Jakie dochody akceptują firmy pozabankowe?

Opublikowano: 11 Lut 2021 Agata Dymara 6 min. czytania

Kategoria: Poradnik Pożyczkowy

Firmy pozabankowe mają dużo bardziej liberalną politykę niż banki. Wymogi, jakie musi spełnić klient, aby otrzymać finansowanie nie zawsze są aż tak restrykcyjne. Mimo, iż nie wymagają one  udokumentowania naszych zarobków, podczas składania wniosku bardzo często trzeba podać posiadane przez nasz źródło dochodu. W poniższym artykule postaramy się przyjrzeć jakie dochody akceptują firmy pożyczkowe oraz odpowiemy na pytanie się czy osoby bez stałego źródła mają szanse na otrzymanie pożyczki.

Jakie dochody akceptują firmy pozabankowe?

Jakie dochody są akceptowane przez firmy pozabankowe?

Mimo, iż jak wspomniane zostało powyżej firmy pozabankowe są dużo bardziej elastyczne, a ich procedury  nie są tak restrykcyjne jak banków to jednak na etapie składania wniosku o pożyczkę, możemy zostać zapytani o nasze źródło dochodu. Oprócz określenia jakiego jest ono rodzaju musimy również podać bardzo często dokładne dane firmy, adres, nip, oraz numer telefonu.

Większość firm pożyczkowych akceptuje takie źródła dochodu jak:

 • umowa o pracę (na czas określony lub nieokreślony),
 • umowa zlecenie/o dzieło/,
 • emerytura/renta (przyznana przez ZUS),
 • działalność gospodarcza,
 • działalność rolnicza. 

W związku z panującą sytuacją związaną z pandemią i zapisami Tarczy antykryzysowej, która została wprowadzona na w marcu 2020 roku wiele firm pozabankowych wycofało z akceptowalnych źródeł dochodu działalność gospodarczą. Jednak nie dotyczy to wszystkich firm i niektóre z nich w dalszym ciągu zaakceptują przedsiębiorcę, który wnioskuje o kredyt.

Prócz akceptowania źródeł dochodów z tytułu świadczenia pracy, firmy pożyczkowe często wyrażają zgodę na  składanie wniosków klientów których dochody pochodzą z poniższej listy:

 • alimenty (na osobę dorosłą, alimenty na dzieci nie są akceptowane jako źródło dochodu klienta),
 • zasiłki,
 • 500+,
 • stypendia,
 • renty (rodzinne strukturalne, socjalne),
 • kontrakt wojskowy/marynarski,
 • dzierżawa / najem lokalu,
 • zasiłek (opiekuńczy, pielęgnacyjny, rehabilitacyjny),
 • dochód z zagranicy (indywidualne wymagania firm co do tego dochodu).

Bardzo ważne jest, aby nadmienić tu jedną kwestię: każda z firm pożyczkowych ma swój regulamin, swoją politykę i każda z nich może akceptować inne dochody klientów.  Może zdarzyć się tak, że w jednej firmie przyjęty zostanie nam dochód główny z wpływów z 500+, a druga firma takiego dochodu nie będzie akceptowała wcale. Jeśli składamy wniosek samodzielnie musimy zorientować się, jakie dochody są akceptowane przez daną instytucję. Możemy również wybrać się do doradcy kredytowego, który doradzi i złoży wniosek tam gdzie będą największe szanse otrzymania przez nas finansowania.

Dlaczego trzeba dokumentować dochód?

Może zdarzyć się sytuacja, że firma pozabankowa, która wystawi nam ofertę na oświadczenie i tak wymagać będzie od nas potwierdzenia dochodu, takie sytuacje mogą zdarzyć się kiedy:

 • firma pożyczkowa potwierdza nasze zatrudnienie w zakładzie pracy i nie dostanie jednoznacznie odpowiedzi czy jesteśmy tam osobami zatrudnionymi,
 • firma w ostatnim czasie otrzymała kilka naszych aplikacji o kredyt i w każdym wniosku wpisana była inna kwota dochodu,
 • jesteśmy osobami bez historii BIK,
 • posiadamy nieznaczne zadłużenia w bazach,
 • weryfikator ma jakiekolwiek wątpliwości co do faktycznej formy i kwoty naszych dochodów.

