Bank Pocztowy przenosi bankowość elektroniczną do Amazona

Opublikowano: 05 Sty 2023 Agnieszka Kłak 6 min. czytania

Kategoria: Blog bankowy

Proces przenoszenia bankowości elektronicznej Banku Pocztowego do chmury obliczeniowej Amazona właśnie trwa. Jest to krok na pewno bardzo nowoczesny, a także przełomowy jeżeli chodzi o polski rynek bankowy. Zapewne każdy, kto ceni sobie unowocześnienie systemów bankowych liczy na to, że rozwiązania Amazon Web Services (AWS) będą bardzo korzystne dla klientów. Sprawdźmy, czy rzeczywiście możemy spodziewać się tak optymistycznego scenariusza.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • na czym będzie polegało przeniesienie bankowości elektronicznej do Amazona,
  • co Bank Pocztowy może na tym zyskać,
  • co się zmieni z perspektywy klientów Banku Pocztowego.
Bank pocztowy przenosi bankowość elektroniczną do Amazona

Bank Pocztowy idzie z duchem czasu

Pod koniec 2022 roku Bank Pocztowy ogłosił swoją decyzję o przeniesieniu swojej bankowości elektronicznej. Już w 2023 roku cały proces powinien zakończyć się sukcesem. Wszystko poprzedzały skrupulatne przygotowania. Grubo ponad 4 miesiące trwały testy bankowości elektronicznej udostępnianej poprzez chmurę Amazona. Taka działania są zgodne z oficjalnie przyjętym przez bank kierunkiem rozwoju.

Co skłoniło Bank Pocztowy do tej decyzji?

Aktualna polityka banku zakłada wdrażanie nowoczesnych rozwiązań, w tym tych związanych ze zdalnym korzystaniem przez klientów ze swojego konta, jak i z bankowych usług oraz nabywania produktów finansowych. Dlatego też zmiana polegająca na przeniesieniu bankowości elektronicznej do chmury obliczeniowej Amazona ma być przełomowym krokiem, w wyniku którego być może sytuacja rynkowa Banku Pocztowego ulegnie znacznemu polepszeniu.

Czy działanie Banku Pocztowego jest zgodne z prawem?

Decydując się przerzucić swoją bankowość elektroniczną do chmury Amazon Web Services Bank Pocztowy był zmuszony zachować zgodność wybranych rozwiązań z regulacjami obowiązującymi według polskiego prawa. Należy także pamiętać, że jako instytucja finansowa działająca w naszym kraju Bank Pocztowy obowiązują ściśle restrykcje Komisji Nadzoru Finansowego.

Jakie korzyści może przynieść decyzja banku?

Wraz z wdrażaniem nowoczesnych rozwiązań ma znacznie spaść poziom kosztów związanych z obsługą infrastruktury IT. Szybszy rozwój Banku Pocztowego ma także sprawić, że instytucja stanie się gotowa na oferowanie klientom nowych usług, dotąd niedostępnych w ofercie. Jednakże póki co nie znamy konkretów – na czym będą polegały nowe usługi i czy bank zaoferuje jakieś nowe, atrakcyjne dla klienta produkty? Najprawdopodobniej wynika to z tego, że jeszcze proces zmian nie został zakończony. Więcej szczegółów powinniśmy poznać na początku 2023 roku.

Czy inne banki pójdą w ślad Banku Pocztowego?

Jak wszyscy pewnie doskonale wiemy, na polskim rynku finansowym funkcjonuje wiele podmiotów konkurencyjnych wobec Banku Polskiego. Ba, takie banki komercyjne jak chociażby PKO BP, ING Bank Śląski, Alior Bank czy Santander Bank Polski posiadają więcej kapitału i większą liczbę klientów niż Bank Pocztowy. Czy zatem i one zdecydowały się na równie nowoczesny krok?

Póki co z oficjalnych doniesień medialnych oraz komunikatów dostępnych na portalach redakcji ekonomicznych oraz związanych z rozwojem nowych technologii nie wynika, aby ktoś jeszcze oprócz Banku Pocztowego wprowadzał innowacyjne rozwiązania w zakresie bankowości elektronicznej. Jednakże to, kiedy inne banki podejmą decyzję dotyczącą rozpoczęcia migracji swojej bankowości internetowej do Amazona albo gdzie indziej wydaje się tylko kwestią czasu.

Jeśli przewidywania Banku Pocztowego okażą się trafne i jego pozycja rynkowa umocni się po transferze bankowości internetowej do chmury Amazona, to od razu powinna pojawić się chęć konkurencji u innych instytucji finansowych. Oferowanie nowych usług i produktów klientom stanie się wręcz koniecznością, gdyż w niedalekiej już przyszłości bankowość elektroniczna w takiej formie będzie standardem w zakresie internetowych narzędzi banku – nie tylko sprzedażowych, ale też w zakresie obsługi klienta.

Bankowość elektroniczna Banku Polskiego w Amazonie – komentarz

Zmiany związane z dynamicznym rozwojem technologicznym banku na pewno nie pozostaną bez echa wśród ekonomistów i ekspertów obserwujących rynek bankowy. Warto przy tym zauważyć, że Amazon jest tylko jedną z wielu marek – choć niewątpliwie o dużej skali sprzedaży i zasięgu – która może zaproponować bankom skorzystanie ze swojej chmury w ramach obsługi bankowości internetowej.

Bardzo ciekawą kwestią jest jeszcze to, jak dalej będzie przebiegała współpraca Banku Pocztowego z Amazonem. W 2023 roku wszyscy mamy spodziewać się dostępności nowych usług oraz produktów. Nie bezzasadne jest tu pytanie o to, czy polityka Amazona nie będzie miała żadnego wpływu na to, jak będą wyglądały te usługi i produkty w ofercie Banku Pocztowego. A może oba podmioty zdecydują się na jakieś wspólne działanie, zmierzające w kierunku stworzenia chociażby innowacyjnej kampanii sprzedażowej skierowanej do klientów banku?

Jak to będzie naprawdę – przyszłość pokaże, ale z całą pewnością już teraz trzeba powiedzieć, że decyzja Banku Pocztowego jest bardzo nowoczesna i nadążająca z szybkim postępem technologicznym.

Zaktualizowano: 07.01.2023

Dodano: 19.12.2022

Czy ten artykuł był pomocny?


Ocena / gł.
Top