Wynajem długoterminowy a sprawdzanie BIK

Opublikowano: 21 Maj 2023 Agnieszka Kłak 8 min. czytania

Kategoria: Finansowanie Samochodu

Wnioskując o kredyt czy pożyczkę klient musi wiedzieć, że jego historia kredytowa będzie sprawdzana w bazach dłużników. Jest tak również w przypadku chociażby dokonywania zakupów na raty. Zasadne więc staje się pytanie o to czy decydując się na wynajem długoterminowy samochodu dane najemny będą sprawdzane w Biurze Informacji Kredytowej.

Z tego artykułu dowiesz się:

 • czy firmy wynajmujące sprawdzają historię kredytową,
 • dla kogo dostępny jest wynajem długoterminowy auta bez BIK,
 • jak wygląda wynajem długoterminowy bez BIK w praktyce.
wynajem długoterminowy a bik

Współpraca BIK z firmami wynajmującymi

Biuro Informacji Kredytowej jest instytucją zbierającą informacje na temat dłużników – zarówno klientów indywidualnych jak i przedsiębiorców. W praktyce BIK współpracuje z bankami oraz firmami pożyczkowymi na zasadzie wzajemnej wymiany danych dłużników. Dzięki temu instytucja finansująca wie, czy wnioskodawca jest wiarygodny, jeśli chodzi o spłatę zobowiązań. Informacje w BIK mogą być negatywne (w razie, gdy dłużnik nie regulował należności) albo pozytywne (na temat uczciwych dłużników, płacących terminowo). Każdy kto chce uzyskać produkt finansowy taki jak np. kredyt hipoteczny czy gotówkowy, będzie sprawdzany w BIK.

Wynajem długoterminowy aut polega na tym, że firma wynajmująca udostępnia najemcy samochód w ramach abonamentu, który jest uiszczany przez najemcę co miesiąc. Jak łatwo się domyśleć – żeby z punktu widzenia wynajmującego miało to sens, najemca musi regularnie wywiązywać się ze zobowiązania. Jednakże w praktyce firmy wynajmujące niekoniecznie współpracują z BIK i KRD. Jest tak dlatego, że wynajmujący korzystają z zabezpieczenia najmu.

Co jest zabezpieczeniem wynajmu?

W wynajmie długoterminowym to sam samochód jest zabezpieczeniem umowy najmu. Oznacza to, że jeśli najemca nie będzie opłacał rat abonamentowych w terminie, będzie musiał oddać auto firmie wynajmującej. Wysokość raty uwzględnia nie tylko korzystanie z pojazdu i marżę firmy wynajmującej, ale też wartość rynkową samochodu. Wobec tego jeśli raty nie są opłacane, auto wraca do właściciela, więc wynajmujący nie jest na tym stratny.

Wynajem długoterminowy bez BIK – czy jest to możliwe?

Praktyka udowadnia, że wynajem długoterminowy samochodów bez BIK jest jak najbardziej możliwy. Korzystać z tego mogą zarówno osoby fizyczne jak i prawne. Rozwiązanie to jest dostępne zarówno dla najemców, którzy mają negatywną jak i dla tych, którzy mają pozytywną historię kredytową w BIK. Opcja jest też dostępna przy niskiej zdolności kredytowej. Nie oznacza to jednak, że nie ma tutaj żadnych wymogów.

Osoby fizyczne zainteresowane wynajmem długoterminowym muszą posiadać prawo jazdy. Niektóre firmy wynajmujące mogą zastrzec cenzus wiekowy. Nierzadko jest to 21 rok życia. Dodatkowym warunkiem jest też nierzadko posiadanie prawa jazdy od co najmniej 12 miesięcy. Z kolei osoba prawna musi dostarczyć wynajmującemu dokumenty firmowe, finansowe i podatkowe. Przedsiębiorstwo musi być zarejestrowane, właściciel nie może zalegać z płatnościami do ZUS-u i Urzędu Skarbowego.

Wynajem samochodu bez BIK z możliwością wykupu

Po zakończeniu korzystania z wynajmu samochodu klient może wykupić auto. Oczywiście wszystko zależy od tego, jak to określały warunki umowy. Pamiętać należy, że najemca auta w trakcie korzystania z pojazdu nie jest jego właścicielem. Prawo własności należy do firmy wynajmującej. Dopiero po wykupie samochodu, to wcześniejszy najemca uzyskuje prawo własności do pojazdu.

