Co trzeba wiedzieć wybierając pożyczkę online?

Opublikowano: 05 Paź 2021 Sylwia Chrószcz 8 min. czytania

Kategoria: Poradnik Pożyczkowy

Pożyczka online to forma pożyczania środków jest coraz bardziej popularna, nie we wszystkich wzbudza ona zaufanie. Dziś przedstawimy, co warto wiedzieć zanim zdecydujemy się na pożyczkę online, jak znaleźć wiarygodną firmę, jakie są kwoty i koszty takich pożyczek. Napiszemy także o samym procesie uzyskania pożyczki online i jego finalizacji. Po tym artykule pożyczki online nie będą miały przed Wami tajemnic! 

Z tego artykułu dowiesz się:

  • jakie dokumenty wymagane są do złożenia wniosku o pożyczkę online, 
  • ile środków możemy otrzymać, 
  • jak odbywa się proces uzyskania pożyczki online, 
  • gdzie szukać najlepszych ofert pożyczek. 
Pożyczka online - jak wybrać

Jak znaleźć odpowiednią pożyczkę online?

Jeśli decydujesz się na pożyczkę online, pierwszą rzeczą jaką powinieneś zrobić to zweryfikowanie firmy,  w której chcesz pożyczyć pieniądze. Pamiętaj, iż fakt że firmy pozabankowe reklamują i ogłaszają się w internecie nie oznacza, że są one uczciwe lub legalne. Jak się przed tym ustrzec? Wystarczy sprawdzić, czy instytucja, w której chcemy wziąć pożyczkę figuruje w baza Komisji Nadzoru Finansowego, lub też czy podmiot znajduje się na liście spółek Krajowego Rejestru Sądowego. Taka weryfikacja w szybki sposób pozwoli nam wykluczyć oszustów, ponieważ  firmy pozabankowe działające zgodnie z prawem powinny znajdować się  w obu tych bazach.

Co więcej, zaciągając pożyczkę nie jesteś pozostawiony sam sobie. Pamiętaj, że chroni Cię ustawa o kredycie konsumenckim i to, że pożyczka jest zaciągnięta online niczego nie zmienia. Ustawa ta w jasny sposób reguluje prawa i obowiązki związane z kredytami konsumenckimi. Nie będziemy dziś omawiać całej ustawy ale pamiętaj o tym, że zawsze masz prawo odstąpić od umowy bez podania przyczyny, w terminie 14 dni od jej zawarcia, jak również o tym, że możesz spłacić pożyczkę przed terminem.

Jakie wybrać parametry pożyczki online?

Jeśli sprawdziłeś już daną firmę i wiesz, że działa ona legalnie, warto zastanowić się nad kwotą i okresem kredytowania. A dobra wiadomość jest taka, że firmy udzielające pożyczek online naprawdę dają nam szeroki wachlarz możliwości. Na rynku są dostępne zarówno pożyczki ratalne, które w swojej ofercie mają finansowanie nawet do 50 tysięcy, jak i chwilówki, czyli tak zwane pożyczki krótkoterminowe, które pożyczają na okres 30 lub 60 dni z maksymalną kwotą nawet do 15 tysięcy. Każda z firm pozabankowych ma indywidualną ofertę i dodatkowo dopasowują ją do naszych możliwości finansowych.

Jakie są koszty pożyczki online?

Dokładnie ta sama zasada dotyczy kosztów. Każda z tych firm może być tańsza lub droższa, oczywiście należy wiedzieć, że firmy muszą działać wg określonych ram prawnych i nie mogą przekraczać maksymalnych kosztów pozaodsetkowych określonych tzw. ustawą antylichwiarską.

Pożyczki online - kwota: 5 000 zł, okres: 12 mies
Firmy pożyczkowe
Kwota pożyczki: 5 000 zł
Ilość rat pożyczki: 12 mies
Oprocentowanie RRSO Prowizja Łączna kwota do spłaty Wysokość raty Akcja
Halvo 0,00 % 6,14 % 3,21 % 5 163,24 zł 430,27 zł
Wonga - Pożyczka online (zobacz) 18,50 % 20,98 % 0,36 % 5 535,00 zł 461,25 zł
Hapi pożyczki - Pożyczka online (zobacz) 0,00 % 30,52 % 15,12 % 5 759,16 zł 479,93 zł
iCredit - Pożyczka gotówkowa (zobacz) 7,20 % 77,43 % 29,48 % 6 729,24 zł 560,77 zł
Kredyt Ok - Pożyczka Online (zobacz) 18,50 % 101,98 % 30,00 % 7 169,64 zł 597,47 zł

Gdzie szukać ofert pożyczki online?

Jeśli szukacie najtańszej oferty nie musicie wcale przeszukiwać całego internetu i porównywać raty, okresu, oprocentowania. My zrobiliśmy to za was. Na naszej stronie wnioskomat.com możecie porównać koszty firm pożyczkowych i skorzystać z wygodnego kalkulatora pożyczki online. Dodatkowo decydując się na złożenie wniosku – składacie tylko jeden wniosek i niebawem otrzymujecie realne oferty od sprawdzonych pożyczkodawców. Możecie zatem wybrać tę, która najbardziej Wam odpowiada.

Jeśli będziesz miał trudność z wprowadzeniem wniosku, to żadna przeszkoda. Na naszej platformie dostępni są konsultanci, którzy na pewno się z Tobą skontaktują i pomogą wprowadzić wszystkie Twoje dane do internetowego formularza. Samo wprowadzenie wniosku nie trwa więcej niż 10 minut. Ważne jest, aby mieć przy sobie telefon, dowód osobisty, informację dotyczące dochodów numer konta oraz  adres emailowy. Również oczekiwanie na decyzję jest ekspresowe, już w kilka minut po wypełnieniu wniosku będziesz wiedział, czy firma udzieli Ci finansowania i w jakiej wysokości.

Jak wygląda finalizacja oferty pożyczki online?

Samo uruchomienie pożyczki możliwe jest na wiele sposobów. Każda firma ustala indywidualnie swoje procesy.

Po otrzymaniu decyzji ważne jest abyśmy zalogowali się na swoją skrzynkę mailową, ponieważ tam na pewno dostaniemy dalsze instrukcje i link do dalszego procesowania – już bezpośrednio na stronie pożyczkodawcy.

I tutaj musimy liczyć się z tym, że możemy zostać poproszeni o wykonanie przelewu weryfikacyjnego. Pożyczkodawca otrzymując od nas przelew w wysokości co najwyżej 1 złotówki, potwierdza poprawność naszych danych takich jak imię, nazwisko, adres, czy numer konta, który został przez nas podany we wniosku.

Oprócz przelewów weryfikacyjnych możemy spotkać się również ze specjalnymi aplikacjami takimi  jak Instantor / Kontomatik / Grosz Connect. Mimo, iż każda z tych aplikacji funkcjonuje trochę inaczej, to ich zasada działania jest podobna. Ten szybki sposób identyfikacji polega na wypełnieniu dedykowanego formularza i podania swoich danych, a następnie zalogowania się do swojej bankowości internetowej. Należy pamiętać, że cały proces łączenia aplikacji z naszym kontem bankowym odbywa się tylko raz i jest w pełni zabezpieczony. Nie ma możliwości utraty danych czy innej nieautoryzowanej aktywności na naszym koncie. Wszystko jest szyfrowane i zabezpieczone certyfikatem. Ważną kwestią jest również to, iż aby wykonać weryfikację przez jedną z wyżej wymienionych aplikacji nie musimy posiadać żadnych środków na koncie.

Niektóre z firm mogą wymagać od nas dostarczenia dokumentów, takich jak np. dowód osobisty, czy jeśli nie wybraliśmy oferty na oświadczenie - dokumentów dochodowych. Tutaj również firmy dają wybór - mogą poprosić Cię o wysłanie ich na maila, lub zrobienie zdjęcia i przesłanie w udostępnionej przez firmę aplikacji.

Niektóre procesy mogą wymagać także weryfikacji telefonicznej, jednak nie jest to zbyt częstą praktyką podczas uruchamiania pożyczek online.

Po takiej weryfikacji podpisanie umowy zachodzi zazwyczaj jednym kliknięciem i pamiętajmy umowa zawarta przez internet niczym nie rożni się od tej, którą podpisujemy np. u doradcy.

Dodano: 05.10.2021

Czy ten artykuł był pomocny?


Ocena / gł.
Top