Czy w 2024 roku można wykorzystać książeczkę mieszkaniową PKO?

Opublikowano: 13 Lip 2024 Agnieszka Kłak 8 min. czytania

Kategoria: Blog finansowy

Jeżeli masz książeczkę mieszkaniową, to możesz realnie zyskać na jej likwidacji w 2024 roku. Nie wyrzucaj więc jej, ani pozbywaj się w zbyt pochopny sposób, gdyż na jej podstawie może zostać dokonane wyliczenie premii gwarancyjnej na Twoją korzyść.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • czy książeczka PKO ma współcześnie jakąś wartość,
  • na czym polegają korzyści z likwidacji książeczki,
  • co zrobić, aby otrzymać premię gwarancyjną z książeczki mieszkaniowej.
książeczka mieszkaniowa PKO

Czym jest książeczka mieszkaniowa PKO?

W minionej epoce powszechnie niemal każdy posiadał książeczkę mieszkaniową PKO. Nasi młodsi Czytelnicy mogą pamiętać, że ich rodzicie posiadali coś takiego, natomiast nieco starsi Czytelnicy być może sami z tego korzystali. Jeżeli jesteś właścicielem dawnej książeczki mieszkaniowej, to nie traktuj jej ani jako niepotrzebnego śmiecia ani jako ciekawego artefaktu z PRL. Okazuje się bowiem, iż jest to narzędzie, które będzie Ci bardzo pomocne w realizacji rozmaitych inwestycji nieruchomościowych.

Niegdyś książeczki mieszkaniowe funkcjonowały jako swoiste konta oszczędnościowe, na których obywatele mogli gromadzić środki na przyszłość, głównie dla swoich dzieci. Szczyt swojej popularności osiągnęły 30 lat. Wydawcą tego instrumentu gromadzenia kapitału był bank PKO BP. Jednakże wówczas w Polsce szalała hiperinflacja, w wyniku której doszło do dewaluacji wielu oszczędności. To oznacza, że wartość pieniężna zgromadzona na książeczkach dziś może wynieść ledwie od kilkunastu do kilkudziesięciu złotych. Ale to wcale nie jest tożsame z tym, że jej posiadacze są obecnie stratni. 

Czym jest premia gwarancyjna z książeczki PKO?

Tym osobom, których książeczka została założona przed 23 października 1990 roku przysługuje ustawowo premia gwarancyjna. Jest to rządowa rekompensata za stracone w wyniku spadku wartości pieniądza oszczędności. Wypłacana jest na wniosek obywatela, jakkolwiek nie można mówić o jakiejś stałej, przysługującej zawsze kwocie. Wartość wypłaty będzie różniła, a zależy to od:

  • kwot wpłacanych na książeczkę mieszkaniową w przeszłości,
  • ceny za 1 użytkowy mkw. lokalu mieszkalnego w czasie, kiedy wpłata na książeczkę została dokonana (w ujęciu rocznym bądź kwartalnym),
  • ceny za 1 użytkowy mkw. lokalu mieszkalnego przed kwartałem, w którym to został złożony wniosek o likwidację książeczki mieszkaniowej i wypłatę premii gwarancyjnej.

Obliczane jest to na podstawie bardzo zawiłego wzoru umieszczonego w ustawie. Praktyka pokazuje, że średnio kwota premii gwarancyjnej wynosi 9000 -10 000 zł. Samodzielne, ręczne dokonanie obliczeń dla swojego indywidualnego przypadku może być karkołomne. Na szczęście możesz skorzystać z dostępnego w internecie kalkulatora premii gwarancyjnej z książeczki PKO. 

Jaki może być cel przeznaczenia środków z premii?

Istotne jest, aby premia gwarancyjna została przeznaczona na jeden z poniższych celów:

  • budowa domu,
  • kupno domu,
  • kupno mieszkania,
  • sfinansowanie wkładu własnego w ramach kredytu hipotecznego,
  • nadpłata kredytu spółdzielczego,
  • zmiana spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu w spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu,
  • zmiana spółdzielczego prawa do lokalu w prawo osobnej własności,
  • finansowanie funduszu remontowego,
  • uczestnictwo w TBS,
  • finansowanie remontu lub prac termomodernizacyjnych budynku,
  • uiszczenie kwoty pow. 3% wartości odtworzeniowej lokalu w wyniku wynajmu instytucjonalnego,
  • zmiana  prawa użytkowania wieczystego gruntu w prawo własności przez na okres przynajmniej 5 lat.

Jak więc widzisz, masz dużą dowolność w przeznaczeniu pieniędzy, które uzyskasz po likwidacji książeczki. Jednakże sprawdź, ile realnej gotówki otrzymasz i na co rzeczywiście taka kwota powinna zostać sensownie wydana. 

W jaki sposób premia gwarancyjna jest wypłacana?

Zanim pieniądze zostaną Ci wypłacone, musisz przejść przez procedurę, która krok po kroku wygląda w sposób następujący:

  1. Wizyta w placówce PKO BP. Możesz się udać do dowolnego oddziału tego banku. Nie zapomnij zabrać ze sobą książeczki mieszkaniowej oraz dowodu osobistego.
  2. Rejestracja książeczki mieszkaniowej. Dawne książeczki mieszkaniowe już dawno znalazły się poza systemem. Musisz zarejestrować swoją, aby powstała podstawa do wypłaty premii gwarancyjnej.
  3. Złożenie wniosku. Konieczne jest uzupełnienie i złożenie wniosku o likwidację książeczki mieszkaniowej oraz wypłatę premii gwarancyjnej.

Wniosek możesz złożyć dopiero po 1 stycznia roku następującego po roku, w którym dokonałeś rejestracji książeczki. Masz na to trzy miesiące. 

Dokumenty potrzebne do otrzymania premii

Premia mieszkaniowa zostanie Ci wypłacona tylko w przypadku, gdy na pewno zrealizujesz jeden z celów finansowania, które już zdążyliśmy wyżej wymienić. Musisz udowodnić realizację celu. W związku z tym konieczny jest stosowny dokument, np. akt notarialny potwierdzający nabycie nieruchomości, umowa kupna-sprzedaży domu bądź mieszkania czy faktury potwierdzające fakt dokonania remontu. Potrzebna dokumentacja będzie się różniła, w zależności od tego, jakie czynności podejmiesz. 

Jak Konto Mieszkaniowe z premią zastąpiło książeczkę?

Po wielu latach Państwo Polskie powróciło do pomysłu instytucjonalnego narzędzia pozwalającego obywatelom oszczędzać na cele mieszkaniowe. W 2023 roku niegdysiejsze oszczędnościowe książeczki mieszkaniowe zostały zastąpione przez program Konto Mieszkaniowe z premią. Do dzisiaj jest to opcja dostępna, ale tylko dla tych, którzy mają nie mniej niż 18 i nie więcej niż 45 lat i nigdy nie posiadali prawa własności do nieruchomości. Jeżeli w okresie od 3 do 10 lat będziesz comiesięcznie dokonywać wpłaty w wysokości pomiędzy 500 a 2000 zł, to wówczas możesz dostać premię mieszkaniową, która jest co roku waloryzowana. Dużym plusem jest fakt, że jeśli te pieniądze pójdą na realizację celów mieszkaniowych, to wówczas będą zwolnione od podatku Belki. 

Dodano: 13.07.2024

Czy ten artykuł był pomocny?


Ocena / gł.
Top