de facto nasze pieniądze. Kara, którą płacimy, jest traktowana jako podatek, a skoro jest to podatek, to pieniądze te przejmuje Urząd Skarbowy. Pieniądze z mandatów zasilają więc budżet państwa.

Warto wiedzieć, że kiedy dostajemy mandat, to wówczas istotna jest miejscowość Urzędu Skarbowego. Za każdym razem będzie to Opole. Jest tak dlatego, że naczelnik tego właśnie US od 2016 roku wypełnia m.in. obowiązek ściągania pieniędzy z mandatów. Więcej informacji na ten temat możesz znaleźć na stronie Pierwszego Urzędu Skarbowego w Opolu.

Płatność mandatu online – jak to zrobić?

Oczywiście możemy zapłacić mandat przez internet, natomiast nie możemy tego dokonać za pomocą zwykłego przelewu. Wykonać tutaj musimy tzw. przelew podatkowy. Każdy bank umożliwia swoim klientom realizację takiego przelewu za pomocą bankowości internetowej. Przejście przez cały proces będzie się odrobinę różnić, w zależności od banku, ale co do zasady, to krok po kroku wygląda to następująco.

 1. Logowanie na swoje konto. Wpisz swój numer albo nazwę klienta oraz hasło w swojej bankowości internetowej. Jeżeli Twój bank świadczy usługi za pomocą aplikacji, to możesz z niej skorzystać.
 2. Wybierz opcję przelewów. Tutaj bank powinien pokazać Ci kolejną zakładkę, która będzie nazwana jako „przelew podatkowy”, „przelew do US” czy też „przelew do Urzędu Skarbowego”. Wybierz ją.
 3. Wybierz opcję płatności mandatów. W niektórych bankach opcja „mandaty” znajduje się tuż obok opcji wyboru przelewów, niejako w postaci osobnej komendy.
 4. Wpisz dane Urzędu Skarbowego. Niekiedy dane te uzupełniają się automatycznie, ale nie zawsze. Wówczas musisz je tam wpisać.
 5. Wypełnij pola „typ identyfikatora”. Będzie to Twój nr PESEL. Tutaj również dane te mogą zostać uzupełnione automatycznie.
 6. Podaj kwotę mandatu. Dla pewności sprawdź jeszcze mandat, aby uniknąć sytuacji, w której pozostaniesz w niedopłacie.
 7. Uzupełnij pole „identyfikacja zobowiązania” albo „identyfikator zobowiązania”. Tutaj musisz wpisać numer mandatu oraz jego serię.
 8. Wybierz polecenie przelewu. Twój bank poprosi Cię o potwierdzenie transakcji.

W tym miejscu warto na chwilę zatrzymać się przy punkcie 4. Ważne jest, abyśmy mieli 100% pewności, że przelew podatkowy zlecamy na konto Pierwszego Urzędu Skarbowego w Opolu. Ten rachunek bankowy zawsze widnieje w rubryce A albo B wystawionego mandatu karnego. Wystarczy, że przepiszemy ten numer konta.

Płatność za mandat a identyfikator zobowiązania

W przypadku dokonywania płatności za mandat karny drogą internetową zawsze będziemy musieli wpisać w dane przelewu identyfikator zobowiązania, czyli numer i serię mandatu. Jest to bardzo ważne, gdyż Urząd Skarbowy ściśle monitoruje wszystkie wpływy, jakie są mu należne. Przelew podatkowy to bardzo specyficzny rodzaj płatności. Dlatego też powinniśmy zawsze bardzo uważnie uzupełniać identyfikację zobowiązania.

Płatność mandatu przez internet – terminy

Do kiedy musisz zapłacić mandat? Wszystko zależy od tego, jaki rodzaj mandatu został wystawiony. Jeżeli jest to mandat kredytowany, to masz 7 dni, a jeśli zaoczny to 14 dni na jego zapłacenie. Czyli, jeżeli np. otrzymałeś mandat kredytowany 20 października, to termin płatności mija 27 października, a jeśli mandat zaoczny został Ci wystawiony 2 listopada, to terminem płatności jest 16 listopada.

Pamiętaj, że brak płatności mandatu będzie się wiązał z przykrymi konsekwencjami. Urząd Skarbowy może ściągnąć należność z nadpłaty podatku. W najgorszym przypadku US będzie wnosił o wszczęcie postępowania egzekucyjnego. Wówczas komornik może zająć Twoje konto bankowe lub inne części majątku. Poniesiesz także nie tylko koszty samego mandatu, ale też postępowania egzekucyjnego.

Tagi: urząd skarbowy

Dodano: 14.10.2022

Czy ten artykuł był pomocny?


Ocena / gł.
Top