Pozabankowa pożyczka pod zastaw na nieruchomości

Opublikowano: 10 Sty 2023 Agnieszka Kłak 8 min. czytania

Kategoria: Poradnik Hipoteczny

Pożyczka hipoteczna to produkt bankowy, w ramach którego Klient może otrzymać pieniądze na dowolny cel, a kredytodawca zabezpieczy się poprzez wpis do hipoteki nieruchomości. Jest to korzystny produkt dla Klientów, którzy potrzebują większych kwot kapitału, na dłuższy okres i posiadają dostęp do wolnej od innych zobowiązań nieruchomości. Bank redukuje ryzyko poprzez odpowiednie zabezpieczenie, co nie oznacza jednak, że udzieli pożyczki każdemu. Zdarzają się zatem odmowy.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • do kogo skierowane są pozabankowe pożyczki pod zastaw nieruchomości,
  • co może stanowić zabezpieczenie pożyczki,
  • jak wnioskować o pożyczki pozabankowe pod zastaw nieruchomości,
  • jak wygląda proces weryfikacji tożsamości klienta.
pożyczka pod zastaw

Finansowanie dla konsumenta

Pożyczka hipoteczna w banku jest produktem dla konsumenta. Umowa zawierana jest zatem w celach niezwiązanych z działalnością gospodarczą. Na rynku pozabankowym ciężko jest znaleźć odpowiednik tego produktu. Istnieje zaledwie kilka firm, które dadzą pożyczkę konsumentowi pod zabezpieczenie na nieruchomości. Jedną z nich jest firma Business Partners Club. Pożyczkodawca oferuje możliwość otrzymania finansowania na kwotę od 50 000 PLN do 1 000 000 PLN. Przyznanie pożyczki będzie zależało od oceny zdolności kredytowej.

Finansowanie dla przedsiębiorcy

Łatwiej ze zdobyciem finansowania będzie przedsiębiorcy. Ten może wybierać pomiędzy ofertami o różnych kwotach maksymalnych, okresach i różnej cenie. Pożyczki w tym sektorze udziela również wspomniany już Business Partners Club, ale również SOS Finance, czy Janvest. Klient może liczyć w produkcie nawet na 5 000 000 PLN finansowania, a zdążały się przypadki, że kwota ta wynosiła 20 000 000 PLN.

INSTYTUCJA

 

janvest

ZŁÓŻ WNIOSEK ONLINE

bpc logotyp

ZŁÓŻ WNIOSEK ONLINE

sos finance

ZŁÓŻ WNIOSEK ONLINE

Pożyczki hipoteczne pod zastaw mieszkania

Dobrą wiadomością na pewno jest to, że jeśli ktoś posiada negatywną historię kredytową w BIK-u, to wówczas wciąż będzie dla niego dostępna oferta pożyczki hipotecznej pod zastaw mieszkania własnościowego. Dzięki temu takie zobowiązanie jest znacznie łatwiej dostępne niż chociażby kredyt hipoteczny w banku. Ważne jest tutaj, aby przedstawić dokument, potwierdzający, że klient jest prawomocnym właścicielem nieruchomości. Firmy pożyczkowe będą też zainteresowane tym, czy kiedyś klient nie zalegał z płaceniem czynszu.

Pożyczki pod zastaw domu

W przypadku, kiedy to dom ma stanowić zabezpieczenie zobowiązania sprawa może się trochę komplikować. Taki budynek musi spełniać szereg wymogów - np. posiadać drogę dojazdową. Jeśli jest kilku właścicieli, to oni wszyscy muszą się zgodzić na to, aby dom stał się zabezpieczeniem pożyczki. Warto też wiedzieć, że w tym przypadku oszacowanie wartości nieruchomości dotyczy nie tylko budynku, ale też działki, na której on stoi, jak i praw przechodzenia przez nią.

Pożyczki pod zastaw działki

Jest to jeden z rodzajów zobowiązań pozabankowych pod zastaw nieruchomości. Pożyczki pod zastaw działki budowlanej. Tutaj w grę na pewno będzie wchodziło wycenienie działki przez biegłego rzeczoznawcę. Należy mieć na uwadze to, że oferty pożyczek pod zastaw działki nigdy nie będą opiewały na kwotę równą 100% wartości działki. Zazwyczaj kwota ta będzie się wahała od 60% do 80% wartości działki.

Pożyczka pod zastaw - jak wygląda proces wnioskowania

Niezależnie od firmy najpierw zawsze następuje pre-analiza. Instytucja sprawdza po danych po danych przez Klienta we wniosku, czy w ogóle warto podejść do analizy danego tematu. Przedsiębiorca oświadcza, jakie miał w ostatnim roku przychody, koszty i zyski. Podaje numer księgi wieczystej nieruchomości oraz kwotę wnioskowaną i opisuje cel, na który planuje przeznaczyć środki. Cel musi być oczywiście związany z prowadzoną działalnością gospodarczą. Instytucja pożyczkowa sprawdza, czy kwota jest adekwatna do możliwości Klienta, cel wiarygodny, a nieruchomość może stanowić zabezpieczenie pożyczki. Jeżeli trzy razy odpowie tak, rozpoczyna się dalsza analiza.

