Jakie dochody akceptują firmy pozabankowe?

Opublikowano: 25 Lis 2022 Dagmara Konik 8 min. czytania

Kategoria: Poradnik Pożyczkowy

Firmy pozabankowe mają dużo bardziej liberalną politykę niż banki. Wymogi, jakie musi spełnić klient, aby otrzymać finansowanie nie zawsze są aż tak restrykcyjne. Mimo, iż nie wymagają one  udokumentowania naszych zarobków, podczas składania wniosku bardzo często trzeba podać posiadane przez nasz źródło dochodu. W poniższym artykule postaramy się przyjrzeć jakie dochody akceptują firmy pożyczkowe oraz odpowiemy na pytanie się czy osoby bez stałego źródła dochodów mają szanse na otrzymanie pożyczki.

Z tego artykułu dowiesz się:

 • jakie dochody firmy pożyczkowe akceptują,
 • czy ze swoimi dochodami dostaniesz pożyczkę,
 • czy aby otrzymać pożyczkę konieczne jest zawsze posiadanie stałego dochodu.
Jakie dochody akceptują firmy pozabankowe?

Jakie dochody są akceptowane przez firmy pozabankowe?

Mimo, iż jak wspomniane zostało powyżej firmy pozabankowe są dużo bardziej elastyczne, a ich procedury nie są tak restrykcyjne, jak banków to jednak na etapie składania wniosku o pożyczkę, możemy zostać zapytani o nasze źródło dochodu. Oprócz określenia jakiego jest ono rodzaju musimy również podać bardzo często dokładne dane firmy, adres, NIP, oraz numer telefonu.

Dochody z tytułu umowy o pracę i działalności gospodarczej

Większość firm pożyczkowych akceptuje takie źródła dochodu jak:

 • umowa o pracę (na czas określony lub nieokreślony),
 • umowa zlecenie/o dzieło/,
 • emerytura/renta (przyznana przez ZUS),
 • działalność gospodarcza,
 • działalność rolnicza. 

Jeszcze całkiem niedawno firmy pożyczkowe patrzyły niezbyt przychylnym okiem na dochody z działalności gospodarczej. Wynikało to z tego, że wiele firm znalazło się w trudnej sytuacji finansowej w związku z obostrzeniami, jakie panowały w związku z epidemią koronawirusa. Jednakże teraz dochody z działalności gospodarczej są akceptowane. Poza tym przedsiębiorcy mogą liczyć na przychylne traktowanie. Jedna z firm pożyczkowych jest w stanie udzielić pożyczki klientom od pierwszego dnia prowadzenia indywidualnej działalności gospodarczej. 

Pozostałe źródła dochodu

Prócz akceptowania źródeł dochodów z tytułu świadczenia pracy, firmy pożyczkowe często wyrażają zgodę na  składanie wniosków klientów, których dochody pochodzą z poniższej listy:

 • alimenty (na osobę dorosłą, alimenty na dzieci nie są akceptowane jako źródło dochodu klienta),
 • zasiłki i świadczenia socjalne,
 • 500+,
 • stypendia,
 • renty (rodzinne strukturalne, socjalne),
 • kontrakt wojskowy/marynarski,
 • dzierżawa / dochody z tytułu wynajmu mieszkania,
 • zasiłek (opiekuńczy, pielęgnacyjny, rehabilitacyjny),
 • dochód z zagranicy (indywidualne wymagania firm co do tego dochodu).

Bardzo ważne jest, aby nadmienić tu jedną kwestię: każda z firm pożyczkowych ma swój regulamin, swoją politykę i każda z nich może akceptować inne dochody klientów.  Może zdarzyć się tak, że w jednej firmie przyjęty zostanie nam dochód główny z wpływów z 500+, a druga firma takiego dochodu nie będzie akceptowała wcale. Jeśli składamy wniosek samodzielnie musimy zorientować się, jakie dochody są akceptowane przez daną instytucję. Możemy również wybrać się do doradcy kredytowego, który doradzi i złoży wniosek tam, gdzie będą największe szanse otrzymania przez nas finansowania.

Dlaczego trzeba dokumentować dochód?

