Wielu z nas lubi uroczyście wejść w nowy rok. Wystawny bal, nowa kreacja wieczorowa generują oczywiście koszty. A jeżeli mnożymy je razy dwa, może okazać się, że będziemy musieli zmierzyć się z wydatkiem przekraczającym tysiąc, a może i nawet dwa tysiące złotych. Skąd szybko pozyskać kapitał na Sylwestra? Rozwiązaniem może być karta kredytowa.
Z tego artykułu dowiesz się:
Spis treści
Trudno mówić o jakiejś konkretnej kwocie, która zawsze obowiązywałaby w kontekście imprezy sylwestrowej. Zasadniczo rozpiętość jest bardzo ogromna - od skromnych, kameralnych przyjęć domowych po pełne luksusu bale, organizowane daleko od naszego miejsca zamieszkania. W związku z tym koszty wyjazdu dla jednej osoby mogą się wahać od tak naprawdę 0 zł do kwot do kilkuset złotych. Przy prywatce wystarczy zaledwie parędziesiąt złotych, by zapewnić wyżywienie na jednego uczestnika imprezy, zaś Sylwester w wykwintnej restauracji to wydatek o wiele większy. Punktem kulminacyjnym każdego balu jest też otwarcie szampana. Będzie to markowy produkt, sprowadzony z Francji, czy marketowe wino musujące? A to tylko część aspektów, które koniecznie trzeba wziąć pod uwagę.
Analizując ceny w 2023 roku pokusiliśmy się o wycenę organizacji imprezy sylwestrowej 2023/2024, uwzględniając m.in:
Jak widać gołym okiem kosztowność imprezy to rzecz bardzo względna, a bardzo istotne jest to jak szeroki jest program sylwestrowy. W praktyce taka przyjemność może nas kosztować od zaledwie 200 do aż 4000 zł za osobę. Warto więc zastanowić się nad wydatkami dla siebie i najbliższych.
Pamiętaj, że najlepszy Sylwester to taki, który najlepiej odpowiada Twoim gustom i dzięki któremu poczujesz noworoczną magię. Tylko taka impreza ma największą wartość.
Karta kredytowa to możliwości korzystania z zasobów banku za darmo, pod warunkiem zachowania terminowości spłat. Oznacza to, że konsumentowi nie naliczą się odsetki jeżeli spłaca kartę w terminach określonych w umowie. Co to za terminy? W [przypadku karty kredytowej mamy do czynienia z tzw. GRACE PERIOD. Ten będzie trwał, w zależności od oferty i banku, w granicach 54/55 dni. Będzie się w nim zawierał okres rozliczeniowy i termin spłaty. Okres rozliczeniowy standardowo trwa 30 dni i możemy w nim wydawać pieniądze. W 25 dniu po jego zakończeniu nastąpi termin spłaty, czyli dzień w którym musimy oddać wszystkie środki. Jeżeli tego nie zrobimy, bank zacznie od nas wymagać co najmniej 5% spłaty i rozpocznie naliczanie odsetek od kapitału niespłaconego.
Aby zachować nieodpłatność w grace period kartą należy płacić w obrocie bezgotówkowym. Jeżeli pobierzemy pieniądze z bankomatu bank pobierze od nas prowizję lub od razu zacznie naliczać odsetki od wypłaconego kapitału. Podobnie będzie w przypadku wykonania przelewu z karty. Kartą zapłacimy zatem np. za zakupy w Internecie, sklepie z terminalem czy też za bilety lotnicze. Nie zapłacimy natomiast wszędzie tam, gdzie wymagana jest płatność gotówką.
Ogólnie odpowiadając na to pytania – TAK. Oczywiście pod warunkiem, że mogę zapłacić bezpośrednio kartą podając jej numer w płatności internetowej lub bezpośrednio na miejscu wykonując płatność w terminale. Obecnie praktycznie każdy sklep internetowy umożliwia płatność kartą. Podobnie ze sklepem stacjonarnym. Z zakupem kreacji nie powinno być zatem problemu. W przypadku płatności w restauracji, musimy zapytać, czy taka forma jest dopuszczalna. Ciężko jest jednak wyobrazić sobie w dzisiejszych czasach restaurację, w której nie zapłacimy kartą. Jedyną niedogodnością tej formy może być potrzeba wizyty w lokalu, jeżeli ten będzie wymagał przedpłaty lub zapłaty za całość przed imprezą.
Oczywiście, jeżeli po Sylwestrze spłacimy należność na karcie kredytowej w wymaganym terminie spłaty po zakończeniu okresu rozliczeniowego, nie będzie problemów. Możemy uznać, że sfinansowaliśmy naszego Sylwestra za dokładnie takie same pieniądze, jak w przypadku płatności gotówką. Jeżeli natomiast nasza spłata nie będzie terminowa, bank naliczy odsetki, a wtedy okaże się, że zabawa może nas kosztować więcej niż zakładaliśmy.
Karta kredytowa jest korzystnym narzędziem, jeżeli za jej pomocą odraczamy płatność w czasie. Zakładamy zatem, że mamy środki na koncie, ale ich nie wydajemy. Wydamy je w późniejszym czasie, na spłatę naszej karty kredytowej. Posiadając kartę nawet zaleca się jej wykorzystywanie. Oprócz odsetek bank może powiem naliczyć nam opłatę za prowadzenie karty. Ta pobierana jest raz w roku. Bank zrezygnuje z niej jednak, jeżeli przekroczymy określony limit transakcji na rachunku.
INSTYTUCJA |
MAKSYMALNA KWOTA KREDYTU |
MAKSYMALNY OKRES SPŁATY |
|
3000 PLN |
BEZTERMINOWA |
ZŁÓŻ WNIOSEK ONLINE | |
1800 PLN |
BEZTERMINOWA |
ZŁÓŻ WNIOSEK ONLINE |
Na rynku znajdziemy zarówno oferty bankowych kart kredytowych, jak i pozabankowych. Jeżeli bank z jakiś powodów odmawia nam przyznania karty, lub my nie chcemy przechodzić przez proces wnioskowania bankowego można skorzystać z usług takich firm jak AxiCard czy Cardina. Pozabankowa karta różnić się będzie jednak od bankowej tym, że Klient od momentu zapłaty kartą musi liczyć się potrzebą zapłacenia odsetek. Odsetki oczywiście będą naliczane od kapitału, z którego Klient w danym momencie korzysta. Firma pozabankowa może również postawić dodatkowe warunki, takie jak np. potrzeba całościowej spłaty karty przynajmniej raz w roku.
Dodano:
Karta kredytowa zgodnie z przeznaczeniem powinna być wykorzystywana do operacji bezgotówkowych. Mogę zatem zapłacić nią za zakupy w sklepie w terminalu płatniczym. Mogę ją również wykorzystać do płatności przez Internet. W przypadku płatności w sklepie terminal poprosi mnie o podanie kodu PIN. Płacą(...)
Czytaj więcejRodzajów kredytów jest kilka. Jednym z rodzajów kredytów jest karta kredytowa. Jeszcze do niedawna produkt zarezerwowany przez banki, zaczyna się coraz częściej pojawiać w ofertach firm pozabankowych. Kartą kredytową możemy finansować różne, nawet niespodziewane zakupy. Chyba każdy wie jak karta kre(...)
Czytaj więcejSzukając finansowania na rynku stajemy przed wieloma dylematami. Najpoważniejszy z nich to decyzja o wyborze właściwego produktu oraz instytucji, w której produkt weźmiemy. Dziś zestawimy dwa popularne produkty – kredyt i kartę kredytową. Szukając analogi na rynku pozabankowym możemy się zastanawiać(...)
Czytaj więcej