Kredyt niskoprocentowy dla firm – czy jest możliwy?

Opublikowano: 11 Paź 2023 Agnieszka Kłak 6 min. czytania

Kategoria: Kredyty dla firmPoradnik Przedsiębiorcy

Każdy, kto kiedykolwiek w życiu przystąpił do prowadzenia działalności gospodarczej wie doskonale, że nie zawsze jest kolorowo. Koniunktura bywa jak przysłowiowa łaska Pańska - i na pstrym koniu jeździ, kontrahenci mogą spóźniać się ze spłatą faktur, finansowanie bieżącej działalności staje się co najmniej kłopotliwe, trzeba też w końcu spłacić aktualne długi. Również samo założenie firmy wymaga posiadania pewnego kapitału, lecz nie każdy dysponuje środkami na start. Nic więc dziwnego, że niejeden właściciel i właścicielka firmy kierują swój wzrok na produkty finansowe z banku. Jak łatwo się domyślić - zapewne będą zainteresowani kredytem na niski procent. 

Z tego artykułu dowiesz się:

  • co kryje się pod nazwą: kredyt niskoprocentowy dla firm,
  • czy możesz liczyć na zobowiązanie na niski procent,
  • czy niski procent zawsze oznacza, że oferta jest korzystna,
  • co realnie możesz zyskać biorąc kredyt niskoprocentowy dla firm.
kredyt nieskoprocentowy

Kredyt nisko oprocentowany, czyli jaki?

Wśród wielu rozmaitych gatunkowo produktów finansowych oferowanych przez banki, znajdziemy także kredyty dla firm. Takie pożyczki, jak sama nazwa wskazuje będą sfokusowane na kliencie będącym osobą prawną, a nie na kliencie indywidualnym. Jak powszechnie wiadomo, każdy kredyt posiada taki parametr jak oprocentowanie. Pod pojęciem kredytu niskoprocentowego dla firm będziemy rozumieli taki produkt, który wyróżnia się na rynku niższym oprocentowaniem w stosunku do innych podobnych produktów.

Warto tutaj zdawać sobie sprawę, że istotne jest porównanie wysokości oprocentowania interesującej nas oferty ze średnią oprocentowania produktów będących w aktualnym trendzie rynkowym. Taką średnią możemy wyliczyć samodzielnie biorąc pod uwagę konkretny rodzaj produktu z 10 banku i obliczając średnią arytmetyczną oprocentowania. Czyli, np. jeśli taka średnia arytmetyczna wyniesie 11,91% oprocentowania, a znajdziemy ofertę z oprocentowaniem 7,20%, to różnica ponad 4,70% sprawia, że śmiało możemy mówić o kredycie niskoprocentowym. Jeśli zaś taka oferta wyniesie np. 11,01% w oprocentowaniu, to będzie to różnica zaledwie 0,90% w stosunku do średniej arytmetycznej. Wówczas nie mamy do czynienia z kredytem na niski procent, a z kredytem o oprocentowaniu mieszącym się w "widełkach" trendu rynkowego.

Kto może uzyskać kredyt niskoprocentowy dla firm?

Jeśli znajdziesz nisko oprocentowany kredyt gotówkowy dla firm to możesz go uzyskać, pod warunkiem, że:

  • masz odpowiednio wysoką zdolność kredytową,
  • masz pozytywną historię kredytową,
  • prowadzisz działalność minimum od 12 albo 24 miesięcy.

Poza tym, niezależnie od tego czy Twoja firma to jdg czy spółka, możesz śmiało starać się o takie zobowiązanie, praktycznie na dowolny cel. Wiele tego typu produktów można otrzymać na drodze online. W formularzu wpisujesz dane firmy, a jeśli decyzja będzie pozytywna, to umowę podpiszesz mailowo. 

Co można sfinansować kredytem niskoprocentowym dla firm?

Generalnie rzecz biorąc kredytem niskoprocentowym możesz sfinansować niemalże wszystko w ramach swojej działalności. Jeśli będzie to kredyt obrotowy, to zrealizujesz bieżące potrzeby - wypłata wynagrodzeń, zakup sprzętu, uzupełnienie produktów, materiałów, narzędzi, itd. W przypadku kredytu inwestycyjnego możesz poszerzyć działalność firmy, bądź przeznaczyć tak pozyskany kapitał na realizację intratnego kontraktu. Natomiast kredyt technologiczny umożliwi Ci unowocześnienie przedsiębiorstwa, a tym samym - zwiększenie konkurencyjności. 

Czy niski procent zawsze gwarantuje korzystne finansowanie?

Oprocentowanie to jedno, ale zawsze warto zwrócić uwagę także na pozostałe parametry zobowiązania. Niekiedy wyższa prowizja czy marża banku może spowodować, że kredyt niskoprocentowany wcale nie będzie bardziej korzystny niż inne oferty. Dlatego też warto patrzyć na propozycje zobowiązania całościowo. Zwróć uwagę, ile wynosi RRSO, jaka jest comiesięczna rata, ile wynosi całkowity koszt kredytu oraz całkowita kwota do spłaty. 

Dlaczego bank miałby proponować przedsiębiorcy kredyt na niski procent?

Bardziej podejrzliwi klienci mogliby się zastanowić nad tym, dlaczego kredytodawca miałby oferować przedsiębiorcy kredyt z niskim oprocentowaniem. Wydaje się to przecież nieopłacalne. Otóż wcale nie jest tak, że banki w Polsce przebranżowiły się na działalność dobroczynną. Nisko oprocentowany kredyt dla przedsiębiorcy ma po pierwsze na celu zachęcić nad do produktów danej instytucji, a po drugie nawiązać dobrą współpracę z daną firmą. Jeśli właściciel przekona się do produktów danego banku, to istnieje spora szansa, że w przyszłości powróci, by wnioskować o kolejny kredyt, jeśli pojawi się nowa potrzeba finansowa. 

Jakie są szanse na uzyskanie kredytu niskoprocentowego dla firmy?

Bardzo dużo zależy od Twojej zdolności kredytowej. Im większe dochody osiąga Twoje przedsiębiorstwo, im dłużej i stabilniej działa na rynku, tym większe szanse na uzyskanie korzystanego finansowania. Warto wspomnieć o tym, że oferty banków zmieniają się w czasie. Jeśli dziś brakuje kredytów firmowych na niski procent, to wcale nie oznacza, że w przyszłym miesiącu czy roku ich nie będzie. I odwrotnie - jeżeli dziś ukazują nam się oferty kredytów niskoprocentowych dla firm, to może warto z nich korzystać od razu, gdyż nawet w najbliższej przyszłości mogą zniknąć. 

Kredyt niskoprocentowy dla firm - kiedy to się opłaca?

Tak jak już wspominaliśmy - nie zawsze niski procent musi oznaczać opłacalną ofertę. Natomiast jeżeli pozostałe parametry pływają na to, że łączny koszt jest niższy, niż w przypadku większości ofert na rynku, to wówczas nie ma co zwlekać - należy złożyć wniosek o takie finansowanie, bo dzięki temu można naprawdę zadziałać z korzyścią dla swojej firmy. Jako przedsiębiorca zapewne wiesz, że biznes wymaga, aby łapać okazję, więc jeśli taka zamajaczy Ci na horyzoncie, to dlaczego masz się wahać?

Dodano: 11.10.2023

Czy ten artykuł był pomocny?


Ocena / gł.
Top