Gdzie wnioskować o kredyt konsolidacyjny dla firm?

Opublikowano: 22 Lip 2024 Agnieszka Kłak 8 min. czytania

Kategoria: Kredyty konsolidacyjnePoradnik Kredytów Firmowych

Kredyt konsolidacyjny dla firm to rozwiązanie, które pomoże w naprawie sytuacji finansowej przedsiębiorstwa spowodowanej nawarstwieniem wielu zobowiązań, których comiesięczna spłata wpływa negatywnie na budżet. Decydując się na to rozwiązanie odzyskasz kontrolę nad finansami oraz otworzysz przed sobą nowe możliwości rozwoju oraz inwestycji.  

Z tego artykułu dowiesz się:

  • na czym polega firmowy kredyt konsolidacyjny,
  • jakie przedsiębiorstwo ma szansę na konsolidację,
  • jak uzyskać kredyt konsolidacyjny dla przedsiębiorstwa,
  • który bank oferuje najlepszy kredyt konsolidacyjny dla firm,
  • jakie są mocne i słabe strony firmowej konsolidacji. 
kredyt konsolidacyjny dla firm

Jak kredyt konsolidacyjny może pomóc Twojej firmie?

Kredyt konsolidacyjny dla firm oferuje szereg korzyści, polegających przede wszystkim na obniżeniu Twojej comiesięcznej raty i wydłużeniu okresu kredytowania. Przedsiębiorca, który musi spłacać naraz dwa, trzy albo więcej zobowiązań, dzięki konsolidacji będzie miał już tylko jedną ratę, opiewającą na mniejszą kwotę. Przedmiotem konsolidacji są tutaj kredyty firmowe, czyli takie produkty jak np. kredyt obrotowy, inwestycyjny, technologiczny, a nawet leasingi

Komu zostanie udzielony firmowy kredyt konsolidacyjny?

Jeżeli chodzi o rodzaj prowadzonego biznesu, to tutaj forma nie ma większego znaczenia. Konsolidację mogą otrzymać:

  • jednoosobowe działalności gospodarcze,
  • spółki cywilne, jawne, komandytowe, partnerskie,
  • spółki akcyjne i z ograniczoną odpowiedzialnością.

Natomiast, jeżeli chodzi o wymogi formalne, to trzeba wspomnieć o takich jak:

  • dostateczna zdolność kredytowa firmy,
  • dobra historia kredytowa firmy,
  • odpowiedni staż działalności na rynku,
  • posiadanie przez przedsiębiorcę kompletu wymaganych dokumentów.

Oczywiście, prócz tego musisz zadbać o komplet dokumentów dotyczących aktualnego zadłużenia przedsiębiorstwa. 

Jakie dokumenty firmowe należy przygotować do konsolidacji?

Konsolidacja kredytów firmowych nie może dojść do skutku, jeżeli wnioskodawca nie przejdzie pomyślnie całej procedury i nie dostarczy kompletnej dokumentacji. Wobec tego sprawdź, jakie dokumenty są potrzebne:

  1. Zestawienie finansów firmy. Dotyczy to wszelkich przychodów i wydatków przedsiębiorstwa. Mowa tu o wszelkiego rodzajach rachunkach zysków i strat, sprawozdaniach finansowych czy bilansach. Bank na tej podstawie oceni aktualną kondycję kapitałową firmy i jej zdolność do konsolidacji.
  2. Dokumenty dotyczące aktualnego zadłużenia. Przygotuj wszelkie umowy jakie Twoja firma zawarła z instytucjami finansowymi. Chodzi tutaj o każdy produkt - kredyty, pożyczki (nawet te pozabankowe) czy leasingi. Dzięki temu kredytodawca dowie się, na jaką łączną sumę opiewają dotychczasowe zobowiązania, jaki jest ich charakter i jak wiele czasu pozostało jeszcze do ich spłaty. To pozwoli ocenić, jaka konkretnie powinna być konsolidacja zadłużenia.
  3. Wyciąg z rachunku bankowego przedsiębiorstwa. Taki wyciąg z kilku ostatnich miesięcy jest niezbędny do oceniania aktualnej płynności finansowej firmy.
  4. Dokumenty podatkowe. Musisz dostarczyć zaświadczenia o niezaleganiu z płatnością podatków do Urzędu Skarbowego i składek do ZUS-u. Bank udzieli zobowiązania tylko tej firmie, która nie ma żadnych zadłużeń wobec urzędów państwowych.

