Pożyczka pod zastaw domu bez BIK. Czy każdy ma szansę na pożyczkę pod zastaw domu?

Opublikowano: 30 Lis 2020 Ewelina Grzegorczyk 6 min. czytania

Kategoria: Pożyczki hipoteczne

Pożyczka pod zastaw domu bez BIK w głównej mierze dedykowana jest klientom z trudnościami w regularnych spłatach aktualnych zobowiązań. Kupujemy często coś na raty, spłacamy raty kredytów gotówkowych lub posiadamy karty kredytowe w banku. Czasami sytuacja życiowa wymaga zadłużenia. Niestety może się również zdarzyć mały poślizg w płaceniu tych zobowiązań. To już wystarczy, by nasza historia spłat zapisała się negatywnie w BIK. Czy tylko takie osoby tam widnieją? Nie! Do baz danych Biura Informacji Kredytowej jest wpisywany każdy, kto ma pozytywną lub negatywną historię kredytową. Każdy, kto kiedykolwiek spłacał lub spłaca swoje zobowiązania. Wobec tego, czy mamy szansę na pożyczkę pod zastaw domu mimo złej historii kredytowej?

Pożyczka pod zastaw domu bez BIK. Czy każdy ma szansę na pożyczkę pod zastaw domu?

Czym jest Biuro Informacji Kredytowej?

Biuro Informacji Kredytowej to ogólnopolska baza danych o kredytobiorcach i jakości spłaty ich zobowiązania. Jest spółką, która została stworzona przez Związek Banków Polskich w 1997 roku. Założeniem tej instytucji jest: zbieranie, przechowywanie i udostępnianie informacji bankom, SKOK-om oraz instytucjom pożyczkowym, które obejmuje tajemnica bankowa. Celem tych firm jest uzyskanie informacji na temat historii kredytowej przyszłego kredytobiorcy. Funkcjonowanie BIK reguluje prawo bankowe.

Różne instytucje z sektora finansowego korzystają z danych BIK. Przede wszystkim służy to sprawdzeniu wiarygodności finansowej klienta. Jak również pozwala to ograniczyć szansę na wyłudzenie kredytu lub pożyczki od firmy finansowej. BIK przetwarza informacje pozytywne, jak i negatywne. Z bazą BIK współpracuje także BIG (Biuro Informacji Gospodarczej InfoMonitor). Razem tworzą grupę BIK. Wspólnie działają dla dobra całej branży finansowej.

Kto przekazuje dane do BIK?

Informacje o klientach do Biura Informacji Kredytowej przekazują wszystkie podmioty uprawnione, czyli banki (spółdzielcze i komercyjne), firmy pozabankowe ( w większości) oraz SKOK-i. Z danych bazy BIK korzystają również firmy leasingowe i faktoringowe.

W zakresie korzystania z bazy BIK obowiązuje zasada w której instytucja chcąca korzystać z bazy musi również do niej raportować.

Jak sprawdzić informacje BIK o sobie?

Aby uzyskać dostęp do danych na temat naszej historii kredytowej trzeba zamówić raport z BIK. Można to zrobić osobiście w siedzibie BIK S.A. w Warszawie lub zarejestrować się na stronie internetowej BIK.

Inną opcją jest wysłanie tradycyjną pocztą pisemnie wypełnionego wniosku na adres siedziby BIK lub założyć konto w bankach, które współpracują z BIK. Pamiętajmy, że informacje po które zwracamy się do BIKu  będą dotyczyły tylko naszej osoby. Raczej nie otrzymamy informacji na temat firmy lub przedsiębiorstwa. Informacje chronione są przepisami prawa.

Czy istnieją inne bazy danych oprócz BIK?

Tak, wyróżniamy dwa rodzaje innych baz – bankowych i gospodarczych:

 • Bankowy Rejestr Klientów Niesolidnych (BRKN) – baza bankowa prowadzona przez Związek Banków Polskich (ZBK)
 • Krajowy Rejestr Długów (KRD),
 • Biuro Informacji Gospodarczej (BIG),
 • Rejestr Dłużników ERIF.

Czy BIK jest bezpiecznym miejscem do przechowywania danych konsumentów?

Tak, ponieważ dane osobowe w  BIK reguluje RODO. Wszystkie dane są pozyskiwane od konsumentów za ich zgodą przy sporządzaniu umowy zgodnie z prawem bankowym. Zawsze należy dobrze przeczytać umowę, gdyż w niej są zawarte informacje o danych osobowych, które potem trafiają do rejestru baz danych BIKu. Również przy rejestracji na stronie internetowej bank lub każda inna instytucja pozabankowa zbiera nasze dane.

