Kredyt z komornikiem w tle.

Opublikowano: 10 Paź 2019 Marcin Bogucki 8 min. czytania

Kategoria: Poradnik Kredytowy

Myśli o kredycie z komornikiem nie zawsze napawają optymizmem, ale taka sytuacja spotkała niejedną osobę w obecnych czasach. Z reguły położenie klienta, którym zajął się komornik nie jest komfortowe w oczach pożyczkodawcy, ale jest na to kilka sposobów oraz instytucji, które mogą pomóc.  

Kredyt z komornikiem w tle.

Kim jest komornik?

Na początku należy przybliżyć postać funkcjonariusza publicznego jakim niewątpliwie jest komornik sądowy. Ujmując sprawę w jednym zdaniu można powiedzieć, że są to osoby, które zajmują się przymusową egzekucją długów. Prawo daje komornikom sądowym sporo przywilejów w tym użycie siły lub środków. Niestety nie są z tego powodu lubiani, ale nie o to chodzi. Podstawą prawną wykonywania zawodu komornika jest ustawa o komornikach sądowych, która weszła w życie dnia 22 marca 2018 r. Dz.U.2018 poz.771

A więc kiedy pojawia się komornik?

Zanim egzekutor przystąpi do czynności sprawą naszego długu zajmują się działy windykacji banku, firmy pożyczkowej lub wyspecjalizowane firmy windykacyjne, których zadaniem jest podejmowanie takich działań, które prowadzą do odzyskania pieniędzy. Zatem jak tylko pojawiają się trudności z realizacją bieżących rat należy zwrócić się po pomoc do certyfikowanego agenta, ponieważ, jeśli zwłoka w płatności raty przekroczy 90 dni bank wypowie nam umowę. W przypadkach chwilówek może to nastąpić już po 30 dniach zalegania z ratą. Kiedy windykacja nie jest skuteczna kolejnym krokiem jest skierowanie sprawy na drogę postępowania sądowego i wtedy komornik rozpoczyna swoją działalność i wtedy możemy zacząć mówić, że mamy kredyt z komornikiem. Komornicy z reguły już po kilku dniach od zapadnięcia wyroku zaczynają swoje działania np. blokując konto bankowe dłużnika, a także mogą zająć wynagrodzenie lub rentę czy emeryturę. Warto wspomnieć, że nawet kiedy kredyt zostanie nam wypowiedziany i „smutny pan” przystąpił do egzekucji komorniczej w niektórych przypadkach możliwa jest restrukturyzacja i zawieszenie czynności egzekwowania należności przez komornika. 

Nie warto uciekać przed bankiem. Instytucji zależy, aby w trudnych chwilach dogadać się z Klientem. Najlepsze, co możemy jako Klient zrobić, mając problem ze spłatą zobowiązania to iść do banku, przedstawić swoją sytuację i porozmawiać o możliwych rozwiązaniach

Kto może pomóc, jeśli komornik prowadzi egzekucję?

Jedną z dróg i narzędzi zapewne jest  https://wnioskomat.com/ ponieważ wśród instytucji do których jest on skierowany znajdują się firmy, które nie sprawdzają bazy BIG, BIK czy KRD lub jeśli sprawdzają to nie w każdym przypadku biorą pod uwagę istniejący wpis. Bardzo ważnym elementem w całym procesie uzyskania kredytu z komornikiem jest certyfikowany agent, który niczym lekarz zbada naszą sytuację i precyzyjnie przygotuje plan uzyskania finansowania. Certyfikowany agent zadba też o to, aby nowo pozyskane środki były bezpieczne od zajęcia komorniczego ponieważ skieruje wypłatę pożyczki w inne miejsce niż zajęte przez komornika konto. Jedną z tego typu metod jest wypłata pożyczki za pomocą czeku GIRO lub na konto zaufanej i wskazanej przez klienta osoby.

O szczegółach pracy agenta można przeczytać w odrębnym artykule na wnioskomat.com
Czek GIRO to jedna z metod wypłaty pożyczki

Poręczyciel też może pomóc

Niewątpliwie pomoc może nadejść od osób, które zgodzą się poręczyć swoim majątkiem i dać gwarancję spłaty zaciąganej pożyczki. Z danych statystycznych wynika, że wśród poręczycieli jest więcej kobiet niż mężczyzn, ale różnica jest naprawdę niewielka (53% do 47%). Przeciętny wiek żyranta wacha się między 55-64 lata i chęć do poręczania rośnie razem z wiekiem. Z analizy Biura Informacji Kredytowych wynika, że Polacy najczęściej poręczają jeden kredyt i tylko co 10 osoba decyduje się na poręczenie więcej niż jednego kredytu. Należy też dodać, że gwaranci często posiadają własne zobowiązanie kredytowe.