Może zdarzyć się sytuacja, że firma pozabankowa, która wystawi nam ofertę na oświadczenie i tak wymagać będzie od nas potwierdzenia dochodu, takie sytuacje mogą zdarzyć się kiedy:

 • firma pożyczkowa potwierdza nasze zatrudnienie w zakładzie pracy i nie dostanie jednoznacznie odpowiedzi czy jesteśmy tam osobami zatrudnionymi,
 • firma w ostatnim czasie otrzymała kilka naszych aplikacji o kredyt i w każdym wniosku wpisana była inna kwota dochodu,
 • jesteśmy osobami bez historii BIK,
 • posiadamy nieznaczne zadłużenia w bazach,
 • weryfikator ma jakiekolwiek wątpliwości co do faktycznej formy i kwoty naszych dochodów.

Czy da się inaczej? Pożyczka bez wskazania źródła dochodu

Oczywiście są firmy, które nie wymagają od nas stałego źródła dochodu. Co więcej, nie wymagają jego podania przy wprowadzeniu wniosku:

Akceptacja wszystkich dochodów z gospodarstwa domowego

Firma nie wymaga wtedy od nas podania informacji o źródle dochodu, w takich przypadkach przy wypełnieniu wniosku nie będzie nawet takiego pola. Firma zaakceptuje dochód od wszystkich domowników, trzeba tylko zsumować wszystkie dochody i wpisać je w odpowiednie pole. 

Akceptacja wszystkich źródeł dochodu 

Są firmy, których nie interesuje skąd posiadamy środki na spłatę kredytu. Co więcej przy wprowadzeniu wniosku możemy wybrać jako formę zatrudnienia po prostu opcję: ”inne” i weryfikator w żaden sposób nie będzie od nas wymagał, abyśmy określili na jakiej zasadzie i gdzie jesteśmy zatrudnieni. Do firm, które mają taką politykę zalicza się np. firma Super Grosz.

W sytuacji, kiedy firma pożyczkowa nie wymaga od nas wykazania źródła dochodu możemy być pewni, że zostaną zweryfikowane nasze ewentualne wpisy w bazach. Dzieje się tak dlatego, iż instytucja, która chce udzielić nam finansowania musi być pewna, że pożyczka którą chcemy zaciągnąć zostanie przez nas spłacona.

Weryfikacja dochodu - firma pożyczkowa a bank

Bardzo istotną kwestią jest tutaj badanie zdolności kredytowej. Bank będzie zainteresowany nie tylko dokumentacją naszego podstawowego zarobku, ale też zapyta o inne źródła dochodu. Będzie oczekiwał zaświadczenia od pracodawcy albo wyciągu z konta bankowego. W firmach pożyczkowych panuje bardziej liberalne podejście do zdolności kredytowej.

Czy zdziwi Cię fakt, że firmy oferują pożyczki nawet dla osób bezrobotnych i zadłużonych? Trudno wówczas mówić o źródłach stałego dochodu. Porównujemy firmy pożyczkowe z bankami po to, aby pokazać czytelnikom, jak duża występuje tu różnica przy sprawdzaniu klienta. Warto o tym pamiętać, gdy będziemy się wahać, czy chcemy złożyć wniosek o kredyt do banku, czy o pożyczkę do firmy pozabankowej.

Warto też wiedzieć, że firmy pożyczkowe stają coraz bardziej nowoczesne. Objawia się to m.in. tym, że klient jest weryfikowany poprzez Kontomatik albo Instantor. Wówczas wszystko odbywa się przy minimum formalności, a dochód klienta jest i tak sprawdzany przez pożyczkodawcę.

Podsumowanie

Firmy pozabankowe nie posiadają jednolitej polityki. Każda z nich ma swoje własne procedury w zakresie udzielania pożyczek. Dlatego każda z nich akceptować może różne źródła dochodu klienta. Jeśli na przykład dostajemy zasiłki, alimenty czy posiadamy dochód z zagranicy warto poszukać instytucji, które takie dochody zaakceptują. Jeśli jednak mamy z tym problem możemy udać się do najbliższego doradcy, który zajmie się tym za nas i szybko wskaże najlepszą ofertę.

Tagi: dochódalimenty

Dodano: 11.02.2021

Czy ten artykuł był pomocny?


Ocena / gł.
Top