Kalkulator nadpłaty kredytu

Opublikowano: 28 Lip 2022 Agnieszka Kłak 7 min. czytania

Kategoria: Poradnik Hipoteczny

Klienci, którzy posiadają zobowiązania mogą zastanawiać się nad skorzystaniem z nadpłaty swojego kredytu. Niezależnie od rodzaju naszego zobowiązania zawsze możemy nasz kredyt nadpłacić, ale co z tego, jeśli nie znamy konkretnych konsekwencji tego postępowania? Chyba każdy chciałby wiedzieć, co się zmieni w jego kredycie po dokonaniu nadpłaty. Dlatego też przygotowaliśmy specjalne narzędzie: kalkulator nadpłaty kredytu?

Z tego artykułu dowiesz się:

  • jakie skutki wywołuje nadpłata kredytu,
  • jaki rodzaj zobowiązania możesz nadpłacić,
  • jak korzystać z kalkulatora nadpłaty kredytu.
Kalkulator nadpłaty kredytu

Czym jest kalkulator nadpłaty kredytu?

Kalkulator nadpłaty kredytu jest to internetowe narzędzie, przygotowane dla klientów przez wnioskomat.com, które znajdziesz tutaj. Jego obsługa jest bardzo prosta, a obliczenia odbywają się z uwzględnieniem wszystkich czynników i składowych, które mają wpływ na kwotę odsetek naszego kredytu oraz wysokość rat. Jest to narzędzie przygotowane w sposób rzetelny i pozwalające Ci dowiedzieć się tego, jak zmieni się Twoje zobowiązanie, kiedy zdecydujesz się na nadpłatę kredytu.

Kalkulator nadpłaty – w przypadku jakich zobowiązań działa?

Nasze narzędzie to zarówno kalkulator nadpłaty kredytu hipotecznego i kalkulator nadpłaty kredytu gotówkowego. Jest to możliwe dzięki temu, że zasady obliczania skutków nadpłaty dla obu tych kredytów są identyczne. Różnice występują tutaj przy poszczególnych parametrach – takich jak okres kredytowania, wysokość rat, oprocentowanie, itd. - a te wystarczy wpisać zgodnie z tym, co dotyczy naszego zobowiązania.

Kalkulator nadpłaty kredytu – jak obsługiwać?

Pokażemy teraz jak krok po kroku obsługiwać nasze narzędzie. Dzięki temu każdy klient, nawet jeśli wcześniej nigdy nie miał styczności z takim kalkulatorem będzie w stanie dowiedzieć się, co go czeka przy nadpłacie kredytu. Instrukcja obsługi narzędzia wygląda następująco:

  1. Uruchom stronę z kalkulatorem nadpłaty kredytu. Wejdź na stronę wnioskomat.com i kliknij w zakładkę KALKULATORY. Wyświetlą Ci się kalkulatory do wyboru, a wśród nich znajdziesz Kalkulator nadpłaty kredytu. Kliknij w niego.
  2. Przygotuj dane dotyczące Twojego kredytu. Aby mieć 100% pewności, że kalkulator dokona prawidłowych obliczeń dla Twojego, konkretnego kredytu sięgnij po swoją umowę kredytową, gdzie będą widniały wszystkie parametry.
  3. Wpisz dane w odpowiednie rubryki. W rubrykę Kwota kredytu wpisz kapitał kredytu hipotecznego albo gotówkowego, który jeszcze został Ci do spłaty. W rubryce Okres kredytu wpisz liczbę miesięcy przez które jeszcze będziesz spłacać zobowiązania. Rubryka Marża określa wysokość marży banku, który udzielił Ci zobowiązania. Musisz wpisać także aktualny WIBOR – ile wynosi dzisiaj znajdziesz na stronie GPW Benchmark. W rubryce Oprocentowanie wpisz wartość dla Twojego kredytu. Pod spodem znajdziesz rubrykę Sposób spłaty – wybierz opcję, która dotyczy Twojego zobowiązania – rata kredytu może być równa albo malejąca. W ostatniej rubryce wpisz prowizję Twojego banku.
  4. Wpisz wartość nadpłaty. Pod spodem wyświetli Ci się harmonogram spłat. W rubryce Napłata wpisz wartość nadpłaty, której chcesz dokonać dla poszczególnej raty lub dla większej liczby rat.
  5. Dokonaj obliczenia. Kiedy już wszystkie dane zostały przez Ciebie uzupełnione, kliknij komendę OBLICZ. Kalkulator wyliczy dla Ciebie o ile zmniejszy się rata Twojego kredytu i o ile skróci się okres kredytowania po dokonaniu nadpłaty.

