Spis treści
W dobie rozwoju narzędzi internetowych i komunikacyjnych, ale również z czasach zagrożenia epidemiologicznego czujność człowieka na próbę wyłudzenia kredytu lub pożyczki może być obniżona. Jesteśmy zalewani różnymi informacjami, otrzymujemy SMSy dotyczące możliwych zagrożeń, czytamy wiadomości w Internecie. W całej lej ilości możemy nie zauwazyć tych, które stanowią próbę oczustwa, coś niepotrzebnie kliknać i stracić pieniądze. Jak ustrzec się przez wyłudzeniem kredytu, pożyczki lub pieniędzy?
Zgodnie z treścią art. 297§1 Kodeksu karnego (dalej k.k.) ten, kto to, w celu uzyskania dla siebie lub kogo innego, od banku lub jednostki organizacyjnej prowadzącej podobną działalność gospodarczą na podstawie ustawy albo od organu lub instytucji dysponujących środkami publicznymi - kredytu, pożyczki pieniężnej, poręczenia, gwarancji, akredytywy, dotacji, subwencji, potwierdzenia przez bank zobowiązania wynikającego z poręczenia lub z gwarancji lub podobnego świadczenia pieniężnego na określony cel gospodarczy, elektronicznego instrumentu płatniczego lub zamówienia publicznego, przedkłada podrobiony, przerobiony, poświadczający nieprawdę albo nierzetelny dokument albo nierzetelne, pisemne oświadczenie dotyczące okoliczności o istotnym znaczeniu dla uzyskania wymienionego wsparcia finansowego, instrumentu płatniczego lub zamówienia, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.
Natomiast przestępstwo doprowadzenia innej osoby do niekorzystnego rozporządzenia własnym lub cudzym mieniem poprzez wprowadzenie w błąd albo wyzyskania błędu lub niezdolności do należytego pojmowania przedsiębranego działania zostało określone w art. 286§1 Kodeksu karnego. Zgodnie z wolą ustawodawcy przewidziana za nie kara to pozbawienie wolności od 6 miesięcy do 8 lat.
W prostych słowach wyłudzenie kredytu ma miejsce w sytuacji, gdy ktoś skradnie nasz dowód osobisty i przy jego użyciu zaciągnie kredyt, pożyczkę czy chwilówkę. Może to mieć miejsce bezpośrednio w oddziale banku, biurze kredytowym, jak i w sieci. Wbrew pozorom nie jest to takie trudne, dlatego warto być czujnym każdego dnia.
Oto kilka wskazówek, jak chronić swoje dokumenty i dane osobowe:
W takiej sytuacji należy działać szybko i natychmiastowo:
1. Zastrzeż dowód osobisty, jeśli został skradziony.
2. Zgłoś ten fakt na Policję i do banku.
Jeżeli okazało się, że padłeś ofiarą wyłudzenia kredytu, nieważne, czy jest to kredyt gotówkowy, czy inny, musisz napisać bo banku stosowne odwołanie, w którym opiszesz co się stało oraz zgłosić ten fakt na policję. Z pewnością sprawa zostanie skierowana na drogę sądową. Niestety do momentu udowodnienia niewinności kredyt należy spłacać. Oczywiście po wydaniu pozytywnego wyroku, pieniądze zostaną zwrócone przez bank.
Epidemia koronawirusa sprawiła, że mniej przebywamy w dużych skupiskach, więc ryzyko kradzieży dokumentów tożsamości jest mniejsze. Co nie oznacza, że nie musimy być czujni.
Mamy jednak eskalację innych zagrożeń i prób oszustwa. 15 marca Komenda Główna Policji oraz FinCERT.pl – Bankowe Centrum Cyberbezpieczeństwa ZBP opublikowały ostrzeżenia przed oszukańczymi ogłoszeniami związanymi np. potrzebą zapłaty za szczepionkę przeciwko koronawirusowi COVID-19, czy przejęciem przez NBP środków klientów zdeponowanych w bankach jako tzw. „rezerw krajowych NBP”.
Przestępcy używają jako tło swojej działalności komunikaty i fałszywe informacje związane z epidemią koronawirusa (COVID-19). Podszywają się pod instytucje zaufania publicznego takie jak banki, urzędy państwowe, centralne oraz lokalne.
W przesyłanych wiadomościach zawarte są linki prowadzące do stron przestępców, których jedynym zadaniem jest wyłudzanie loginów i haseł do bankowości internetowej, a także kodów autoryzacyjnych dających możliwość zatwierdzenia przelewów na rachunek przestępców. W niektórych przypadkach linki mogą prowadzić do stron zawierających złośliwy kod powodujący przejęcie urządzenia klienta, na którym otrzymał wiadomość.
Przykład fałszywej wiadomości sms:
Przykład fałszywej strony internetowej:
Źródło: zaufanatrzeciastrona.pl
Ofiary ataków, które nie zachowają ostrożności, mogą stracić swoje oszczędności. Ponadto, nieświadomi konsumenci ujawniając swoją tożsamość przestępcom mogą doprowadzić do wykorzystania jej do zawarcia w ich imieniu umów i w konsekwencji np. zaciągnięcia zobowiązań finansowych.
Chroń siebie i swoje dane.
Komentarze, pytania i odpowiedzi do artykułu (0)