Zdolność kredytowa Polaków rośnie!

Opublikowano: 05 Lip 2023 Agnieszka Kłak 5 min. czytania

Kategoria: Poradnik Kredytowy

Przez ostatnich kilkanaście miesięcy mogliśmy zaobserwować rosnąca zdolność kredytową Polaków. Jest to zjawisko odwrotnie do tego, które zaczęło się na początku 2022 roku i było spowodowane kryzysem ekonomicznym oraz wojną na Ukrainie – wtedy zdolność wyraźnie malała. Poskutkowało to tym, że niejeden klient może dziś otrzymać zobowiązanie na kwotę wyższą o nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych niż w roku poprzednim.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • jak zmiany dotyczą zdolności kredytowej Polaków,
  • co spowodowało wzrost zdolności,
  • czy zdolność kredytowa jeszcze urośnie.
zdolność kredytowa

Jak zwiększyła się zdolność kredytowa?

W ostatnim czasie na rynku kredytów hipotecznych zaszły istotne zmiany. Z miesiąca na miesiąc można zaobserwować tendencję wzrostową zdolności kredytowej klientów. Jak pokazały badania HRE Investments dla rodziny z jednym dzieckiem, gdzie dochód jest równowartością dwóch średnich krajowych wzrosła w kwietniu 2023 roku o 15% w porównaniu do marca 2023 roku. Oznacza to, że taka przykładowa rodzina mogła pożyczyć w marcu maksymalnie 527 000 zł, natomiast w kwietniu było to 607 000 zł.

Te same badania wykazały, że dla takiej 3-osobowej rodziny zdolność kredytowa zwiększyła się od lipca 2022 roku aż o 53%. Wynika z tego, że taka rodzina mogła zaciągnąć kredyt hipoteczny na nie więcej niż 400 000 zł, ale już w kwietniu było to 607 000 zł. Natomiast w maju 2023 roku zdolność wzrosła – w stosunku miesiąc do miesiąca – o 6000 zł. W stosunku do lipca 2022 roku łączny wzrost wyniósł mniej więcej 55%.

Z jakich powodów zwiększyła się zdolność kredytowa Polaków?

Zwiększenie zdolności kredytowej Polaków ubiegających się o kredyt na zakup mieszkania lub budowę domu ma swoje przyczyny w kilku zjawiskach. Po pierwsze bardzo dynamicznie wzrosły wynagrodzenia. Jak podał GUS płaca minimalna wzrosła w 2023 roku w stosunku do 2022 roku o 19,6%. Natomiast średnia krajowa w tym samym okresie wzrosła o 12,1%.

Ponieważ od jesieni 2021 roku spadała sprzedaż kredytów hipotecznych banki zaczęły mocniej konkurować na rynku. Niektóre z nich obniżyły marże, inne wprowadziły promocje, a niektóre zaczęły wliczać do zdolności kredytowej wpływy z tytułu świadczeń socjalnych – np. 500 plus. Przy tym wszystkim nie bez znaczenia były działania Komisji Nadzoru Finansowego.

KNF poluzowała restrykcje

7 lutego 2023 roku KNF zdecydowała, że pozwoli bankom na większą przyznawalność kredytów hipotecznych z okresowo stałym oprocentowaniem. Instytucje, które praktycznie wdrożą zmiany po tej decyzji przyczynią się do podniesienia zdolności kredytowej. Oznacza to, że przykładowa rodzina będzie mogła zaciągnąć zobowiązanie opiewające na kwotę nawet o 100 000 zł wyższą niż dotychczas.

Skoro zdolność rośnie, to czy stopy procentowe zostaną obniżone?

Wcześniejsze badanie HRE Investment pokazało, że notowania kontraktów terminowych na stopę procentową wskazują dość mocno na to, że RPP podejmie decyzję o obniżce stóp procentowych w drugiej połowie bieżącego roku. Jednakże bieżąca sytuacja ekonomiczna pokazała, że raczej nie możemy spodziewać się obniżki stóp wcześniej niż na przełomie 2023 i 2024 roku. Warto pamiętać, że zarówno rynkowe notowania jak i przewidywania ekspertów zmieniają się w zależności od sytuacji nie tylko w gospodarce, ale też polityce.

Zdolność kredytowa jeszcze wyższa w programie Pierwsze Mieszkanie

Nie można przejść obojętnie obok faktu, że od 3 lipca ruszył rządowy program Pierwsze Mieszkanie skierowany – jak sama nazwa wskazuje – do osób kupujących pierwsze mieszkanie. Częścią tego programu jest Rodzinny kredyt mieszkaniowy, gdzie wymagania odnośnie wkładu własnego zostały obniżone praktyczne do zera. Gwarancji udziela w tym zakresie BGK. Natomiast w Bezpiecznym Kredycie 2% BGK dopłaca przez 10 lat do rat kredytów. Osoby samotne mogą pożyczyć na zakup mieszkania maksymalnie 500 000 zł, natomiast rodziny 600 000 zł.

Kredyty mieszkaniowe udzielane według warunków programu Pierwsze Mieszkanie będą znacznie łatwej dostępne. Bank pewne gwarancji wkładu własnego i dopłat do rat chętniej udzielą kredytów klientom z niższymi zarobkami niż dotychczas, co spowoduje, że ich zdolność kredytowa jeszcze bardziej wzrośnie.

Dodano: 05.07.2023

Czy ten artykuł był pomocny?


Ocena / gł.

Artykuły powiązane

Czym jest zdolność kredytowa?

Czym jest zdolność kredytowa?

14 Cze 2024Autor: Dagmara Konik

Czy dostanę kredyt gotówkowy przy moich zarobkach i wydatkach? To dość częste pytanie klientów, którzy zastanawiają się, czy mają szanse na otrzymanie kredytu gotówkowego. Z tego artykułu dowiesz się: co to jest zdolność kredytowa oraz skąd się bierze zdolność kredytowa i dlaczego jest taka waż(...)

Czytaj więcej
Top