Wakacje kredytowe w Citi Handlowym

Opublikowano: 16 Lip 2022 Agnieszka Kłak 7 min. czytania

Kategoria: Poradnik Kredytowy

Posiadając kredyt hipoteczny w Citi Handlowym masz możliwość skorzystania z ustawowych wakacji kredytowych. Jest to odpowiedź na trudną sytuację klientów. W dzisiejszych czasach zapewne niejeden kredytobiorca zastanawia się, czy przy dalszym wzroście kosztów rat kredytów będzie on w stanie związać koniec z końcem. Galopująca inflacja wraz ze wzrostem stóp procentowych dała się szczególnie we znaki tym, którzy obecnie spłacają zobowiązania wobec banków i innych instytucji finansowych.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • na czym polegają wakacje kredytowe w Citi Handlowym,
  • jakie korzyści mogą Ci dać wakacje kredytowe,
  • czy wakacje kredytowe Ci przysługują,
  • jakie skutki wywoła skorzystanie z wakacji kredytowych.
Wakacje kredytowe w Citi Handlowym

Czym są wakacje kredytowe?

Wakacje kredytowe to tymczasowe zawieszenie spłaty kredytu hipotecznego. Jest to jedna z propozycji tarczy antykryzysowej zaproponowanej przez rząd. Wprowadzenie wakacji kredytowych ma być jednym z elementów pomocowych dla szeroko pojętego sektora bankowego – zarówno samych banków, jak i ich klientów. W praktyce zawieszenie spłaty rat wygląda w ten sposób, że przez parę 8 miesięcy klient jest całkowicie zwolniony od spłacania rat, ale jednocześnie powoduje to terminowe przesunięcie w całkowitej spłacie kredytu.

W ramach rządowego programy wsparcia, zwanego tarczą antykryzysową pojawiły się następujące propozycje:

Wakacje kredytowe – czy na pewno są potrzebne?

Przyjrzyjmy się teraz pewnemu mechanizmowi ekonomicznemu. Wysokość rat kredytów jest uzależniona od wysokości stóp procentowych. W przypadku obniżki stóp procentowych raty zmniejszają się, natomiast w przypadku podwyżki stóp procentowych raty zwiększają się. Począwszy od października 2021 roku Rada Polityki Pieniężnej stale podwyższa stopy procentowe. W praktyce oznacza to, że kredyty hipoteczne stale drożeją.

Zapowiedzi prezesa NBP, Adama Glapińskiego nie pozostawiają złudzeń. Rada będzie kontynuowała swoją dotychczasową politykę, dopóki rośnie inflacja. A to oznacza, że jeśli inflacja miałaby urosnąć jeszcze bardziej, to RPP znów musiałaby podnieść stopy procentowe, co z kolei znów przełożyłoby się na zwiększone koszty rat. We wrześniu 2021 roku stopa referencyjna wyniosła 0,10%, dziś jest to 6,50%. Porównując dawną wartość z dotychczasową stopą procentową nie sposób nie zauważyć, że różnica z punktu widzenia proporcjonalności jest wręcz gigantyczna.

Przykładowo rata kredytu, która w przeszłości wynosiła 1900 zł, dziś wynosi 2900 zł. Są również przypadki kredytów, że rata wzrosła dwukrotnie. Przykładowo dla kredytu zaciągniętego na kwotę 500 tys. w grudniu 2020 roku rata na początku okresu kredytowania wynosiła 2000 zł, a obecnie wynosi 4000 zł. Tak więc może się okazać, że teraz, tak jak nigdy wcześniej skorzystanie z wakacji kredytowych będzie dla niektórych wręcz koniecznością, aby uchronić swój budżet domowy przed zrujnowaniem.

Kto może skorzystać z wakacji kredytowych?

Aby skorzystać z ustawowych wakacji kredytowych będzie trzeba spełnić określone kryteria. Jakie to będą kryteria? Jeszcze dokładnie nie wiadomo, ale być może będą one podobne do tych, aby ubiegać się o wsparcie z FWK. Obecny projekt ustawy zakłada brak kryterium dochodowego, ale pojawia się coraz więcej głosów np. Związku Banków Polskich czy Narodowego Banku Polskiego o konieczności wprowadzenia takiego kryterium. 

Warunkiem koniecznym jest także spłacanie kredytu przeznaczonego na cele mieszkaniowe. 

Czy w Citi Handlowym można skorzystać z wakacji kredytowych?

Nowe wakacje kredytowe są pomysłem, który ma poprzeć ustawa, a więc będzie to dotyczyło pewnej grupy wszystkich klientów, w tym klientów Citi Handlowego. Będzie to polegało na tym, że klient będzie mógł skorzystać z zawieszenia płatności czterech rat kredytowych w 2022 roku oraz czterech w 2023 roku. To oznacza, że będzie on zwolniony od spłacania rat łącznie przez 8 miesięcy w skali 2 lat. Wg szacunków analityków Citi Handlowego wprowadzenie tych wakacji kredytowych równałoby się w praktyce obniżeniu stóp procentowych o 150 punktów bazowych czyli o 1,50%.

Jednakże oprócz tego każdy klient Citi Handlowego może skorzystać z pozaustawowych wakacji kredytowych, jakie oferuje Citi Handlowy. Są to tzw. "wakacje regulaminowe". W ramach tej oferty możesz zawiesić spłatę maksimum 3 rat. Możesz to uczynić w przypadku kredytów hipotecznych. Jeśli posiadasz np. kredyt gotówkowy w Citi Handlowym, a chcesz skorzystać z wakacji, to koniecznie sprawdź, czy takie zapisy znajdują się w umowie z bankiem. Jeśli taki zapis widnieje, istnieje spora szansa, że bank zgodzi się na udzielenie wakacji kredytowych także w przypadku tych zobowiązań, które nie są zabezpieczone hipoteką.

Jakie skutki wywołają wakacje kredytowe w Citi Handlowym?

Skutkiem najważniejszym z punktu widzenia klienta będzie przesunięcie terminu spłaty kredytu. Dla obu wariantów wakacji kredytowych będzie to wyglądało następująco:

  • ustawowe wakacje kredytowe – przesunięcie spłaty może wynieść do 8 miesięcy, czyli np. jeśli wg pierwotnego harmonogramu ostatnią ratę zapłacę 4 lipca 2033 roku, to wówczas przesunie mi się to na 4 marca 2034 roku,
  • wakacje kredytowe w Citi Handlowym – przesunięcie spłaty może wynieść do 3 miesięcy, czyli jeśli spłacę kredyt 4 stycznia 2040 roku, to po skorzystaniu z wakacji kredytowych przesunie mi się to na 4 kwietnia 2040 roku.

Są też skutki, które odczuje bank, zwłaszcza w przypadku nowych wakacji kredytowych. Wówczas ograniczone zostaną płatności rat gospodarstw domowych, co bezpośrednio przełoży się na mniejsze przychody banku.

Tagi: kredyt hipotecznywakacje kredytoweciti handlowy

Dodano: 08.06.2022

Czy ten artykuł był pomocny?


Ocena / gł.
Top