Upadłość układowa jest postępowaniem, które ma miejsce wówczas, gdy dłużnik okazuje się niewypłacalny, zaś wierzyciele byli gotowi się z nim porozumieć. Taki stan rzeczy pozwala uniknąć tak przykrych konsekwencji jak postępowanie egzekucyjne i na przykład - licytacja nieruchomości dłużnika przez komornika. Do zawarcia układu będzie dążyć przedsiębiorca, któremu zależy na pozbyciu się zaległości, a jednocześnie chce dalej działać na rynku.
Z tego artykułu dowiesz się:
Spis treści
Zapewne wielu z nas doskonale zna taki termin jak upadłość konsumenta, która tyczy się klientów indywidualnych, nie mogących z różnych powodów uregulować zobowiązania względem wierzycieli. Natomiast w przypadku, kiedy to nie fizyczna, lecz osoba prawna pozostaje z niespłaconymi długami może dojść do upadłości układowej, która znana jest także jako układ w upadłości. Jak sama nazwa wskazuje dochodzi tu do układu między firmą a wierzycielami. Postępowanie upadłościowe toczy się przed sądem. Pod pewnym kątem procedura ta przypomina restrukturyzację (choć nią stricte nie jest).
Przedsiębiorstwo, które posiada znaczne długi i nie jest w stanie ich spłacić może albo ulec likwidacji albo starać się szukać alternatyw. Jedną z nich jest złożenie wniosku o ogłoszenie upadłości układowej. Jeśli ta droga zakończy się sukcesem, to wówczas przedsiębiorca będzie mógł dalej działać na rynku, jednocześnie spłacając aktualny dług według swoich możliwości finansowych oraz ustalonego harmonogramu spłat. Układy bywają różne - niektóre z nich mogą uwzględniać także odroczenie płatności w czasie. Natomiast jeśli już po ogłoszeniu upadłości układowej firma dalej nie będzie spłacała zobowiązań, to wówczas może faktycznie dojść do jej likwidacji.
NOTKA PRAWNA
Układ w upadłości ma swoje umocowanie prawne w tytule VA Ustawy z dnia 28 lutego 2003 r. Prawo upadłościowe.
Do układu w upadłości może dojść w przypadku firmy, która:
Jeśli Twojej firmie grożą problemy finansowe, to koniecznie zapoznaj się z treścią także tego artykułu: 7 sposobów na poprawę płynności finansowej w firmie.
W praktyce upadłość układowa może zostać ogłoszona przez:
Każdy legalnie działający w Polsce podmiot gospodarczy może w razie kłopotów finansowych dążyć do układu w ramach upadłości.
Ogłoszenie upadłości układowej odbywa się w kilku prostych krokach:
Dotychczas było w praktyce prawnej tak, że sąd ogłaszał upadłość z możliwością zawarcia układu, jeśli układ zaspokajał roszczenia wierzycieli w wyższym stopniu, niż gdyby miało się to odbyć na drodze likwidacji przedsiębiorstwa.
Jeśli przedsiębiorstwo ogłosiło już upadłość układową, to może dalej prowadzić działalność gospodarczą, a co za tym idzie - również pracownicy mogą dalej pracować w tej firmie. Ogłoszenie układu w ramach upadłości nie powoduje rozwiązania stosunku pracy na podstawie umowy o pracę. Co więcej - niezależnie od tego jak trudna jest sytuacja finansowa przedsiębiorstwa, właściciel ma obowiązek wypłacać wynagrodzenia na czas.
Jednakże warto zdawać sobie sprawę, że o ile sama upadłość układowa nie wpływa na to, czy pracownicy pozostają dalej zatrudnieni czy nie, to jednak w obliczu problemów budżetowych przedsiębiorstwa może dojść do cięć etatów. Jest to wysoce prawdopodobne zwłaszcza wtedy, jeśli właściciel zdecyduje o cięciu wydatków, w związku z koniecznością dalszego spłacania długu po ogłoszeniu upadłości.
Jeżeli zadłużonej firmie groziło postępowanie egzekucyjne, to po ogłoszeniu upadłości układowej taka groźba jest oddalona. W sytuacji, kiedy doszło już do egzekucji komorniczej - np. zostały zajęte konta firmy - albo taka sprawa czeka na swoje rozstrzygnięcie w sądzie, postępowanie zostaje zawieszone. Wówczas w grę wchodzi syndyk. Aktywa firmy zostają przekazane do masy upadłościowej. Potem tak zgromadzone środki syndyk rozdziela między wierzycieli.
Można wymienić następujące zalety upadłości układowej:
Natomiast, jeśli chodzi o minusy, to należy wymienić wśród nich takie jak:
Upadłość układowa może realnie pomóc przedsiębiorcy, ale musi on zawsze pamiętać, że każdy medal ma dwie strony.
W pewnych okolicznościach istnieje alternatywa zarówno dla likwidacji jak i upadłości układowej. Jeżeli na Twojej firmie ciążą 2 długi albo więcej i są to kredyty bądź pożyczki, to zawsze możesz skorzystać z oferty kredytu konsolidacyjnego. Na stronie wnioskomat.com znajdziesz atrakcyjne i aktualne oferty. Dzięki temu rozwiązaniu zmniejszysz wysokość swoich rat, wydłużysz okres kredytowania, a także masz szansę na uzyskanie dodatkowej gotówki.
Dodano: