Kupno nieruchomości za granicą a kredyt w polskim banku

Opublikowano: 18 Lis 2022 Dagmara Konik 9 min. czytania

Kategoria: Poradnik Hipoteczny

Kiedy planujemy kupić nieruchomość, to nie musi być to tylko mieszkanie w Polsce. Nic nie stoi na przeszkodzie, abyśmy takiego zakupu dokonali za granicą. Takie zakupy wiążą się jednak ze sporymi kosztami. Powszechnie wiadomo, że kredyty hipoteczne są udzielane przez polskie banki na zakup mieszkania w kraju. Warto więc zgłębić temat dostępności kredytów hipotecznych na zakup nieruchomości poza Polską.

Z tego artykułu dowiesz się:

 • jakie masz szanse uzyskania kredytu hipotecznego,
 • kto udzieli kredytu na zakup mieszkania za granicą,
 • czy możesz wziąć kredyt hipoteczny w zagranicznym banku,
 • czy kupno nieruchomości za granicą jest opłacalne.
Kupno nieruchomości za granicą a kredyt w polskim banku

Ile trzeba mieć pieniędzy, by kupić mieszkanie za granicą?

Tylko wąska grupa społeczeństwa dysponuje takimi środkami, by w każdej chwili kupić nieruchomość. Bardzo wiele osób – również właścicieli firm czy bardzo dobrze sytuowanych pracowników – zaciąga na ten cel kredyt hipoteczny. Ale ile konkretnie środków nam potrzeba?

Według ogłoszeń zamieszczonych na portalu morizon.pl ceny nieruchomości w innych państwach europejskich wcale nie są takie duże, jakby się mogło to wydawać na pierwszy rzut. Jednym z atrakcyjniejszych pod kątem cenowym państw jest Hiszpania. Oto, ile kosztują mieszkania z przykładowych ogłoszeń:

 • 278 480 zł – mieszkanie w Alicante o powierzchni 50 m2,
 • 460 200 zł – apartament z widokiem na morze w Torrevieja, 3-pokojowe, pow. 55 m2.

A jak sytuacja wygląda w Niemczech, który ma opinię raczej drogiego kraju? Według ogłoszeń możesz kupić nieruchomość już za:

 • 467 280 zł – dom o pow. 85 m2 w Löcknitz,
 • 330 400 zł – dom o pow. 90 m2 we Friedland.

Spójrzmy jeszcze na Grecję. Dwie przykładowe oferty wyglądają następująco:

 • 336 054 zł – dom o pow. 42 m2 w Stomio,
 • 693 117 zł – dom o pow. 115 m2 w Koutsoupia.

Tymczasem w Warszawie ceny mieszkań wcale nie są konkurencyjne. Mieszkanie o pow. 38 m2 kosztuje 440 000 zł, a inne, o pow. 69 m2 kosztuje 841 000 zł.

Kredyt na nieruchomość za granicą w polskim banku

Jeśli chodzi o polski bank i mieszkanie w Polsce, to jeśli będziemy się prezentować jako klienci wiarygodni, wypłacalni i o stabilnej sytuacji finansowej, to zyskamy sporą szansę na otrzymanie takiego zobowiązania. Problemem może być jednak uzyskanie kredytu hipotecznego na mieszkanie zagraniczne.

Dla banku bardzo ważna jest hipoteka na nieruchomości, gdyż to stanowi najpewniejsze zabezpieczenie zobowiązania. Jednakże w ramach procedur należy oszacować wartość nieruchomości. Kiedy ta znajduje się za granicą może okazać się, że jest to bardzo kosztowne, czasochłonne i kłopotliwe z formalnego punktu widzenia.

To nie wszystko. Bank zawsze musi być przygotowany na ewentualność, w której kredytobiorca zaprzestanie spłaty kredytu. Wtedy może dojść do egzekucji komorniczej. Gdyby bank chciał prowadzić egzekucję z nieruchomości zagranicznej, to wówczas musiałoby się to odbywać na mocy przepisów prawa tego państwa. To rodzi kolejne problemy natury praktycznej. Dlatego też nie zdziw się, jeśli polski bank podejdzie bardzo niechętnie do udzielenia Ci kredytu.

Kredyt z zabezpieczeniem na innej nieruchomości? To jest myśl!

Wprawdzie polski bank może nie chcieć udzielić zobowiązania z zabezpieczeniem na nieruchomości zagranicznej, ale można znaleźć inne rozwiązanie. Warunkiem jest posiadanie już jakieś innej nieruchomości, na której nie ciąży hipoteka. Wówczas zwiększą się możliwości uzyskania kredytu hipotecznego. Za pozyskane w ten sposób pieniądze kupisz mieszkanie za granicą, które nie będzie obciążone hipoteką, a bank będzie miał zabezpieczenie w postaci hipoteki na Twoim mieszkaniu w Polsce.

Kto może uzyskać kredyt hipoteczny na mieszkanie za granicą?

