Doradca finansowy może w znaczny sposób ułatwić ubieganie się o zobowiązanie oraz rzeczowo podpowiedzieć klientowi, która oferta jest korzystna. Produkty takie jak chwilówka, pożyczka ratalna, kredyt gotówkowy, a zwłaszcza kredyt hipoteczny wymagają, byśmy dobrze zastanowili się przed podjęciem wyboru. Dzisiaj przedstawiamy garść porad jak wybrać doradcę kredytowego tak, aby dobrze na tym wyjść.
Z tego artykułu dowiesz się:
Spis treści
Przykra praktyka udowadnia, że nieraz i nie dwa każdy, nawet nie posiadający większych umiejętności czy doświadczenia może nazwać się doradcą kredytowym lub finansowym. O tym, kim jest profesjonalny doradca kredytowy pisaliśmy szerzej tutaj. Jakkolwiek warto w tym miejscu przytoczyć kilka podstawowych zasad. Jeżeli wnioskujesz o kredyt gotówkowy bądź o kredyt hipoteczny możesz sprawdzić odpowiednie rejestry KNF. Pośrednicy, którzy spełnili wymogi będą widnieć na tej liście, a Ty zyskasz pewność, że masz do czynienia z kimś godnym zaufania.
W rejestrze pośredników kredytu hipotecznego znajdziesz brokera, jakim jest Helikon Sp. z o.o. z Rudy Śląskiej. Kontaktując się z tym pośrednikiem otrzymasz merytoryczne informacje i porady na temat kredytów. Helikon świadczy na rynku profesjonalne usługi, więc wystarczy, że skorzystasz z oferty.
Zawsze warto zorientować się w liczbie i rodzaju podmiotów współpracujących z doradcą kredytowym. Jeśli ekspert będzie pracował tylko dla jednej instytucji, to zakres ofertowy, który zostanie Ci przedstawiony będzie mocno ograniczony. Natomiast jeśli doradca będzie współpracował z dużą liczbą instytucji, Twój wybór będzie o wiele szerszy, a tym samym zwiększą się Twoje szanse na pozyskanie korzystnego kredytu. Możesz zawsze zapytać agenta z jakimi konkretnymi instytucjami współpracuje. Najkorzystniej będzie, jeśli w jego portfolio zagoszczą nazwy największych banków komercyjnych oraz kilka spółdzielczych.
Jest to porada, którą możesz zastosować skutecznie w trakcie współpracy z doradcą kredytowym. Zweryfikuj, czy doradca uważnie słucha tego, co do niego mówisz. Ponadto powinien być on gotowy do udzielenia odpowiedzi na każde pytanie. Przysłuchuj się uważnie temu, w jaki sposób doradca Ci odpowiada i objaśnia poszczególne zagadnienia. Zadaj sobie pytanie, czy robi to w sposób zrozumiały i jasny dla Ciebie. Sprawdź, jak reaguje na to, gdy prosisz go dodatkowo o wyjaśnienie pewnych aspektów. Ważne jest także, aby doradca był dostępny i nie ignorował Twoich próśb o kontakt, a także był gotów do przekazania Ci informacji na każdym etapie procedowania wniosku.
W dzisiejszych czasach dość łatwo jest pozyskać rozmaitą wiedzę na tematy finansowe i ekonomiczne. Nie inaczej jest w przypadku kredytów i pożyczek. Zgłębiając dany temat staniesz się osobą zorientowaną, która będzie znała wiele mechanizmów i zawiłości. W związku z tym możesz przeprowadzić mały "test", pytając doradcę kredytowego właśnie o te kwestie, które nie są Ci obce. Dzięki temu dowiesz się, czy osoba, z którą rozmawiasz faktycznie jest kompetentna.
Sprawdź nasz blog i dowiedz się więcej z dziedziny finansów.
Zawsze masz możliwość zajrzenia do swoich raportów BIK. Możesz skorzystać z darmowego raportu, dostępnego raz na pół roku albo zapłacić za raport i otrzymać dostęp do swojego scoringu. Dzięki temu zobaczysz, jak na podstawie danych zgromadzonych w bazie wypada ocena Twojej zdolności kredytowej. Po uzyskaniu takiej wiedzy możesz się skontaktować z doradcą i rozpocząć proces wnioskowania, prosząc go jednocześnie o sprawdzenie BIK-ów. Jeśli wcześniej Twój scoring był bardzo słaby, a doradca mimo to powie Ci, że zobowiązane otrzymasz bez problemu, to powinna Ci się w tym momencie zapalić czerwona lampka ostrzegawcza.
Na rynku kredytowym jest normą, że klienci nie podejmują decyzji na "teraz-zaraz", ale chcą mieć czas, aby się zastanowić. Sprawdź, jak Twój doradca zareaguje na taką postawę. Jeśli uzna, że oczywiście możesz na spokojnie odwlec decyzję, przeanalizować wszystkie za i przeciw, to będzie oznaczało, że wszystko w porządku. Ale, jeżeli doradca zacznie Cię popędzać, to nie wróży to niczego dobrego. Pamiętaj, że jeśli ktoś wymaga od Ciebie podjęcia decyzji od razu, to prawdopodobnie nie ma dla Ciebie korzystnej oferty.
Dobrą wskazówką pomocną w tym, aby wybrać dobrego doradcę kredytowego jest to, co mówią o nim inni klienci. Jeśli mieszkasz w miejscowości, gdzie działają pośrednicy albo w okolicy, to istnieje duża szansa, że ktoś z Twoich znajomych korzystał już z usług doradcy kredytowego. Warto wypytać byłego klienta o współpracę z agentem. Może okazać się, że układała im się wspaniale albo że wręcz przeciwnie - znajomy trafił na nieodpowiednią osobę. Jeśli nie masz kogo zapytać, sięgnij po opinie w internecie. Pamiętaj, że im więcej ocen ma dany doradca, tym bliższą obiektywizmowi odpowiedź dostaniesz.
Dodano: