Kredyt hipoteczny a zarobki. Ile trzeba zarabiać, żeby dostać kredyt hipoteczny? Jaka umowa, jaka branża, aby dostać kredyt w czasie pandemii?

Opublikowano: 08 Marzec 2021 Sylwia Chrószcz 6 min. czytania

Kategoria: Poradnik Kredytowy

Czas pandemii wielu z nas pokrzyżowało plany. Ci, którzy planowali wziąć kredyt hipoteczny muszą mieć odpowiednie dochody i wkład własny. Banki bardziej przyglądają się potencjalnym kredytobiorcą sprawdzają uważnie pod wieloma względami, przede wszystkim finansowym. Aktualnie w kredycie hipotecznym warunki ciągle ulegają zmianie. Ile trzeba zarabiać, żeby dostać kredyt hipoteczny?

Kredyt hipoteczny a zarobki. Ile trzeba zarabiać, żeby dostać kredyt hipoteczny? Jaka umowa, jaka branża, aby dostać kredyt w czasie pandemii?

Jakie wymagania trzeba spełnić przy kredycie hipotecznym?

Podstawowymi wymogami banku w zakreise kredytu hipotecznego pozostaje niezmiennie: zdolność kredytowa, stałe zarobki, wkład własny i dobra historia kredytowa. Poniżej charakteryzujemy każdy z nich:

  • zdolność kredytowa – jest to maksymalna kwota, jaką możemy przeznaczyć na ratę zobowiązania w miesiącu,
  • stałe zarobki – otrzymujemy wynagrodzenie w określonym termonie co miesiąc,
  • wkład własny – to środki, który posiada kredytobiorca. Wkład własny z kwotą kredytu tworzą środki pozwalające zakupić nieruchomość,
  • dobra historia kredytowa – jest to informacja w BIK o naszych kredytach, czy spłacamy je w terminie. Jeśli płacimy wszystko w terminach bez opóźnień, wtedy tworzymy dobrą historię kredytową. Gdy mamy w planach skorzystanie z kredytu hipotecznego pilnujmy terminowych spłat rat.

Chętnie wybierane przez klientów kredyty hipoteczne w miesiącu kwiecień 2024 przedstawiamy w poniższej tabeli:

Kredyt hipoteczny - kwota: 360 000 zł, okres: 25 lat
Banki
Kwota kredytu: 360 000 zł
Ilość rat kredytu: 25 lat
Oprocentowanie RRSO Prowizja Łączna kwota do spłaty Wysokość raty Akcja
VeloDom - kredyt hipoteczny 6,57 % 6,77 % 0,00 % 733 956,00 zł 2 446,52 zł
Bank Pekao S.A kredyt hipoteczny 7,69 % 8,21 % 1,99 % 827 655,00 zł 2 758,85 zł
ING Bank Śląski kredyt hipoteczny (zobacz) 9,04 % 9,68 % 1,90 % 926 568,00 zł 3 088,56 zł
PKO BP kredyt hipoteczny - oferta Własny Kąt (zobacz) 9,29 % 9,70 % 0,00 % 927 876,00 zł 3 092,92 zł
Santander Bank Polska kredyt hipoteczny (zobacz) 9,47 % 10,17 % 2,00 % 960 168,00 zł 3 200,56 zł

Dochód klienta a koronawirus

Nie jest tajemnicą, że banki ostrożnie podchodzą do wydawania decyzji pozytywnej dla kredytów hipotecznych. Sprawdzają klienta pod wieloma kątami. Jednym z ważniejszych jest źródło dochodu klienta. Największą szansę na uzyskanie kredytu mają osoby, które pracują na umowę o prace na czas nieokreślony w dobrze prosperującej firmie. Dużą szansę posiadają też klienci z umową o prace na czas określony jeśli czas umowy jest dłuższy.

Dużo większy kłopot z uzyskaniem kredytu mieszkaniowego mają osoby pracujące na umowę zlecenie/ o dzieło, czas uzyskiwania dochody z tego tytułu musi wynosić minimum 12 miesięcy, a i tak nie wszystkie banki zaakceptują ten dochód. Najciężej z uzyskaniem hipoteki mają właściciele firm, które są z branż zagrożonej z powodu pandemii np. gastronomia, pensjonaty itp. Jeśli prowadzimy firmę o takiej specyfikacji z reguły nie mamy szansy na kredyt hipoteczny w obecnym czasie lub będzie to znacząco utrudnione.

Zarobki a kwota kredytu hipotecznego

Oczywiste jest, że zarobki mają duży wpływ na decyzję przyznania kredytu hipotecznego, im więcej zarabiamy tym o większą kwotę kredytu możemy się starać. Jeśli zarabiamy od 2 300 – 2 600 złotych zwykle możemy otrzymać 200 tysięcy złotych na 25 lat. Kwota jaką udzieli nam bank nie jest uzależniona tylko od zarobków, nie każdy kto zarabia 2 500 złotych otrzyma kredyt w wysokości 200 tysięcy złotych zależy to od indywidualnej oceny zdolności kredytowej. Kluczową kwestię przy określaniu zdolności kredytowej ma także ilość aktualnie posiadanych zobowiązań oraz kwestia dotycząca gospodarstwa domowego np. liczba osób na utrzymaniu.

Przed złożeniem wniosku do banku

Przed złożeniem wniosku do banku dobrze jest rozeznać się na rynku sprawdzić czy mamy szanse na kredyt. Dowiemy się jakie kredyt hipoteczny wymagania ma względem nas. Poczytajmy opinie o bankach do którego chcemy składać wniosek, może nam się to przydać w wyborze banków do których złożyć wniosek. Pamiętamy, że składamy 2 - 4 wniosków kredytowych. Złożenie jednego wniosku kredytowego może postawić nas w trudnej sytuacji, gdy bank odmówi nam kredytu, a będziemy mieć podpisane umowy np. przedwstępną umowę sprzedaży z określonymi terminami wpłaty środków.

Dochód to nie wszystko…

Niestety na pytanie ile trzeba zarabiać by otrzymać kredyt hipoteczny nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Wartość miesięcznego dochodu nie jest jedynym wyznacznikiem tego czy otrzymamy kredyt hipoteczny. Jest wiele czynników oprócz dochodu które wpływają na decyzje banku. Nawet jeśli mamy wysokie zarobki nie możemy być pewni, że otrzymamy finansowanie, ponieważ może być sytuacja, że w przeszłości mieliśmy opóźnienia w spłatach zobowiązań i to będzie skutkowało decyzją negatywną.  

Podsumowanie

Osoby, które myślą o skorzystaniu z kredytu hipotecznego w czasie pandemii muszą pamiętać że sytuacja jest dynamiczna, dochód który był akceptowany miesiąc temu dziś już może być wykluczony przez banki. Dobrze jest śledzić na bieżąco zmiany w bankach, zwróćmy uwagę na wysokość wkładu własnego, oprocentowanie, akceptowane dochody, ile musi trwać już nasza umowa. Na rynku finansowym w ostatnim czasie jest bardzo dynamiczne - weźmy to pod uwagę starając się o kredyt hipoteczny w tych czasach. 

Tagi: hipoteka

Zaktualizowano: 13.09.2021

Dodano: 08.03.2021

Czy ten artykuł był pomocny?


Ocena / gł.
Top