Kredyt walutowy w 2023 roku

Opublikowano: 09 Sie 2023 Agnieszka Kłak 9 min. czytania

Kategoria: Kredyty hipoteczne

Klienci, którzy pracują za granicą również mają marzenia o swoich własnych czterech ścianach. Często wydaje się, że ich możliwości w zaciągnięciu zobowiązania z celem sfinansowania zakupu nieruchomości są większe, niż kredytobiorców pracujących w kraju. W końcu zarobki - zwłaszcza na Zachodzie - są częstokroć kilkakrotnie wyższe niż w Polsce. Jednakże zaciągnięcie kredytu walutowego, najczęściej dostępnego w euro wcale nie musi być takie proste, jak się z pozoru wydaje.

Z tego artykułu dowiesz się:

 • czym różni się kredyt walutowy od kredytu złotówkowego,
 • czy w 2023 roku dostępny jest w Polsce kredyt w euro,
 • w jaki sposób można zaciągnąć kredyt walutowy,
 • gdzie wnioskować o kredyt w euro.
kredyt walutowy

Czym charakteryzuje się kredyt hipoteczny w euro?

W naszym kraju kredyt hipoteczny można otrzymać nie tylko w polskich złotych, ale także w obcej walucie. Jako, że w chwili obecnej na rynku dominują zobowiązania w euro, toteż mówiąc o kredycie walutowym będziemy mieli na myśli walutę Unii Europejskiej. Na początek warto poznać zasadę, wedle której, aby otrzymać kredyt w obcej walucie w Polsce trzeba uzyskiwać dochód właśnie w tej walucie. Czyli, jeśli chcesz kredyt w euro, to musisz zarabiać także w euro.

Jako, że jest to kredyt hipoteczny, klient musi uiścić wkład własny. Przy zobowiązaniu w złotówkach trzeba posiadać własny kapitał na poziomie od 10 do 20% wartości inwestycji. Jednakże, w przypadku kredytu walutowego wkład własny może wynieść 30%, a niekiedy jeszcze więcej. Poza tym klient starający się o kredyt w euro musi mieć znacznie wyższą zdolność kredytową niż wnioskodawca starający się o zobowiązanie w złotówkach.

Jest tak dlatego, że banki ponoszą więcej ryzyko, udzielając zobowiązania klientowi, który zarabia - a zatem najczęściej także mieszka na stałe - za granicą. W przypadku braku spłaty zobowiązania kredytodawcy będzie znacznie trudniej dochodzić swoich należności zarówno w sensie prawnym jak i praktycznym.

Dla kogo dostępny jest kredyt walutowy w 2023 roku?

Banki będą udzielać kredytów walutowych klientom, którzy:

 • posiadają odpowiednio wysoką zdolność kredytową,
 • mają stabilne zatrudnienie - umowa o pracę na czas nieokreślony jest solidnym źródłem zarobkowania,
 • uiszczą minimalny wkład własny,
 • zbudowali pozytywną historię kredytową,
 • dostarczyli do banku całą wymaganą dokumentację wraz z prawidłowo wypełnionym wnioskiem kredytowym.

Ważny jest także wiek klienta - bardzo młodzi klienci i ci zaawansowani wiekiem będą mieli mniejsze szanse na uzyskanie finansowania.

Co, jeśli zarabiam zarówno w euro jak i w złotówkach?

Klienci, którzy zarobkują zarówno w euro jak i w złotówkach również mogą wnioskować o kredyt walutowy. Jednakże trzeba pamiętać, że kluczowe jest tutaj zestawienie zarobków pod kątem ich wysokości. Jeśli zarabiasz nominalnie więcej w euro niż w złotówkach, wówczas Twoja ocena zdolności kredytowej będzie wyższa. Natomiast, jeśli Twoje zarobki w złotówkach są równowarte albo mniejsze niż zarobki w euro, to wówczas Twoje szanse na zobowiązanie będą niższe. 

Jak uzyskać kredyt w euro?

Generalnie rzecz biorąc u znacznej większości kredytodawców wnioskowanie o kredyt walutowy będzie wyglądało podobnie w kontekście proceduralnym. Poszczególne kroki starania się o kredyt w euro wyglądają następująco:

 • kontakt z doradcą kredytowym wnioskomat.com,
 • ocena możliwości klienta oraz zapoznanie się z dostępnymi ofertami banków,
 • zgromadzenie potrzebnej dokumentacji i złożenie wniosku kredytowego,
 • oczekiwanie na decyzję banku.

