Alimenty jako źródło dochodu. Co na to pożyczkodawcy?

22 Kwi 2020 Anna Szuberla 3 min. czytania

Kategoria: Domowe finanseParabankiPożyczki

Temat alimentów nie należy do przyjemnych tym bardziej, że pojawia się wraz ze zmianą sytuacji rodzinnej, czyli z rozwodem. Prawo w Polsce określa, że obowiązkiem każdego rodzica jest zapewnienie swoim dzieciom utrzymania aż do momentu, w którym będzie ono mogło funkcjonować samodzielnie, chyba że dochody z jego majątku są wystarczające. Zgodnie z przepisami prawnymi osobą, która zobowiązana jest do płacenia alimentów na dziecko jest rodzic, który nie opiekuje się dzieckiem. W Polsce najczęściej alimenty zasądzane są ojcu, ale zdarza się coraz częściej, że to kobiety płacą alimenty na dziecko, które pozostało w opiece ojca/ męża/ partnera. Warto jednocześnie wskazać, że w przypadku braku zapłaty zasądzonych alimentów przez osobę do tego zobowiązaną możliwe jest dochodzenie ich od członków rodziny.

Tematyka alimentów na dziecko wzbudza wiele dyskusji, w ostatnim czasie uległy też zmianie przepisy, które mają na celu zniwelować skutki niepłacenia alimentów. Większość zmian weszła w życie początkiem 2019 roku i ma na celu poprawić ich ściągalność. Trzeba pamiętać, że w Polsce ciągle panuje na to przyzwolenie, a długi z tytułu niepłaconych alimentów wynoszą ponad 10 miliardów złotych. Rodzice, pod opieką których pozostaje dziecko czy dzieci, nierzadko mają dużo problemów z uzyskaniem pieniędzy od byłego partnera.

Z praktyki wiem, że wielu klientów dopytuje czy alimenty mogą stanowić dla instytucji pożyczkowych stałe lub dodatkowe źródło dochodu?

Oferta na oświadczenie

Sektor pożyczkowy specjalizuje się w udzielaniu pożyczek dla klientów znajdujących się w trudnej sytuacji, nie wymagając zaświadczeń i nie pytając o źródło otrzymywanych na konto dochodów. Dotyczy to w szczególności oferty krótkoterminowej, czyli chwilówek – w tym przypadku zazwyczaj nie musimy przedstawiać żadnych dokumentów. Są też pożyczkodawcy, którzy informacje o dochodach opierają jedynie na oświadczeniu klienta. Mniejsze wymagania w pewien sposób wyróżniają je spośród wielu ofert. Taką firmą jest np. Vivus, który przyznaje pożyczek bez pytania o źródło dochodu i wymogu załączania dokumentów, a ocenę klienta przeprowadzają na postawie innych danych (weryfikacja baz, scoring). Tego typu zobowiązania są najlepszym rozwiązaniem dla ludzi pobierających alimenty, ponieważ zaciągamy je na 30, maksymalnie 60 dni. Zobowiązanie szybko spłacamy i nie obciąża ono Naszego budżetu zbyt długo. Pamiętajmy jednak, że nigdy nie można dopuścić do powstania opóźnień w płatnościach, które grożą konsekwencjami.

Alimenty nie zawsze są traktowane jako dodatkowe źródło dochodu w procesie oceny zdoolności kredytowej Klienta. Przed złożeniem wniosku warto sprawdzić, czy dana firma weźmie to źródło dochodu pod uwagę.

 

Historia kredytowa

Do oceny klienta firmy pożyczkowe biorą pod uwagę wiele różnych elementów mających wpływ na spłacalność pożyczkobiorców. Sam dochód i jego wysokość wciąż nie jest jedynym kryterium, decydującym o przyznaniu pożyczki czy chwilówki. Firmy pożyczkowe przede wszystkim  biorą pod uwagę także historię kredytową. Pożyczkodawcy sprawdzają swoich klientów w wielu bazach kredytowych (między innymi w Biurze Informacji Kredytowej, Biurze Informacji Gospodarczej, Krajowym Rejestrze Dłużników czy w bazie ERIF) pod kątem wcześniej zaciągniętych zobowiązań – ich rodzaju, ilości i jakości spłaty. Osoby z negatywną historią nie mogą liczyć na otrzymanie pożyczki.

alimenty w procesie

Wiarygodny pożyczkodawca

W internecie roi się od ogłoszeń: „pożyczka bez sprawdzania baz”, „pożyczka na oświadczenie”. W celu otrzymania pożyczki na świadczenia rodzinne i alimenty, musimy znaleźć wiarygodnego pożyczkodawcę, który nam zaufa. Najważniejszym krokiem jest dokładna selekcja ofert i sprawdzanie poszczególnych propozycji, przede wszystkim mając na względzie koszty pożyczek oraz termin, w jakim będziemy musieli je spłacić.

Wnioskując o finansowanie na wnioskomat.com klient nie musi się martwić o wiarygodność instytucji, w której wnioskuje o finansowanie. Wnioskomat.com sprawdza tą wiarygodność za Klienta i podejmuje współpracę tylko z liderami rynku. Dodatkowo, na wnioskomat.com każdy klient otrzymuje wsparcie certyfikowanego Agenta, który dopasuje ofertę dostosowaną do potrzeb klienta.

Czy ten artykuł był pomocny?


Ocena artykułu / gł.

Komentarze (0)


Top