Jeżeli będziesz wnioskować o kredyt konsolidacyjny wymagający dodatkowego zabezpieczenia, to kredytodawca może Cię poprosić o dostarczenie dodatkowych dokumentów, jak np. poręczenia. 

Gdzie szukać korzystnej oferty kredytu konsolidacyjnego dla przedsiębiorstwa?

Najlepszą ofertę kredytu konsolidacyjnego dla firm możesz uzyskać w dwóch bankach, a mianowicie w:

  1. Bank Pekao S.A - konsolidacja kredytów i pożyczek. Instytucja pozwoli Twojemu przedsiębiorstwu skonsolidować kredyty i pożyczki z innych banków. Możesz liczyć na finansowanie nawet do 1 500 000 złotych. Kredytodawca oferuje także 0% prowizji przygotowawczej.
  2. BNP Paribas - kredyt konsolidacyjny. Produkt jest skierowanych do małych przedsiębiorców oraz do przedstawicieli wolnych zawodów. Maksymalna kwota konsolidacji to 50 000 zł, ale w przypadku lekarzy i stomatologów może to być nawet 100 000 zł. Co ciekawe, bank umożliwia konsolidację kredytów konsolidacyjnych, o ile Twoja firma spłacała takowe przez co najmniej rok. 

Jeżeli chcesz zaciągnąć kredyt konsolidacyjny dla firm zadłużonych, a masz poważne wątpliwości co do swoich szans na finansowanie, to koniecznie skontaktuj się z agentem Helikon, który odpowie na nurtujące Cię pytania i pomoże znaleźć optymalne rozwiązanie. 

Jak wnioskować o firmową konsolidację?

Jako przedsiębiorca możesz ubiegać się o konsolidację zobowiązań w następujących krokach:

  1. Wybór oferty. Przejrzyj ranking kredytów konsolidacyjnych i znajdź trzy najbardziej odpowiadające Ci oferty. Koniecznie zwróć uwagę na parametry, takie jak oprocentowanie, RRSO i całkowity koszt kredytu.
  2. Uzupełnij formularz. Podaj dane firmy. Przygotuj zestawienie przychodów z ostatniego okresu, a także dokumenty aktualnego zadłużenia.
  3. Prześlij niezbędne dokumenty. Współcześnie bardzo często można to zrobić na drodze online. Wykaz kompletnej dokumentacji zamieściliśmy powyżej.
  4. Poczekaj na decyzję banku. U jednego kredytodawcy może otrzymać odpowiedź nawet tego samego dnia, u innego musisz poczekać na decyzję kilka - kilkanaście dni. 
  5. Podpisz umowę. Jest wysoce prawdopodobne, że taką umowę będziesz musiał podpisać osobiście w placówce banku. 

Pamiętaj, że nie zawsze decyzja banku musi być pozytywna. 

Czy dla przedsiębiorców dostępny jest kredyt konsolidacyjny hipoteczny?

Tak i warto nadmienić, że ten rodzaj kredytu konsolidacyjnego wymaga od klienta, aby ten posiadał prawo własności do nieruchomości. Może to być np. biuro, magazyn, hala, placówka handlowa czy inne lokum bądź pomieszczenie, które jest w zasobach Twojej spółki albo jdg. Kredytodawca będzie wymagał ustanowienia zabezpieczenia hipotecznego na tejże nieruchomości. Dzięki temu poniesie on mniejsze ryzyko niż w przypadku standardowego kredytu konsolidacyjnego. Nie zapomnij o dodatkwowych dokumentach dotyczących nieruchomości, jak np. operat szacunkowy czy stwierdzających stan techniczny budynku. 

Jakie są zalety i wady kredytu konsolidacyjnego dla firm?

Zalety kredytu konsolidacyjnego dla firm są następujące:

  • możliwa konsolidacja kredytów dla firm,
  • zmniejszenie wysokości comiesięcznej raty,
  • wydłużenie okresu kredytowania,
  • zachowanie płynności finansowej firmy,
  • zwiększenie elastyczności finansowej przedsiębiorstwa,
  • sprawniejsze zarządzanie finansami firmy,
  • środki finansowe na nagłą, przedterminową i konieczną spłatę zobowiązania. 

Jeżeli zaś chodzi o wady, to koniecznie trzeba wspomnieć o takich jak:

  • wyższy łączny koszt kredytowy,
  • obniżenie zdolności kredytowej firmy,
  • duża liczba formalności.

Analiza plusów i minusów kredytu konsolidacyjnego dla firm pomoże Ci w podjęciu decyzji. 

Dodano: 22.07.2024

Czy ten artykuł był pomocny?


Ocena / gł.
Top