Pozabankowa pożyczka pod zastaw na nieruchomości

Opublikowano: 20 Gru 2019 Urszula Sokół 4 min. czytania

Kategoria: Poradnik Hipoteczny

Pożyczka hipoteczna to produkt bankowy, w ramach którego Klient może otrzymać pieniądze na dowolny cel, a kredytodawca zabezpieczy się poprzez wpis do hipoteki nieruchomości. Jest to korzystny produkt dla Klientów, którzy potrzebują większych kwot kapitału, na dłuższy okres i posiadają dostęp do wolnej od innych zobowiązań nieruchomości. Bank redukuje ryzyko poprzez odpowiednie zabezpieczenie, co nie oznacza jednak, że udzieli pożyczki każdemu. Zdarzają się zatem odmowy. Co zrobić, jeśli bank odmówił pożyczki. Czy istnieją produkty na rynku pozabankowym?

pożyczka pod zastaw

Finansowanie dla konsumenta

Pożyczka hipoteczna w banku jest produktem dla konsumenta. Umowa zawierana jest zatem w celach niezwiązanych z działalnością gospodarczą. Na rynku pozabankowym ciężko jest znaleźć odpowiednik tego produktu. Istnieje zaledwie kilka firm, które dadzą pożyczkę konsumentowi pod zabezpieczenie na nieruchomości. Jedną z nich jest firma Business Partners Club. Pożyczkodawca oferuje możliwość otrzymania finansowania na kwotę od 50 000 PLN do 1 000 000 PLN.

Finansowanie dla przedsiębiorcy

Łatwiej ze zdobyciem finansowania będzie przedsiębiorcy. Ten może wybierać pomiędzy ofertami o różnych kwotach maksymalnych, okresach i różnej cenie. Pożyczki w tym sektorze udziela również wspomniany już Business Partners Club, ale również SOS Finance, czy Janvest. Klient może liczyć w produkcie nawet na 5 000 000 PLN finansowania, a zdążały się przypadki, że kwota ta wynosiła 20 000 000 PLN.

INSTYTUCJA

 

janvest

ZŁÓŻ WNIOSEK ONLINE

bpc logotyp

ZŁÓŻ WNIOSEK ONLINE

sos finance

ZŁÓŻ WNIOSEK ONLINE

Pożyczka pod zastaw - jak wygląda proces wnioskowania

Niezależnie od firmy najpierw zawsze następuje pre-analiza. Instytucja sprawdza po danych po danych przez Klienta we wniosku, czy w ogóle warto podejść do analizy danego tematu. Przedsiębiorca oświadcza, jakie miał w ostatnim roku przychody, koszty i zyski. Podaje numer księgi wieczystej nieruchomości oraz kwotę wnioskowaną i opisuje cel, na który planuje przeznaczyć środki. Cel musi być oczywiście związany z prowadzoną działalnością gospodarczą. Instytucja pożyczkowa sprawdza, czy kwota jest adekwatna do możliwości Klienta, cel wiarygodny, a nieruchomość może stanowić zabezpieczenie pożyczki. Jeżeli trzy razy odpowie tak, rozpoczyna się dalsza analiza.

Uwiarygodnienie podanych danych

Po pre-analizie Instytucja będzie chciała uwiarygodnić dane podane przez Klienta. Wszak nie mówimy o pożyczce kilku tysięcy, tylko o finansowaniu nawet rzędu kilku milionów złotych. Przedsiębiorca zostanie poproszony o dokumenty finansowe firmy oraz operat szacunkowy nieruchomości. Może się również okazać,  że Klient zostanie sprawdzony w bazach BIG i BIK. Największy nacisk w analizie zostanie położony na płynność finansową Klienta, powody, dla których jest niebankowy, wartość oraz atrakcyjność nieruchomości stanowiącej zabezpieczenie pożyczki. Na podstawie tego firma pożyczkowa obliczy prawdopodobieństwo odzyskania zobowiązania.

Decyzja ostateczna

Sama analiza może trochę potrwać, czasem proces badania Klienta to nawet 3 tygodnie. Po analizie dostarczonej dokumentacji wydana zostanie decyzja ostateczna. Jeżeli decyzja jest pozytywna Klient zostanie poinformowany o kolejnych krokach. Te, najczęściej to wizyta u notariusza, wpisanie firmy do księgi wieczystej nieruchomości oraz podpisanie umowy. Ten proces również może potrwać kilka dni.

pozabanowa pod zastaw nieruchomości

 

Weryfikacja celu

Przedsiębiorca we wniosku oświadczył, na jaki cel zaciąga zobowiązanie. Firmy pozabankowe najczęściej nie będą weryfikowały tego, czy pieniądze zostały wydane zgodnie z przeznaczeniem. Czasem jednak warunkiem dodatkowym może być rozliczenie środków. Zwrócić należy zatem uwagę na to, jakie są warunki wpisane w umowę.

Czym różnią się produkty dostępne na rynku?

Który produkt wybrać? To oczywiste pytanie, które nasuwa się zainteresowanemu przedsiębiorcy. Instytucje posiadające ofertę pod zabezpieczenie hipoteczne różnią się na pewno apetytem na ryzyko – są firmy bardziej liberalne w procesie oceny, są również te bardziej konserwatywne. Pochodną ryzyka będzie cena – wiadomo, im wyższe prawdopodobieństwo nieodzyskania pieniędzy, tym drożej firma sprzeda pieniądze. Szukając dla siebie najlepszego rozwiązania zawsze należy wnioskować do instytucji, która jest najtańszą firma zdecydowaną udzielić nam finansowania.

Tagi: pozyczka hipotecznapożyczka pozabankowaksięga wieczystapożyczka

Zaktualizowano: 02.09.2021

Dodano: 20.12.2019

Czy ten artykuł był pomocny?


Ocena / gł.

Artykuły powiązane

Kredyt dla przedsiębiorcy w banku

Kredyt dla przedsiębiorcy w banku

17 Gru 2019Autor: Urszula Sokół

Konsument zaciąga zobowiązanie, aby konsumować. Przedsiębiorca natomiast po to, aby rozwijać swój biznes, czyli inwestować. Cel finansowania będzie zatem podstawową różnicą w zadłużeniu się konsumenta i przedsiębiorcy. Podobnie jak Klient indywidualny ma kilka produktów w banku, tak samo przedsiębio(...)

Czytaj więcej
Kredyt hipoteczny? Tak, posiadam. Pożyczka hipoteczna? Również jest mi znana

Kredyt hipoteczny? Tak, posiadam. Pożyczka hipoteczna? Również jest mi znana

24 Lip 2019Autor: Urszula Sokół

Polacy nie boją się słowa „hipoteka”. Wizja wpisania się banku jako podmiotu uprawnionego do nieruchomości w przypadku braku spłaty zobowiązania nie jest dla nas blokadą na drodze uzyskania finansowania na wymarzony dom czy mieszkanie. A posiadając już nieruchomość na własność, równie często sięgamy(...)

Czytaj więcej
O rodzajach kredytów dla przedsiębiorców

O rodzajach kredytów dla przedsiębiorców

22 Lip 2019Autor: Urszula Sokół

Zabrzmiało filozoficznie, prawda? Dylematy i zagadnienia z jakimi spotykają się w codziennym życiu gospodarczym nie są samą filozofią. Są indywidualną kombinacją: ekonomii, finansów, marketingu a także trochę psychologii i stosunków międzyludzkich. Dobre i skuteczne finansowanie przedsiębiorstwa jes(...)

Czytaj więcej
Top