Pożyczki pod zastaw nieruchomości

Opublikowano: 30 Paź 2019 Anna Krzysteczko 6 min. czytania

Kategoria: Poradnik Hipoteczny

Zabezpieczeniem, a tym samym gwarancją spłaty dla instytucji finansującej, może być nieruchomości. Najpopularniejsze nieruchomości to oczywiście dom, mieszkanie lub działka. Pożyczki pod zastaw nieruchomości posiadają w swej ofercie nie tylko banki ale i firmy poza bankowe, dzięki czemu oferta kredytu może być wyższa i  bardziej atrakcyjna dla klienta

pożyczka pod zastaw nieruchomości

Pożyczki pod zastaw – na czym polegają

Na rynku finansowym istnieje wiele produktów do wyboru: kredyty poza bankowe, kredyty biznesowe, kredyty gotówkowe i hipoteczne. Te ostatnie dzielą się na pożyczki hipoteczne  i pożyczki pod zastaw nieruchomości. Jeśli jesteś właścicielem nieruchomości, możesz wykorzystać ten fakt. Dana nieruchomość może stanowić Twoje zabezpieczenie kredytowe. Wraz z uruchomieniem pożyczki pod zastaw nieruchomości, następuje wpis do księgi wieczystej pożyczkodawcy W zamian za ustanowienie księgi wieczystej możesz uzyskać finansowanie w wysokości nawet 80 % wartości nieruchomości. Jeśli nie posiadasz nieruchomości, możesz znaleźć osobę która zgodzi się, by jej nieruchomość stanowiła Twoje zabezpieczenie pożyczki pod zastaw. 

Co ważne: USTANOWIENIE HIPOTEKI NIE ZMIENIA TWOICH PRAW DO NIEJ. NADAL JESTEŚ JEJ WŁAŚCICIELEM I MOŻESZ Z NIEJ KORZYSTAĆ

Wady i Zalety

Pożyczka pod zastaw nieruchomości jak każdy produkt finansowy ma swój wady i zalety. O to kilka z nich

ZALETY WADY
- produkt idealny dla osób mających problemy finansowe, nie posiadających samodzielnej zdolności kredytowej, z odmowami w innych formach produktów kredytowych
- bezpieczna, regulowana przez kodeks cywilny
- przyznawana na dowolny cel. Możemy ją wziąć na zakup samochodu, remont, spłatę istniejących zobowiązań itp.
- niska rata, poprzez wydłużony okres kredytowania rata jest rzeczywiście niska
- wyższa kwota niż w innych produktach - gotówka może stanowić nawet 80% wartości kredytowanej nieruchomości.
- niższe oprocentowanie bo niższe ryzyko dla instytucji
- nieruchomości może być obciążona inną hipoteką. Możemy skonsolidować istniejące zobowiązania w tym hipoteczne i dobrać gotówkę na potrzeby bieżące
- dłuższy okres kredytowania - okres kredytowania jest wydłużany by zwiększyć zdolność klienta, tak by mógł swobodnie spłacać pożyczkę.
- wymogi dokumentowe ( formalności) mówiące o prawie własności. Wymogi typu akt notarialny, nr księgi wieczystej itp. stanowią bezpieczeństwo dla pożyczkodawcy, który zobowiązany jest działać zgodnie z  prawem, co z kolei jest bezpieczne dla potencjalnego pożyczkobiorcy..

 

Jak ją dostać?

Najprostszym sposobem jest odwiedzenie swojego doradcy kredytowego. Przeanalizuj z nim swoją sytuację finansową. Dobry doradca dopasuje pożyczkę do Twoich potrzeb. Zrób porównanie ofert. Zwróć uwagę na koszty i zapisy w umowie kredytowej. O pożyczkę pod zastaw nieruchomości staraj się tylko wtedy, gdy rzeczywiście posiadasz nieruchomość lub ktoś jest w stanie Ci dać zgodę na użyczenie własnej nieruchomości. Zarówno banki jak i firmy poza bankowe, w każdym przypadku poproszą o dokument potwierdzający jej własność. Sprawdzą w ten sposób wiarygodność zabezpieczenia.

pożyczka zastaw nieruchomości

Pożyczka pod zastaw nieruchomości – jakie ma skutki? 

Przypomnijmy. Zabezpieczeniem pożyczki pod zastaw nieruchomości jest dana działka, mieszkanie lub dom. Jeśli dłużnik terminowo spłaca dług, pożyczkodawca nie będzie rościł praw do danej nieruchomości. A po całkowitej spłacie pożyczki zostanie wykreślony z księgi wieczystej. Dlatego pożyczka pod zastaw nieruchomości się opłaca i jest bardzo bezpieczna. Natomiast gdy pożyczkobiorca nie spłaca zaciągniętego zobowiązania, możliwy jest scenariusz negatywny. Jak w każdym innym przypadku kredytu gotówkowego, poza bankowego czy kredytu hipotecznego, i w tym wypadku wszczęte są standardowe procedury windykacyjne czy egzekucyjne. Przy nie spłacanej pożyczce pod zastaw nieruchomości dłużnik wzywany jest do zapłaty. Gdy to nie skutkuje wypowiada się umowę z terminem wypowiedzenia. Następnym krokiem po braku uregulowania zaległości jest wystąpienie na drogę sądową która może skończyć się egzekucją nieruchomości.W skrajnych przypadkach, nie spłacanie pożyczki pod zastaw nieruchomości, może skutkować jej sprzedażą, a uzyskane ze sprzedaży środki zostaną przekazane pożyczkodawcy na poczet długu.

Przemyślane rozwiązanie

Obecnie żyjemy w czasach, w których pożyczkodawca ma bardzo ludzkie i empatyczne podejście do klienta. Uczciwym rozwiązaniem jest fakt, że firma udzielająca pożyczki pod zastaw nieruchomości, pozwala  klientowi na samodzielną sprzedaż podmiotu umowy. Często zostaje klientowi wtedy nadwyżka, bądź może nieruchomość sprzedać rodzinie tak by móc ją odkupić. Na szczęści tak jak wspomniałam wcześniej, sytuacje egzekucyjne są rzadkością. Nie mniej jednak, jak każde rozwiązanie kredytowe, pożyczka pod zastaw nieruchomości musi być przemyślana i powinna stanowić rozwiązanie trudnej sytuacji finansowej klienta, który nie ma samodzielnej zdolności kredytowej. 

Tagi: kredyt gotówkowypożyczkapozyczka hipotecznahipotekakredyt hipoteczny

Zaktualizowano: 02.09.2021

Dodano: 30.10.2019

Czy ten artykuł był pomocny?


Ocena / gł.

Artykuły powiązane

Wolnoć, Tomku, w swoim domku. Kto jest właścicielem w kredycie hipotecznym?

Wolnoć, Tomku, w swoim domku. Kto jest właścicielem w kredycie hipotecznym?

13 Sie 2019Autor: Urszula Sokół

Rok do roku zwiększa się ilość udzielanych kredytów hipotecznych na zakup nieruchomości. Czy kupując mieszkanie na kredyt, nie odbieramy albo nie zmniejszamy swojej swobody dysponowania majątkiem? Czy jest zgoła odmiennie, cytując hrabiego Fredrę: „Wolnoć, Tomku, w swoim domku.”? Czy ten wspominamy (...)

Czytaj więcej
Proces w kredycie hipotecznym, czyli kilka kroków do własnego "m".

Proces w kredycie hipotecznym, czyli kilka kroków do własnego "m".

31 Lip 2019Autor: Urszula Sokół

Jako Klienci mamy wiele możliwości wyboru rodzajów nieruchomości wybierając spośród: bloków mieszkalnych, przestronnych apartamentów, domów wolnostojących czy w zabudowie szeregowej. Każda z tych nieruchomości może pochodzić z rynku pierwotnego np. od dewelopera czy też wtórnego (kupno nieruchomości(...)

Czytaj więcej
Kredyt hipoteczny? Tak, posiadam. Pożyczka hipoteczna? Również jest mi znana

Kredyt hipoteczny? Tak, posiadam. Pożyczka hipoteczna? Również jest mi znana

24 Lip 2019Autor: Urszula Sokół

Polacy nie boją się słowa „hipoteka”. Wizja wpisania się banku jako podmiotu uprawnionego do nieruchomości w przypadku braku spłaty zobowiązania nie jest dla nas blokadą na drodze uzyskania finansowania na wymarzony dom czy mieszkanie. A posiadając już nieruchomość na własność, równie często sięgamy(...)

Czytaj więcej
Top