Czy opłaca się wziąć kredyt gotówkowy w swoim banku? Kredyt gotówkowy i ROR w tym samym banku

Opublikowano: 07 Kwi 2022 Dagmara Konik 9 min. czytania

Kategoria: Poradnik Kredytowy

Jednym z chętniej wybieranych produktów kredytowych są kredyty gotówkowe. Można otrzymać go w prostej procedurze, a środki z niego otrzymane wydać na wiele celów: zakup sprzętu, zakup samochodu, spłatę zobowiązań. Gdy statystyczny klient decyduje się na poszukiwania oferty kredytu często zaczyna od banku w którym posiada konto. Klient wychodzi z założenia, że dostępne są dla niego promocyjne oferty, które występują sezonowo jak niektóre obniżki w sklepach. Czy opłaca się wziąć kredyt gotówkowy we własnym banku?

Z tego artykułu dowiesz się:

  • o korzyściach wynikających z zaciągnięcia kredytu gotówkowego we własnym banku,
  • o przebiegu wnioskowania we własnym banku,
  • o tym, kiedy opłaca się wziąć kredyt gotówkowy w innym banku.
Czy opłaca się wziąć kredyt gotówkowy w swoim banku

Czy warto skorzystać z kredytu gotówkowego w swoim banku?

Korzystanie z kredytu gotówkowego w swoim banku niesie za sobą wiele zalet.Posiadacz konta osobistego zwykle posiada comiesięczne wpływy np. z tytułu wynagrodzenia. Dla banku jest to informacja, że klient posiada zatrudnienie więc spełnia jeden z podstawowych kryteriów przyznania kredytu, jakim jest dobra zdolność kredytowa. Stały klient banku często posiada inne produkty bankowe np. limit debetowy czy kartę kredytową więc ma również zbudowaną historię kredytową, co niewątpliwie zwiększa jego szanse na kredyt. Możliwości konsumenta zwiększają również wcześniej zaciągnięte pożyczki w tym samym banku i spłacone w terminie.

Wnioskowanie o kredyt będzie na pewno łatwiejsze – bank zna nas jako klientów. Może wiązać się z mniejszą ilością formalności, a więc udzielenie kredytu będzie przebiegało szybciej. Często też banki mają przygotowane specjalne oferty dla swoich klientów więc nawet nie będąc osobą szukającą kredytu możemy mieć informację o przygotowanej dla nas ofercie.

Jakie są zalety posiadania kredytu gotówkowego i ROR-u w tym samym banku?

Posiadanie osobistego konta w banku pomaga potencjalnemu klientowi w zdobyciu kredytu gotówkowego. Ponieważ posiadając rachunek osobisty jest to dla banku informacja, że kredytobiorca posiada dochody np. w formie wpływów wynagrodzenia. W historii rachunku są widoczne: przelewy, wpłaty, wypłaty itp. Przede wszystkim jest to jasny sygnał dla banku, że na nasze konto sukcesywnie od dłuższego czasu wpływa wynagrodzenie, a to buduje zdolność kredytową konsumenta. Robiąc stałe zlecenia opłaty rachunków domowych czy to za gaz czy mieszkanie bądź płatność co miesiąc za ratę towaru kupionego w sklepie dajemy wiarygodność dla banku, że jesteśmy w stanie spłacić zobowiązanie finansowe. Bank jest też w stanie oszacować ile środków nam zostaje po opłaceniu wszystkich rachunków i innych zobowiązań.

Jak wygląda wnioskowanie o kredyt w banku, w którym mam konto?

Wnioskowanie o kredyt gotówkowy w banku, w którym mamy konto osobiste jest dość proste. Wystarczy:

  • mieć ukończone 18 lat,
  • posiadać konto osobiste w banku, w którym kredytobiorca stara się o kredyt gotówkowy,
  • mieć stałe źródło dochodu,
  • posiadać polskie obywatelstwo,
  • mieć zdolność kredytową potrzebną do spłaty zadłużenia. 

Na uruchomienie kredytu gotówkowego na własnym rachunku płatniczym mamy kilka sposobów. Jednym z nich jest uzyskanie kredytu online lub przez aplikacje na telefonie. Wystarczy zalogować się na stronę swojego banku, wejść w zakładkę ofert banku i złożyć wniosek. Po złożeniu przez klienta wniosku bank sprawdza jego zdolność kredytową, i jeśli kredytobiorca otrzyma pozytywną decyzję kredytową to bank ustala szczegóły kredytu z konsumentem. Po podpisaniu umowy klient banku otrzymuje pieniądze przelewem na konto. Ważne: zwykle podpisanie umowy kredytowej odbywa się podczas wizyty w banku, ale online możemy uzyskać nawet wstępną decyzję kredytową.

Kolejnym sposobem uzyskania kredytu gotówkowego jest wizyta w oddziale banku. Tam potencjalny kredytobiorca otrzyma niezbędne informacje na temat oferty kredytu. Na miejscu klient wypisze wniosek i po chwili otrzyma decyzję kredytową. Jeżeli będzie pozytywna to otrzyma środki przelewem na konto. Możemy również skorzystać z infolinii, gdzie doradca przedstawi nam szczegóły oferty kredytu gotówkowego.

Kiedy warto poszukać kredytu w innym banku?

Oczywista odpowiedź na to pytanie brzmi: wtedy, kiedy w innym banku jest to bardziej opłacalne. Jednakże nie jest to taka prosta sprawa. Powinniśmy porównać takie parametry kredytu jak:

Ale to nie wszystko. Zaciągnięcie kredytu gotówkowego może nieść ze sobą koszty, których z początku nie przewidzimy. Przykładowo przy wyższych kwotach może nam też towarzyszyć ubezpieczenie kredytu gotówkowego. Może też zdarzyć się tak, że po zaciągnięciu zobowiązania przyjdzie moment, w którym zechcemy skorzystać z rozwiązania polegającego na wcześniejszej spłacie kredytu gotówkowego. Jeżeli w umowie widnieje zapis dotyczący terminu przed którym nie może nastąpić wcześniejsza spłata kredytu bez żadnych kar, to kiedy się na to zdecydujemy przed upływem tego terminu będą to dla nas dodatkowe koszty.

Jakby na to nie spojrzeć, za każdym razem kredytem gotówkowym, który będzie nas najbardziej interesował zawsze ten z najtańszej oferty. Warto wszystko przeliczyć sobie po trzy, a nawet po pięć razy, aby mieć pewność, że dana propozycja jest dla nas najkorzystniejsza.

W którym banku szukać kredytu gotówkowego bez prowizji?

Najłatwiej jest zdobyć kredyt gotówkowy na małe kwoty. Jest to popularny produkt bankowy, który możemy uzyskać również online. Wymogiem stawianym kredytobiorcy przez bank jest oczywiście posiadanie zdolności kredytowej. Trzeba być świadomym tego, iż bank dokładnie zweryfikuje historię kredytową w rejestrach BIK oraz pozostałych bazach gospodarczych np. KRD czy BIG. Każdy bank indywidualnie podchodzi do swoich klientów. Wiele zależy od naszej sytuacji finansowej.

Kredyt gotówkowy bez prowizji to promocyjna oferta dostępna w niektórych bankach. Nie oznacza to jednak, że nie ma żadnych opłat. Narzędziem, które bez wątpienie pomoże znaleźć Ci najtańszy kredyt gotówkowy, jest nasz kalkulator kredytów gotówkowych. Znajdziesz go na naszej stronie. Jest to narzędzie w pełni darmowe, które pomoże Ci rozeznać się w aktualnych ofertach.

Podsumowanie

Z pewnością posiadanie rachunku oszczędnościowo-rozliczeniowego jest dużym ułatwieniem w pozyskaniu kredytu gotówkowego w tym samym banku. Daje nam możliwość swobodnej spłaty zadłużenia. Poza tym, jeśli wpływa na nasze konto pensja i często robimy przelewy to mamy sporą szansę, że bank sam zaproponuje nam korzystny kredyt gotówkowy.

Dodatkowo, jeśli korzystamy z bankowości mobilnej, to możemy się ubiegać o kredyt gotówkowy online siedząc w domu na kanapie, bez konieczności wychodzenia z domu. Składając w ten sposób wniosek mamy szansę otrzymania pieniędzy przelewem w tym samym dniu. Bank widząc nasze poczynania na koncie osobistym, często sam oferuje nam swoje produkty. Kredyt gotówkowy „w swoim banku” będzie produktem prostym do uzyskania, ale warto sprawdzić, czy najbardziej opłacalnym na rynku. Czasami warto poszukać oferty chwilę dłużej lub z pomocą profesjonalisty i zyskać niższą ratę.

Dodano: 24.02.2021

Czy ten artykuł był pomocny?


Ocena / gł.
Top