Czy da się inaczej? Pożyczka bez wskazania źródła dochodu

Oczywiście są firmy, które nie wymagają od nas stałego źródła dochodu. Co więcej nie wymagają jego podania przy wprowadzeniu wniosku:

Akceptacja wszystkich dochodów z gospodarstwa domowego

Firma nie wymaga wtedy od nas podania informacji o źródle dochodu, w takich przypadkach przy wypełnieniu wniosku nie będzie nawet takiego pola. Firma zaakceptuje dochód od wszystkich domowników, trzeba tylko zsumować wszystkie dochody i wpisać je w odpowiednie pole, firma w której możemy wnioskować na takich zasadach to np. VIVUS.

Akceptacja wszystkich źródeł dochodu 

Są firmy których nie interesuje skąd posiadamy środki na spłatę kredytu. Co więcej przy wprowadzeniu wniosku możemy wybrać jako formę zatrudnienia po prostu opcję: ”inne” i weryfikator w żaden sposób nie będzie od nas wymagał, abyśmy określili na jakiej zasadzie i gdzie jesteśmy zatrudnieni. Do firm, które mają taką politykę zalicza się np. firma Super Grosz.

W sytuacji, kiedy firma pożyczkowa nie wymaga od nas wykazania źródła dochodu możemy być pewni, że zostaną zweryfikowane nasze ewentualne wpisy w bazach. Dzieje się tak dlatego, iż instytucja, która chce udzielić nam finansowania musi być pewna, że pożyczka którą chcemy zaciągnąć zostanie przez nas spłacona.

Podsumowanie

Firmy pozabankowe nie posiadają jednolitej polityki. Każda z nich ma swoje własne procedury w zakresie udzielania pożyczek. Dlatego każda z nich akceptować może różne źródła dochodu klienta. Jeśli na przykład dostajemy zasiłki, alimenty czy posiadamy dochód z zagranicy warto poszukać instytucji, które takie dochody zaakceptują. Jeśli jednak mamy z tym problem możemy udać się do najbliższego doradcy, który zajmie się tym za nas i szybko wskaże najlepszą ofertę.

Zaktualizowano: 13.09.2021

Dodano: 11.02.2021

Czy ten artykuł był pomocny?


Ocena / gł.

Komentarze, pytania i odpowiedzi do artykułu (6)


 • Avatar Izi

  Izi
  19.03.2021 09:39:51

  Niektóre firmy przyjmują inne dochody jeszcze, nie ma tu wszystkiego!!!!

  Avatar Agata Dymara

  Agata Dymara Autor Izi
  19.03.2021 15:37:15

  Jak najbardziej, może się zdażyć, że firmy będą akceptowały jeszcze inne mniej powszechne źródła, tak jak zostało wspomniane w artykule każda z firm pożyczkowych ma swoją politykę i od jej decyzji zależy z jakich źródeł dochody bierze pod uwagę.

 • Avatar WiolaTe

  WiolaTe
  18.03.2021 22:47:47

  A niby czemu alimenty na dzieci nie mogą być, przecież mam co miesiąc wpływ na konto i z tego żyje!

  Avatar Agata Dymara

  Agata Dymara Autor WiolaTe
  19.03.2021 03:43:28

  Większość firm akceptuje tylko i wyłączenie alimenty przyznane na osoby które wnioskują o kredyt, alimenty przyznane NA dzieci nie są źródłem dochodu klienta.

 • Avatar Burasek

  Burasek
  12.02.2021 21:19:39

  Nic prawda! Ostatnio odmówiono mi pożyczki kiedy chciałam złożyć wniosek bo niby mam dochód tylko z 500+ a to za mało i na dzieci.

  Avatar Agata Dymara

  Agata Dymara Autor Burasek
  13.02.2021 02:47:14

  Oczywiście mogą nastąpić takie sytuacje, proszę pamiętać że każda z firm pożyczkowych ma swoje procedury i może się zdarzyć że któraś z nich 500+ nie będzie akceptowała jako głównego źródła dochodu, ani nawet jako dodatkowego. Ponadto na odmowę dla wniosku mają wpływ też inne czynniki np. opóźnienia w płatności rat.

Top