Dzięki współpracy z naszym doradcą kredytowym łatwiej przejdziesz przez całą procedurę i otrzymasz wsparcie na każdym etapie wnioskowania. Pozwoli Ci to na uniknięcie takich sytuacji, kiedy to np. okaże się, że czegoś zabrakło w dokumentacji i trzeba ją uzupełniać.

Dokumentacja niezbędna do udzielenia kredytu walutowego

Aby otrzymać kredyt w euro, należy dostarczyć do banku następujące dokumenty:

 • podstawa zatrudnienia - umowa o pracę lub kontrakt,
 • wyciąg z konta bankowego,
 • rozliczenie podatkowe za ostatni rok,
 • dokument potwierdzający zameldowanie w Polsce albo pozwolenie na pobyt stały za granicą,
 • pozwolenie na pracę,
 • zaświadczenie od pracodawcy o dochodach.

Jako, że udzielenie kredytu w walucie obcej jest uzależnione od dokumentów, które spłyną z zagranicy, konieczne będzie ich tłumaczenie. Warto mieć to na uwadze, gdyż zatrudnienie zawodowego tłumacza wiąże się z dodatkowymi kosztami.

Który bank udzieli kredytu w obcej walucie?

Trzeba podkreślić, że w Polsce nie każdy bank udziela kredytów w euro. Niekiedy klient może mieć problem ze znalezieniem odpowiedniej dla siebie oferty. Na szczęście zebraliśmy poniżej oferty, które na pewno zasługują na uwagę:

 1. Kredyt hipoteczny w euro w Banku Pekao S.A - jest to kredyt udzielany na 15 albo 20 lat. Wysokość wymaganego wkładu własnego zależy od wybranego przez klienta okresu kredytowania. Wariant 15-letni zakłada posiadanie przez klienta wkładu własnego na poziomie 30% wartości inwestycji, ale w wariancie 20-letnim będzie to już 40%.
 2. Megahipoteka Alior Bank - oferta kredytu w euro. Dzięki niej można zrealizować zarówno zakup domu lub mieszkania jak i działki budowalnej. Warto podkreślić, że produkt Alior Banku jest jednym z nielicznych kredytów hipotecznych walutowych dostępnych w euro.
 3. Kredyt hipoteczny w euro w Credit Agricole. Chcąc wnioskować o kredyt walutowy w tym banku warto mieć jako źródło dochodów stabilną umowę o pracę. Jednakże dobra wiadomość jest taka, że bank nie wymaga bardzo długiego stażu pracy - wystarczy już 1,5 roku aby móc otrzymać zobowiązanie.

Warto na bieżąco śledzić rynek finansowy, aby w porę móc zauważyć nową, a nuż opłacalną ofertę kredytu w euro.

Czy dostępny jest kredyt hipoteczny w innej walucie niż euro?

Niekiedy klienci pytają o możliwość zaciągnięcia kredytu w walucie innej niż euro, czyli w takich jak USD (dolar amerykański) czy GBP (funt szterling). Jeszcze w 2020 i 2021 roku takie opcje były dostępne. Dzisiaj trudno znaleźć w polskich bankach takie oferty. Jedynie Bank Pekao S.A. oferuje kredyt hipoteczny nie tylko w euro, ale też w USD, GDP, a także w koronie norweskiej oraz koronie szwedzkiej.

Kredyt walutowy czy kredyt w złotówkach - co bardziej się opłaca?

Jeśli z Twojego głównego źródła dochodu otrzymujesz zarobki w euro i posiadasz wystarczająco wysoką zdolność, to w takich okolicznościach kredyt walutowy może być dla Ciebie opłacalny, zwłaszcza jeśli zależy Ci na realizacji inwestycji. Natomiast jeśli nie masz możliwości ubiegania się o kredyt walutowy, to wówczas warto pomyśleć o kredycie w PLN. Jednakże wówczas musisz uzyskiwać dochód w złotówkach i spełnić wszystkie wymogi - zdolność kredytowa, wkład własny, itd.

Dodano: 09.08.2023

Czy ten artykuł był pomocny?


Ocena / gł.
Top