Uwiarygodnienie podanych danych

Po pre-analizie Instytucja będzie chciała uwiarygodnić dane podane przez Klienta. Wszak nie mówimy o pożyczce kilku tysięcy, tylko o finansowaniu nawet rzędu kilku milionów złotych. Przedsiębiorca zostanie poproszony o dokumenty finansowe firmy oraz operat szacunkowy nieruchomości. Może się również okazać,  że Klient zostanie sprawdzony w bazach BIG i BIK. Największy nacisk w analizie zostanie położony na płynność finansową Klienta, powody, dla których jest niebankowy, wartość oraz atrakcyjność nieruchomości stanowiącej zabezpieczenie pożyczki. Na podstawie tego firma pożyczkowa obliczy prawdopodobieństwo odzyskania zobowiązania.

Decyzja ostateczna

Sama analiza może trochę potrwać, czasem proces badania Klienta to nawet 3 tygodnie. Po analizie dostarczonej dokumentacji wydana zostanie decyzja ostateczna. Jeżeli decyzja jest pozytywna Klient zostanie poinformowany o kolejnych krokach. Te, najczęściej to wizyta u notariusza, wpisanie firmy do księgi wieczystej nieruchomości oraz podpisanie umowy. Ten proces również może potrwać kilka dni.

pozabanowa pod zastaw nieruchomości

 

Weryfikacja celu

Przedsiębiorca we wniosku oświadczył, na jaki cel zaciąga zobowiązanie. Firmy pozabankowe najczęściej nie będą weryfikowały tego, czy pieniądze zostały wydane zgodnie z przeznaczeniem. Czasem jednak warunkiem dodatkowym może być rozliczenie środków. Zwrócić należy zatem uwagę na to, jakie są warunki wpisane w umowę.

Jak bardzo pożyczka hipoteczna różni się od kredytu hipotecznego?

W przypadku pożyczki pod zastaw nieruchomości klient będzie miał o wiele większe szanse na uzyskanie zobowiązania, niż gdyby - znajdując się w tej samej sytuacji - wnioskował o kredyt hipoteczny. Jakkolwiek praktyka pokazuje, pożyczki udzielane są na mniejsze kwoty i na krótszy okres spłaty. Trzeba więc dobrze wyważyć swoje potrzeby z realnymi możliwościami finansowymi.

Który produkt wybrać?

To oczywiste pytanie, które nasuwa się zainteresowanemu przedsiębiorcy. Instytucje posiadające ofertę pod zabezpieczenie hipoteczne różnią się na pewno apetytem na ryzyko – są firmy bardziej liberalne w procesie oceny, są również te bardziej konserwatywne. Pochodną ryzyka będzie cena – wiadomo, im wyższe prawdopodobieństwo nieodzyskania pieniędzy, tym drożej firma sprzeda pieniądze. Szukając dla siebie najlepszego rozwiązania zawsze należy wnioskować do instytucji, która jest najtańszą firma zdecydowaną udzielić nam finansowania.

Jeśli uzyskanie kredytu hipotecznego jest niemożliwe, a przy zaciąganiu pożyczki pojawiają się trudności, to wówczas warto rozejrzeć się za innymi produktami. Jednym z nich może być prywatna pożyczka.

Tagi: pozyczka hipotecznapożyczka pozabankowaksięga wieczystapożyczka

Dodano: 20.12.2019

Czy ten artykuł był pomocny?


Ocena / gł.

Artykuły powiązane

Kredyt dla przedsiębiorcy w banku

Kredyt dla przedsiębiorcy w banku

28 Maj 2023Autor: Agnieszka Kłak

Konsument zaciąga zobowiązanie, aby konsumować. Przedsiębiorca natomiast po to, aby rozwijać swój biznes, czyli inwestować. Cel finansowania będzie zatem podstawową różnicą w zadłużeniu się konsumenta i przedsiębiorcy. Podobnie jak Klient indywidualny ma kilka produktów w banku, tak samo przedsiębio(...)

Czytaj więcej
Kredyt hipoteczny a pożyczka hipoteczna. Na co można przeznaczyć środki ze zobowiązania?

Kredyt hipoteczny a pożyczka hipoteczna. Na co można przeznaczyć środki ze zobowiązania?

17 Lut 2023Autor: Agnieszka Kłak

Aktualna sytuacja gospodarcza nie sprzyja rynkowi hipotek. Polacy rzadziej sięgają po tego typu zobowiązania. Kwoty, o które wnioskują klienci też są niższe - zarówno w przypadku pożyczki hipotecznej jak i kredytu hipotecznego. Mimo to wciąż są osoby, które pragną za pomocą takiego finansowania speł(...)

Czytaj więcej
Rodzaje kredytów dla przedsiębiorców

Rodzaje kredytów dla przedsiębiorców

07 Lut 2023Autor: Agnieszka Kłak

Dobre i skuteczne finansowanie przedsiębiorstwa jest jednym z kluczowych czynników jego sukcesów. Czasami w trakcie prowadzenia firmy przychodzi moment w którym należy rozważyć zewnętrzne finansowanie, czy w to w formie kredytu czy też leasingu. Jedną z form finansowania działalności firmy jest równ(...)

Czytaj więcej
Top