Jak sfinansować zimowy wyjazd w góry?

Opublikowano: 27 Lis 2023 Agnieszka Kłak 11 min. czytania

Kategoria: Domowe finanse

Wyjazdy w góry - zarówno te samotne, romantyczne, koleżeńsko-towarzyskie, jak i rodzinne - zazwyczaj zaczynają się na dobre w końcówce grudnia, a kończą z ostatnimi dniami lutego, względnie z początkiem marca. Jednakże to wcale nie oznacza, że nie trzeba planować urlopu już dziś. Wręcz przeciwnie! Jeśli odpowiednio wcześniej wszystko zaplanujesz i ułożył przede wszystkim pod kątem finansów, to sprawi, że wycieczka będzie nie tylko udana, ale też nie pozbawi Cię ostatniego grosza. Niestety, czasem może się okazać, że zabraknie pieniędzy do wymarzonego wyjazdu. Na szczęście z pomocą przychodzi wnioskomat.com, platforma, która ma do zaoferowania różne sposoby finansowania wycieczek w polskie góry.

Z tego artykułu dowiesz się:

 • ile realnie kosztować może wyjazd w góry,
 • skąd wziąć pieniądze na zimowy urlop,
 • czy wzięcie kredytu lub pożyczki na cele urlopowe jest korzystne.
zimowisko

Ogólnie spojrzenie na finanse podstawą planowania wydatków

Każdy, kto chce dobrze zaplanować z wyprzedzeniem wyjazd w góry, powinien zacząć od ogólnego spojrzenia na stan swojego budżetu domowego. Już wstępne oszacowanie wydatków jest bardzo pomocną podpowiedzią w kwestii tego, czy będziemy w stanie sfinansować wyjazd li tylko kapitałem, który aktualnie posiadamy. Liczy się nie tylko łączna suma kosztów, ale też przeliczenie tzw. na głowę, czyli na każdego uczestnika wycieczki. Niekiedy to, co co z pozoru wydaje się tańsze, w praktyce okazuje się opcją droższą, natomiast te propozycje, które na pierwszy rzut oka wydają się atrakcyjne, po głębszej analizie już takie fajne nie są.

Wyjazd w góry - nocleg i wyżywienie

Oczywiście wszystko zależy od tego, czy urlop spędzisz w Zakopanem, Krynicy-Zdroju, Karpaczu czy Białce Tatrzańskiej ceny za dobę będą się różniły. Ważne jest także czy wybierasz hostel czy hotel i na jakich zasadach ma się odbywać organizacja zakwaterowania. Biorąc pod uwagę aktualne na listopad 2023 roku ogłoszenia ze znanego serwisu, można mówić o pewnych widełkach cenowych przy danym wariancie:

 • 60-90 zł za dobę - hostel, w pokoju wieloosobowym bez prywatnej łazienki i innych udogodnień.
 • 90-150 zł za dobę - hostel, pokój jednoosobowy,
 • 150-200 zł za dobę - hostel, pokój dwuosobowy,
 • 150-250 zł za dobę - hotel trzygwiazdkowy, pokoje jednoosobowy lub dwuosobowy,
 • 200-300 zł za dobę - hotel trzygwiazdkowy, pokój trzyosobowy,
 • 300-500 zł za dobę - hotel trzygwiazdkowy, pokoje cztero- lub pięcioosobowe,
 • 300-500 zł za dobę - hotel pięciogwiazdkowy, pokój jednoosobowy,
 • 400-600 zł za dobę - hotel pięciogwiazdkowy, pokój dwuosobowy,
 • 500-800 zł za dobę - hotel pięciogwiazdkowy, pokoje trzy- lub czteroosobowe,
 • 700-1000 zł za dobę - hotel pięciogwiazdkowy, pokój pięcioosobowy.

W większości hoteli trzy- i pięciogwiazdkowych standardem są śniadania i obiadokolacje wliczone w cenę pokoju. Niekiedy można zrezygnować z tej dodatkowej oferty, dzięki czemu cena za pokój będzie niższa. Jeśli chcemy liczyć sobie wyżywienie poza miejscem noclegu, to wówczas, w zależności od tego, jaką przybierzemy strategię, ceny mogą kształtować się następująco:

 • 20-30 zł za osobę na dobę - samodzielne kupowanie produktów i przygotowywanie w kuchni hostelu/hotelu,
 • 30-80 zł za osobę na dobę - część posiłków turysta przygotowuje samodzielne, częściowo jada na mieście,
 • 60-100 zł za osobę na dobę - turysta je tylko i wyłącznie na mieście.

Wobec tego dobra noclegowa wraz z zapewnieniem sobie wyżywienia może kosztować zaledwie 80-120 zł za osobę, a w najdroższym wariancie może to być nawet 600 zł za osobę. 

Koszty podróży

Biorąc pod uwagę aktualne ceny paliwa, przejazd ok. 100 km będzie oscylował w granicach 45-55 zł (w zależności od liczby osób). Przyjmijmy więc, że to będzie 50 zł. Załóżmy też, że jedziemy do Zakopanego. Weźmy pod uwagę koszty, które poniesiemy za podróż w obie strony w zależności od tego, z jakiego miejsca Polski będziemy jechać:

 • z Lublina - 430 zł,
 • z Krakowa - 110 zł,
 • z Katowic - 180 zł,
 • z Wrocławia - 370 zł,
 • z Warszawy - 400 zł,
 • z Poznania - 560 zł,
 • z Łodzi - 380 zł,
 • z Gdańska - 690 zł,
 • ze Szczecina - 740 zł.

Jeśli będziemy podróżować w więcej osób, to koszt będzie wprawdzie nieco wyższy - przy 5 osobach w aucie o około 10% - ale w przeliczeniu na jednego uczestnika będzie to bardziej opłacalne, niż gdybyśmy podróżowali w pojedynkę.

Na dalsze dystanse podróż samochodem, nawet wypełnionym pasażerami może nie być opłacalna, dlatego alternatywą jest pociąg. W serwisie PKP Intercity sprawdziliśmy ile kosztują najtańsze bilety dla jednej osoby w 2 klasie i pomnożyliśmy wartość przez dwa, uwzględniając też powrót:

 • Szczecin - Zakopane - 192 zł,
 • Gdańsk - Zakopane - 198 zł,
 • Poznań - Zakopane - 168 zł,
 • Lublin - Zakopane - 158 zł.

Im więcej km tym podróż bardziej się opłaca. Pamiętajmy też, że jeśli uczestnikami wycieczki są dzieci albo studenci, to wówczas cena za bilet będzie dla nich niższa, wobec czego w przeliczeniu na głowę wyjdzie nam mniej.

Zimowe atrakcje - ceny

Wszystko zależy od tego z jakich atrakcji chcesz korzystać:

 • 80-160 zł - karnet na 1 dzień na narty,
 • 1000 - 1600 zł - zabawa sylwestrowa w Zakopanem (cena od 1 osoby),
 • 100-200 zł - na dzień na bilety, pamiątki, przekąski, itp.

Każdy ma inne potrzeby - jedni są bardziej aktywni, a drudzy mniej. Musisz odnaleźć wariant, który Tobie pasuje, a następnie uwzględnić liczbę dni, które spędzisz w górach.

Dodatkowe wydatki

Należy też liczyć się z tym, że poniesiemy dodatkowe wydatki. Może zdarzyć się, że nasz plan podróży pierwotnie nie zakładał naszego uczestnictwa w danej aktywności czy w doznawaniu jakiejś atrakcji. ale po przybyciu na miejsce okazało się, że coś nas skusiło. Wówczas bez dodatkowej rezerwy finansowej nie mamy co liczyć na dobrze spędzony czas. Poza tym niekiedy dotykają nas konsekwencje własnych błędów - możemy np. zapomnieć ładowarki do telefonu, więc będzie trzeba ją kupić na miejscu. Warto zabrać ze sobą dodatkowe 200 zł, bo nie wiadomo, kiedy może się to nam przydać. 

Jak sfinansować urlop w górach?

Podsumowując zwykły wyjazd na ferie zimowe na tydzień dla jednej osoby będzie kosztował 1000-2500 zł. Dla rodziny czteroosobowej może to być wydatek rzędu 2500-6500 zł. Natomiast wyjazd na trzy dni w połączeniu z zabawą Sylwestrową to koszt 1500-3000 zł od jednej osoby. Nie każdego stać na taki wydatek od tzw. ręki. Dlatego też warto zapoznać się z ofertami na wnioskomat.com i znaleźć najwygodniejszy produkt dla siebie.

Pożyczka pozabankowa

Osoby zainteresowane łatwo dostępnym finansowaniem mogą skorzystać z kalkulatora pożyczki ratalnej. Tego typu zobowiązanie opiewa na sumy nawet do 20 000 zł, a okres kredytowania może wynieść nawet 3 lata. Nie potrzebna jest bardzo wysoka zdolność kredytowa, a szansę na pożyczkę mają nawet te osoby, których historia kredytowa w BIK-u nie jest krystalicznie czysta. Należy jednak pamiętać o tym, że pożyczka jest dość droga, trzeba więc przygotować się na to, że poniesiony łączny koszt będzie dość spory. Warto sięgnąć po pożyczkę, jeśli jedziesz samemu albo z rodziną, ale Twój partner/partnerka jest chwilowo bezrobotny/a.

Kredyt gotówkowy

Możesz też swój zimowy wypoczynek sfinansować produktem bankowym i w tym celu warto sięgnąć do kalkulatora kredytu gotówkowego. Choć produkt może maksymalnie opiewać na sumy znacznie wyższe niż pożyczka pozabankowa, to jednak niższe kwoty, rzędu 1000-10 000 zł są tu także dostępne. I to nawet na 10 lat. Kredyt gotówkowy jest tańszy niż pożyczka spoza banku, ale trzeba mieć wysoką zdolność kredytową i nienaganną historię w BIK-u, aby liczyć na tego typu zobowiązanie. Jednakże, jeśli Twój partner/partnerka pracuje, to możecie razem starać się o kredyt gotówkowy, co znacznie zwiększy Wasze szasne. 

Czy opłaca się zapożyczać na wyjazd w góry?

Jeśli masz stabilne źródło dochodu i wiesz, że w przyszłości będzie Cię stać na terminową spłatę rat, a jednocześnie bardzo Ci zależy na wyjeździe w góry, to zaciągnięcie kredytu lub pożyczki na ten cel będzie bardzo mądrym posunięciem. Jest to rozwiązanie niewątpliwie dobre dla każdego, kto ma dobrą i stabilną sytuację finansową. Jednakże, jeśli przechodzisz przez kryzys, masz ogrom wydatków, albo już na Twoim koncie widnieją zobowiązania, które należy spłacić, to powiększanie długu (nawet po to, by zrealizować wymarzony wyjazd w góry) nie leży w Twoim interesie. Najpierw poczekaj aż Twoje finanse się ustabilizują, a dopiero potem zaciągaj kolejne pożyczki. Marzenie Ci nie ucieknie.

Dodano: 27.11.2023

Czy ten artykuł był pomocny?


Ocena / gł.

Artykuły powiązane

Jak zarządzać finansami osobistymi? Na czym polega optymalne planowanie budżetu domowego?

Jak zarządzać finansami osobistymi? Na czym polega optymalne planowanie budżetu domowego?

02 Lip 2024Autor: Agnieszka Kłak

Domowy budżet kształtuje się jako wypadkowa wszystkich zysków oraz wydatków, liczonych w konkretnym okresie. Niekiedy mogą pojawić się problemy w planowaniu finansów, związane m.in. z koniecznością spłaty zadłużenia. Dziś mamy dla Was garść porad na temat zarządzania budżetem domowym. Z tego (...)

Czytaj więcej
Karta kredytowa przed Sylwestrem

Karta kredytowa przed Sylwestrem

07 Gru 2023Autor: Agnieszka Kłak

Wielu z nas lubi uroczyście wejść w nowy rok. Wystawny bal, nowa kreacja wieczorowa generują oczywiście koszty. A jeżeli mnożymy je razy dwa, może okazać się, że będziemy musieli zmierzyć się z wydatkiem przekraczającym tysiąc, a może i nawet dwa tysiące złotych. Skąd szybko pozyskać kapitał na Sylw(...)

Czytaj więcej
Gdzie pożyczać na wakacje?

Gdzie pożyczać na wakacje?

31 Lip 2020Autor: Anna Krzysteczko

Połowa wakacji za nami. Każdy z nas po kilku trudnych miesiącach ma ochotę odpocząć w innych okolicznościach niż dom. Media zachęcają do spędzenia wakacji w kraju, ale to też kosztuje. W zrealizowaniu urlopowych planów może pomóc pożyczka na wakacje. Czy warto pożyczać pieniądze na taki cel jak wcza(...)

Czytaj więcej
Pożyczka na święta. Gdzie jej szukać?

Pożyczka na święta. Gdzie jej szukać?

04 Gru 2019Autor: Agnieszka Kłak

Okres przedświąteczny obfituje w wydatki. Kupujemy prezenty, więcej wydajemy na jedzenie. Sklepy skutecznie pomagają nam zostawić u nich jak najwięcej pieniędzy. Kuszą zapachem pierników, zachęcają świątecznymi piosenkami, przyciągają pięknymi ozdobami świątecznymi. Niestety, wszystko kosztuje. Częs(...)

Czytaj więcej
Top