7 sposobów na poprawę płynności finansowej w firmie

Opublikowano: 24 Lut 2023 Agnieszka Kłak 9 min. czytania

Kategoria: FirmaPoradnik Przedsiębiorcy

Każdemu, kto prowadzi własną działalność gospodarczą mogą przytrafić się przejściowe problemy z płynnością finansową. Przyczyny tego stanu rzeczy mogą być różne, a w skrajnych przypadkach mogą doprowadzić właściciela do rozpaczy. Jednakże nawet w tak trudnej sytuacji warto rozejrzeć się za praktycznymi rozwiązaniami, które pomogą zażegnać kryzys. Dziś oddajemy w Twoje ręce garść porad, z których warto korzystać podczas kłopotów w firmie.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • kiedy sytuacja w firmie świadczy o problemach z płynnością,
  • jak na 7 praktycznych sposobów poprawić płynność finansową w firmie,
  • co robić, aby w przyszłości nie utracić płynności finansowej.
poprawa płynności finansowej w firmie

Kiedy można mówić o problemach z płynnością finansową?

Utrzymanie płynności finansowej jest celem każdego dobrego właściciela przedsiębiorstwa. Niestety, w tej materii mogą pojawić się problemy – zwłaszcza w dobie kryzysu gospodarczego. Utrata płynności finansowej może nastąpić z wielu powodów. Możemy o niej mówić wtedy, kiedy firmy nie stać na regularne spłacanie zobowiązań, pojawiają się problemy z terminową wypłatą wynagrodzeń dla pracowników czy zwyczajnie brakuje kapitału na dalsze prowadzenie działalności. Niezależnie od tego z jakiej przyczyny nastąpił kryzys w przedsiębiorstwie, warto skorzystać z poniższych sposobów na jego zażegnanie.

1 sposób. Skorzystaj z usługi faktoringu

Firma zarabia wówczas, kiedy kontrahenci płacą zgodnie z umową. Regulowanie bieżących zobowiązań wobec przedsiębiorstwa jest ich obowiązkiem, ale niestety w praktyce mogą się zdarzyć znacznie opóźnienia w opłacaniu faktur – zwłaszcza, jeśli kontrahenci sami borykają się z problemami finansowymi. Siłą rzeczy ucierpi płynność finansowa firmy. Wówczas warto zastanowić się nad faktoringiem.

Na czym to polega? Faktoring jest procedurą, w ramach której mamy do czynienia z faktorem, faktorantem oraz kontrahentem. Faktorantem jest przedsiębiorca, który ma problemy z płynnością finansową. Faktor to instytucja finansowa, która opłaci na rzecz faktoranta faktury, które faktorant wystawił kontrahentowi. Z kolei kontrahent to podmiot, który nie opłacił na czas faktury, wystawionej mu przez faktoranta.

W praktyce wygląda to tak, że faktorant przekazuje faktorowi nieprzeterminowane lecz nieopłacone faktury. Faktor płaci przedsiębiorcy 80-90% wartości faktury. Następni faktor dochodzi swoich należności od kontrahenta, któremu wystawione zostały rzeczone faktury i który miał obowiązek je uregulować.

2 sposób. Postaraj się o kredyt firmowy

Na rynku są dostępne kredyty dla firm. Zawsze możesz wnioskować o tego typu zobowiązanie, co na pewno pomoże Ci odetchnąć finansowo. Przykładowo środki z kredytu obrotowego mogą Ci posłużyć do finansowania dalszej działalności firmy czy regulowania bieżących zobowiązań. Z kolei odnawialna linia kredytowa pozwoli Ci uniknąć kłopotów w razie wystąpienia niespodziewanych wydatków. Jest to rozwiązanie o tyle wygodne, że w tym przypadku zadłużenie samo się reguluje w momencie wpływów na konto firmy.

3 sposób. Skorzystaj z poduszki finansowej

Jeśli kondycja finansowa przedsiębiorstwa na to pozwala, to rozważ wykorzystanie poduszki finansowej. Dobre zarządzanie płynnością finansową w momencie, gdy istnieją warunki sprzyjające na rynku polega między innymi na oszczędzaniu i gromadzenia kapitału na czarną godzinę. W momencie kryzysu, kiedy sytuacja firmy jest już bardzo poważna, można użyć tych właśnie oszczędności do ratowania płynności. Ważne jest aby podjąć decyzję w najlepszym momencie. Dlatego się nie spiesz – rozważ czy wykorzystanie poduszki finansowej w tym momencie jest konieczne, czy też możesz sobie pozwolić na zastosowanie innego sposobu.

4 sposób. Przeorganizuj swoje przedsiębiorstwo

Kolejnym sposobem, który pozwoli Ci poprawić płynność finansową firmy jest przeorganizowanie całego przedsiębiorstwa. W pierwszej kolejności poszukaj takich kosztów, które możesz zredukować. Jeśli jakieś wydatki są niekoniecznie – zrezygnuj z nich; jeśli odkryjesz, że coś da się robić taniej – tnij koszty. Następnie dokonaj szczegółowej analizy strategii biznesowej obowiązującej w Twoim przedsiębiorstwie. Może okazać się, że modele współpracy są nieefektywne, wobec czego warto poszukać innych. Wreszcie, sprawdź czy problem nie tkwi czasem w Twoich przepływach pieniężnych. W takim przypadku koniecznie przeprowadź ich optymalizację.