Kredyt z komornikiem w tle i koszty

Koszt takiej pożyczki można zniwelować poprzez ustanowienie zabezpieczenia hipotecznego lub przystąpienia do pożyczki poręczyciela. Prowizja jaka występuje w tego typu pożyczkach nie należy do najniższych a w niektórych instytucjach mogą towarzyszyć dodatkowe opłaty w zależności od procesu sprzedaży i samego pożyczkodawcy. Koszt pożyczki przeznaczonej na spłatę komornika uzależniony jest też od wysokości udzielonego kapitału i okresu kredytowania.

komornik egzekucja

Czy możliwy jest kredyt w banku mając komornika?

W swojej działalności banki kierują się licznymi wytycznymi swoich regulatorów oraz własną polityką ryzyka. Nad przestrzeganiem prawa bankowego czuwa między innymi Komisja Nadzoru Finansowego, której przewodnim zadaniem jest ochrona interesów klientów oraz przestrzeganiem przez banki przepisów w celu zapewnienia bezpieczeństwa zgromadzonych w nich depozytów.
Obecnie banki rzadziej stosują zabezpieczania w postaci żyranta, czyli poręczenia cywilnego dając w to miejsce możliwość złożenia wniosku przez dwie dowolne osoby. Taki współkredytobiorca może nam pomóc jeśli posiada pozytywną historię w BIK oraz ma zdolność kredytową. 

Co to jest zdolność kredytowa i jaki ma wpływ na przyznaną kwotę?

Niestety nie zmienia to faktu, że banki nie są przychylne w kwestii udzielenia kredytu kiedy mamy komornika. Prywatne firmy i instytucje pozabankowe mają inne i przede wszystkim mniej restrykcyjne wymogi niż banki co pozwala im na pożyczenie środków pieniężnych z uwzględnieniem podwyższonego ryzyka. Takie firmy pożyczkowe poddawane są cyklicznym kontrolom a wypłacanie pieniędzy następuje zawsze zgodnie z zapisami w umowie.

Kredyt z komornikiem to bardzo niekomfortowa sytuacja. Posiadając takie zobowiązanie, warto porozmawiać z Doradcą kredytowym. Ten wie, jak zadziałać, aby sytuacja Klienta uległa poprawie.

Konkluzja.

Nawet jeśli prowadzona jest egzekucja komornicza można uzyskać kredyt w wysokości kilkudziesięciu tysięcy złotych, które mogą w pełni zaspokoić tytuł wykonawczy komornika i wyprowadzić z kłopotliwej sytuacji, gdyż dług należy zawsze spłacić. Zatem nie ma co liczyć na to, że wierzyciel odstąpi od odzyskania swoich należności. Bardzo ważne jest, aby pożyczone pieniądze trafiły zgodnie z przeznaczeniem, czyli na spłatę zobowiązania, bo zmarnowanie tej szansy pogłębi jeszcze bardziej kryzys finansowy. Zatem kiedy już gwarant zgodził się poręczyć nowy kredyt zadbajmy o to, żeby nie musiał samodzielnie spłacać rat, ponieważ druga taka szansa może się nie przydarzyć a poręczyciel, jeśli był kolegą z pewnością przestanie nim być. 
 

 

Zaktualizowano: 02.09.2021

Czy ten artykuł był pomocny?


Ocena / gł.

Komentarze, pytania i odpowiedzi do artykułu (0)


Artykuły powiązane

Kto udzieli pożyczki zadłużonym z zajęciem komorniczym? Gdzie po pożyczkę dla zadłużonych z komornikiem?

Kto udzieli pożyczki zadłużonym z zajęciem komorniczym? Gdzie po pożyczkę dla zadłużonych z komornikiem?

20 Sty 2021Autor: Sylwia Chrószcz

W sytuacji, gdy nie spłacamy naszych zobowiązań, mamy kłopoty finansowe. Często zdarzają się sytuacje, że wierzyciele nie potrafiąc uzyskać od nas pieniędzy na poczet naszego zobowiązania o pomoc proszą komornika. Ma on za zadanie ściągnąć od nas dług w imieniu firmy, która udzielała nam pożyczki. G(...)

Czytaj więcej
Jak odblokować konto zablokowane przez komornika?

Jak odblokować konto zablokowane przez komornika?

15 Lis 2020Autor: Agata Dymara

Czy kiedykolwiek dostałeś informację z banku, że Twoje konto zostało zablokowane przez komornika? Gdy płaciłeś kartą płatniczą w sklepie lub innym punkcie albo korzystałeś z bankomatu i okazało się, że możliwe, że masz blokadę komorniczą na rachunku? Zajęcie konta bankowego przez komornika to nieprz(...)

Czytaj więcej
Top