Na czym polega pożyczka pod zastaw domu bez BIK?

Działa to na zasadzie, że osoby, które mają trudną sytuację finansową i widnieją w raportach BIKu jako osoby niesolidne w spłacie mają szansę uzyskania pożyczki pod zastaw domu. Warunkiem do spełnienia takiego świadczenia jest posiadanie na własność nieruchomości, domu lub działki. Możliwe jest też finansowanie pod lokal firmowy. Często tacy klienci nie mają szans w banku na kredyt, bo instytucja sprawdza dane w BIK.

Z pomocą przychodzą firmy pożyczkowe, które działają według własnej polityki i mogą udzielać pożyczek pod zastaw domu bez BIK. Biorą pod uwagę wartość zastawianej nieruchomości, która może być atrakcyjnym zabezpieczeniem dla pożyczki. Udzielą także pożyczki właścicielowi firmy, który będzie posiadać dobry pomysł na wykorzystanie środków z udzielonej pożyczki. Przy wnioskowaniu o taką pożyczkę pod zastaw nieruchomości kluczowe znaczenie ma nieruchomość i cel kredytowania.

Jakie instytucje oferują pożyczkę pod zastaw nieruchomości bez BIK?

Sektor usług finansowych obfituje w firmy pożyczkowe pozabankowe, które w swej ofercie mają również pożyczki pod zastaw nieruchomości. Dla osób z ciężką sytuacją finansową i nieciekawą historią kredytową wpisaną w bazy BIK może być to jedne rozwiązanie.

O ofertę pożyczek pod zastaw nieruchomości warto zapytać swojego doradcę kredytowego. Zachęcamy również do kontaktu z Infolinią portalu wnioskomat.com, która w dużej ilości produktów pomoże dopasować ten najlepszy dla Klienta.

Podsumowanie

Reasumując: nie ma sytuacji bez wyjścia. Jeśli jesteśmy posiadaczami nieruchomości to mamy szansę na uzyskanie pożyczki pod jej zastaw nawet z niejasną sytuacją kredytową i ciążącymi nad nami obciążeniami wpisanymi w Biurze Informacji Kredytowej. Są firmy, które udzielają pożyczek takim klientom. Więc warto przejrzeć oferty tych instytucji i dobrać najbardziej pasującą do naszych potrzeb.

Zaktualizowano: 14.10.2021

Dodano: 30.11.2020

Czy ten artykuł był pomocny?


Ocena / gł.

Komentarze, pytania i odpowiedzi do artykułu (7)


 • Avatar malyyyna

  malyyyna
  31.03.2021 17:53:16

  fajny domek na obrazku, pewnie sporo pożyczki można za niego dostać :D :D

  Odpowiedź
 • Avatar jan_żory

  jan_żory
  13.03.2021 06:09:03

  a ja tam wolę spłacac wszystko w terminie i wiem, ze wszedzie wtedy kasę dostane

  Avatar Ewelina Grzegorczyk

  Ewelina Grzegorczyk Autor jan_żory
  13.03.2021 09:28:37

  Owszem, klient, który regularnie spłaca kredytu to najlepszy klient. Niestety czasami w życiu zdarzają się sytuację, których nie możemy przewidzieć i które mają wpływ na naszą sytuację finansową.

 • Avatar eve

  eve
  15.02.2021 08:53:15

  ja wzięłam taką jak pilnie potrzebowałam pieniędzy

  Odpowiedź
 • Avatar Pitagoraas

  Pitagoraas
  20.01.2021 07:58:00

  Z tego artykułu wynika, że w sumie to większość ludzi co mają wlasnosciowe mieszkania albo domy może dostać taką pozyczke. Czemu ja wcześniej o tym nie wiedziałem? Kredytu mi nie przyznali to przynajmniej to mi zostało? No i git.

  Odpowiedź
 • Avatar Agnes

  Agnes
  09.12.2020 09:26:19

  Proszę o przesłanie informacji gdzie mogę dostać większą pozyczke, wyszedł mi pilny wydatek. Byłam w 2 bankach ale mi odmówili, bo mam niepewną historie kredytową.

  Avatar Ewelina Grzegorczyk

  Ewelina Grzegorczyk Autor Agnes
  09.12.2020 19:43:26

  Zachęcamy do złożenia wniosku w portalu lub kontaktu z konsultantami. Z pewnością znajdziemy odpowiedni produkt.

Top