Jak można skorzystać z wynajmu długoterminowego?

Aby móc skorzystać z wynajmu długoterminowego należy wykonać następujące kroki:

 • wybór firmy wynajmującej,
 • zapoznanie się z ofertą firmy,
 • oszacowanie kosztów i zysków – trzeba zwrócić uwagę, jakie modele aut są dostępne, ile wynosi miesięczna rata abonamentowa, ile paliwa spala dany samochód, itd.,
 • złożenie wniosku o umowę wynajmu,
 • dostarczenie wymaganej dokumentacji,
 • podpisanie umowy wynajmu.

Trzeba pamiętać o tym, że niektóre firmy wymagają od klientów uiszczenia opłaty wstępnej. Jeśli więc zdecydujesz się na ofertę firmy z takim warunkiem, to musisz mieć przygotowane środki na ten cel. Uiszczenie opłaty wstępnej może mieć wpływ na obniżenie wysokości raty.

Wynajem długoterminowy bez BIK – czy to się opłaca?

Prawdą jest, że najem długoterminowy auta przynosi najemcy wiele korzyści. Zaliczyć do nich można:

 • swobodę w korzystaniu auta – najemca korzysta z samochodu tak, jak byłby jego właścicielem, chociaż mogą występować pewne zastrzeżenia umowne, np. najemca zobowiązuje się do tego, że nie będzie wyjeżdżał pojazdem za granicę,
 • brak opłat związanych z serwisowaniem – firma wynajmująca jest odpowiedzialna za kontrolę stanu technicznego pojazdu,
 • brak opłat związanych z ubezpieczeniem – firma wynajmująca opłaca ubezpieczenie auta,
 • zabezpieczenie w razie uszkodzenia auta – często jest tak, że na wypadek gdyby auto stało się niesprawne nie z winy najemcy, firma wynajmująca zapewnia na tę okoliczność samochód zastępczy,
 • bonusowe benefity – nieraz wynajmujący w swoim zakresie zapewnia dodatkowy komplet zapasowych opon.

Jeśli klient nie może uzyskać kredytu z banku, to zawsze może nająć długoterminowo samochód. Trzeba jednak pamiętać, że w trakcie użytkowania to firma wynajmująca jest prawnym właścicielem pojazdu. Ponadto opcja wykupu po zakończeniu umowy nie zawsze jest dostępna. Jeśli natomiast klient może wykupić samochód, to może się okazać, że cena jest dość wysoka.

Czy są jakieś alternatywy dla wynajmu długoterminowego?

Ze względu na koszty, wiążące się z ewentualnym wykupem oraz wysokością rat abonamentu w ramach wynajmu rozwiązanie to nie zawsze będzie najkorzystniejsze. Jeśli posiadasz zdolność kredytową, zawsze możesz finansować auto kredytem samochodowym. Pozwoli Ci to od razu uzyskać wymarzone auto na własność. Inną alternatywą jest leasing. W porównaniu z wynajmem bywa to bardzo różnie – niekiedy miesięczne koszty mogą być wyższe, przy innych ofertach niższe. Jednakże niewątpliwą przewagą leasingu nad wynajmem jest to, że wykup samochodu po zakończeniu umowy jest możliwy często za bardzo symboliczną opłatą, mogąc wynieść nawet 1% wartości rynkowej pojazdu.

Dodano: 21.05.2023

Czy ten artykuł był pomocny?


Ocena / gł.

Artykuły powiązane

Czym jest wynajem długoterminowy samochodu i czy to się opłaca?

Czym jest wynajem długoterminowy samochodu i czy to się opłaca?

05 Maj 2023Autor: Agnieszka Kłak

Zakup auta to często bardzo poważny wydatek, zwłaszcza w dzisiejszych czasach. Kiedy klient nie dysponuje odpowiednio wysokim kapitałem, szuka innych sposobów na sfinansowanie tego celu. Możliwe więc, że będzie zainteresowanym wynajmem długoterminowym, o ile oczywiście droga ta będzie w jego indywid(...)

Czytaj więcej
Top