5 sposób. Rozejrzyj się za pożyczką pozabankową

A co w przypadku, jeśli kredyt firmowy nie jest z jakiegoś powodu dostępny? Wówczas popraw płynność finansową przedsiębiorstwa za pomocą pożyczki pozabankowej dla firm. Takie produkty cechują się o wiele większą dostępnością oraz przyznawalnością. Dzięki takiemu zobowiązaniu będziesz w stanie regulować bieżące zobowiązania. Polecamy ten produkt finansowy w przypadku, kiedy występują mniejsze problemy z płynnością, aczkolwiek wymagające szybkiego reagowania.

6 sposób. Skorzystaj z leasingu

Jeśli chcesz poprawić płynność finansową, a potrzebujesz nowych pojazdów, maszyn czy sprzętu komputerowego, to wówczas pomyśl o leasingu. Wiadomo, że czasami bez kolejnych inwestycji kontynuowanie działalności jest bardzo trudne, a niekiedy niemożliwe. W razie kłopotów finansowych robienie drogich zakupów może spowodować całkowitą utratę płynności finansowej. Leasing pozwoli Ci powoli spłacać samochód, urządzenie produkcyjne czy laptopa i jednocześnie korzystać z tych rzeczy. Twoja firma może dalej pracować i zarabiać, a Ty nie ponosisz co miesiąc zbyt obciążających Twój budżet wydatków.

7 sposób. Rozważ przyjmowanie należności na raty

Niekiedy może być tak, że dochody firmy składają się w dużej części z wpływów z faktur opiewających na duże kwoty. Kiedy terminy spłat są zachowane, wówczas firma oddycha, ale kiedy kontrahent ma opóźnienie w płatności, to wówczas nasz dochód drastycznie się kurczy. W takim przypadku warto rozważyć przyjęcie formy pozyskiwania należności od kontrahenta w ratach. Po pierwsze zyskujesz pewność, że z czasem cała należność zostanie uregulowania. Po drugie pozwala to na skuteczne zachowanie płynności finansowej.

Jak nie utracić płynności finansowej?

Jak wiadomo, lepiej zapobiegać niż leczyć. Dlatego zanim utracisz płynność w przedsiębiorstwie zrób wszystko, co w Twojej mocy, aby nie dopuścić do tej sytuacji. Warto w tym celu analizować wszystko, co dzieje się w finansach firmy. Pomocne w tym są niewątpliwie wskaźniki płynności finansowej.

Wskaźnik bieżącej płynności finansowej powie Ci, czy za pomocą aktualnie dostępnych środków firma jest w stanie na bieżąco ponosić wydatki. Oblicza się go, dzieląc bieżące aktywa obrotowe przez bieżąca należności krótkoterminowe. Wynik dobry dla firmy mieści się w przedziale 1,2-2. Wskaźnik niższy niż 1,2 oznacza problemy z płynnością finansową.

Z kolei wskaźnik przyspieszonej płynności finansowej oblicza się tak, że te aktywa obrotowe, które stanowią zapasy firmy dzieli się przez bieżące zobowiązania krótkoterminowe. Optymalny wynik wynosi od 1 do 1,2. Jeśli wskaźnik wyniesie mniej niż 1 oznacza to, że w przedsiębiorstwie istnieje zagrożenie utraty płynności finansowej.

Wskaźnik natychmiastowej płynności finansowej pokaże Ci, czy przedsiębiorstwo jest w stanie regulować bieżące płatności za pomocą gotówki oraz jej ekwiwalentów. W tym przypadku dzielisz gotówkę i jej ekwiwalenty przez bieżące należności krótkoterminowe. Najlepszy wynik to ten w przedziale 0,1 do 0,2.

Efektywne zarządzanie płynnością finansową, posiadanie poduszki finansowej oraz stosowanie najlepszego modelu operacyjnego pozwoli firmie przetrwać kryzys, a niekiedy nawet uniknąć całkowicie problemów z płynnością finansową.

Dodano: 24.02.2023

Czy ten artykuł był pomocny?


Ocena / gł.

Artykuły powiązane

Płynność finansowa i jej wpływ na zdolność kredytową?

Płynność finansowa i jej wpływ na zdolność kredytową?

17 Marzec 2023Autor: Agnieszka Kłak

Każdy z nas może z łatwością policzyć, ile miesięcznie wynoszą jego dochody, a ile wydatki. Wielu klientów nie tylko ponosi wydatki na tzw. życie, ale też ma na utrzymaniu inne osoby oraz musi spłacać bieżące zobowiązania. Kiedy prowadzi firmę, musi utrzymywać płynność finansową przedsiębiorstwa. Gd(...)

Czytaj więcej
Zdolność kredytowa przedsiębiorcy w ubieganiu się o kredyt hipoteczny

Zdolność kredytowa przedsiębiorcy w ubieganiu się o kredyt hipoteczny

14 Lut 2023Autor: Agnieszka Kłak

Klienci prowadzący własną działalność gospodarczą mogą w pewnym momencie odczuć potrzebę, którą zaspokoją poprzez zaciągnięcie kredytu hipotecznego. Dzięki takiemu zobowiązaniu można nabyć nieruchomość dla własnych celów mieszkaniowych czy też pod produkcję, sprzedaż towarów lub świadczenie usług pr(...)

Czytaj więcej
Jak poradzić sobie z brakiem płynności w firmie?

Jak poradzić sobie z brakiem płynności w firmie?

07 Gru 2021Autor: Agnieszka Kłak

W życiu można spotkać się z wieloma nieprzyjemnymi sytuacjami, a brak pomysłu na wyjście z kłopotów dotyczy także osoby prowadzące własne biznesy. Może się to skończyć nawet upadkiem  firmy. Dzisiejszy temat postaramy się omówić w taki sposób, aby ewentualne zagrożenia utraty płynności nie były(...)

Czytaj więcej
Top