Zawsze warto bardzo dokładnie przepisywać dane z umowy i dwa razy sprawdzić, aby upewnić się, że obliczenia dla naszego kredytu będą w 100% prawidłowe.

Kalkulator nadpłaty kredytu – przykłady

Oprzemy się także na dwóch przykładach, dzięki którym każdy może zorientować się, jak w praktyce działa nasz kalkulator. Podane niżej dane klientów i ich zobowiązania są fikcyjne, natomiast wszystkie czynniki, takie jak WIBOR czy oprocentowanie są aktualne i zgodne z bieżącymi wartościami wskaźników jak i dostępnych ofert bankowych.

Przykład 1. Nadpłata kredytu hipotecznego

Pan Jerzy zaciągnął kredyt hipoteczny i spłacał go terminowo i zgodnie z harmonogramem przez pewien czas. Teraz chciałby on dla siebie obliczyć nadpłatę kredytu hipotecznego. Zdecydował się on skorzystać z naszego kalkulatora. Do spłaty pozostało mu 150 000 zł w 144 ratach równych. Wysokość marży banku wyniosła 2,3%, a aktualny WIBOR – stan na 28.07.2022 – wynosi 7,3%. Oprocentowanie wynosi więc 9,7%. Rata, którą Pan Jerzy spłaca co miesiąc wynosi 1758,13 zł. Suma odsetek wynosi 103 170,45 zł.

Pan Jerzy zdecydował się na nadpłatę w swoim kredycie hipotecznym. Nadpłata wyniosła w jego przypadku 20 000 zł. Przy założeniu, że wysokość rat kredytu hipotecznego będzie taka sama i wyniesie 1758,13 zł miesięcznie, nastąpi skrócenie okresu kredytowania o 30 miesięcy. Wartość odsetek zmniejszyła się do 67 947,26 zł. Jak więc widać gołym okiem tak działa nadpłata kredytu hipotecznego w tym przypadku.

Przykład 2. Nadpłata kredytu gotówkowego

Pani Maria spłaca obecnie kredyt gotówkowy. Chciałaby dokonać nadpłaty. Do spłaty zostało jej 10 000 zł przez okres 12 miesięcy. Rata równa wynosi 881,95 zł miesięcznie. WIBOR wynosi 7,3%, marża banku 3,3%, oprocentowanie 10,60%. Wartość odsetek, które Pani Maria musi jeszcze zapłacić wynosi 583,42 zł.

Pani Maria dokonała nadpłaty w wysokości 5000 zł. Tym samym dokonała skrócenia okresu kredytowania o 6 miesięcy. Wartość odsetek spłacanych do banku zmniejszyła się do 198,83 zł.

Nadpłata kredytu – czy zawsze się opłaca?

Zarówno przy nadpłacie kredytu hipotecznego jak i gotówkowego możemy dużo zyskać, zwłaszcza jeśli chodzi o mniejsze odsetki, które spłacimy do banku. Jednakże musimy posiadać odpowiednio duże środki, aby takiej nadpłaty dokonać. Zastanówmy się dobrze, czy wolne pieniądze, które posiadamy chcemy przeznaczyć akurat na ten cel. Może się okazać, że te finanse będą nam potrzebne na inny celi. Jeśli w Twojej głowie zapadła już decyzja o wcześniejszej spłacie kredytu i Cię na to stać, to serdecznie zachęcamy do skorzystania z naszego kalkulatora nadpłaty kredytu, który na pewno okaże się pomocny.

Zaktualizowano: 21.09.2022

Dodano: 28.07.2022

Czy ten artykuł był pomocny?


Ocena / gł.
Top