Finansowanie inwestycji nie zawsze jest łatwe, zwłaszcza jeśli trzeba już podjąć decyzję, ale brakuje w firmie środków, żeby zacząć realizację przedsięwzięcia. Niekiedy jest tak, że potrzeba wręcz ogromnego kapitału, w związku z czym może okazać się, że zaciągnięcie jednego zobowiązania nie będzie wystarczające. Rozwiązaniem w tej sytuacji może być kredyt konsorcjalny.
Z tego artykułu dowiesz się:
Spis treści
Polskie banki wśród swoich propozycji mają produkty skierowane do osób fizycznych oraz firm. Kredyty firmowe stanowią bardzo szeroką grupę i dzięki nim możliwe jest przeprowadzanie na rynku licznych przedsięwzięć i transakcji. Przykładowym, bardzo popularnym rodzajem zobowiązana jest chociażby kredyt gotówkowy dla firm. Jednakże, jeśli okazuje się, że kwota z pojedynczego zobowiązania może być niewystarczająca.
Wówczas do gry wkracza kredyt konsorcjalny. Co to takiego? Jak sama nazwa wskazuje, podmiotem finansującym jest tutaj konsorcjum banków. Mogą one udzielać różnego rodzaju kredytów, ale w praktyce najczęściej będą to kredyty inwestycyjne. Najbardziej charakterystyczne dla kredytu konsorcjalnego jest to, że jest on udzielany na realizację bardzo drogich celów, opiewających na wiele milionów złotych, ale też związanych z bardzo dużym ryzykiem.
Wszystko zależy od tego, jakie kryterium podziału przyjmiemy. Można więc wyróżnić podział ze względu na formalności, jakie są spełniane przy jego udzielaniu:
Kredyty konsorcjalne można także podzielić ze względu na cel kredytowania:
To, który rodzaj kredytu konsorcjalnego zostanie wybrany zależy w największej mierze od indywidualnych potrzeb przedsiębiorcy.
Wiemy już, że kredyt konsorcjalny jest kredytem firmowym. Wobec tego kredytobiorcą będzie przedsiębiorstwo. W imieniu firmy o kredyt konsorcjalny może ubiegać osoba reprezentująca. Trzeba pamiętać, że aby uzyskać kredyt konsorcjalny, należy:
Należy także pamiętać, że bank reprezentujący konsorcjum będzie wymagał ustanowienia zabezpieczenia kredytu.
W celu uzyskania kredytu konsorcjalnego należy wykonać następujące kroki:
W celu weryfikacji projektu bank może zatrudnić firmę consultingową, która na zlecenie dokona szczegółowej analizy planów przedsiębiorstwa. Oprócz tego, że konsorcja weryfikują dokumenty przedstawione przez wnioskodawcę, to także dokonują oceny ryzyka kredytowego. Poza tym trzeba wiedzieć, że każdy bank wchodzący w skład konsorcjum podejmie osobną decyzję o możliwości finansowaniu klienta.
Przede wszystkim przedsiębiorca dostarcza wymaganą dokumentację. Będą to:
Zanim zostanie zawarta umowa kredytu, należy podpisać umowę konsorcjalną, w której znajdują się:
Z kolei umowa kredytowa powinna zawierać:
Warto wiedzieć, że zarówno umowa konsorcjalna jak i umowa kredytu mogą się znaleźć na jednym dokumencie.
Jak już zdążyliśmy tutaj wspomnieć kredyt konsorcjalny udzielany jest na realizację naprawdę bardzo dużych celów kredytowych. Przedsiębiorca często liczyć na sumy opiewające od 50 mln do 100 mln złotych. Nie zawsze jednak będzie to 100% wartości inwestycji. Natomiast maksymalna kwota kredytu nie jest jakoś ściśle określona. Teoretycznie można by więc zaciągnąć kredyt konsorcjalny nawet na kilka miliardów złotych. Jednakże im wyższa suma, tym większe ryzyko i banki mogą być niezbyt chętne do udzielania tak dużych zobowiązań.
Dodano: