Jak się bierze kredyt? Krok po kroku. Proces kredytowy w 8 krokach

Opublikowano: 09 Maj 2022 Dagmara Konik 9 min. czytania

Kategoria: Poradnik Kredytowy

Decyzja o zaciągnięciu kredytu wśród klientów poprzedzona jest analizą ofert, a także obawami co do tego, czy poradzą sobie w skomplikowanym i żmudnym procesie kredytowym. Zdarza się tak, że część z osób rezygnuje ze swoich planów czy marzeń z obawy przed tym, czy sobie poradzą przy wnioskowaniu o kredyt. A przecież wcale nie musi tak być!  Otrzymanie kredytu w banku jest zdecydowanie prostsze niż mogłoby się wydawać. Z danych Krajowego Rejestru Długów wynika, że aktualnie, aż 54% Polaków spłaca kredyt lub pożyczkę. W tym filmie chcielibyśmy pokrótce wyjaśnić jak się bierze kredyt krok po kroku, czyli jak wygląda prosta droga do wzięcia pożyczki w banku.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • jak wziąć kredyt gotówkowy krok po kroku,
  • jak wziąć kredyt hipoteczny krok po kroku,
  • o czym należy pamiętać w całym procesie wnioskowania.
Jak się bierze kredyt? Krok po kroku. Proces kredytowy w 8 krokach

Jak w prosty i szybki sposób uzyskać kredyt?

Krok 1. Zastanów się jakiej kwoty potrzebujesz i na jaki cel

Zanim zaczniemy szukać odpowiedniego banku i konkretnej oferty, w pierwszej kolejności powinniśmy się zastanowić, jakiej kwoty potrzebujemy i na jaki cel zamierzamy ją przeznaczyć. Będzie od tego zależało czy w swoich poszukiwaniach weźmiemy pod uwagę pożyczkę gotówkową, kredyt celowy na przykład na samochód bądź wakacje czy też kredyt hipoteczny. Każdy z nich rządzi się nieco innymi prawami, wysokością kwoty którą możemy pożyczyć oraz oprocentowaniem. Ponadto w przypadku kredytu hipotecznego bank wymaga zabezpieczenia kredytu w postaci nieruchomości, którą zamierzamy kupić za pożyczone pieniądze.

Są też pewne wspólne cechy łączące kredyty gotówkowe i hipoteczne. Czymś takim jest na przykład zdolność kredytowa oraz historia kredytowa. Sprawdzenie zdolności kredytowej to czynność, o której więcej powiemy sobie nieco później. Mówimy o tym teraz, gdyż od początku warto zdawać sobie sprawę, że zarówno zaciągnięcie kredytu hipotecznego jak i gotówkowego będzie do pewnego stopnia wymagało tego samego od klienta.

Tak więc pierwszym krokiem będzie określenie celu i kwoty, której potrzebujemy. Ułatwi nam to także rozmowy z przedstawicielem banku czy pośrednikiem kredytowym, bo będziemy w stanie jasno określić swoje potrzeby. Jeśli ten krok mamy już za sobą, możemy przejść dalej.

Krok 2. Porównaj oferty kredytowe różnych banków

Kupując nowy samochód czy nawet telewizor zawsze sprawdzamy, czy dany model możemy kupić taniej. Albo też czy określone parametry inny producent może nam zaoferować w bardziej atrakcyjnej cenie. Dokładnie tak samo postępuje się z kredytami i pożyczkami.

Sprawdzamy i porównujemy oferty różnych banków aby przekonać się gdzie wzięcie pożyczki będzie dla nas najkorzystniejsze. Na co powinniśmy zwrócić uwagę? Na wszystkie składniki kredytu. W pierwszej kolejności oczywiście na oprocentowanie.

Wskaźnik ten jest jednym z elementów, który pozwoli nam porównać koszt kredytu. Ponadto powinniśmy sprawdzić wszelkie dodatkowe koszty. Do kosztów tych mogą należeć prowizja banku czy ubezpieczenie kredytu. Niektóre banki doliczają również inne koszty np. opłaty administracyjne.  Na te dodatkowe opłaty również musimy zwrócić uwagę.

Ostatecznie wszystkie te czynniki składają się na RRSO - Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania - która jest procentowym ujęciem całkowitego  kosztu kredytu ponoszonym przez konsumenta. Zestawienie RRSO różnych kredytów jest najlepszym sposobem na porównanie ofert w bankach. Oczywiście dla tych, którzy nie przepadają za porównaniami procentów można posłużyć się porównaniem całkowitej kwoty kredytu do spłaty wyrażonej jako ilość rat pomnożonych przez okres spłaty.

Można też skorzystać z internetowych porównywarek, które szybko i łatwo wybiorą dla nas najtańszą ofertę. Dzięki naszemu kalkulatorowi, który znajduje się na stronie wnioskomat.com możemy szybko i łatwo porównać ze sobą oferty kredytów hipotecznych i gotówkowych.

Krok 3. Sprawdź swoją zdolność  kredytową

Jednym z bardzo ważnych czynników, które decydują o otrzymaniu kredytu lub wystawieniu decyzji odmownej jest zdolność kredytowa pożyczkobiorcy. Choć poszczególne banki mogą brać pod uwagę nieco inne czynniki przy ocenianiu zdolności kredytowej, to jednak część z nich jest niezmienna. Banki biorą pod uwagę:

  • wysokość uzyskiwanych dochodów oraz ich regularność,
  • wysokość miesięcznych kosztów utrzymania
  • a także aktualnie spłacane zadłużenie.

Dodatkowo wpływ na naszą zdolność kredytową ma wiek, stan cywilny, ilość osób na utrzymaniu kredytobiorcy, sytuacja zawodowa a więc staż pracy, zawód i zajmowane stanowisko, a także historia kredytowa.

Krok 4. Skontaktuj się z bankiem lub pośrednikiem kredytowym i złóż wniosek  

Kiedy już wybierzesz konkretną ofertę kredytu musisz zadecydować w jakiej formie chcesz  złożyć wniosek. Możesz to zrobić na kilka sposób. Tradycyjnie za pośrednictwem wizyty w oddziale banku albo stacjonarnym biurze pośrednika kredytowego. Część banków udostępnia możliwość telefonicznego złożenia wniosku. Dla klientów dostępna jest również opcja wnioskowania online, np. za pośrednictwem portalu Wnioskomat.com, gdzie możliwe jest złożenie zapytania o kredyt, gdzie następnie doświadczony agent kredytowy przeprowadza klienta przez proces złożenia i procesowania wniosku.

Krok 5. Przygotuj niezbędne dokumenty

Aby dopełnić wszelkich formalności niezbędne jest udokumentowanie informacji podanych przedstawicielowi instytucji finansowej podczas wstępnej rozmowy. Aby udokumentować wpływ wynagrodzenia w przypadku kredytu gotówkowego i zatrudnienia na podstawie umowy o pracę wystarczy dowód osobisty i wydruk wyciągu z konta z ostatnich 3 do 6 miesięcy - oczywiście w zależności od banku,. Jeśli ubiegamy się o kredyt hipoteczny to musimy również dostarczyć do banku dokumentację dotyczącą nieruchomości.

Generalnie należy pamiętać o zasadzie, że dokumenty uzależnione są od źródła dochodu, jakie podaliśmy we wniosku, a i każdy bank dopuszcza alternatywne zestawy dokumentów np. zamiast wyciągów zaświadczenie o zarobkach i zatrudnieniu.

Krok 6. Poczekaj na decyzję kredytową od banku

Zbliżasz się do finału swoich starań o kredyt. Ze swojej strony dopełniłeś już wszystkich formalności i starań. Teraz pozostaje jedynie czekać na ostateczną decyzję kredytową ze strony banku. Dla kredytu gotówkowego nie ma prawnie ustalonego limitu czasu na wydanie decyzji, jednak banki najczęściej zgłaszają się do kredytobiorcy z informacją jeszcze tego samego dnia, najpóźniej w następnym dniu roboczym. W przypadku kredytu hipotecznego przepisy regulują, iż bank ma maksymalnie 21 dni na wydanie decyzji kredytowej od dnia dostarczenia kompletnego wniosku kredytowego.

Krok 7. Podpisz umowę kredytową

Otrzymałeś pozytywna decyzję kredytową? Znakomicie! Teraz umów się z przedstawicielem banku w celu podpisania umowy kredytowej. Podpisanie umowy kredytowej poskutkuje tym, że bank będzie mógł przelać Ci pieniądze. Pamiętaj, aby dokładnie zapoznać się z umową, a jeśli masz pytania i wątpliwości przedstawiciel banku udzieli ci wyczerpujących informacji.

Krok 8. Ciesz się pieniędzmi i realizuj marzenia

Teraz nie pozostaje Ci już nic innego jak tylko cieszyć się otrzymanymi pieniędzmi i realizować swoje marzenia. Oczywiście pamiętając o regularnej spłacie kredytu w przyszłości. Pozwala to na budowanie pozytywnej historii kredytowej oraz umożliwia w razie potrzeby uzyskanie kolejnych produktów finansowych.

Tagi: zdolność kredytowawnioskomat.comhistoria kredytowaproces kredytowy

Zaktualizowano: 16.05.2022

Dodano: 08.06.2021

Czy ten artykuł był pomocny?


Ocena / gł.
Top