Wymogi banków w stosunku do klientów zainteresowanych kredytem hipotecznym zawsze opierają na paru najważniejszych aspektach. Przede wszystkim klient musi mieć odpowiednio wysoką zdolność kredytową. Im więcej zarabiasz, im Twoja umowa obowiązuje na dłuższy okres, im więcej źródeł dochodu posiadasz, im mniej wydatków ponosisz, tym większa będzie Twoja zdolność kredytowa. Wpływ na nią będzie miało jeszcze to, czy masz jakieś osoby na utrzymaniu, czy masz długi, czy bierzesz kredyt w pojedynkę czy też z kimś.

Bardzo ważna będzie także Twoja historia kredytowa. Bank sprawdzi Cię w rejestrze BIK. Jeśli dotychczas nie wystąpił u Ciebie problem z terminowym spłacaniem zobowiązań, to nie będziesz mieć negatywnych wpisów. Ba, w takim przypadku w bazie BIK może widnieć na Twój temat pozytywna informacja, która zwiększy Twoją wiarygodność. Ale jeśli wystąpił u Ciebie brak terminowej spłaty długów, wówczas w BIK będą negatywne informacje na Twój temat, a co za tym idzie historia kredytowa będzie zła.

Bank bierze też pod uwagę wiele innych czynników. Na przykład wiek kredytobiorcy. Ludzie stosunkowo młodzi mają znacznie większą szansę na otrzymanie zobowiązania niż chociażby osoby zbliżające się do wieku emerytalnego.

Gdzie szukać kredytu na mieszkanie za granicą?

Jak już zdążyliśmy wspomnieć, polskie banki niechętnie udzielą kredytu, o ile będziemy chcieli ustalić hipotekę na nieruchomości za granicą. Jednakże od czasu do czasu trafiają się oferty bardzo atrakcyjne i korzystne dla klienta. Na przykład w chwili obecnej w Alior Banku możemy znacznie łatwiej uzyskać kredyt na zakup mieszkania za granicą. Zawsze warto poszukać informacji na ten temat na stronie internetowej banku albo zgłosić się do doradcy kredytowego.

Wśród wielu innych polskich banków nie brakuje ofert pod nazwą: kredyty mieszkaniowe czy pożyczki hipoteczne. Pamiętajmy, że to jak prezentuje się dana oferta – na przykład na portalu banku – nie musi wyczerpywać tematu. Zawsze warto rozmawiać z pracownikami banku, podjąć negocjacje, a może to realnie zwiększyć nasze szanse na otrzymanie zobowiązania.

Uzyskanie kredytu w zagranicznym banku – czy to możliwe?

Oczywiście, zawsze jest taka możliwość, że to banki zagraniczne udzielą zobowiązania. Co więcej, w niektórych krajach, np. w Hiszpanii działają banki, które przygotowują specjalne oferty dla Polaków. Natomiast, jeśli zamierasz kupić mieszkanie w Niemczech, to dobrze się składa, bowiem banki niemieckie nie dość, że oferują całkiem korzystne warunki kredytowania, to jeszcze współpracują z polskim BIK-iem. Oznacza to, że cała procedura – w tym ocena zdolności kredytowej – odbywa się znacznie szybciej.

Kupno nieruchomości za granicą to opłacalna inwestycja

Z reguły rzecz zakup mieszkania zagranicznego się opłaca. Oczywiście dużo zależy od tego, czy zamierzasz przeznaczyć tę nieruchomość na własny użytek i samemu w niej mieszkań, czy też kupić ją pod inwestycję. Jeśli ma to być Twój nowy dom, to przed podjęciem jakichkolwiek kroków musisz brać pod uwagę nie tylko koszty kredytu, ale też inne wydatki. Obejmować one będą:

 • podatki,
 • remonty,
 • utrzymanie nieruchomości,
 • życie w danym kraju.

Wspominamy o tym, bo poszczególne państwa bardzo różnią się od siebie. Sytuacja klientów też za każdym razem jest indywidualna. Przemyśl, czy po zakupie mieszkania albo domu będzie Cię jeszcze stać na ponoszenie dodatkowych kosztów.

Jeśli zaś planujesz przeznaczyć mieszkanie na inwestycję, to jest to ruch dający Ci spore możliwości na przyszłość. Zmieniająca się sytuacja na rynku nieruchomości pokazuje, że ceny mieszkań od dawna idą i w przyszłości także będą iść w górę. Takie mieszkanie możesz komuś wynająć – będzie to najbardziej opłacalne w sezonie, w państwie, które ma wysoko rozwiniętą turystykę. Natomiast jeżeli po latach zdecydujesz się sprzedać mieszkanie, to i tak zarobisz w stosunku do tego, ile Cię to kosztowało na początku.

Tagi: nieruchomość zagranicznainwestycja w nieruchomośćkupno mieszkania

Dodano: 14.10.2022

Czy ten artykuł był pomocny?


Ocena / gł.
Top